Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 18. Право на застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї |
||
1. Виходячи зі змісту ч. 1 коментованої статті, співробітники поліції, що працюють в ізоляторах тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ, має право застосовувати фізичну силу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю тільки у випадках і порядку, які передбачені ст. ст. 43 - 47 Федерального закону "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів". 2. Відповідно до вимог ст. 44 Федерального закону "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів" співробітники ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ за місцем служби вправі застосувати фізичну силу лише щодо підозрюваного або обвинуваченого: - для захід скоєного їм правопорушення; - для подолання його протидії законним вимогам співробітників ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ. 3. Застосувати фізичну силу вони мають право, тільки коли ненасильницькі способи вирішення проблеми не дали позитивного результату. 4. Стаття 45 Федерального закону "Про утримання під вартою підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів" закріплює підстави застосування співробітниками ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ спеціальних засобів та їх видів. Спеціальні засоби в ізоляторах тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ можуть бути застосовані за наявності даних про необхідність: - відбиття нападу підозрюваного або обвинуваченого на співробітників ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ і (або) інших осіб; - припинення масових заворушень або групових порушень встановленого режиму тримання під вартою; - припинення неправомірних дій підозрюваного або обвинуваченого, який надає непокору законним вимогам співробітників ізоляторів тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ, а також інших співробітників органів внутрішніх справ, які залучаються для забезпечення правопорядку; - звільнення заручників, захоплених будівель, приміщень, споруд і транспортних засобів; - припинення спроби втечі підозрюваного або обвинуваченого з ізолятора тимчасового утримання підозрюваних і звинувачених органів внутрішніх справ або з-під конвою; - припинення спроби підозрюваного або обвинуваченого завдати шкоди оточуючим; - припинення спроби підозрюваного або обвинуваченого заподіяти шкоду собі. 5. У ч. 3 коментованої статті законодавець визначив, якою мірою обставини, що виключають злочинність діяння, передбачені гол. 8 КК РФ, поширюються на діяльність співробітників поліції. 6. Основні характеристики таких понять, як необхідна оборона і затримання злочинця, нами вже були охарактеризовані в коментарі до ст. ст. 6 і 20 цього Закону. Залишилося пояснити, що собою являють поняття про крайню необхідність, фізичний або психічний примус, про обгрунтованому ризику, виконання наказу або розпорядження. 7. Крайня необхідність (ст. 39 КК РФ) - це стан, в якому може знаходитися співробітник поліції, коли він завдає шкоду охоронюваним кримінальним законом інтересам для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожує собі особисто або ж іншої особистості, власним правам чи правам інших осіб, охоронюваним законом інтересам суспільства або держави, коли ця небезпека не могла бути усунута іншими засобами і при цьому не було допущено перевищення меж крайньої необхідності. 8. Причому перевищенням меж крайньої необхідності вважається заподіяння шкоди, яка явно не відповідає характеру і ступеня загрожує небезпека і обставин, при яких небезпека усувалася, коли зазначеним інтересам було заподіяно шкоду, рівний або більш значний, ніж відвернена. Так само як і у випадку з заподіянням шкоди при затриманні особи, яка вчинила злочин, таке перевищення тягне за собою кримінальну відповідальність лише у випадках умисного заподіяння шкоди. Якщо при необхідній обороні співробітник поліції може заподіяти більш значної шкоди, ніж шкода від самого злочину, то при крайній необхідності можна заподіювати навіть рівний шкоду. При крайній необхідності, яка зазвичай реалізується при стихійних лихах (пожежах, землетрусах тощо), співробітник поліції з метою запобігання більшої шкоди може завдати меншу шкоду. 9. У коментованому Федеральному законі нічого про це не сказано. Між тим слід мати на увазі, що КК РФ передбачені й інші, крім перерахованих у ч. 3 коментованої статті, обставини, що виключають злочинність діяння. Так, відповідно до правил, встановлених ст. 40 КК РФ, звільняється від кримінальної відповідальності також особа, що заподіяла шкоду охоронюваним кримінальним законом інтересам в результаті фізичного примусу, якщо внаслідок такого примусу особа не могла керувати своїми діями (бездіяльністю). 10. Застосування ж психічного примусу до обличчя, сохранившему можливість керувати своїми діями, за відсутності необхідних ознак крайньої необхідності відповідно до ч. 2 ст. 40 КК РФ не звільняє таку особу від кримінальної відповідальності <246>. --- <246> Див: Ухвала Верховного Суду РФ від 29 грудня 2005 р. N 59-о05-15 / / Довідкова система "КонсультантПлюс". 11. Обгрунтований ризик (ст. 41 КК РФ) з боку співробітника поліції може бути тоді, коли їм заподіюється шкода охоронюваним кримінальним законом інтересам для досягнення суспільно корисної мети. Ризик визнається обгрунтованим, якщо вказана мета не могла бути досягнута не пов'язаними з ризиком діями (бездіяльністю) і співробітник поліції, який допустив ризик, вжив достатніх заходів для запобігання шкоди охоронюваним кримінальним законом інтересам. Тим часом ризик не буде визнаний обгрунтованим, якщо він завідомо був пов'язаний із загрозою для життя багатьох людей, з загрозою екологічної катастрофи або суспільного лиха. Ризик не буде визнаний обгрунтованим і в тому випадку, коли загроза мала місце, а позбавлення життя багатьох людей, екологічної катастрофи або суспільного лиха не було. 12. Відповідно до правил ч. 4 коментованої статті співробітники поліції зобов'язані проходити періодичну перевірку на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї. 13. Періодична перевірка співробітників органів внутрішніх справ на придатність до дій в умовах, пов'язаних із застосуванням фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї, здійснюється кадровими підрозділами за місцем служби співробітників, а також в освітніх установах професійної освіти МВС Росії згідно навчально-тематичними планами і програмами (ст. 7 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації). 14. Про поняття "злочин" див. коментар до ст. 2 цього Закону. 15. Про поняття "зброя" та "боєприпаси" див. коментар до п. 16 ч. 1 ст. 13 цього Закону. 16. Про поняття "виконання службових обов'язків" див. коментар до ст. 43 цього Закону. 17. Див також коментар до ст. ст. 6, 19 - 23, 30, 38 цього Закону. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 18. Право на застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї " |
||
|