Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 48. Матеріально-технічне забезпечення діяльності поліції


Коментар до статті 48
1. У коментованій статті регламентовано матеріально-технічне забезпечення діяльності поліції. Відкриває дану статтю частину 1, яка передбачає, що таке забезпечення здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету на відповідний рік. Тим самим відтворена норма ч. 1 ст. 36 Закону 1991 про міліції, згідно з якою матеріально-технічне забезпечення міліції здійснюється за рахунок коштів, що виділяються на фінансування підрозділів міліції. Вказівка в розглянутій нормі на бюджетні асигнування федерального бюджету зумовлено новелою ст. 47 коментованого Закону про джерело фінансового забезпечення діяльності поліції (див. зазначену статтю і коментар до неї). Згідно із загальним визначенням, яке у ст. 6 БК РФ (в ред. Федерального закону від 26 квітня 2007 р. N 63-ФЗ), бюджетні асигнування - це граничні обсяги грошових коштів, передбачених у відповідному фінансовому році для виконання бюджетних зобов'язань.
У коментованій статті не відтворена норма, яка містилася в ч. 3 ст. 36 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ) і згідно з якою міліція мала право відповідно до законодавства РФ приймати у володіння і користування від організацій транспортні засоби та іншу техніку, необхідні для виконання покладених на неї обов'язків. Подібне положення містилося в первинному проекті коментованого Закону, але виключено з нього за результатами громадського обговорення. Представляється очевидним, що наявність такої норми створювало б умови для корупційних порушень у сфері поліції.
2. Частина 2 коментованої статті визначає правовий режим використовуваних поліцією земельних ділянок, а також будівель, споруд, устаткування та іншого майна поліції, створеного (створюваного) або придбаного (придбаного) за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету та інших джерел фінансування: зазначене майно є федеральною власністю; земельні ділянки перебувають у постійному (безстроковому) користуванні, а майно - в оперативному управлінні федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії.
Закон 1991 про міліції не містив подібних положень, але міститься в них регулювання випливає з загальних норм бюджетного, цивільного та земельного законодавства. Крім того, в ч. 2 коментованої статті врахована новела ст. 47 коментованого Закону про джерело фінансового забезпечення діяльності поліції (див. зазначену статтю і коментар до неї).
Постійне (безстрокове) користування земельними ділянками регламентовано наступними положеннями ст. 20 ЗК РФ (в ред. Федерального закону від 13 травня 2008 р. N 68-ФЗ (1)):
--- ---
(1) СЗ РФ. 2008. N 20. Ст. 2253.
В постійне (безстрокове) користування земельні ділянки надаються державним і муніципальним установам, казенним підприємствам, центрам історичної спадщини президентів РФ, які припинили виконання своїх повноважень, а також органам державної влади та органам місцевого самоврядування (п. 1);
громадянам земельні ділянки в постійне (безстрокове) користування не надаються (п. 2);
право постійного (безстрокового) користування перебувають у державній або муніципальній власності земельними ділянками, що виникло у громадян або юридичних осіб до введення в дію цього Кодексу, зберігається (п. 3);
громадяни або юридичні особи, які володіють земельними ділянками на праві постійного (безстрокового) користування, не має права розпоряджатися цими земельними ділянками (п. 4).
Стаття 269 частини першої ДК РФ (в ред. Федерального закону від 26 червня 2007 р. N 118-ФЗ (1)) щодо володіння та користування землею на праві постійного (безстрокового) користування передбачає наступне :
---
(1) СЗ РФ. 2007. N 27. Ст. 3213.
Особа, якій земельна ділянка надана в постійне (безстрокове) користування, здійснює володіння і користування цією ділянкою в межах, встановлених законом, іншими правовими актами та актом про надання ділянки у користування (п. 1);
особа, якій земельна ділянка надана в постійне (безстрокове) користування, право, якщо інше не передбачено законом, самостійно використовувати ділянку в цілях, для яких він наданий, включаючи зведення для цих цілей на ділянці будівель, споруд та іншого нерухомого майна. Будівлі, споруди, інше нерухоме майно, створені цією особою для себе, є його власністю (п. 2).
