Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 49. Державний контроль за діяльністю поліції |
||
Коментар до статті 49 1. Ця стаття присвячена державному контролю за діяльністю поліції, який представляє собою один з видів контролю за діяльністю поліції. У наступних статтях коментованого Закону регламентовані громадський контроль (ст. 50), судовий контроль і нагляд (ст. 51), а також прокурорський нагляд (ст. 52) за діяльністю поліції. У частині 1 статті перераховані суб'єкти здійснення державного контролю за діяльністю поліції - Президент РФ, палати Федеральних Зборів РФ і Уряд РФ (у початковому варіанті законопроекту вказувалися також судові органи, але за підсумками його громадського обговорення включена самостійна стаття про судовий контроль і нагляд). При цьому здійснення даного контролю ув'язано з повноваженнями, обумовленими Конституцією РФ, федеральними конституційними законами і федеральними законами. Тим самим, по суті, попросту відтворено положення ст. 37 Закону 1991 про міліції, яке вказує, що контроль за діяльністю міліції у межах повноважень, визначених законодавством РФ, здійснюють Президент РФ, Федеральне Збори РФ, Уряд РФ і органи законодавчої (представницької) і виконавчої влади суб'єктів РФ. Як видно, змінилося лише те, що з суб'єктів контролю виключені органи державної влади суб'єктів РФ. Ця зміна зумовлена новою організацією поліції (див. ст. 4 Закону та коментар до неї). У той же час в комментируемую статтю не увійшло інше положення, яке містилося в ст. 37 Закону 1991 про міліції та яким встановлювалося, що при здійсненні контрольних функцій органи державної влади не мають права втручатися в процесуальні дії, оперативно-розшукову діяльність та провадження у справах про адміністративні правопорушення. Громадська палата РФ звертала увагу на те, що гл. 10 "Контроль і нагляд за діяльністю поліції" законопроекту не містить заборону на втручання органів державної влади в процесуальні дії, оперативно-розшукову діяльність та провадження у справах про адміністративне правопорушення, а також відзначала, що це неприпустимо (див. лист від 30 листопада 2010 р . N 3ОП-1/1980). Але дане зауваження, видається цілком правомірним, так і не було враховано. Не було враховано і пропозицію Правового управління Апарату Державної Думи уточнити частина 1 коментованої статті у зв'язку з віднесенням до ведення палат Федеральних Зборів РФ і Уряду РФ додаткових повноважень щодо здійснення державного контролю діяльності поліції (див. Висновок від 1 грудня 2010 N 2.2-1/4410). Також залишилося без уваги і зауваження Правового управління Апарату Державної Думи про те, що форма здійснення такого контролю не ясна. Відповідно, про повноваження щодо здійснення державного контролю за діяльністю поліції можна говорити лише як про контрольні повноваження за діяльністю федерального органу виконавчої влади, що відає питаннями внутрішніх справ. Відносно ж таких повноважень необхідно зазначити наступне. Президент РФ. Як говорилося вище (див. коментар до ст. 4 Закону), згідно з ч. 1 ст. 32 Федерального конституційного закону "Про Уряді Російської Федерації" (в ред. Федерального конституційного закону від 19 червня 2004 р. N 4-ФКЗ), Президент РФ відповідно до Конституції РФ, федеральними конституційними законами, федеральними законами керує діяльністю федерального органу виконавчої влади, відає питаннями внутрішніх справ, затверджує за поданням Голови Уряду РФ положення про нього і призначає керівника та заступників керівника цього органу. У частинах 2 і 3 зазначеної статті також передбачено наступні особливості керівництва федеральними органами виконавчої влади, перерахованими в ч. 1 даної статті: Президент РФ керує безпосередньо і через федеральних міністрів діяльністю федеральних органів виконавчої влади, зазначених у ч. 1 цієї статті і знаходяться у віданні відповідних федеральних міністерств (ч. 2); Президент РФ розподіляє функції між федеральними органами виконавчої влади, зазначеними в ч. 1 даної статті. Президент РФ у разі зміни в установленому порядку системи і структури федеральних органів виконавчої влади до прийняття федеральних законів про внесення відповідних змін у федеральні закони може перерозподіляти встановлені федеральними законами функції федеральних органів виконавчої влади, діяльністю яких керує Президент РФ (ч. 3). Палати Федеральних Зборів РФ. Говорячи про контрольні повноваження палат Федеральних Зборів РФ, можна назвати процедури парламентського запиту і "урядової години", регламентовані відповідно ст. ст. 13 і 15 Федерального закону "Про статус члена Ради Федерації і статус депутата Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації" (найменування в ред. Федерального закону від 5 липня 1999 р. N 133-ФЗ). Як випливає з ч. 1 ст. 13 названого Закону, Рада Федерації, Державна Дума має право направити парламентський запит керівнику федерального органу виконавчої влади з питань, що входять до компетенції зазначених органів та посадових