Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоМуніципальне право → 
« Попередня Наступна »
А.П. Рижаков. Постатейний коментар до Федерального закону "Про поліцію", 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 30. Гарантії правового захисту співробітника поліції

Коментар до статті 30
1. Прямими начальниками є особи, яким співробітники поліції підпорядковані по службі, в тому числі тимчасово. Найближчий до підлеглого прямий начальник співробітника поліції є його безпосереднім начальником (ч. год . 1 - 3 ст. 39 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, затвердженого Постановою Верховної Ради РФ від 23 грудня 1992 р. N 4202-1). Ніхто, крім прямих і безпосередніх начальників, не вправі втручатися в службову діяльність співробітників поліції .
2. Співробітники поліції, які не підпорядковані одна одній по службі, можуть бути старшими чи молодшими. Старшинство визначається спеціальним званням, а за рівних званнях - займаною посадою. Тим часом не є прямим начальником старший співробітник поліції також не вправі втручатися в законну діяльність співробітника поліції.
3. Виконання наказу або розпорядження є обставиною, що виключає злочинність вчиненого співробітником поліції діяння. Виходячи зі змісту ст. 42 КК РФ не є злочином заподіяння шкоди охоронюваним кримінальним законом інтересам співробітником поліції, яка діє на виконання обов'язкових для нього наказу чи розпорядження. Кримінальну відповідальність за заподіяння такої шкоди несе особа, що віддала незаконні наказ чи розпорядження. Незважаючи на наявність такої підстави звільнення від кримінальної відповідальності, законодавець закріпив ще два уточнення до нього:
- особа, яка вчинила умисний злочин на виконання явно незаконних наказу чи розпорядження, несе кримінальну відповідальність на загальних підставах;
- невиконання явно незаконних наказу чи розпорядження виключає кримінальну відповідальність.
4. Закріплене в ч. 2 коментованої статті правове становище продубльовано і конкретизовано ч. 3 ст. 16 Федерального закону "Про оперативно-розшукову діяльність" в частині правового статусу співробітників поліції, уповноважених на здійснення оперативно-розшукової діяльності .
5. Незаконне примус співробітників поліції до здійснення будь-яких дій може бути кримінально або адміністративно караним, залежно від ступеня суспільної небезпеки застосованої форми примусу. Так, кримінально караним вважається посягання на життя співробітника поліції, а одно його близьких з метою перешкоджання законній діяльності співробітника з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки чи з помсти за таку діяльність. За скоєння вказаного злочину передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 до 20 років з обмеженням свободи на строк до двох років , або довічного позбавлення волі, або смертної кари (ст. 317 КК РФ).
6. Засобом втручання в законну діяльність співробітника поліції можуть виступати застосування до нього насильства або загроза застосування такого. Застосування щодо співробітника поліції або його близьких у зв'язку з виконанням ним своїх посадових обов'язків насильства, небезпечного для їх життя чи здоров'я, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років (ч. 2 ст. 318 КК РФ).
7. У процесі втручання в законну діяльність співробітника поліції може мати місце його публічну образу. Такого роду образа представника влади при виконанні ним своїх посадових обов'язків або у зв'язку з їх виконанням карається штрафом в розмірі до 40 тисяч рублів або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до трьох місяців, або обов'язковими роботами на строк від 120 до 180 годин, або виправними роботами на строк від шести місяців до одного року (ст. 319 КК РФ).
8. До адміністративної відповідальності може бути притягнута особа, винна в перешкоджання виконанню співробітником поліції своїх службових обов'язків, а одно в непокорі його законному розпорядженню або вимозі у зв'язку з виконанням ним обов'язків з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки. Згідно ч. 1 ст. 19.3 КоАП РФ вчинення такого адміністративного проступку тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від 500 до однієї тисячі рублів або адміністративного арешту на строк до п'ятнадцяти діб.
9. Співробітник поліції може бути дізнавачем чи посадовою особою, що здійснює провадження у справі про адміністративне правопорушення. Умисне невиконання вимог такої посадової особи є адміністративним правопорушенням. Про покарання за таке див. коментар до п. 4 ст. 12 цього Закону.
