Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 37. Особливості режиму службового часу співробітників поліції


Коментар до статті 37
1. Коментована стаття визначає особливості режиму службового часу співробітників поліції. Відповідно до ч. 1 цієї статті для співробітників поліції встановлюється нормальна тривалість службового часу не більше 40 годин на тиждень. Тим самим відтворено положення ч. 3 ст. 20 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ).
Викладене правило узгоджується з нормою ч. 2 ст. 91 ТРК РФ (в ред. Федерального закону від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ), яка встановлює, що нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Поняття робочого часу визначено в ч. 1 зазначеної статті як час, протягом якого працівник відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку та умов трудового договору повинен виконувати трудові обов'язки, а також інші періоди часу, які відповідно до цього Кодексу, іншими федеральними законами і іншими нормативними правовими актами РФ ставляться до робочого часу.
Частина 1 ст. 44 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, встановлюючи, що на співробітників органів внутрішніх справ поширюється встановлена законодавством РФ про працю тривалість робочого часу, по суті, відсилає до норми ч. 2 ст. 91 ТРК РФ. Відповідно до ч. 2 ст. 44 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ для співробітників органів внутрішніх справ, які виконують службові обов'язки у шкідливих умовах, встановлюється скорочений робочий день. У частині 3 зазначеної статті передбачено, що перелік посад працівників органів внутрішніх справ, для яких встановлюється скорочений робочий день, а також порядок і умови надання їм скороченого робочого дня визначаються Міністром внутрішніх справ РФ. Як зазначено у п. 14.3 Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, перелік посад працівників органів внутрішніх справ, для яких встановлюється скорочений робочий день, і умови його надання визначаються законодавчими та іншими нормативними правовими актами РФ і нормативними правовими актами МВС Росії.
Відповідно до частини 5 ст. 44 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ при змінній роботі встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
2. Частина 2 коментованої статті передбачає можливість залучення співробітників поліції до виконання службових обов'язків понад встановлену тривалість щотижневого службового часу, а також у нічний час, у вихідні та неробочі святкові дні. Аналогічне положення раніше містилося у ч. 3 ст. 20 Закону 1991 про міліції і міститься в ч. 4 ст. 44 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (тільки вказувалося на встановлений час, а не на встановлену тривалість щотижневого службового часу). На відміну від зазначених норм у ч. 2 коментованої статті прямо зазначено на делегування федеральним законодавцем федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії повноважень з визначення порядку притягнення співробітників поліції до виконання службових обов'язків у зазначених випадках. Таким чином, слід очікувати видання відповідного відомчого нормативного правового акта.
3 - 4. У частині 3 коментованої статті визначено механізм компенсації виконання співробітником поліції службових обов'язків понад встановлену тривалість щотижневого службового часу, а також у нічний час, у вихідні, святкові та неробочі дні:
виконання співробітником поліції в зазначених випадках службових обов'язків компенсується наданням йому відпочинку відповідної тривалості в інші дні тижня;
для ситуації, коли надання такого відпочинку неможливо, передбачено, що час виконання службових обов'язків у зазначених випадках підсумовується і співробітнику поліції надаються додаткові дні відпочинку відповідної тривалості. За бажанням співробітника поліції ці дні можуть бути приєднані до щорічної оплачуваної відпустки.
На прохання співробітника поліції замість надання додаткових днів відпочинку йому може бути виплачена грошова компенсація.
У частині 4 коментованої статті федеральний законодавець делегував повноваження з визначення порядку надання співробітнику поліції додаткового відпочинку, додаткових днів відпочинку і порядок виплати грошової компенсації, передбачених ч. 3 даної статті, федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії.
