Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 2. Основні принципи правового регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин |
||
Принципи, що характеризують найбільш суттєві риси галузі, є галузевими принципами , або основними принципами галузі. Принципи трудового права відповідно до Конституції та загальновизнаними принципами, нормами міжнародного права та міжнародними договорами РФ (конвенціями МОП) знайшли своє вираження в коментованій статті і розкриваються в ст. 3, 4, інших статтях ТК. Принципи трудового права - це вихідні початку, основні положення, що визначають єдність трудового права, сутність правового регулювання і загальну спрямованість розвитку даної галузі права. Слід мати на увазі, що в коментованій статті встановлено принципи трудового права як галузеві принципи, які можуть знаходити своє більш конкретне вираження в принципах інститутів галузі, норми яких закріплені у відповідних розділах, наприклад, в розд. II ТК закріплені основні принципи соціального партнерства (ст. 24). У той же час окремий принцип, що не знайшов свого прямого закріплення в ТК, може бути виражений у ряді норм способом "непрямої фіксації", як, наприклад, принцип свободи трудового договору, який виступає правовою формою свободи праці. Хоча принцип свободи трудового договору, доповнюючи принцип свободи праці (абз. 1 ч. 2 ст. 2 ТК), не знайшов свого прямого закріплення, він виражається в ряді норм про свободу укладення, зміни та припинення трудового договору в розд. III ТК, присвяченому трудовим договором (ст. 56, 57, ч. 2 ст. 59, ч. 1 ст. 70, ст. 72, 72.2, п. 1 ст. 77 ТК та ін.) 2. Перший принцип, закріплений в коментованій статті, відповідає ч. 1 ст. 37 Конституції, яка проголосила свободу праці, право кожного займатися будь трудовою діяльністю за своїм вибором. У Російській Федерації, реалізуючи право на вільну працю за своїм вибором, кожен може трудитися в якості працівника за трудовим договором або трудитися, будучи членом кооперативу або виконувати конкретно-певну роботу за цивільно-правовим договором підряду або іншим договором, а можна займатися самими різними видами індивідуальної трудової або підприємницької діяльності та ін Свобода праці , право кожного розпоряджатися своїми здібностями до праці, вибирати рід діяльності і професію несумісні з примусовою працею та дискримінацією, забороненими законом (ст. 19, ч. 3 ст. 37 Конституції). Кожен громадянин (фізична особа) вільний у своєму виборі праці, як і у виборі професії та роду діяльності. Зазначений принцип доповнюється гарантіями і втілюється у відповідних нормах ТК, включаючи розд. III ТК "Трудовий договір". Принцип свободи праці доповнюється принципом свободи трудового договору, що дозволяє його сторонам укладати цей договір на добровільній основі без жодного примусу. Все, що досягнуто працівником і роботодавцем шляхом угоди за умовами трудового договору при його укладенні, в подальшому може бути змінено також за їх угодою. Наприклад, зміна визначених сторонами умов трудового договору, в тому числі переведення працівника на іншу роботу, допускається лише за згодою сторін (ст. 72 ТК), при цьому забороняється вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, за винятком випадків, передбачених ТК та іншими федеральними законами (ст. 60 ТК). На основі свободи праці працівник має право розривати трудовий договір за власним бажанням, попередивши роботодавця в письмовій формі за 2 тижні. До закінчення цього попередження працівник має право в будь-який час відкликати свою заяву (див. коментар. до ст. 80). Трудовий договір може припинятися з угодою, досягнутою сторонами договору (п. 1 ст. 77 ТК). 3. Принципи заборони примусової праці та дискримінації, встановлені в коментованій статті, розкриваються в окремих статтях ТК (див. коментар. до ст . 3 і 4). 