- Стаття 5.23. Приховування залишків тиражів виборчих бюлетенів, бюлетенів для голосування на референдумі
залишків тиражів виборчих бюлетенів, бюлетенів для голосування на референдумі - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятнадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від тридцяти до сорока мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від трьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати
- Стаття 12. Обов'язки поліції
стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
- Стаття 12. Обов'язки поліції
приховані іншим способом гроші або цінні предмети, власник яких не може бути встановлений або в силу закону втратив на них право. У пункті 2 зазначеної статті передбачено, що у разі виявлення скарбу, що містить речі, які відносяться до пам'ятників історії або культури, вони підлягають передачі у державну власність. 2. У частині 2 коментованої статті встановлено, що інші
- § 2. Принципи і гарантії виборчого права
виборчого права діляться на три групи. Перша включає вихідні принципи виборів як політико-правового інституту, другий - принципи організації виборів, третя - принципи правового становища громадян у сфері виборів. Вихідні принципи виборів конкретизуються в принципах другої і третьої групи. Вихідні принципи виборів. Вихідними для виборів є принципові положення, в
- § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
залишки Федерального закону 1995 Так, згідно зі ст. 41 нового Федерального закону (і нормі ст. 20 Федерального закону 1995 р.) органи місцевого самоврядування є юридичними особами. Це положення суперечить нормам Цивільного кодексу Російської Федерації, згідно з якими органи місцевого самоврядування є не юридичними особами, а особливими суб'єктами цивільного права,
- Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141
статтями про злочини проти здоров'я особистості не потрібно. Сукупність злочинів матиме місце, якщо застосування насильства спричинило заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю. Об'єктивними ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 даної статті, є: 1) втручання у здійснення виборчою комісією, комісією референдуму її повноважень, встановлених
- Стаття 142. Фальсифікація виборчих документів, документів референдуму Коментар до статті 142
статтями про злочини проти здоров'я людини необхідна у випадках заподіяння шкоди здоров'ю середньої тяжкості при обтяжуючих обставинах або тяжкої шкоди здоров'ю. Під загрозою застосування насильства розуміється психічний вплив на людину, що дозволяє створити враження про реальну можливість застосувати до нього насильство. Як альтернатива способом вчинення злочину
- Стаття 142.1. Фальсифікація підсумків голосування Коментар до статті 142.1
виборчого права, права на участь у референдумі. Факультативним об'єктом можуть бути нормальна діяльність виборчої комісії або комісії референдуму, інтереси державної влади, державної служби, служби в органах місцевого самоврядування. У структуру складу злочину включений предмет злочину, який можуть складати бюлетені, списки виборців, списки учасників
- Стаття 228. Незаконні придбання, зберігання, перевезення, виготовлення, переробка наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів Коментар до статті 228
приховування цього засобу або речовини, що знаходиться в незаконному обігу. Наприклад, щоб, укривши таким чином наркотичний засіб або психотропну речовину в певному товарі (борошні, крупі, цукрі і т.д.), незаконно перемістити його через митний кордон Російської Федерації, після чого витягти з суміші для подальшого використання. Природно, що в разі затримання такого роду
- Стаття 259. Подача заяви про захист виборчих прав і права на участь у референдумі громадян Російської Федерації
виборчих технологій, а разом з цим виникла необхідність у розширенні та зміцненні юридичних гарантій реалізації конституційних прав на участь у виборах, а також на участь у референдумі. Детальне регулювання самої процедури проведення виборів і референдуму супроводжувалося введенням спеціальних норм, що регламентують здійснення судового контролю у сфері виборчих відносин.
|