Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 252. Підстави та порядок встановлення особливостей регулювання праці

Коментар до статті 1. Стаття, що передбачає підстави та визначає порядок встановлення особливостей регулювання праці для окремих категорій працівників.
До числа підстав для встановлення особливостей правового регулювання праці віднесені: характер та умови праці; психофізіологічні особливості організму; природно-кліматичні умови; наявність сімейних обов'язків та інші підстави.
Наприклад, з урахуванням характеру виконуваної роботи встановлені особливості правового регулювання праці керівників організацій та членів колегіального виконавчого органу організацій (ст. ст. 273 - 281 ТК), працівників, які направляються на роботу в дипломатичні представництва та консульські установи Російської Федерації, а також у представництва органів виконавчої влади та державних установ Російської Федерації за кордоном (ст. ст. 337 - 341 ТК), працівників релігійних організацій (ст. ст. 342 - 348 ТК), медичних працівників (ст. 350 ТК), педагогічних працівників (ст. 351 ТК), працівників транспорту (ст. ст. 328 - 330 ТК) та ін
Психофізіологічні особливості організму прийняті до уваги при встановленні певних обмежень для застосування праці жінок та осіб молодше 18 років і додаткових заходів їх соціального захисту. Зазначений підхід відповідає загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права. Так, закріплюючи загальні принципи регулювання прав громадян у сфері праці та конкретні права в цій сфері, Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, прийнятий ООН 16 грудня 1966, підкреслює необхідність прийняття беруть участь державами заходів з особливій охороні матерів протягом розумного періоду до і після пологів з наданням працюючим матерям оплачуваної відпустки по вагітності та пологах, а також по особливій охороні неповнолітніх. Діти та підлітки, йдеться у Пакті, повинні бути захищені від економічної і соціальної експлуатації. Застосування їх праці в області, шкідливою для їх моральності і здоров'я чи небезпечній для їх життя або здатної пошкодити їх нормальному розвитку, повинно бути покараним за законом. Широка допомога визнається необхідною і для родини, особливо в період, коли на ній лежить відповідальність і турбота про несамостійних дітей та їх вихованні (ст. 10 Пакту).
Наведені положення Пакту отримали подальший розвиток і конкретизацію в ратифікованих Росією актах: Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (1979), Конвенції про права дитини (1989), Конвенції про рівне ставлення й рівні можливості для трудящих чоловіків і жінок: трудящих із сімейними обов'язками (1981), в нормах національного законодавства.
Відповідно до Генеральної угоди між загальноросійськими об'єднаннями профспілок, загальноросійськими об'єднаннями роботодавців та Урядом РФ на 2008 - 2010 рр.. сторони Угоди взяли на себе обов'язок розглянути в Тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин питання про ратифікацію Конвенції МОП N 183 "Про охорону материнства" (2000).
2. Торкаючись порядку встановлення особливостей правового регулювання праці для окремих категорій працівників, коментована стаття визначила, що такі особливості встановлюються трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, колективними договорами, угодами, локальними нормативними актами. Тим самим в даній коментованій статті конкретизовано закріплене в ч. 6 ст. 11 ТК загальне положення про те, що особливості правового регулювання праці окремих категорій працівників встановлюються відповідно до Трудовим кодексом.
Разом з тим у ст. 252 підкреслюється, що особливості регулювання праці, що тягнуть за собою зниження рівня гарантій працівникам, обмеження їх прав, підвищення їхньої дисциплінарної і (або) матеріальної відповідальності, можуть встановлюватися виключно Трудовим кодексом або у випадках і порядку, ним передбачених. Викладене вимога узгоджується як з загальновизнаними принципами і нормами міжнародного права, так і з нормами національного законодавства. Наприклад, ст. 4 названого вище Пакту передбачається, що закріплені в ньому права можуть обмежуватися тільки законом і лише остільки, оскільки це сумісно з природою зазначених прав виключно з метою сприяти загальному добробуту.