4. Принцип захисту від безробіття та сприяння у працевлаштуванні відповідає закріпленому Конституцією праву на захист від безробіття (ч. 3 ст. 37). Даний принцип знайшов своє вираження у Законі РФ від 19.04.1991 N 1032-1 "Про зайнятість населення в Російській Федерації" (в ред. від 27.07.2010) * (3), інших нормативних правових актах. У зазначеному Законі визначено напрями державної політики в галузі зайнятості, включаючи розробку та реалізацію цільових програм, передбачені повноваження органів державної служби зайнятості щодо сприяння громадянам у пошуку підходящої роботи, а роботодавцям у підборі необхідних працівників та ін Для окремих категорій громадян передбачаються додаткові гарантії сприяння з працевлаштування в рахунок встановленої квоти, наприклад, для прийому на роботу інвалідів (Федеральний закон від 24.11.1995 N 181-ФЗ "Про соціальний захист інвалідів у Російської Федерації" (в ред. від 09.12.2010) * (4). 5. Принцип забезпечення права кожного працівника на справедливі умови праці грунтується на положеннях ч. 3 ст. 37 Конституції та Міжнародного пакту від 16 грудня 1966 р. "Про економічні, соціальні та культурні права" * (5), ст. 7 якого визначає право кожного на: 1) справедливу зарплату і рівну винагороду за працю рівної цінності без якого б то не було різниці, 2) умови роботи, що відповідають вимогам безпеки та гігієни; 3) відпочинок, дозвілля і розумне обмеження робочого часу й оплачувану періодичну відпустку, так само як і винагороду за святкові дні. Відповідно до Конституції (ч. 3 ст. 37) встановлюється право на працю в умовах, що відповідають вимогам безпеки та гігієни, на винагороду за працю без будь-якої дискримінації і не нижче встановленого федеральним законом мінімального розміру оплати праці. Ці конституційні положення, що доповнюються даними принципами і забезпечувані гарантіями, закріплюються в ТК. У розділі X "Охорона праці" передбачено основні напрями державної політики в галузі охорони праці (ст. 210) та вимоги охорони праці (гл. 34), у тому числі державні нормативні вимоги охорони праці (ст. 211 ТК), обов'язки роботодавця щодо забезпечення безпечних умов і охорони праці (ст. 212 ТК), обов'язки працівника в області охорони праці (ст. 214 ТК) і права працівника на працю в умовах, що відповідають вимогам охорони праці (ст. 219 ТК), гарантії цих прав працівників (ст. 220 ТК) та ін Поряд з загальними нормами, поширюваними на всіх працівників, діють також спеціальні норми, що встановлюють додаткові гарантії охорони праці окремих категорій працівників або працюють у шкідливих і небезпечних умовах, а також залучаються до важких робіт та ін (особам, які не досягли 18 років, жінкам, інвалідам). Право на відпочинок в Конституції закріплено разом з його гарантіями. Працює по трудовому договору гарантуються встановлені федеральним законом тривалість робочого часу, вихідні та святкові дні, оплачувану щорічну відпустку (ч. 5 ст. 37). Даний принцип забезпечується дією ряду норм ТК, що регулюють робочий час (див. коментар. До розд. IV ТК), а також - час відпочинку (див. коментар. До розд. V ТК). Особливості умов праці окремих категорій працівників передбачені в розд. XII ТК, наприклад: робочий час і час відпочинку працівників, праця яких безпосередньо пов'язаний з рухом транспортних засобів (ст. 329), або тривалість робочого часу педагогічних працівників (ст. 333) та ін 6 . Принцип рівності прав і можливостей працівників грунтується на положеннях ст. 19 Конституції, про рівність усіх перед законом і судом. Усі працівники наділяються рівними правами незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань, а також інших обставин. Забороняються будь-які форми обмеження прав громадян за ознаками соціальної, расової, національної, мовної чи релігійної приналежності. Даний принцип означає, що не допускаються переваги або обмеження, несумісні з рівністю прав і можливостей, і в цьому виявляється тісний взаємозв'язок з принципом заборони дискримінації (див. ст. 3 і коммент. До неї). ТК, інші федеральні закони, інші нормативні правові акти РФ встановлюють працівникам права і гарантії на певному рівні, який не може бути знижений в порівнянні з трудовим законодавством ні за яких обставин. Наприклад, нормальна тривалість робочого часу, встановлена ст. 91 ТК, не може перевищувати 40 годин на тиждень, як максимальна межа робочого часу, а щорічна основна оплачувана відпустка, згідно зі ст. 115 ТК, надається працівникам тривалістю не менше 28 календарних днів. Їх зміни можуть мати місце, наприклад, якщо вони сприятливіші порівняно з законами, іншими нормативними правовими актами, угодами і будуть встановлені в колективному договорі з урахуванням фінансово-економічного становища роботодавця (див. ч. 3 ст. 41 ТК). 