Право оперативного управління регламентовано положеннями гл. 19 частини першої ДК РФ. Як визначено у ст. 296 названої глави (в ред. Федерального закону від 8 травня 2010 р. N 83-ФЗ): установа і казенне підприємство, за якими майно закріплено на праві оперативного управління, володіють, користуються цим майном в межах, встановлених законом, відповідно до цілей своєї діяльності, призначенням цього майна і, якщо інше не встановлено законом, розпоряджаються цим майном за згодою власника цього майна (п. 1);
власник майна має право вилучити зайве, невикористовуване або використовується не за призначенням майно , закріплене їм за установою або казенним підприємством чи придбане установою або казенним підприємством за рахунок коштів, виділених йому власником на придбання цього майна. Майном, вилученими у установи або казенного підприємства, власник цього майна має право розпорядитися на свій розсуд (п. 2).
Відповідно до прикінцевого положення ч. 9 ст. 54 коментованого Закону використовувані поліцією земельні ділянки, а також будівлі, споруди, обладнання та інше майно поліції, необхідні для забезпечення діяльності поліції, що знаходяться у власності суб'єктів РФ або в муніципальній власності, передаються у федеральну власність у порядку, встановленому законодавством РФ. У частині 10 зазначеної статті передбачено, що до виникнення права федеральної власності на передане майно федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, територіальні органи, підрозділи поліції, організації, що входять в систему зазначеного федерального органу, за якими закріплюється вказане майно, має право безоплатно використовувати таке майно для здійснення повноважень з предметів ведення Росії. Як встановлено там же, органи державної влади суб'єктів РФ і органи місцевого самоврядування не має права відчужувати, передавати в оренду і обтяжувати іншим способом зазначене майно (див. коментар до зазначеної статті).
3. Згідно ч. 3 коментованої статті забезпечення поліції зброєю, боєприпасами, спеціальними засобами, продовольством і забезпечення співробітників поліції речовим майном здійснюються за нормами, що встановлюються Урядом РФ. При цьому передбачено, що норми інших видів матеріально-технічного забезпечення поліції встановлюються федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії.
Інакше кажучи, в ч. 3 коментованої статті визначено органи, що встановлюють норми матеріально-технічного забезпечення. Відповідно, в цій частині відтворена норма ч. 2 ст. 36 Закону 1991 про міліції, яка передбачала, що норми забезпечення міліції зброєю, боєприпасами, продовольством і речовим майном встановлюються Урядом РФ, а норми інших видів матеріально-технічного забезпечення - Міністром внутрішніх справ Росії.
Як приклад встановлення норм матеріально-технічного забезпечення Урядом РФ слід вказати його Постанова від 22 грудня 2006 р. N 789 "Про форму одягу, знаки розрізнення і нормах постачання речовим майном співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації , Державної протипожежної служби Міністерства Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих, установ і органів кримінально-виконавчої системи, які мають спеціальні звання внутрішньої служби "(1), яким серед іншого затверджені норми постачання речовим майном співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації, Державної протипожежної служби Міністерства Російської Федерації у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих, установ і органів кримінально-виконавчої системи, які мають спеціальні звання внутрішньої служби.
---
(1) СЗ РФ. 2007. N 1. Ч. II. Ст. 251.
Як приклад встановлення норм матеріально-технічного забезпечення МВС Росії слід вказати його Наказ від 22 листопада 2003 р. N 905 (1), яким з метою вдосконалення системи постачання спортивним, господарським майном та інвентарем, папером , канцелярським приладдям, спорядженням для службових тварин і пральним обладнанням затверджено:
--- ---
(1) СПС.
