Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 2. Основні принципи правового регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин |
||
Основоположний принцип трудового права - принцип свободи праці. Цей принцип реалізується в різних правових нормах: починаючи з виникнення трудового відносини і закінчуючи його припиненням. Свобода праці означає, що тільки громадянин визначає, де йому проявити свої знання і здібності. Він може вступити в трудові відносини з роботодавцем або зайнятися підприємницької та іншої не забороненої законом економічною діяльністю. Свобода праці означає і право взагалі не займатися працею. Вона несумісна з дискримінацією у сфері праці та примусовою працею. Тільки здібності людини, його ділові якості, знання та досвід повинні враховуватися як при укладенні трудового договору, так і при просуванні по роботі. Трудовий кодекс містить спеціальні статті про заборону дискримінації і примусової праці, де даються поняття цих явищ, а також передбачаються умови, за яких залучення до праці або відмова від нього не можна кваліфікувати як дискримінацію у сфері праці або як примусову працю (див. коментар. до ст. 3 і ст. 4). 2. У число основних принципів трудового права Кодекс включає право на захист від безробіття і сприяння в працевлаштуванні. У законодавстві є значний масив правових норм, покликаних сприяти забезпеченню трудової зайнятості громадян. Право на захист від безробіття реалізується в Законі про зайнятість та інших нормативних правових актах. Соціальна політика держави в числі її найважливіших напрямків передбачає заходи в галузі зайнятості. Для їх здійснення створюються спеціальні органи в особі державної служби зайнятості населення, очолюваної Федеральною службою з праці та зайнятості, виділяються необхідні фінансові ресурси, передбачаються додаткові гарантії щодо забезпечення зайнятості окремих категорій громадян. Так, Закон про захист інвалідів встановлює квоту для прийому на роботу інвалідів у відсотках до середньооблікової чисельності працівників (але не менше 2% і не більше 4%). Федеральним законом від 25 грудня 2008 р. N 287-ФЗ "Про внесення змін до Закону Російської Федерації" Про зайнятість населення в Російській Федерації "(СЗ РФ. 2008. N 52. Ч. I. Ст. 6242) передбачено, що Уряд РФ у зв'язку з ускладненням ситуації на ринку праці в окремих суб'єктах РФ має право розробляти і реалізовувати додаткові заходи, спрямовані на зниження напруженості на ринку праці цих суб'єктів РФ. Для реалізації зазначених заходів Уряд РФ має право здійснювати резервування у складі федерального бюджету бюджетних асигнувань, що використовуються в порядку, визначеному Урядом РФ. Цим же Законом встановлено, що при введенні неповного робочого дня (зміни) і (або) неповного робочого тижня, а також при припинення виробництва роботодавець зобов'язаний у письмовій формі повідомити про це в органи служби зайнятості протягом 3 робочих днів після прийняття рішення про проведення відповідних заходів. 3. Стаття 2 вперше в кодифікаційної практиці трудового законодавства вводить термін "справедливі умови праці", який включає в себе три складових: безпечний працю, відпочинок після роботи протягом певного періоду часу і заробітну плату, що забезпечує гідне людини існування, її самої та її сім'ї. Право на умови праці, що відповідають вимогам безпеки та гігієни, - конституційне положення (ст . 37 Конституції РФ), що лежить в основі як окремих правових норм (правові норми, що відносяться до укладення трудового договору та переведенню на іншу роботу), так і інститутів трудового права (правовий інститут охорони праці). Обов'язок щодо забезпечення безпечних умов праці покладено на роботодавців . Цей обов'язок носить загальний характер. Вона поширюється на всі організації незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності. Для принципу забезпечення безпечних умов праці характерно поєднання загальних норм, розповсюджуваних на всіх працівників, і спеціальних норм, що передбачають додаткові гарантії на підземних роботах, на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, а також для окремих категорій працівників з урахуванням їх вікових, фізіологічних та інших особливостей (молодь, жінки, інваліди та ін.) Принцип забезпечення безпечних умов праці передбачає систему органів - державних і громадських, які здійснюють нагляд і контроль за дотриманням законодавства про працю та охорону праці (див. коментар. до статей гл. 