7. Принцип забезпечення права працівника на своєчасну та в повному розмірі виплату справедливої заробітної плати розкривається шляхом уточнення, що "справедлива заробітна плата" повинна забезпечувати гідне життя працівника та його сім'ї і не може бути нижче встановленого федеральним законом мінімального розміру оплати праці. Вихідною основою даного принципу є ст. 7 Пакту "Про економічні, соціальні та культурні права" (див. п. 5 коммент. До цієї статті) та ч. 3 ст. 37 Конституції, що встановлює право на винагороду без якої б то не було дискримінації і не нижче встановленого законом МРОТ. Даний принцип знаходить своє закріплення в нормах ТК: про систему основних державних гарантій з оплати праці (ст. 130 та ін.); про регулювання мінімальної заробітної плати (ст. 133, 133.1); про регулювання порядку та строків виплати заробітної плати (ст. 136); про обмеження її утримань (ст. 137) та ін Слід мати на увазі, що згідно з ч. 1 ст. 133 ТК мінімальний розмір оплати праці не може бути нижче прожиткового мінімуму працездатного населення. МРОТ встановлюється одночасно на всій території РФ. Порядок і строки поетапного підвищення МРОТ, передбаченого ч. 1 ст. 133 ТК, визначаються федеральним законом (див. ст. 421 ТК і коммент. До неї). Порядок встановлення розміру мінімальної заробітної плати в суб'єкті РФ передбачений у ст. 133.1 ТК в ред. Федерального закону від 20.04.2007 N 54-ФЗ (див. ст. 133.1 ТК і коммент. До неї). Справедливість заробітної плати повинна забезпечуватися також дотриманням умов (критеріїв) оплати по праці. Як випливає зі ст. 132 ТК, заробітна плата кожного працівника залежить від його кваліфікації, складності виконуваної роботи, кількості і якості витраченої праці і максимальним розміром не обмежується. При цьому забороняється яка б то не було дискримінація при встановленні і зміні умов оплати праці (див. ст. 132 ТК). Невиконання роботодавцем встановленої ТК (абз. 7 ч. 2 ст. 22 ТК) обов'язку виплачувати заробітну плату в повному розмірі у встановлені терміни (див. також ст. 56 ТК), тягне матеріальну відповідальність роботодавця (див. ст. 236, 237 і коммент. до цих ст. ТК). 8. Принцип забезпечення рівності можливостей працівників на просування по роботі, професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації грунтується на положеннях Конституції (ст. 19) та зазначеного Пакту про економічні, соціальні і культурні права (п. 4 ст. 7), згідно з яким визначено право на однакову можливість просування по роботі на відповідні більш високі щаблі на підставі трудового стажу і кваліфікації. Даний принцип знаходить свій розвиток в нормах ТК про підготовку працівників, підвищення їхньої кваліфікації, в тому числі в розд. IX ТК (див. коментар. До ст. 196-208). Як показник підготовки особи до виконання роботи при просуванні працівника на вищу посаду виділено також трудовий стаж, тобто стаж роботи за фахом, що указується в трудовій книжці працівника (ст. 66 ТК). 9. Принцип забезпечення права працівників і роботодавців на об'єднання для захисту своїх прав та інтересів заснований на положеннях Конституції (ст. 30) та Конвенції МОП N 87 "Про свободу асоціації та захист права на організацію" (1948 р.). У них встановлено право на об'єднання (асоціацію), включаючи право створювати профспілки для захисту своїх інтересів. Працівники та роботодавці створюють або вступають в об'єднання (організації) для захисту інтересів і прав своїх членів і забезпечення представництва інтересів працівників або роботодавців, насамперед через систему соціального партнерства і шляхом колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин. Працівники об'єднуються в професійні спілки, які є найбільш масовими організаціями робітників. Професійні спілки та їх об'єднання визначені ТК в якості представників працівників (див. ст. 29-30). Інші представники у випадках, встановлених ТК, можуть обиратися працівниками і представляти їх інтереси (див. коментар. До ст. 31). Інтереси роботодавців представляють їх об'єднання - некомерційні організації, а у встановлених випадках - інші представники (див. коментар. До ст. 33, 34, а також Федеральний закон від 27.11.2002 N 156-ФЗ "Про об'єднання роботодавців" (в ред. Від 01.12.2007) * (6)). 