Деякі норми постачання органів внутрішніх справ, військових частин внутрішніх військ та освітніх установ Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації;
Правила застосування деяких норм постачання органів внутрішніх справ, військових частин внутрішніх військ і освітніх установ Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації.
4. Частина 4 коментованої статті визначає особливості матеріально-технічного забезпечення діяльності підрозділів поліції, які здійснюють на договірній основі охорону майна громадян і організацій, а також охорону об'єктів. Дана норма відносить до зобов'язань організацій, які уклали договори про охорону майна та об'єктів, забезпечення зазначених підрозділів технічними засобами охорони, виділення зазначеним підрозділам службових і підсобних приміщень з обладнанням та інвентарем, проведення капітального ремонту, реконструкції та забезпечення технічної експлуатації (водопостачання, опалення, освітлення, прибирання, ремонт) зазначених приміщень.
По суті, про це ж раніше говорилося в ч. 5 ст. 36 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ): надання підрозділам міліції, які здійснюють охорону майна юридичних, фізичних осіб та надають інші послуги, пов'язані із забезпеченням охорони і безпеки громадян, службових приміщень та інженерно-технічних засобів охорони, їх капітальний ремонт, реконструкція та забезпечення технічної експлуатації, в тому числі опалення і освітлення, здійснюються за рахунок коштів охоронюваних організацій.
Про використання коштів, одержуваних поліцією за договорами про охорону майна та об'єктів громадян і організацій та про надання інших послуг, пов'язаних із забезпеченням охорони майна за цими договорами, див. ст. 47 Закону та коментар до неї.
5. Відповідно до частини 5 коментованої статті для організації охорони об'єктів, підключених до пультів централізованого спостереження, поліція використовує канали зв'язку, що надаються операторами зв'язку відповідно до законодавства РФ в галузі зв'язку. При цьому передбачено, що приміщення (частини приміщень) у спорудах зв'язку, що використовуються для розміщення апаратури охоронної сигналізації, орендуються у операторів зв'язку на договірній основі.
Закон 1991 про міліції подібних положень не містив, але вони були передбачені п. 14 Положення про позавідомчої охорони при органах внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Постановою Уряду РФ від 14 серпня 1992 р. N 589: для організації охорони за допомогою пультів централізованого спостереження позавідомча охорона використовує канали зв'язку, що надаються в установленому порядку Мінзв'язку Росії; приміщення в будівлях автоматичних телефонних станцій для розміщення апаратури охоронної сигналізації орендуються позавідомчої охороною у підприємств зв'язку на основі договорів.
6. У частині 6 коментованої статті закріплено обов'язок транспортних організацій надавати на безоплатній основі територіальним органам і підрозділам поліції, виконуючим завдання щодо забезпечення безпеки громадян і охорони громадського порядку, протидії злочинності на залізничному, водному і повітряному транспорті, службові та підсобні приміщення, обладнання, засоби та послуги зв'язку. При цьому щодо обладнання приміщень меблями, оргтехнікою та засобами зв'язку та забезпечення технічної експлуатації цих приміщень (водопостачання, опалення, освітлення, прибирання, ремонт) встановлено, що це все здійснюється за рахунок коштів бюджетних асигнувань федерального бюджету.
Подібним чином у ч. 6 ст. 36 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ) встановлювалося, що міліції на залізничному, водному і повітряному транспорті службові приміщення, обладнання, засоби зв'язку (у тому числі канали зв'язку), інформацію, необхідну для боротьби з злочинністю, надають відповідні транспортні організації за рахунок коштів цих організацій.
У той же час новим є положення про те, що обладнання приміщень меблями, оргтехнікою та засобами зв'язку та забезпечення технічної експлуатації приміщень здійснюються за рахунок коштів бюджетних асигнувань федерального бюджету. У частині 7 ст. 36 Закону 1991 про міліції встановлювалося, що організації забезпечують технічну експлуатацію, в тому числі опалення і освітлення, що надаються міліції службових приміщень та їх капітальний ремонт.