10. Буквальне тлумачення ч. 3 коментованої статті наводить до висновку, що незаконні вимоги співробітника поліції не обов'язкові для виконання громадянами і посадовими особами. З усіма витікаючими з цього правила правовими наслідками.
11. Про поняття "виконання службових обов'язків" див. коментар до ст. 43 цього Закону.
12. Див також коментар до ст. ст. 6, 18 цього Закону.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 30. Гарантії правового захисту співробітника поліції "
  1. 4. Учасники страхових відносин
    Насамперед йдеться, природно, про сторони відповідного правовідносини - страховиком і страхувальником. Страховик Страховик посідає особливе місце в страховому правовідношенні, оскільки саме з його діями пов'язане досягнення основної мети, заради якої виникає страхове правовідношення, - виплати певної суми в розмірі та у випадках, передбачених у договорі, а при
  2. 12. Обов'язкове страхування
    Загальні положення Обов'язковою іменується страхування, здійснюване на виконання закону передбаченими в ньому особами та за їх рахунок. При цьому законом визначаються види, умови і порядок проведення обов'язкового страхування. Особливо виділена необхідність зазначення об'єктів, що підлягають страхуванню, ризиків, від яких воно має бути проведено, а також мінімального розміру страхових сум. І тільки
  3. Стаття 5. Дотримання і повагу прав і свобод людини і громадянина
    Коментар до статті 1 травня. У главі 2, яка починається з цієї статті, викладені принципи діяльності поліції. Термін "принцип" означає узагальнене вираження якого явища. Поняття "принцип" можна визначати через слова "основний початок", "вимога", "обов'язок", "ідея" і т.п. По латині принцип - це першооснова , основа. 2. Принципи діяльності поліції - це
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції в відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  5. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2. Для
  6. Стаття 31. Право співробітників поліції на об'єднання у професійні спілки (асоціації)
    Коментар до статті 31 січня. Передбачені Федеральним законом від 12 січня 1996 р. N 10-ФЗ "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" права профспілок на захист інтересів своїх членів конкретизуються в ч. 3 ст. 56 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації. Профспілкам співробітників органів внутрішніх справ надається можливість брати участь в
  7. Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків
    Коментар до статті 43 1. Обов'язкове державне страхування життя і здоров'я співробітників поліції, встановлене з метою захисту їх соціальних інтересів та інтересів держави (п. 1 ст. 969 ГК РФ), є однією з форм виконання державою обов'язку відшкодувати збиток, який може бути заподіяна життю або здоров'ю цих осіб під час проходження ними служби. Отже, в
  8. 42.5. Міліція: поняття, повноваження, структура
    Однією з найбільш важливих складових частин органів внутрішніх справ України є міліція України. Віднесення міліції до органів виконавчої влади свідчить про те, що вона функціонує на основі Конституції України, законів, прийнятих Верховною Радою України, указів Президента України, і має для цього відповідні розпорядчі повноваження. Згідно Закону України «Про міліцію» від 20
  9. 3. Правовий режим електрошокової зброї
    У найвідомішому романі про подорож підводного корабля «Наутілус» великий фантаст Жюль Верн докладно описує грізне і незвичайне електричне зброю: «... звичайне рушницю, сталевий приклад якої, порожній усередині, був трохи більше, ніж у вогнепальної зброї. Приклад служив резервуаром для стисненого повітря, вривається в дуло, як тільки спущений курок відкривав клапан резервуара. В
  10. СПИСОК
    Нормативні акти Конституція Російської Федерації від 12 грудня 1993 р. / / Російська газета. 1993. 25 грудня. N 237. Арбітражний процесуальний кодекс Російської Федерації. Федеральний закон від 24 липня 2002 р. N 95-ФЗ (в редакції Федеральних законів від 28 липня 2004 р. N 80-ФЗ, від 2 листопада 2004 р. N 127-ФЗ, від 31 березня 2005 р. N 25-ФЗ, від 27 грудня 2005 р. N 197-ФЗ) / / Збори законодавства
© 2014-2022  yport.inf.ua