Положення ч. ч. 3 і 4 коментованої статті містять нововведення, оскільки в ч. 2 ст. 22 Закону 1991 про міліції передбачалося, що за роботу в нічний час, у вихідні та святкові дні, а також за роботу понад встановлену законом тривалості робочого часу працівникам міліції надається тільки компенсація. Крім того, при цьому відносно порядку надання компенсації містилася відсилання до законодавства про працю. Таке ж регулювання міститься і в ч. 4 ст. 44 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
Норми законодавства про працю, до яких зроблена відсилання, містяться у ст. ст. 152 - 154 ТРК. Згідно з цими нормами (в ред. Федерального закону від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ):
понаднормова робота оплачується за перші дві години роботи не менш ніж у полуторному розмірі, за наступні години - не менш ніж у подвійному розмірі. За бажанням працівника понаднормова робота замість підвищеної оплати може компенсуватися наданням додаткового часу відпочинку, але не менше часу, відпрацьованого понаднормово;
робота у вихідний або неробочий святковий день оплачується не менш ніж у подвійному розмірі. За бажанням працівника, який працював у вихідний або неробочий святковий день, йому може бути наданий інший день відпочинку. У цьому випадку робота у вихідний або неробочий святковий день оплачується в одинарному розмірі, а день відпочинку оплаті не підлягає;
кожну годину роботи в нічний час оплачується у підвищеному розмірі в порівнянні з роботою в нормальних умовах, але не нижче розмірів, встановлених трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права. Постановою Уряду РФ від 22 липня 2008 р. N 554 "Про мінімальний розмір підвищення оплати праці за роботу в нічний час" (1) встановлено, що мінімальний розмір підвищення оплати праці за роботу в нічний час (з 22 годин до 6 годин) становить 20 % годинної тарифної ставки (окладу (посадового окладу), розрахованого за годину роботи) за кожну годину роботи в нічний час.
---
(1) СЗ РФ. 2008. N 30. Ч. II. Ст. 3640.
Відповідно викладеному в п. 113 Положення про грошовому забезпеченні працівників органів внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Наказом МВС Росії від 14 грудня 2009 р. N 960 (1), передбачено, що за роботу, виконувану понад встановлену законом тривалості робочого часу (понаднормова робота), в нічний час, у вихідні та неробочі святкові дні співробітникам виробляються компенсаційні виплати за кожну годину роботи у відповідних умовах виходячи з годинної ставки в таких розмірах (годинна ставка визначається діленням окладу грошового утримання співробітника на середньомісячну кількість робочих годин у даному календарному році, яке встановлюється по виробничому календарем з урахуванням тривалості робочого часу відповідної категорії співробітників): у нічний час - доплата в розмірі 35%; у вихідні, святкові та неробочі дні - доплата в розмірі: одинарної годинної ставки - якщо робота здійснювалася в межах норми робочого часу за обліковий період; подвійної годинної ставки - якщо робота здійснювалася понад норму робочого часу за обліковий період;
---
(1) РГ . 2010. 24 лютого. N 37.
В надурочний час: за перші дві години - в розмірі півтори годинної ставки; за наступні години - в розмірі подвійної годинної ставки.
Відповідно до частини 6 ст. 44 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ співробітник органів внутрішніх справ має право на компенсацію за виконання ним додаткових обов'язків за тимчасово відсутнього співробітника в порядку, що визначається Міністром внутрішніх справ РФ відповідно до чинного законодавства.
5. Частина 5 коментованої статті передбачає можливість встановлення особливих умов і додаткових обмежень щодо режиму службового часу співробітників поліції в період дії воєнного стану або надзвичайного стану, в період проведення контртерористичної операції, в умовах збройного конфлікту, при ліквідації наслідків аварій, катастроф природного і техногенного характеру та інших надзвичайних ситуацій. Дана норма є нововведенням.
Мова йде про зміну режиму службового часу співробітника поліції, покладанні на нього додаткових обов'язків, відряджання його в іншу місцевість, тимчасовому переведенні в інший підрозділ без зміни характеру служби, а також про встановлення інших особливих умов і додаткових обмежень.
Встановлення таких особливих умов і додаткових обмежень допускається на термін не більше шести місяців протягом календарного року. Повноваження з визначення порядку встановлення особливих умов і додаткових обмежень федеральний законодавець делегував федеральному органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії. Таким чином, слід очікувати видання відповідного відомчого нормативного правового акта.
