Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 36. Випробування при вступі на службу в поліцію


Коментар до статті 36
1. У коментованій статті зазначено на встановлення випробування при вступі на службу в поліцію, причому з тексту статті досить складно однозначно зрозуміти, чи є встановлення випробування обов'язковим. Раніше відповідне регулювання містилося у ч. 4 ст. 19 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ): для вступника до міліції встановлюється випробувальний термін від трьох до шести місяців залежно від рівня підготовки і посади, на яку він надходить; в період випробувального терміну зазначена особа є стажистом за посадою.
Як видно, дане регулювання відтворено в ч. 1 коментарів статті. Новим є лише визначення цілей випробування - перевірка рівня підготовки громадянина і відповідності його посади, на заміщення якої він претендує.
Слід зазначити, що в первинному варіанті проекту коментованого Закону передбачалася можливість встановлення випробування на термін від трьох місяців до одне року. Як зазначалося Громадською палатою РФ, наскільки збільшення максимального терміну випробування доцільно - важко сказати; це покаже практика (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Все ж федеральний законодавець відмовився від зазначеного нововведення, тим більше, що обмеження максимального терміну випробування шістьма місяцями більш відповідає трудовому законодавству РФ. Так, згідно з ч. 5 ст. 70 ТРК РФ (в ред. Федерального закону від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ) строк випробування не може перевищувати трьох місяців, а для керівників організацій та їх заступників, головних бухгалтерів та їх заступників, керівників філій, представництв чи інших відокремлених структурних підрозділів організацій - шести місяців, якщо інше не встановлене законом.
Випробування при вступі на службу в органи внутрішніх справ раніше регламентувалося також ст. 12 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. У частині 1 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) встановлено, що для осіб, вперше прийнятих на службу в поліцію, випробувальний термін обов'язковий. Частина 6 зазначеної статті передбачає, що для осіб, які призначаються на посади вищого начальницького складу, випускників вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, що надходять на службу з розподілу, а також при призначенні на посаду за конкурсом випробувальний термін не встановлюється.
Подібним чином у початковому варіанті коментованої статті вказувалося, що випробування не встановлюється: 1) для громадян РФ, які призначаються на посаду Президентом РФ, 2) для громадян РФ, які закінчили навчальні заклади вищої професійної освіти федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, 3) для громадян РФ, що надходять на службу в поліцію на конкурсній основі. Однак, надалі ці положення із законопроекту виключені. Не увійшло в коментований Закон і спочатку передбачається положення про те, що випробування встановлюється у порядку, передбаченому законодавством РФ, що регламентує питання проходження служби в поліції. Водночас Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ застосовується в частині, що не суперечить коментованого Закону, надалі до прийняття федерального закону, що визначає порядок та умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ (див. ст. 54 Закону).
Слід також зазначити, що встановлений Положенням 1992 про службу в органах внутрішніх справ порядок проходження випробувального терміну деталізований у розд. VI Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
2. Відповідно до ч. 2 коментованої статті на стажиста поширюється дія трудового законодавства РФ. Таке ж правило міститься в ч. 3 ст. 12 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, при цьому зазначено, що на час випробувального терміну на стажиста також поширюється дія ст. ст. 53 "Державне приватне і додаткове соціальне страхування" і 55 "Право співробітників органів внутрішніх справ на об'єднання у професійні спілки (асоціації)" даного Положення.
У частині 4 ст. 12 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ передбачено, що контракт розривається: а) з ініціативи органу внутрішніх справ, якщо виявляється невідповідність стажиста пропонованим вимогам; б) з ініціативи стажиста, якщо органом внутрішніх справ порушуються передбачені контрактом зобов'язання.
Згідно ст. 32 коментованого Закону стажисти можуть залучатися до виконання обов'язків, покладених на поліцію, в цьому випадку на них поширюються встановлені цим Законом обов'язки, права, відповідальність, гарантії правового і соціального захисту співробітників поліції (див. коментар до зазначеної статті).
3. У частині 3 коментованої статті встановлено, що термін випробування зараховується до стажу служби в поліції. Тим самим відтворено положення ч. 5 ст. 12 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, що передбачає, що випробувальний термін зараховується до стажу служби в органах внутрішніх справ, що дає право на виплату процентної надбавки за вислугу років і призначення пенсії по лінії МВС Росії.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 36. Випробування при вступі на службу в поліцію "
  1. Стаття 36. Випробування при вступі на службу в поліцію
    приймається начальником, який має право прийому на службу. Відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації тривалість випробувального терміну повинна знайти своє відображення в контракті і в наказі про прийом на службу в органи внутрішніх справ. 3. Випробувальний термін встановлюється від трьох до шести місяців. Але в нього не
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. § 1. Законодавство про оподаткування підприємців та поняття платника податків
    ємців. Правове регулювання податкового статусу підприємця в сучасній Росії являє собою складну систему правових актів федерального, регіонального та муніципального рівнів законодавства, далеко не вільну від недоліків. Такі явища, як прогалини і суперечливість притаманні не тільки всій системі податкового регулювання, а й окремим податковим законам. Часткові
  4. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    присутні права як процесуального (право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист платника податків, право на податкові пільги, право на відстрочення та розстрочення податкових платежів). Серед прав платників податків відсутня найважливіше, на
  5. Стаття 34.1. Випробування при вступі на військову службу за контрактом
    при вступі на військову службу за
  6. Коментар до пп. 1-2
    випробування терміном на три місяці. 2. Основною метою введення коментованої статті є перевірка відповідності військовослужбовців, що надходять на військову службу за контрактом на військові посади, що підлягають заміщенню солдатами, матросами, сержантами і старшинами. Перевірка має на меті - визначення відповідності військовослужбовців вимогам: 1) федеральних законів; 2) загальновійськових статутів; 3)
  7. Коментар до п. 1
    випробувань (відмову в напрямку з зазначенням причин відповідно до зазначеної Інструкції). Списки попередньо відібраних кандидатів з числа військовослужбовців, затверджені першими заступниками командувачів об'єднаннями, і перераховані вище документи, висилаються у військово-навчальні заклади до 15 травня року вступу. Військовослужбовці, попередньо відібрані для вступу до
  8. Коментар до п. 1
    стаття присвячена різним техніко-правових питань, пов'язаних з порядком визначення термінів військової служби (початку, тривалості, закінчення), а також терміну контракту про проходження військової служби і часу його закінчення. Необхідно мати на увазі, що у зв'язку з поетапним скороченням термінів військової служби за призовом Федеральним законом від 6 липня 2006 р. N 104-ФЗ п. 1 ст. 38 коментованого
  9. Стаття 47. Присвоєння військових звань
    присвоюються військовослужбовцям персонально. Військове звання може бути першим або черговим. Відповідно до Указу Президента Російської Федерації "Про внесення змін до Положення про порядок проходження військової служби, затверджене Указом Президента Російської Федерації від 16 вересня 1999 р. N 1237" від 19 березня 2007 р. N 364 ст.ст. 21 і 22 Положення про порядок проходження військової служби були
  10. Коментар до п. 1
    статтями коментованого Федерального закону; - на забезпеченість військовослужбовців, які мають вислугу 10 років і більше, представлених до звільнення з військової служби після досягнення граничного віку перебування на військовій службі, за станом здоров'я або у зв'язку з організаційно-штатними заходами, за місцем військової служби житловою площею за нормами, встановленими законодавством; - на наявність
© 2014-2022  yport.inf.ua