Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 44. Право співробітника поліції на житлове забезпечення


Коментар до статті 44
1. У коментованій статті регламентовано право співробітника поліції на житлове забезпечення. Як встановлено в ч. 1 даної статті, забезпечення співробітника поліції житловим приміщенням здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань федерального бюджету одним із двох способів - наданням йому службового жилого приміщення або жилого приміщення у власність або здійсненням одноразової соціальної виплати на його придбання (у початковому варіанті проекту коментованого Закону говорилося про надання жилого приміщення і виділення грошових коштів на його придбання). При цьому відносно порядку та умов забезпечення співробітника поліції житловим приміщенням зроблена відсилання до федеральним законам і іншим нормативним правовим актам РФ.
В рамках відповідного регулювання в ч. 1 ст. 30 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2000 р. N 163-ФЗ) встановлювалося, що співробітникам міліції, визнаним потребують поліпшення житлових умов, житлова площа у вигляді окремої квартири або будинку за встановленими законодавством нормами надається відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та організаціями в першочерговому порядку, а дільничним уповноваженим міліції - не пізніше шести місяців з моменту вступу на посаду. Норми ч. ч. 2 і 3 зазначеної статті з відповідними змінами перенесені в ч. ч. 2 і 3 коментованої статті. Не увійшли до комментируемую статтю положення ч. ч. 4 і 5 ст. 30 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ), які передбачали, що: співробітники міліції на залізничному, водному і порядку відповідними транспортними організаціями (ч. 4); співробітники міліції мають право на отримання безвідсоткових позичок на індивідуальне і кооперативне житлове будівництво з розстрочкою на 20 років і погашенням 50% наданої позики за рахунок коштів відповідних бюджетів (ч. 5; Наказом МВС Росії від 2 липня 2002 р. N 631 затверджено Інструкцію про порядок надання безоплатної фінансової допомоги співробітникам органів внутрішніх справ з оплати вартості кооперативного житла і погашення кредиту банку на індивідуальне житлове будівництво (1)).
---
(1) РГ. 2002. 13 серпня. N 149 - 150.
Громадською палатою РФ зазначалося, що стаття про права співробітника поліції на житлове забезпечення за змістом практично аналогічна ст. 30 Закону 1991 про міліції; узагальнюючи внесення зміни, можна говорити про скорочення прав співробітника поліції на житлове забезпечення (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980). Про скорочення таких прав свідчить також наступний момент, на який звернуто увагу Комітетом Державної Думи з безпеки (див. Висновок від 7 грудня 2010 р. N 161/1): відповідно до ст. 30 Закону 1991 про міліції співробітникам міліції надається житлова площа у вигляді окремої квартири або будинку; в коментованій статті передбачається забезпечення співробітника поліції "житловим приміщенням"; виходячи з ч. 1 ст. 16 ЖК РФ співробітнику поліції в якості житлового приміщення може бути надана як окрема квартира або будинок, так і їх частина або кімната.
Комітетом Державної Думи з безпеки також справедливо було зазначено, що не передбачено забезпечення житловим приміщенням співробітника поліції, підлягає звільненню за вислугою років. Йдеться про норму ч. 14 ст. 54 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у ред. Федерального закону від 22 серпня 2004 р. N 122-ФЗ), що передбачає, що співробітники, які прослужили в органах внутрішніх справ 20 років і більше (у календарному обчисленні), співробітники органів внутрішніх справ - учасники війни, воїни-інтернаціоналісти, а також члени сімей загиблих співробітників або співробітників, які померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва і захворювання, пов'язаних із здійсненням законної службової діяльності, отримують у власність займані ними житлові приміщення (за винятком службового житла) незалежно від їх розміру в будинках державного і муніципального житлового фонду, в тому числі переданого в повне господарське відання підприємств або в оперативне управління установ у порядку, визначеному Урядом РФ.