У ч. 3 ст. 55 Конституції РФ також підкреслюється, що права і свободи людини і громадянина можуть бути обмежені федеральним законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб та ін
Тому особливості правового регулювання праці окремих категорій працівників (включаючи осіб, зазначених у коментованій статті), обмежують застосування загальних норм трудового права, встановлюються тільки ТК та іншими федеральними законами. Крім того, закріплення в ТК подібних особливостей не слід вважати дискримінацією.
3. У ст. 3 ТК передбачається, що встановлення відмінностей, винятків, переваг, а також обмеження прав працівників, які визначаються властивими даному виду праці вимогами, встановленими федеральним законом, або обумовлені особливою турботою держави про осіб, які потребують підвищеного соціального і правового захисту, не є дискримінацією.
Так, виходячи з необхідності особливої турботи про осіб, які потребують підвищеного соціального і правового захисту, російське законодавство встановлює деякі обмеження застосування праці жінок та осіб, які не досягли віку 18 років, на важких роботах і на роботах з шкідливими умовами праці, а також на підземних роботах (ст. ст. 253, 265 ТК), забороняє залучати вагітних жінок та осіб молодше 18 років до нічних і надурочних робіт, направляти їх у службові відрядження та ін (ст. 259 і ст. 268 ТК) і передбачає інші додаткові правила з регулювання їхньої праці.
Така спрямованість трудового законодавства забезпечує охорону праці жінок, їх потомства та осіб молодше 18 років, а також створення сприятливих умов праці, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством, а підліткам - з навчанням, зі спортивними та іншими аматорськими заняттями, сприяє створенню рівних можливостей у сфері зайнятості незалежно від відмінностей статі, віку, сімейних обов'язків.
4. Особливості правового регулювання окремих категорій працівників, крім ТК, встановлюються також федеральними законами. До таких законів можна віднести Закон про державну цивільну службу, Закон про муніципальну службу, Закон про прокуратуру, Закон про ПК та ін
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 252. Підстави та порядок встановлення особливостей регулювання праці"
  1. Стаття 251. Особливості регулювання праці
    Коментар до статті Правове регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин виходить із загальновизнаних принципів і норм міжнародного права і здійснюється відповідно до Конституції РФ. Метою такого регулювання є створення сприятливих і справедливих умов праці, що забезпечують рівність прав і можливостей працівників, у т.ч. право кожного працівника на
  2. Контрольні питання
    Які колізійні формули прикріплення використовуються в національному праві європейських країн в галузі регулювання трудових відносин? 2. Яка характеристика коллизионно-правового регулювання трудових відносин в Росії? 3. Які трудові права іноземців в Російській Федерації? 4. Яке правове регулювання праці російських громадян за кордоном? 5. Які правові основи
  3. Стаття 161. Розробка та затвердження типових норм праці
    Коментар до статті 1. Типові норми призначені для робіт, виконуваних за типовою технології, виходячи з оптимальних для даного типу виробництва організаційно-технічних умов. Типові норми можуть бути міжгалузевими, професійними, галузевими та ін 2. Відповідно до Постанови Уряду РФ від 11 листопада 2002 р. N 804 (СЗ РФ. 2002. N 46. Ст. 4583) затверджено Правила
  4. Глава 1. ЗАГАЛЬНИЙ ПОРЯДОК РОЗІРВАННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ З ПРАЦІВНИКОМ
    Загальний порядок розірвання трудового договору з працівником включає: - підстави припинення трудових відносин. Вони можуть бути загальними (тобто для всіх категорій працівників) і спеціальними (додаткові підстави для певних категорій працівників). Загальні підстави перераховані в ст. 77 Трудового кодексу РФ і уточнені в ст. ст. 71 і 78 - 84 Трудового кодексу РФ. Спеціальні підстави для
  5. Контрольні питання до § 7.7
    1. Що розуміється під охороною праці по Російському трудовому праву? 2. Як організовується робота з охорони праці та техніки безпеки на підприємствах? 3. Розкажіть про порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. 4. Які особливі правила встановлені для охорони праці молоді та осіб із зниженою працездатністю? 5. У чому полягають особливості охорони праці жінок,
