Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове , інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 5.27. Порушення законодавства про працю та про охорону праці


1. Порушення законодавства про працю та про охорону праці -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці.
2. Порушення законодавства про працю та про охорону праці особою, раніше підданим адміністративному покаранню за аналогічне адміністративне правопорушення, -
тягне дискваліфікацію на строк від одного року до трьох років.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 5.27. Порушення законодавства про працю та про охорону праці "
  1. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  2. Стаття 103. Залучення до праці засуджених до позбавлення волі
    статтями 10, 82, 94 і 103 Кримінально-виконавчого кодексу Російської Федерації та статтею 3 Закону Російської Федерації "Про зайнятість населення в Російській Федерації". 2. Засуджені залучаються до праці в центрах трудової адаптації засуджених і виробничих (трудових) майстерень виправних установ, на федеральних державних унітарних підприємствах кримінально-виконавчої системи
  3. Тема 5.2. Трудові правовідносини
    статтях КЗпП термін «трудовий договір» сусідить з терміном «контракт». Таке сусідство означає, що законодавець не бачить відмінностей між трудовим договором і контрактом. Тому якщо укладається трудовий договір на невизначений термін, то можна вважати, що працівник має не обмежений строком контракт із підприємством. Укладення контракту на певний строк означає укладення строкового
  4. Тема 5.3. Відповідальність за трудовим правом
    порушенням трудової дисципліни відмова працівника виконати розпорядження адміністрації про переведення його на іншу постійну роботу, оскільки такий переклад, згідно із законодавством про працю, може здійснюватися тільки за згодою працівника. Отже, протиправний вчинок - це вчинок, здійснений з порушенням закону чи іншого нормативного акта. Третя умова - дисциплінарне стягнення
  5. § 2. Трудові відносини у сфері міжнародного господарського обороту і колізії права
    стаття, згідно з якою фінське трудове право, законодавство про соціальне забезпечення і сам колективний договір застосовуватимуться на будівельних майданчиках, розташованих за кордоном так само, як і в Фінляндії. Крім того, були регіональні колективні договори, якими охоплювалися трудові відносини фінських працівників, що реалізуються на будівельних майданчиках, наприклад в Лівії, на
  6. 23.2. Види адміністративного нагляду
    стаття 35 Закону України «Про пожежну безпеку») особи. Щодо останніх необхідно відзначити, що фактичними підставами для залучення підприємств, установ та організацій до адміністративної відповідальності є: порушення встановлених вимог пожежної безпеки, невиконання приписів посадових осіб органів державного пожежного нагляду. Порядок накладення штрафів
  7. Коментар до статті 32.11
    стаття КпАП); - термін дискваліфікації; - дати початку та закінчення терміну дискваліфікації. Реєстр ведеться російською мовою. Інформація, що міститься в реєстрі, є відкритою. Форма виписки з реєстру, що містить інформацію про конкретний дискваліфікувала особі і наданої зацікавленим особам, а також порядок її надання встановлюються ФСФО. Запити про надання
  8. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    порушень законодавства РФ, у разі порушення норм і правил анулювати ліцензії на здійснення Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 346 окремих видів діяльності або зупиняти їх дію, притягати до адміністративної відповідальності осіб, які допустили такі порушення законодавства.
  9. § 3. Визначення повноважень органів державної влади у сфері місцевого самоврядування
    порушення конституційних прав і свобод громадян та з запитами судів перевіряє конституційність закону, застосованого чи підлягає застосуванню в конкретній справі, в порядку, встановленому федеральним законом. Неправомірні дії органів і посадових осіб місцевого самоврядування можуть бути оскаржені до суду загальної юрисдикції. Регулювання та встановлення відповідальності органів місцевого
  10. § 5. Початкові підстави набуття права власності
    стаття потребує зміни за моделлю п. 4 ст. 218 ГК. Доцільно закріпити в ст. 219 ГК норму про те, що право власності на об'єкт нерухомості виникає з моменту придбання ним ознак, зазначених у п. 1 ст. 130 ГК. Це правило в найбільшій мірі відповідає інтересам власника і в той же час, як і у випадку з п. 4 ст. 218 ГК, потребують від нього зареєструвати право власності