До цього слід додати, що в коментованому Законі нічого не говориться про наступні соціальні гарантії працівників органів внутрішніх справ у сфері житлового забезпечення, передбачених у ч. ч. 8, 9 і 15 ст. 54 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ):
співробітники органів внутрішніх справ у званні полковника поліції, полковника внутрішньої служби , полковника юстиції і вище, а також звільнені зі служби в цьому званні мають право на додаткову житлову площу або додаткову кімнату. Таким правом володіють також співробітники органів внутрішніх справ, які мають вчені ступені або вчені звання. Порядок надання додаткової житлової площі або додаткової кімнати і її розміри встановлюються законодавством РФ (ч. 8);
співробітники органів внутрішніх справ мають право на грошову компенсацію за піднайом (найом) житлових приміщень у порядку і розмірах, визначених Урядом РФ (ч. 9). Відповідним актом є Постанова Уряду РФ від 27 грудня 2004 р. N 852 "Про порядок і розміри виплати компенсацій за найм (піднайм) житлових приміщень співробітникам органів внутрішніх справ Російської Федерації, Федеральної служби виконання покарань, Державної протипожежної служби Міністерства Російської Федерації у справах цивільної оборони , надзвичайних ситуацій і ліквідації наслідків стихійних лих, органів з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, особам начальницького складу Державної фельд'єгерської служби Російської Федерації "(найменування в ред. Постанови Уряду РФ від 21 жовтня 2005 р. N 631) (1);
---
(1) СЗ РФ. 2004. N 52. Ст. 5516; 2005. N 44. Ст. 4557.
У разі загибелі співробітника органів внутрішніх справ у зв'язку із здійсненням законної службової діяльності за сім'єю загиблого зберігається право на одержання житлової площі на тих підставах, які були при постановці на облік, при цьому житлова площа надається не пізніше одного року з дня загибелі працівника органів внутрішніх справ (ч. 15).
Слід також згадати про цілком обгрунтованих зауваженнях Правового управління Апарату Державної Думи (див. Висновок від 1 грудня 2010 р. N 2.2-1/4410), які не були враховані при прийнятті коментованого Закону: у статті пропонується встановити, що забезпечення співробітника поліції житловим приміщенням здійснюється за допомогою надання йому службового жилого приміщення або жилого приміщення у власність або виділення грошових коштів на придбання житлового приміщення; вважаємо за необхідне узгодити зазначене положення з ЖК РФ, де визначено, що житлові приміщення надаються тільки громадянам, визнаним нужденними в житловому приміщенні, а щодо спеціалізованого житлового приміщення - не мають житлового приміщення у відповідному населеному пункті; не встановлено, виходячи з яких критеріїв співробітник поліції буде забезпечуватися тим чи іншим способом житловим приміщенням; також вважаємо за необхідне передбачити можливість надання співробітникам поліції, які потребують житловому приміщенні, поряд з пропонованими способами забезпечення житловими приміщеннями, житловими приміщеннями за договором соціального найму.
Вказівка в нормі ч. 1 коментованої статті на бюджетні асигнування федерального бюджету зумовлено новелою ст. 47 коментованого Закону про джерело фінансового забезпечення діяльності поліції (див. зазначену статтю і коментар до неї).
Наказом МВС Росії від 24 травня 2003 р. N 345 "Про впорядкування обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та розподілу житлової площі в органах внутрішніх справ" (1) з метою упорядкування обліку осіб, потребують поліпшення житлових умов, усунення недоліків у розподілі житлової площі, витрачання коштів на її будівництво і придбання в органах внутрішніх справ РФ затверджено Положення про діяльність органів внутрішніх справ Російської Федерації з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та розподілу житлової площі. Наказом МВС Росії від 18 березня 2003 р. N 169 затверджено Інструкцію про порядок обліку потребуючих поліпшення житлових умов співробітників підрозділів центрального апарату та підрозділів, безпосередньо підпорядкованих Міністерству внутрішніх справ Російської Федерації, і надання їм жилих приміщень (2).