  Правове управління Апарату Державної Думи пропонувало уточнити, яке обладнання транспортні організації повинні надавати зазначених у ч. 6 коментованої статті територіальним органам і підрозділам поліції (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410). Однак дана пропозиція не була реалізована.
  Слід також відзначити, що за підсумками громадського обговорення проекту коментованого Закону в розглянутій нормі уточнено, що йдеться, по-перше, тільки про територіальні, а не про будь-яких органах і підрозділах поліції, і, по-друге, про територіальні органах і підрозділах поліції , що виконують відповідні завдання тільки на залізничному, водному і повітряному транспорті, а не на будь-якому виді транспорту.
  7. Частина 7 коментованої статті закріплює обов'язок органів місцевого самоврядування надавати в межах кордонів муніципальних утворень співробітнику поліції, замещающему посаду дільничного уповноваженого поліції, приміщення для роботи на обслуговуваному адміністративній дільниці. При цьому щодо обладнання приміщень меблями, оргтехнікою та засобами зв'язку та забезпечення технічної експлуатації цих приміщень (водопостачання, опалення, освітлення, прибирання, ремонт) встановлено, що це все здійснюється за рахунок коштів бюджетних асигнувань федерального бюджету.
  Дане регулювання є новим. Положеннями ч. ч. 4 і 7 ст. 36 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2000 р. N 163-ФЗ) передбачалося, що: відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування надають міліції службові приміщення, а дільничним уповноваженим міліції - приміщення для роботи на обслуговуваних адміністративних дільницях, обладнані меблями, оргтехнікою та засобами зв'язку; органи виконавчої влади суб'єктів РФ, органи місцевого самоврядування та організації забезпечують технічну експлуатацію, в тому числі опалення і освітлення, що надаються міліції службових приміщень та їх капітальний ремонт.
  Подібним чином (але без згадки органів виконавчої влади суб'єктів РФ) і в початковій редакції проекту коментованого Закону вказувалося, що органи місцевого самоврядування зобов'язані надавати співробітникові поліції, замещающему посаду дільничного уповноваженого поліції, для роботи на обслуговуваному адміністративній дільниці приміщення, обладнане меблями, оргтехнікою та засобами зв'язку, а також забезпечувати технічну експлуатацію цього приміщення (водопостачання, опалення, освітлення, прибирання, ремонт).
  Однак це положення викликало цілком обгрунтовану аргументовану критику Комітету Державної Думи з питань місцевого самоврядування. Беручи до уваги, що поліція є складовою частиною єдиної централізованої системи федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ (ч. 1 ст. 4 законопроекту), а органи місцевого самоврядування не входять до системи органів державної влади (ст. 12 Конституції РФ), Комітет вважав більш коректним наділення органів місцевого самоврядування державними повноваженнями з надання зазначених приміщень в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 132 Конституції РФ і гол. 4 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" (див. рішення від 18 листопада 2010 р. N 99/1). По суті, на цей же зверталася увага Комітетом Державної Думи з безпеки (див. Висновок від 7 грудня 2010 р. N 161/1) і Правовим управлінням Апарату Державної Думи (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410).
  Як видно, дане зауваження враховано, але лише частково. Так, встановлено, що обладнання приміщень меблями, оргтехнікою та засобами зв'язку та забезпечення технічної експлуатації приміщень здійснюються за рахунок коштів бюджетних асигнувань федерального бюджету. Однак щодо надання органами місцевого самоврядування самих приміщень не закріплено положень, що враховують норму ч. 2 ст. 132 Конституції РФ, згідно з якою органи місцевого самоврядування можуть наділятися законом окремими державними повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів, а також норми гл. 4 "Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями" Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації".