57 "Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права" і гол. 58 "Захист трудових прав і законних інтересів працівників професійними спілками "). Право на відпочинок - одне з основних трудових прав. Стаття 37 Конституції РФ передбачає, що кожен має право на відпочинок. Працює по трудовому договору гарантуються встановлені федеральним законом тривалість робочого часу , вихідні та неробочі святкові дні, оплачувану щорічну відпустку. У цьому формулюванні принципову роль грає положення про те, що різні види часу відпочинку, включаючи обмеження робочого часу, надання щоденного відпочинку та ін, гарантовані тільки тим, хто працює за трудовим договором. Право на відпочинок як принцип трудового права реалізується в різних нормах ТК. Найбільше число таких норм міститься в главах розділу IV "Робочий час" і розділу V "Час відпочинку" (див. коментар. до цих розділів). 4. Право на справедливі умови праці не може бути реалізоване без права на справедливу оплату праці. Слова "справедлива оплата праці" мають значення як на перспективу, визначальну спрямованість правового регулювання заробітної плати, так і для характеристики стану оплати праці. Право на справедливу оплату праці гарантується державою, яка визначає заходи, що забезпечують підвищення рівня реального змісту заробітної плати, величину МРОТ, який встановлюється на всій території Російської Федерації і не може бути знижений ні суб'єктом РФ, ні органом місцевого самоврядування, ні конкретною організацією. Справедливої оплаті праці сприяє встановлення єдиних критеріїв, що визначають розмір заробітної плати. Цей розмір залежить від кваліфікації, складності виконуваної роботи, кількості і якості витраченої праці. Заробітна плата повинна бути виплачена вчасно і в повному розмірі. Це положення, враховуючи його значення на сучасному етапі розвитку економіки (що супроводжується, на жаль, випадками невиконання роботодавцями обов'язки щодо своєчасної та повної виплати заробітної плати), зведено Кодексом в ранг одного з основних принципів правового регулювання трудових відносин. Крім цього Кодекс передбачає норми , що визначають відповідальність роботодавця за невиконання обов'язку по своєчасній оплаті праці працівників. Вперше в трудовому законодавстві встановлено, що матеріальна відповідальність роботодавця за затримку заробітної плати та інших виплат, належних працівникові, виникає незалежно від вини роботодавця. 5. Стаття, що відтворює конституційне положення про право громадян на об'єднання стосовно до сторонам трудового відносини - працівникам і роботодавцям. Працівники та роботодавці добровільно можуть вступати в об'єднання для захисту своїх прав та інтересів. Працівники об'єднуються, як правило , в профспілки, основне завдання яких - представляти інтереси працівників у взаємовідносинах з роботодавцями, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, здійснювати захист їх трудових прав. У свою чергу, інтереси роботодавців представляють відповідні об'єднання роботодавців. Ці об'єднання є некомерційними організаціями, що об'єднують на добровільній основі роботодавців. Право працівників і роботодавців на об'єднання лежить в основі соціального партнерства, договірного регулювання трудових відносин. 6. До основних принципів трудового права ст. 2 відносить також право працівників на участь в управлінні організацією. Цей принцип виражений в наділенні працівників правом брати безпосередню участь (на загальних зборах) або через свої представницькі органи (профспілки) у регулюванні трудових відносин, у застосуванні нормативних положень. Принцип участі працівників в управлінні організацією реалізується в конкретних статтях ТК, присвячених соціальному партнерству (ст. ст. 27 - 31), прийняття рішень роботодавцем з урахуванням думки профспілкового органу (ст. 371), порядку розірвання трудового договору за передбаченими Кодексом підстав, які вимагають обліку мотивованої думки виборного профспілкового органу (ст. 373), та ін 7. Трудовий кодекс містить значну кількість диспозитивних норм, що відображає тенденцію до розширення договірного регулювання. Більш того, для формованих ринкових відносин переважаючим є договірне регулювання праці з метою узгодити інтереси працівників і роботодавців. Враховуючи зміни у правовому регулюванні трудових відносин, перенесення основного його обсягу на організації, Кодекс розглядає право на участь працівників, роботодавців, їх об'єднань у договірному регулюванні трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин як один з основних принципів трудового права. 