Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 3. Заборона дискримінації у сфері праці

Коментар до статті 1. Трудовий кодекс виділяє заборона дискримінації у сфері праці в окрему статтю. Цим підкреслюється значення одного з основоположних принципів трудових відносин - недопущення дискримінації в галузі праці і занять, закріпленого в Декларації МОП про основоположні принципи і права у сфері праці. Ця Декларація є обов'язковою для держав - членів МОП незалежно від ратифікації відповідних конвенцій.
Зміст коментованої статті повністю відповідає Конвенції МОП N 111 "Про дискримінацію в галузі праці та занять" (1958), що діє на території Російської Федерації.
Заборона дискримінації у сфері праці спрямоване на те, щоб усі громадяни мали рівні можливості у здійсненні своїх здібностей до праці. Тільки ділові якості працівника повинні враховуватися як при укладенні трудового договору, так і при оплаті (інших умовах) праці. Трудовий кодекс не містить вичерпного переліку обставин, що впливають на нерівність прав у сфері праці. Спочатку перераховуються стать, раса, національність, мову, походження, майновий, сімейне, соціальне і посадове становище, вік, місце проживання, ставлення до релігії, політичні переконання, належність чи неналежність до громадських об'єднань, а далі вказується на інші обставини, не пов'язані з діловими якостями працівників. Це означає, що будь-який мотив, а не тільки названий на ст. 3, є порушенням рівних можливостей у сфері праці, якщо він не належить до ділових якостей працівника.
Для громадян, які реалізують свої права у сфері праці, особливе значення, враховуючи існуючу практику прийому на роботу, має такий мотив обмеження прав, як місце проживання. Відсутність реєстрації за місцем проживання не може бути підставою для відмови в прийомі на роботу. Такі відмови суперечать Конституції РФ, яка гарантує громадянам рівність прав і свобод незалежно від місця проживання (ст. 19). Це ж положення стосовно сфері праці сформульовано в ст. 3.
2. Поряд з перерахуванням обставин, які не впливають на вирішення питання про прийом на роботу, Трудовий кодекс вказує на обставини, які відповідно до загальновизнаних міжнародних правових норм не можуть розглядатися як дискримінаційні. Їх призначення - забезпечити охорону здоров'я та праці особам, які потребують підвищеного соціального і правового захисту, а також передбачити можливість обліку, при прийомі на роботу, відмінностей, виключень і обмежень, властивих встановленим федеральним законом вимогам, що пред'являються до даного виду праці. До охорони здоров'я та праці належать, наприклад, норми, що забороняють прийом на деякі види робіт без попереднього медичного огляду. Прикладом додаткових вимог, властивих даному виду праці, є необхідність пройти професійний відбір для заняття посади, пов'язаної з рухом поїздів (п. 3 ст. 25 Закону про залізничний транспорт).
Захист громадян, які потребують особливої турботи держави, виявляється в наданні їм додаткових гарантій, включаючи прийняття спеціальних правових норм, що встановлюють квотування для прийому на роботу окремих категорій громадян. Так, Закон про захист інвалідів передбачає встановлення всім організаціям незалежно від організаційно-правових форм і форм власності, чисельність працівників в яких становить понад 100 осіб, квоти для прийому на роботу інвалідів у відсотках до середньооблікової чисельності працівників, але не менше 2% і не більше 4%.
3. Права громадян, які зазнали дискримінації у сфері праці, захищаються в суді. Раніше із заявою про усунення дискримінації можна було звертатися і до органів системи федеральної інспекції праці. Чинна редакція ст. 3 не передбачає такого звернення, оскільки ці органи не повинні виконувати юрисдикційні функції, притаманні судам. Матеріальний збиток, заподіяний дискримінацією, підлягає відшкодуванню. У судовій практиці зустрічаються випадки, коли праця оплачується не відповідно до посади і кваліфікацією працівника. Якщо суди, розглядаючи відповідні позови, приходять до висновку, що стосовно цих працівників допущена дискримінація, вони виносять рішення про стягнення недоотриманих сум. (Див. Визначення Судової колегії в цивільних справах Верховного Суду РФ за позовом інженера-дослідника III категорії до інституту, з яким він перебуває у трудових відносинах, про стягнення заробітної плати; за позовом працівників до АТВТ "Рязаньгоргаз" про стягнення різниці в заробітній платі / / БВС РФ. 1993. N 11; 1998. N 3.)
