Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 251. Особливості регулювання праці

Коментар до статті Правове регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин виходить із загальновизнаних принципів і норм міжнародного права і здійснюється відповідно до Конституції РФ. Метою такого регулювання є створення сприятливих і справедливих умов праці, що забезпечують рівність прав і можливостей працівників, у т.ч. право кожного працівника на умови праці, що відповідають вимогам безпеки та гігієни; на обмеження робочого часу; надання щоденного відпочинку, вихідних і святкових днів, оплачуваної щорічної відпустки; на заробітну плату, що дозволяє вести гідне людини існування йому самому і його родині, та ін
Саме дотримання принципів рівності і справедливості при встановленні державних гарантій трудових прав і свобод потребує неоднакового підходу до учасників трудового процесу, тобто підходу в залежності або від умов, в яких доводиться працювати (в несприятливих природно-кліматичних умовах, в умовах виконання роботи поза місцем постійного проживання працівників тощо), або від суспільно значущих особливостей працівників (віку, виконання функції материнства, стану працездатності та т . д.).
Необхідність обліку зазначених обставин привела до встановлення спеціальних норм права, частково обмежують застосування загальних правил з тих самих питань щодо одних працівників, або норм права, що встановлюють додаткові гарантії для інших. Наявність таких норм, згрупованих залежно від підстав їх прийняття, зумовило необхідність їх закріплення в ТК у вигляді самостійного розділу "Особливості регулювання праці окремих категорій працівників".
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 251. Особливості регулювання праці "
  1. Контрольні питання
    Які колізійні формули прикріплення використовуються в національному праві європейських країн в галузі регулювання трудових відносин? 2. Яка характеристика коллизионно-правового регулювання трудових відносин в Росії? 3. Які трудові права іноземців в Російській Федерації? 4. Яке правове регулювання праці російських громадян за кордоном? 5. Які правові основи
  2. Контрольні питання до § 7.7
    1. Що розуміється під охороною праці по Російському трудовому праву? 2. Як організовується робота з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок,
  3. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
  4. Стаття 19.8. Неподання клопотань, заяв, відомостей (інформації) в антимонопольний орган, до органу регулювання природних монополій
    Неподання у федеральний антимонопольний орган, його територіальні органи або в орган регулювання природних монополій, його територіальні органи клопотань, заяв, відомостей (інформації), передбачених антимонопольним законодавством, або подання завідомо недостовірних відомостей - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти до
  5. § 7. Питання прийому та виходу зі складу селянського (фермерського) господарства. Правове регулювання праці членів та осіб, що працюють в селянське (фермерське) господарство за трудовим договором
    В фермерське господарство можуть бути прийняті нові члени за взаємною згодою членів фермерського господарства на підставі заяви громадянина в письмовій формі (ст. 14 Закону про СФГ). Членство у фермерському господарстві припиняється при виході з членів фермерського господарства або у разі смерті члена фермерського господарства. У кожного члена фермерського господарства є право виходу з його складу. Закон
  6. Стаття 12.33. Пошкодження шляхів, залізничних переїздів або інших дорожніх споруд
    Пошкодження шляхів, залізничних переїздів або інших дорожніх споруд чи технічних засобів регулювання дорожнього руху, а також навмисне створення перешкод у дорожньому русі, у тому числі шляхом забруднення дорожнього покриття , - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб від п'яти до десяти
  7. Контрольні питання
    Які найбільш широко поширені види договорів, що застосовуються в різних областях міжнародної торгівлі в широкому сенсі слова? 2. Яка система правового регулювання цивільно-правових договірних відносин міжнародного характеру? 3. Яка сучасна практика, наявна в різних державах, коллизионно-правового та матеріально-правового регулювання договору міжнародної
  8. Стаття 161. Розробка та затвердження типових норм праці
    Коментар до статті 1. Типові норми призначені для робіт, виконуваних за типовою технології, виходячи з оптимальних для даного типу виробництва організаційно-технічних умов. Типові норми можуть бути міжгалузевими, професійними, галузевими та ін 2. Відповідно до Постанови Уряду РФ від 11 листопада 2002 р. N 804 (СЗ РФ. 2002. N 46. Ст. 4583) затверджено Правила
  9. § 1. Загальні положення
    Правове регулювання трудових відносин у сільськогосподарських організаціях суттєво відрізняється від регулювання трудових відносин в інших галузях економіки. Воно обумовлене специфікою сільськогосподарського виробництва, залежністю від природних факторів (широка пространствен-ність застосування праці, родючість і інша якість земельних ділянок, погодно-кліматичні умови),
  10. Стаття 28. Особливості застосування норм цього розділу
    Коментар до статті 1. Для муніципальних службовців, а також інших категорій працівників, названих у коментованій статті, чинним законодавством ніяких особливостей у здійсненні соціального партнерства не встановлено. 2. Міжнародна організація праці (МОП) в Конвенції N 151 "Про трудові відносини на державній службі" (1978) підкреслила, що державні службовці мають
  11. Стаття 5.27. Порушення законодавства про працю та про охорону праці
    1. Порушення законодавства про працю та про охорону праці - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від п'яти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Порушення законодавства про працю та про охорону праці особою, раніше підданим адміністративному покаранню за аналогічне адміністративне правопорушення, - тягне дискваліфікацію на строк від одного року
  12. Стаття 8.31. Порушення вимог до охорони лісів
    1. Порушення вимог санітарних правил в лісах - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від п'ятдесяти до ста мінімальних розмірів оплати праці. 2. Забруднення лісів стічними водами, хімічними, радіоактивними чи іншими
  13. Стаття 19.5. Невиконання в термін законного припису (постанови, подання) органу (посадової особи), який здійснює державний нагляд (контроль)
    1. Невиконання у встановлений термін законного припису (постанови, подання) органу (посадової особи), який здійснює державний нагляд (контроль), про усунення порушень законодавства - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  14. Стаття 10.11. Порушення норм і правил ведення племінного тваринництва
    1. Реалізація або використання з метою відтворення племінної продукції (матеріалу) з порушенням вимог, встановлених законодавством про племінному тваринництві, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб -
  15. Стаття 146. Оплата праці в особливих умовах
    Коментар до статті 1. Коментована стаття передбачає загальний принцип підвищення оплати праці при несприятливих умовах здійснення трудової діяльності, який потім розкривається в ст. ст. 147, 148 ТК. 2. Законодавець виділяє 4 групи особливих умов праці: важкі роботи; роботи із шкідливими умовами праці; роботи з небезпечними умовами праці; роботи в місцевостях з особливими
  16. Стаття 8.25. Порушення правил лісокористування
    1. Порушення правил заготівлі живиці або другорядних лісових ресурсів - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від одного до трьох мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від тридцяти до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Здійснення лісокористування не у відповідності
  17. Стаття 8.6. Псування земель
    1. Самовільне зняття або переміщення родючого шару грунту - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від десяти до п'ятнадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від двохсот до трьохсот мінімальних розмірів оплати праці . 2. Знищення родючого шару грунту, а рівно
© 2014-2020  yport.inf.ua