10. Принцип забезпечення права працівників на участь в управлінні організацією базується на положеннях Рекомендацій МОП: N 94 "Про співпрацю на рівні підприємства" (1952 р.); N 129 "Про зв'язки на підприємствах" (1967 р.). Даний принцип одержав свій розвиток в ТК, який передбачає участь працівників в управлінні організацією, а також форми такої участі. При цьому їх перелік не є вичерпним. Можуть використовуватися й інші форми, що передбачаються законами, угодами, колективним договором, установчими документами, локальними нормативними актами (див. ст. 52, 53 ТК). Поряд з цим, вказаний принцип виражається в окремих статтях ТК, що охоплюють соціальне партнерство у сфері праці (гл. 6, 7 ТК), прийняття рішень роботодавцем з урахуванням думки профспілкового органу (ст. 371) та ін Таким чином, ТК закріплюються як безпосередня форма участі працівників, наприклад у загальних зборах при виборах представників до комісії з трудових спорів (див. ст. 384 ТК), оголошення страйку (див. ст. 410 ТК), так і участь працівників в управлінні організацією через своїх представників - профспілки, як наприклад, при затвердженні правил внутрішнього трудового розпорядку (див. ст. 190 ТК), прийнятті локальних нормативних актів (див. ст. 8, 371 ТК) та ін 11. Принцип поєднання державного і договірного регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин виражається в багатьох нормах ТК, присвячених соціальному партнерству та ін На державному (федеральному) рівні закріплюються певні трудові права і гарантії їх реалізації та захисту. На колективно-договірному рівні вони конкретизуються і доповнюються, встановлюються більш сприятливі умови праці, соціально-побутові пільги та інші гарантії, що передбачаються в колективних договорах і угодах. Індивідуально-договірне регулювання носить допоміжний характер і спрямоване в основному на індивідуалізацію і конкретизацію умов трудових договорів. Для окремих категорій працівників трудовий договір є більш значущим регулятором, як наприклад: у керівника організації (див. гл. 43 ТК), осіб, які працюють за сумісництвом (див. гл. 44 ТК) або працівників, які працюють у роботодавців - фізичних осіб (см . гл. 48 ТК), та ін Співвідношення державного та договірного регулювання виявляється і в тому, що ТК не допускається встановлення умов колективних договорів, угод і трудових договорів, що обмежують права або знижують рівень гарантій працівників, порівняно з трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права. Якщо ж такі умови включені в колективний договір, угоду, трудовий договір, то вони не підлягають застосуванню (ч. 2 ст. 9 ТК). Крім того, ТК встановлено, що умови колективного договору, що погіршують становище працівників недійсні (ч. 3 ст. 50 ТК). 12. Принцип соціального партнерства втілюється в нормах ТК, присвячених соціальному партнерству, включающему як взаємодія між соціальними партнерами - працівниками та роботодавцями (їх представниками), так і їх взаємодія на основі тристороннього співробітництва за участю органів державної влади, органів місцевого самоврядування (див. ст. 23 , 45 ТК). Даний принцип закріплюється в нормах розд. II ТК (ст. 23-55), інших статтях ТК, інших федеральних законах: "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", від 01.05.1999 N 92-ФЗ "Про Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин" * (7), "Про об'єднання роботодавців". 