осіб, з дотриманням вимог, передбачених ст. 18 "Неприпустимість втручання члена Ради Федерації, депутата Державної Думи в діяльність органів дізнання, слідчих і судів" даного Закону. Статтею 13 названого Закону також передбачено наступне: парламентський запит приймається більшістю голосів від загального числа членів або депутатів відповідної палати Федеральних Зборів РФ у порядку, встановленому регламентами палат Федеральних Зборів РФ (ч. 2); посадова особа, якому спрямований парламентський запит, має дати відповідь на нього в усній (на засіданні відповідної палати Федеральних Зборів РФ) або письмовій формі не пізніше ніж через 15 днів з дня отримання парламентського запиту або в інший, встановлений відповідної палатою Федеральних Зборів РФ термін. Відповідь має бути підписаний тим посадовою особою, якому спрямований парламентський запит, або особою, яка тимчасово виконує його обов'язки. Письмова відповідь на парламентський запит оголошується головуючим на засіданні відповідної палати Федеральних Зборів РФ. Копії письмової відповіді надсилаються всім членам палати Федеральних Зборів РФ, від імені якої був спрямований парламентський запит (ч. 3). З частини 1 ст. 15 названого Закону випливає, що Рада Федерації, Державна Дума має право запросити керівника федерального органу виконавчої влади. Зазначеною статтею також передбачено наступне: в порядку роботи відповідної палати Федеральних Зборів РФ передбачається час для звернення членів, депутатів відповідної палати Федеральних Зборів РФ з питаннями до посадових осіб, перелічених у ч. 1 цієї статті, і відповідей на них (ч. 2); якщо запрошене посадова особа не може прибути на засідання відповідної палати Федеральних Зборів РФ в заздалегідь узгоджений час, то воно може або прибути в інший час за погодженням з Головою Ради Федерації, Головою Державної Думи відповідно, або направити свого заступника на засідання відповідної палати Федеральних Зборів РФ (ч. 3). Уряд РФ. Як передбачено у ч. 4 ст. 32 Федерального конституційного закону "Про Уряді Російської Федерації" (в ред. Федерального конституційного закону від 19 червня 2004 р. N 4-ФКЗ), Уряд РФ відповідно до Конституції Російської Федерації, федеральними конституційними законами, федеральними законами, указами і розпорядженнями Президента РФ координує діяльність федеральних органів виконавчої влади, зазначених у ч. 1 цієї статті. Необхідно також згадати про конструктивній критиці аналізованої норми, заснованої на положенні п. "до" ст. 4 Загальних стандартів боротьби з корупцією в поліцейських відомствах і органах, що передбачає, що кожен член організації зобов'язується створити той чи інший механізм - наглядовий орган або групу наглядових органів - для спостереження за функціонуванням систем та виконанням заходів, встановлених для попередження, виявлення, покарання та викорінення корупції в поліцейських відомствах і органах, і за адекватністю та ефективністю таких систем та заходів. Слідуючи цим положенням названого акта, прийнятого на Генеральній асамблеї Інтерполу, пропонувалося безпосередньо в коментованій статті закріпити положення, доручаю Уряду РФ заснувати в Мін'юсті Росії управління з контролю за дотриманням законності і прав людини в поліції, співробітники якого були б наділені федеральним законодавством правом здійснення оперативно- розшукової діяльності щодо співробітників поліції (1). --- (1) http://www.hro.org/node/9086 2. У частині 2 коментованої статті йдеться про відомчий контроль за діяльністю поліції. В рамках даної регламентації лише зроблена відсилання до порядку, що визначається керівником федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ. Закон 1991 про міліції не містив подібного положення, але воно не є принципово новим. Судячи з усього, в ньому йдеться про діяльність в поліції підрозділів власної безпеки. У цьому зв'язку необхідно відзначити, що Управління власної безпеки МВС Росії було створено на виконання Указу Президента РФ від 18 вересня 1995 р. N 954с Наказом МВС Росії від 18 грудня 1995 р. N 050 і що в лютому 1996 р. почалося формування підрозділів власної безпеки органів внутрішніх справ в суб'єктах Російської Федерації, УВСТ, УВС (ОВС), підпорядкованих Управлінню режимних об'єктів МВС Росії (див. Наказ МВС Росії від 28 вересня 2000 р. N 998 "Про оголошення Дня підрозділів власної безпеки органів внутрішніх справ Російської Федерації" <1 >). Відповідно, не слід очікувати, що виданий на підставі ч. 2 коментованої статті нормативний правовий акт буде опублікований (оприлюднений). --- (1) СПС. Слід також згадати про цілком розумному реченні зафіксувати законом пропозицію Міністра внутрішніх справ Росії ("Служба власної безпеки МВС стане більш засекреченою" (1)) про пряме підпорядкування управлінь ДСБ МВС на місцях центральному апарату МВС <2 >. --- (1) РГ. 2009. 24 листопада. N 222. (2) http://www.hro.org/node/9086 |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 49. Державний контроль за діяльністю поліції" |
||
|