  Комітет Державної Думи з питань місцевого самоврядування також обгрунтовано вказував, що проектована норма не дозволяє визначити, на який рівень муніципальної влади - поселенський чи районна - покладається обов'язок надання приміщення дільничного уповноваженого поліції; в законопроекті не встановлено порядок формування адміністративних ділянок дільничних уповноважених поліції, тому ймовірна і ситуація, коли в таку ділянку потраплять відразу кілька муніципальних утворень; яке з них повинне буде забезпечити надання приміщення співробітнику поліції, із законопроекту тим більше не ясно. Даний момент при подальшій роботі над законопроектом враховано так і не був.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 48. Матеріально-технічне забезпечення діяльності поліції"
  1. Стаття 48. Матеріально-технічне забезпечення діяльності поліції
      матеріально-технічними засобами, службовими приміщеннями і т.д. . --- Див: Ухвала Верховного Суду РФ від 4 квітня 2003 р. N 81-Г03- 2 / / Довідкова система "КонсультантПлюс". 2. Норми забезпечення співробітників поліції речовим майном повинні відповідати положенням, закріпленим в Указі Президента РФ від 11 березня 2010 р. N 293 "Про військову
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3. 1. Договір в системі речових і зобов'язальних правовідносин
      стаття ГК (ст. 216) зробила цей перелік незамкнутим, відкритим. Зобов'язальне право в новому ЦК складає зміст уже двох розділів ГК, один з яких присвячений загальним положенням зобов'язального права, а інший - окремими видами зобов'язань. Разом з тим поділ на "речове" і "зобов'язальне" доводиться проводити стосовно і до інших інститутів ГК. Зокрема, воно повинно
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
      стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  5. Стаття 13. Права поліції
      стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. 42.5. Міліція: поняття, повноваження, структура
      матеріально-технічного забезпечення та ін Надзвичайно велику роль у поліпшенні охорони громадського порядку і боротьби із злочинністю відіграє Закон України «Про 1 Збірник нормативних АКТІВ по вопросам правопорядку. - К., 1993. 2 Президентський вісник. - 2001. - 1-5 січня. - С. 8-9. участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону », прийнятий Верховною Радою
  7. 4. Цивільно-правовий режим зброї
      стаття 20, яка прямо дозволяє громадянину вчинення наступних видів угод: - продавати знаходиться у них на законних підставах на праві особистої власності зброю юридичним особам, які мають ліцензію на торгівлю цивільною й службовою зброєю або на колекціонування або експонування зброї, або державним воєнізованим організаціям з попереднім повідомленням органів
  8. Глава 17. Про ПОНЯТТІ ВОЛОДІННЯ
      матеріальності володіння до ідеальності права, і соромитися говорити, що влада є над річчю, не потрібно)) і власності, що взагалі притаманне нашій юриспруденції. Насправді фактична влада нічого, крім володіння, що не доводить. Але припускає (презюмирует) право власності. До речі, презюмирует право власності володіння саме тому, що передбачає відбулася в минулому
  9. Глава 19. ЗАХИСТ володіння і РЕСТИТУЦІЯ
      стаття "Про захист володіння", опублікована в журналі "Закон" в грудні 1997 р. Тоді ніякої літератури про володіння, крім робіт початку XX в. (І невеликої кількості історичних досліджень), не було. Згодом з цієї статті виросли глави цієї книги, присвячені володінню. Втім, відтоді вийшло безліч самих різних робіт про володіння, про реституцію і пр. На поверхні лежать відмінності
  10. Глава 23. ЗАХИСТ володіння від ВИЛУЧЕННЯ РЕЧІ Адміністративному порядку
      стаття поміщена в додатках до іншим виданням книги). Т. Пухова цілком справедливо зазначає, що при переході права власності на заставлене майно до іншої особи право застави зберігає силу, але для реалізації закладене майно має бути витребувано з чужого володіння. Ось тут-то і укладені головні практичні, так і теоретичні, проблеми. ---
© 2014-2022  yport.inf.ua