13. Принцип обов'язковості відшкодування шкоди, заподіяної працівникові у зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків, знаходить своє здійснення при відшкодуванні шкоди, заподіяної здоров'ю працівника, на підставі Федерального закону від 24.07.1998 N 125-ФЗ "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань "(в ред. від 09.12.2010) * (8). На порядок відшкодування шкоди життю і здоров'ю працівника при нещасному випадку на виробництві та професійному захворюванні міститься вказівка в ТК (див. ст. 184 і коммент. До неї). 14. Принцип встановлення державних гарантій щодо забезпечення прав працівників і роботодавців, здійснення державного нагляду та контролю за їх дотриманням відповідає гарантованості державного захисту прав і свобод людини і громадянина, встановленої ч. 1 ст. 45 Конституції. Важливою державною гарантією є визнання, забезпечення, захист зазначених прав і свобод, на що спрямовано трудове законодавство РФ. У ТК закріплені основні права і обов'язки працівника (ст. 21) і роботодавця (ст. 22), їх правове становище (ст. 20), підстави виникнення їх трудових відносин (ст. 16-19), функціонування соціально-трудових (партнерських) відносин (розд. II ТК) та ін У Російській Федерації встановлюється система державного захисту прав і свобод людини і громадянина, в тому числі в галузі праці, що включає в себе перелік державних і громадських (профспілки) органів, наділених законом відповідною компетенцією. ТК встановлено, що державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права здійснює федеральна інспекція праці, а в сфері дотримання правил з безпечного ведення робіт поряд з нею державний нагляд здійснюють відповідні федеральні органи виконавчої влади. Внутрішньовідомчий державний контроль у підвідомчих організаціях здійснюють федеральні органи виконавчої влади, органи виконавчої влади суб'єктів РФ, а також органи місцевого самоврядування. Державний нагляд за точним і однаковим виконанням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права здійснюють Генеральний прокурор РФ і підлеглі йому прокурори (див. ст. 353 ТК). 15. Принцип забезпечення права кожного на захист державою його прав і свобод, включаючи судовий захист відповідно до ч. 2 ст. 45, ч. 1 ст. 46 Конституції, означає, що кожен має право захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законом, і кожному гарантується судовий захист його прав і свобод як закріплених у Конституції, так і в інших нормативних правових актах. Даний принцип, доповнюючись гарантіями, знаходить свій вияв у ряді норм ТК, насамперед у нормах розд. XIII, що охоплюють захист трудових прав і свобод всіма способами, не забороненими законом (ч. 1 ст. 352 ТК). До основних способів захисту, перерахованим в ч. 2 ст. 352 ТК віднесені: самозахист працівниками трудових прав (див. ст. 379, 142); захист трудових прав і законних інтересів працівників професійними спілками (див. гл. 58); державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права (див. ст. 354-369); судовий захист (див. гл. 60, 61 ТК), включаючи Конституційний Суд РФ та ін У переліку цих способів захисту трудових прав і свобод відсутня вказівка на відповідальність, але в найменуванні розд. XIII вона названа і в зміст даного розділу входить гл. 62 (ст. 419 ТК), присвячена відповідальності та її видів, до яких залучаються особи, винні у порушенні трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права, в тому числі залучаються в установленому порядку до дисциплінарної та (або) матеріальної відповідальності. 16. Принцип забезпечення права на вирішення індивідуальних і колективних трудових спорів, а також права на страйк грунтується на положеннях ч. 4 ст. 37 Конституції про право на індивідуальні та колективні трудові суперечки з допомогою встановлених федеральним законом способів їх дозволу, включаючи право на страйк. Даний принцип знайшов своє закріплення в нормах ТК про порядок розгляду індивідуальних трудових спорів (ст. 381-397) та про порядок вирішення колективних трудових спорів, включаючи проведення страйку як спосіб вирішення колективного трудового спору (ст. 398-418). 