8. Особливе місце займає принцип дотримання та захисту трудових прав працівників. Він включає всі форми захисту працівників: встановлення відповідальності роботодавця за порушення законів та інших нормативних правових актів (ст. 419 ТК), створення спеціалізованих органів з державного нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю (ст. ст. 353 - 369 ТК), відшкодування шкоди, заподіяної працівникові у зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків (ст. ст. 184, 237 ТК), судова захист прав працівників. Індивідуальні трудові спори вирішуються комісіями по трудових спорах і судами (ст. ст. 381 - 397 ТК); колективні трудові спори - із застосуванням примирних процедур і - при недосягненні угоди - оголошенням страйку , право на яку передбачено ст. 37 Конституції РФ (ст. ст. 398 - 418 ТК). 9. Стаття, що містить виклад взаємних обов'язків сторін трудового відношення. Обов'язки працівників становлять зміст правового інституту Дисципліни праці . Мета такого інституту - забезпечувати дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, сумлінне виконання працівниками своїх обов'язків, які були ними добровільно прийняті в результаті укладення трудового договору. Обов'язки роботодавців не виділені в окремий правовий інститут, проте правові норми, що покладають на роботодавців відповідні обов'язки, є практично у всіх статтях Кодексу, стосуються вони трудового договору або робочого часу і часу відпочинку, заробітної плати чи інших відносин, що складають предмет трудового права. Ці статті містять правомочності працівників, реалізація яких вимагає виконання відповідних обов'язків роботодавцями. Крім обов'язків, що випливають з договору (колективний договір, трудовий договір), на роботодавців покладаються обов'язки, що випливають з їхніх взаємин у сфері праці з державними органами та органами місцевого самоврядування: виконувати приписи державних інспекторів праці про усунення порушень законів та інших нормативних правових актів про працю, притягати винних у зазначених порушеннях до дисциплінарної відповідальності або відстороняти їх від посади в установленому порядку (ст. 357 ТК); звільняти працівника від роботи із збереженням за ним місця роботи (посади) на час виконання ним державних або громадських обов'язків і функцій у випадках, якщо відповідно до закону ці обов'язки і функції повинні виконуватися в робочий час (ст. 170 ТК). В законодавстві, що визначає правовий статус організації, порядок її діяльності, містяться і інші обов'язки роботодавця у сфері праці. 10. До основних принципів трудового права коментована стаття відносить також забезпечення права працівників на захист своєї гідності в період трудової діяльності. Будь неправомірні дії або бездіяльність роботодавця, заподіяли працівнику моральну шкоду, підлягають відшкодуванню (див. коментар. до ст. 237). Захист гідності працівника забезпечується і шляхом відшкодування матеріального збитку. Такий збиток відшкодовується, зокрема, при неправильній формулюванні в трудовій книжці причини звільнення, що ображає гідність працівника. 11. Завершується коментована стаття викладом принципу забезпечення права на обов'язкове соціальне страхування. Цей принцип реалізується в різних нормативних правових актах, що гарантують працівникові, а у відповідних випадках і членам його сім'ї забезпечення за рахунок коштів державного соціального страхування: допомога з тимчасової непрацездатності; допомогою по вагітності та пологах ; посібниками при народженні дитини; посібниками по догляду за дитиною до досягнення нею віку півтора років; пенсіями по старості, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а деяким категоріям працівників - також забезпечення пенсіями за вислугу років. Система обов'язкового соціального страхування включає і обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. В даний час воно здійснюється відповідно до Закону про страхування від нещасних випадків та професійних захворювань, який, передбачаючи обов'язок роботодавців виробляти страхові відрахування, покладає відповідальність за виплату компенсацій постраждалим на виробництві (їх утриманцям) на державу в особі Фонду соціального страхування РФ. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 2. Основні принципи правового регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин" |
||
|