  6. § 7. Питання прийому та виходу зі складу селянського (фермерського) господарства. Правове регулювання праці членів та осіб, що працюють в селянське (фермерське) господарство за трудовим договором
    В фермерське господарство можуть бути прийняті нові члени за взаємною згодою членів фермерського господарства на підставі заяви громадянина в письмовій формі (ст. 14 Закону про СФГ). Членство у фермерському господарстві припиняється при виході з членів фермерського господарства або у разі смерті члена фермерського господарства. У кожного члена фермерського господарства є право виходу з його складу. Закон
  7. Стаття 13.7. Недотримання встановлених правил і норм, що регулюють порядок проектування, будівництва та експлуатації мереж і споруд зв'язку
    Недотримання встановлених правил і норм, що регулюють порядок проектування, будівництва та експлуатації мереж і споруд зв'язку, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів оплати
  8. Стаття 163. Забезпечення нормальних умов роботи для виконання норм виробітку
    Коментар до статті 1. Хоча в найменуванні ст. 163 говориться тільки про норми виробітку, її зміст дає підстави стверджувати, що вона стосується всіх норм праці. Перелічені в ст. 163 умови є загальними для виконання всіх норм праці в будь-якому виробництві, у зв'язку з чим роботодавці повинні забезпечити їх усім працівникам на всіх робочих місцях. 2. Якщо роботодавець не забезпечив умов,
  9. § 1. Загальні положення
    Правове регулювання трудових відносин у сільськогосподарських організаціях суттєво відрізняється від регулювання трудових відносин в інших галузях економіки. Воно обумовлене специфікою сільськогосподарського виробництва, залежністю від природних факторів (широка пространствен-ність застосування праці, родючість і інша якість земельних ділянок, погодно-кліматичні умови),
  10. 62. Поняття трудового договору
    Регулювання трудових відносин може здійснюватися шляхом укладення, зміни, доповнення працівниками і роботодавцям колективних договорів, угод, трудових договорів. У трудовому праві свобода праці, гарантована Конституцією РФ, трансформується в свободу трудового договору. Трудовий договір - це двостороння угода між працівником і роботодавцем (ст. 20 ТК РФ),
  11. Стаття 13.16. Перешкоджання поширенню продукції засоби масової інформації
    Перешкоджання здійснюваному на законній підставі розповсюдженню продукції засобу масової інформації або встановлення незаконних обмежень на роздрібний продаж тиражу періодичного друкованого видання - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  12. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    1. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 5.27, статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці
  13. Стаття 19.8. Неподання клопотань, заяв, відомостей (інформації) в антимонопольний орган, до органу регулювання природних монополій
    Неподання у федеральний антимонопольний орган, його територіальні органи або в орган регулювання природних монополій, його територіальні органи клопотань, заяв, відомостей (інформації), передбачених антимонопольним законодавством, або подання завідомо недостовірних відомостей - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти до
  14. Стаття 19.5. Невиконання в термін законного припису (постанови, подання) органу (посадової особи), який здійснює державний нагляд (контроль)
    1. Невиконання у встановлений термін законного припису (постанови, подання) органу (посадової особи), який здійснює державний нагляд (контроль), про усунення порушень законодавства - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  15. Стаття 12.33. Пошкодження шляхів, залізничних переїздів або інших дорожніх споруд
      Пошкодження шляхів, залізничних переїздів або інших дорожніх споруд чи технічних засобів регулювання дорожнього руху, а також навмисне створення перешкод у дорожньому русі, у тому числі шляхом забруднення дорожнього покриття, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці ; на посадових осіб від п'яти до десяти
  16. Контрольні питання
      Які найбільш широко поширені види договорів, що застосовуються в різних областях міжнародної торгівлі в широкому сенсі слова? 2. Яка система правового регулювання цивільно-правових договірних відносин міжнародного характеру? 3. Яка сучасна практика, наявна в різних державах, коллизионно-правового та матеріально-правового регулювання договору міжнародної
© 2014-2022  yport.inf.ua