17. Принцип, який визначається як обов'язок сторін трудового договору дотримуватися умов трудового договору, включаючи право роботодавця вимагати від працівників виконання ними трудових обов'язків і дбайливого ставлення до майна роботодавця і право працівників вимагати від роботодавця дотримання його обов'язків по відношенню до працівників, дотримання трудового законодавства та інших актів, містять норми трудового права, втілюється в нормах ТК. Працівник, який вступив в трудове відношення на основі трудового договору, зобов'язаний сумлінно виконувати свої трудові обов'язки, дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку і трудову дисципліну, дбайливо ставитися до майна роботодавця, виконувати інші трудові обов'язки (ч. 2 ст. 21, ст. 56 ТК) . Роботодавець наділений правом вимагати від працівника належного виконання його обов'язків. У випадку винного невиконання або неналежного виконання працівником трудових обов'язків роботодавець має право притягати його до дисциплінарної та (або) матеріальної відповідальності (ч. 1 ст. 22 ТК). Роботодавець вправі відстороняти від роботи (не допускати до роботи) працівника в порядку, встановленому ТК (див. ст. 76). Роботодавець зобов'язаний виконувати свої обов'язки, в тому числі щодо дотримання трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права, локальних нормативних актів, умов колективного договору, угод і трудових договорів та інших обов'язків (ч. 2 ст. 22 та ін ст. ТК). При невиконанні роботодавцем своїх обов'язків, працівник має право звернутися до суду за захистом порушеного права або в профспілку або у федеральну інспекцію праці, а також може вдатися до самозахисту трудових прав та ін 18. Принцип забезпечення права представників професійних спілок здійснювати профспілковий контроль за дотриманням трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права отримав своє закріплення і розвиток в ТК (див. гл. 58), у Федеральному законі "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" . Профспілковий (суспільний) контроль здійснюють професійні спілки, їх органи та профспілкові інспекції праці. Роботодавці не мають права перешкоджати профспілковим інспекторам праці при здійсненні ними своїх повноважень і в тижневий термін з моменту отримання вимоги профспілок зобов'язані повідомити профспілковому органу про вжиті заходи (див. коментар. До ст. 370). 19. Принцип забезпечення права працівників на захист своєї гідності в період трудової діяльності заснований на положенні ч. 1 ст. 21 Конституції про гідність особистості, охоронюваному державою. При цьому ніщо не може бути підставою для приниження гідності працівника. Даний принцип втілюється в нормах ТК, що гарантують захист гідності працівника в період трудової діяльності. Норми ТК забезпечують захист персональних даних працівника (ст. 85-90), компенсацію заподіяної йому моральної шкоди (ст. 237) і відшкодування матеріального збитку у випадках, встановлених ТК (див. ст. 234-236). 20. Принцип забезпечення права на обов'язкове соціальне страхування працівників знайшов своє закріплення в нормах Федерального закону від 16.07.1999 N 165-ФЗ "Про основи обов'язкового соціального страхування" (в ред. Від 29.11.2010) * (9), інших законах і нормативних правових актах . До їх числа відноситься Федеральний закон "Про обов'язкове соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань", яким встановлюються правові, економічні та організаційні основи обов'язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, а також визначається порядок відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров'ю працівника при виконанні ним обов'язків за трудовим договором та в інших випадках, встановлених цим Законом. У ТК передбачаються гарантії працівникам при тимчасовій непрацездатності (див. ст. 183), гарантії і компенсації при нещасному випадку на виробництві або професійному захворюванні (див. ст. 184). |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 2. Основні принципи правового регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин" |
||
|