Особливі умови та додаткові обмеження щодо режиму службового часу співробітників поліції згідно розглянутій нормі встановлюються без його згоди. У цьому зв'язку слід зазначити, що після громадського обговорення проекту коментованого Закону з нього була виключена норма, що встановлювала, що відмова співробітника поліції від виконання службових обов'язків у випадках, передбачених ч. 5 коментованої статті, є підставою для звільнення його від замещаемой посади та звільнення зі служби в поліції. Як зазначалося Громадською палатою РФ, це підстава не міститься в статті, яка регламентує звільнення зі служби в поліції, і неясно, яке відношення це має до особливостей режиму службового часу співробітників поліції (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Відповідно, це положення перенесено у ст. 40 коментованого Закону - у п. 21 ч. 1 вказаної статті передбачено таку підставу звільнення співробітника поліції зі служби в поліції, як відмова від виконання службових обов'язків у випадках, передбачених ч. 5 коментованої статті.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 37. Особливості режиму службового часу співробітників поліції "
  1. Стаття 37. Особливості режиму службового часу співробітників поліції
    службових обов'язків понад 40 годин на тиждень. Однак, згідно з ч. 2 п. 14.3 вищевказаної Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, дане право може бути реалізоване тільки за письмовим наказом начальника відповідного органу внутрішніх справ або особи, яка виконує його обов'язки, з наданням співробітнику поліції відповідних
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  4. 3. Правовий режим електрошокової зброї
    стаття 218 чинного на той час Кримінального кодексу, яка передбачала кримінальну відповідальність за незаконне володіння зброєю, не включала електрошокові пристрої в число предметів даного злочину. Тому власнику забороненого засобу самооборони в гіршому випадку загрожувала його конфіскація. Через три роки законодавство змінилося: 13 листопад 1996 Державна Дума
  5. 2. Джерела кримінального права зарубіжних держав
    стаття була прийнята в якості поправки до Конституції Швейцарії в 1898 р. Згідно з цією нормою: "Союз має право законодавства з усіх питань кримінального права" * (661). Наприкінці XIX - початку XX в., Незважаючи на наявність проекту К.Штоосса, було розроблено ще кілька проектів КК. В результаті проведеної законопроектної роботи всенародне обговорення общешвейцарского КК почалося тільки в
  6. Стаття 28. Основні права співробітника поліції
    особливостей заперечування таких рішень і дій (бездіяльності) співробітником органів внутрішніх справ. Так, згідно зі ст. 62 названого Положення співробітник органів внутрішніх справ має право оскаржити звільнення в суд у місячний строк з дня вручення наказу про звільнення. Стаття 66 названого Положення визначає терміни і порядок звернення за вирішенням спорів з питань відновлення на посаді,
  7. Стаття 42. Оплата праці співробітника поліції
      особливості забезпечення грошовим утриманням окремих категорій співробітників визначаються федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ (п. 7); при розробці проекту федерального закону про федеральний бюджет на відповідний рік розмір асигнувань на виплату грошового забезпечення співробітників визначається з урахуванням рівня інфляції (п. 9) . Як передбачено у п. 8 ст. 1
  8. 1. Поняття агентського договору
      стаття про прокурений. Що ж до агентів та агентських договорів, то поміщати загальні на цей рахунок норми про них в Цивільне укладення автори взагалі не припускали. Все обмежувалося виділенням в главі про страхування декількох статей про страхових агентів. Не дивно, що послідовний прихильник самостійності фігури агента, а разом з тим і такий же самостійності пристосованих до
  9. § 3. Позитивізм у філософії, науці, соціології
      стаття П. Лафарга *. * Лафарг П. Злочинність у Франції в 1840-1886 рр.. / / Кримінальне право і соціалізм / Под ред. М. Гернет. М., 1908. С. 1-56. У наші дні економічний напрямок в обгрунтуванні злочинності та інших девіантних проявів розвиває лауреат Нобелівської премії з економіки Г. Беккер і його послідовники *. * Детальніше див: Економічна теорія злочинної та правоохоронної
  10. § 1. Соціологічні дослідження окремих проявів девіантної поведінки
      особливостями індивідів, бо суїциденти і насильницькі злочинці представляли полярні психологічні типи по безлічі характеристик *. * Амбрумова А. Г., Ратинов А. Р. мультидисциплінарного дослідження агресивного і аутоагресивної типу особистості. Комплексні дослідження у суїцидології / Відп. ред. В. Ковальов. М., 1986. В результаті численних емпіричних досліджень москвичів,
© 2014-2022  yport.inf.ua