Стаття, що допускає можливість компенсації моральної шкоди, заподіяної порушенням правила про заборону дискримінації. Розмір компенсації моральної шкоди не залежить від відшкодування заподіяної дискримінацією матеріального збитку. При визначенні його розміру враховуються ступінь фізичних і моральних страждань, заподіяних дискримінацією, вина особи, яка допустила дискримінацію, і інші що заслуговували уваги обставини.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 3. Заборона дискримінації у сфері праці "
  1. Стаття 7
    Всі люди рівні перед законом і мають право, без будь-якої різниці, на рівний їх захист законом. Усі люди мають право на рівний захист від якої б то не було дискримінації, що порушує цю Декларацію, і від якого б то не було підбурювання до такої
  2. Стаття 5.62. Дискримінація (введена Федеральним законом від 07.12.2011 N 420-ФЗ)
    Дискримінація, тобто порушення прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина залежно від її статі, раси, національності, мови, походження , майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, приналежності до суспільних об'єднань або яким-небудь соціальним групам, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від
  3. 42. Загальні положення законодавства про працю
    Цілями трудового законодавства є: встановлення державних гарантій трудових прав і свобод громадян, створення сприятливих умов праці, захист прав та інтересів працівників і роботодавців. Законодавством про працю регулюються відносини щодо: організації праці та управління працею; працевлаштування у даного роботодавця; професійній підготовці, перепідготовці та підвищенню
  4. Стаття 23
    1. Кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття. 2. Кожна людина, без будь-якої дискримінації, має право на рівну оплату за рівну працю. 3. Кожний працюючий має право на справедливу і задовільну винагороду, яка забезпечує гідне людини існування, її самої та її сім'ї
  5. Стаття 11.19. Порушення правил провезення ручної поклажі, багажу і вантажобагажу
    1. Провезення ручної поклажі понад установлені норми без оплати на повітряному, морському, внутрішньому водному або залізничному транспорті - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі однієї другої мінімального розміру оплати праці. 2. Провезення багажу без оплати в автобусі міжміського сполучення - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі трьох десятих мінімального розміру оплати
  6. Глава 2. ПРАВА І СВОБОДИ
    Стаття 14. Всі іспанці рівні перед законом, і не може бути будь-якої дискримінації за мотивами народження, раси, статі, віросповідання, поглядів або з якихось інших умов особистого чи соціального
  7. Стаття 6.18. Порушення встановлених законодавством про фізичну культуру і спорт вимог про запобігання допінгу в спорті і боротьбі з ним (введена Федеральним законом від 06.12.2011 N 413-ФЗ)
    1. Порушення тренером, спеціалістом зі спортивної медицини або іншим фахівцем у галузі фізичної культури і спорту встановлених законодавством про фізичну культуру і спорт вимог про запобігання допінгу в спорті і боротьбі з ним, що виразилося у використанні відносно спортсмена забороненої речовини і (або) забороненого методу незалежно від згоди спортсмена або в сприянні
  8. Розділ II. СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО В СФЕРІ ПРАЦІ
    Розділ II. СОЦІАЛЬНЕ ПАРТНЕРСТВО В СФЕРІ
  9. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
  10. Стаття 19.12. Передача або спроба передачі заборонених предметів особам, яких тримають в установах кримінально-виконавчої системи, слідчих ізоляторах або ізоляторах тимчасового утримання
    Передача або спроба передачі будь-яким способом особам, яких тримають в установах кримінально-виконавчої системи, слідчих ізоляторах або ізоляторах тимчасового утримання та інших місцях утримання під вартою, предметів, речовин або продуктів харчування, придбання, зберігання чи використання яких заборонено законом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від десяти до
  11. Питання та відповіді А якщо чоловік один виховує малолітню дитину, то до нього теж не можуть застосувати арешт? На жаль, в Адміністративному кодексі існує дискримінація за статевою ознакою. Для чоловіків таких винятків немає. Відомий випадок, коли був заарештований чоловік, який виховує поодинці двох малолітніх дітей. > А годувати будуть? У відділі міліції годування не передбачено, але, як
    Стаття 5.47. Збір підписів виборців, учасників референдуму в заборонених місцях, а також збір підписів особами, яким участь в цьому заборонено федеральним законом
  12. (введена Федеральним законом від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Участь органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів управління організацій усіх форм власності, установ, членів виборчих комісій з правом вирішального голосу у зборі підписів виборців на підтримку висунення кандидата, списку кандидатів, у зборі підписів учасників референдуму на підтримку ініціативи
    15.5 .2. Режим недискримінації
  13. Передбачає, що кожна держава володіє правом на надання суб'єктам його національного права з боку держави-партнера таких умов оподаткування, які не гірше умов, цієї держави суб'єктам національного права інших країн. Норми про недискримінацію містяться як в національному податковому законодавстві, так і в міжнародних угодах.
    Стаття 5.20. Фінансування виборчої кампанії, кампанії референдуму крім виборчих фондів, фондів референдуму і надання іншої забороненої законом матеріальної підтримки
  14. (в ред. Федерального закону від 04.07.2003 N 94-ФЗ) Надання фінансової (матеріальної) підтримки виборчої кампанії кандидата, зареєстрованого кандидата, виборчого об'єднання, виборчого блоку, діяльності ініціативної групи з проведення референдуму крім їх виборчих фондів, фондів референдуму, або пов'язані з проведенням виборів, референдуму безкоштовне або за
    Стаття 14.7. Обман споживачів
  15. Обмірювання, обважування, обрахування, введення в оману щодо споживчих властивостей, якості товару (роботи, послуги) або інший обман споживачів в організаціях, що здійснюють реалізацію товарів, які виконують роботи чи надають послуги населенню, а одно громадянами, зареєстрованими як індивідуальних підприємців у сфері торгівлі (послуг), а також громадянами,
    Стаття 5.27. Порушення законодавства про працю та про охорону праці
  16. 1. Порушення законодавства про працю та про охорону праці - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення законодавства про працю та про охорону праці особою, раніше підданим адміністративному покаранню за аналогічне адміністративне правопорушення, - тягне дискваліфікацію на строк від одного року
    Контрольні питання до § 7.7
  17. 1. Що розуміється під охороною праці по Російському трудовому праву? 2. Як організовується робота з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок,
    1. Что понимается под охраной труда по Российскому трудовому праву? 2. Как организуется работа по охране труда и технике безопасности на предприятиях? 3. Расскажите о порядке расследования несчастных случаев, связанных с производством. 4. Какие особые правила установлены для охраны труда молодежи и лиц с пониженной трудоспособностью? 5. В чем состоят особенности охраны труда женщин,
© 2014-2022  yport.inf.ua