---
(1) РГ. 2003. 7 серпня. N 156.
(2) РГ. 2003. 15 травня. N 91.
2. У частині 2 коментованої статті передбачено, що поліція має спеціалізований житловий фонд, що формується федеральним органом виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії. При цьому відносно порядку формування зазначеного житлового фонду зроблена відсилання до законодавства РФ. Раніше в ч. 2 ст. 30 Закону 1991 про міліції передбачалося, що міліція може мати службовий житловий фонд. Як видно, раніше наявність зазначеного житлового фонду не було обов'язковою умовою. Згідно ж ч. 2 коментованої статті наявність у поліції спеціалізованого житлового фонду обов'язково.
Повноваження щодо встановлення порядку формування службового жилого фонду було в ч. 2 ст. 30 Закону 1991 про міліції делеговано уповноваженому федеральним органом виконавчої влади. До внесення Федеральним законом від 23 липня 2008 р. N 160-ФЗ зміни це повноваження було делеговано Уряду РФ. В умовах дії такої редакції зазначеної норми видано Постанова Уряду РФ від 17 грудня 2002 р. N 897, яким затверджено Типове положення про що знаходиться в державній власності службовому житловому фонді, переданому в оперативне управління органам внутрішніх справ, органам федеральної служби безпеки, органам з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, митним органам Російської Федерації і внутрішнім військам Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації (найменування в ред. Постанови Уряду РФ від 1 жовтня 2004 р. N 512) (1), але видано назване Постанова, як зазначено в ньому самому , на виконання Указу Президента РФ від 24 травня 1994 р. N 1016 "Про невідкладні заходи з реалізації Федеральної програми Російської Федерації щодо посилення боротьби зі злочинністю на 1994 - 1995 роки" (2).
---
(1) СЗ РФ. 2002. N 51. Ст. 5087; 2004. N 41. Ст. 4044.
(2) СЗ РФ. 1994. N 5. Ст. 403.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 ЖК РФ до житлових приміщень спеціалізованого житлового фонду (далі - спеціалізовані житлові приміщення) належать: 1) службові житлові приміщення; 2) житлові приміщення у гуртожитках; 3) житлові приміщення маневреного фонду; 4) житлові приміщення в будинках системи соціального обслуговування населення; 5) житлові приміщення фонду для тимчасового поселення змушених переселенців; 6) житлові приміщення фонду для тимчасового поселення осіб, визнаних біженцями; 7) житлові приміщення для соціального захисту окремих категорій громадян.
Як передбачено у ч. 2 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 23 липня 2008 р. N 160-ФЗ), в якості спеціалізованих житлових приміщень використовуються житлові приміщення державного і муніципального житлових фондів; використання житлового приміщення в якості спеціалізованого житлового приміщення допускається тільки після віднесення такого приміщення до спеціалізованого житлового фонду з дотриманням вимог та в порядку, що встановлені уповноваженим Урядом РФ федеральним органом виконавчої влади, за винятком випадків, встановлених федеральними законами; включення житлового приміщення в спеціалізований житловий фонд з віднесенням такого приміщення до певного виду спеціалізованих житлових приміщень та виключення житлового приміщення із зазначеного фонду здійснюються на підставі рішень органу, що здійснює управління державним чи муніципальній житловим фондом.
Правила віднесення житлового приміщення до спеціалізованого житлового фонду та типові договори найму спеціалізованих житлових приміщень затверджені Постановою Уряду РФ від 26 січня 2006 р. N 42 (1).
---
(1) СЗ РФ. 2006. N 6. Ст. 697.
3. Частина 3 коментованої статті встановлює, що той співробітник поліції, який заміщує посаду дільничного уповноваженого поліції, який не має житлового приміщення на території відповідного муніципального освіти, повинен бути не пізніше ніж через шість місяців з дня вступу на посаду забезпечений службовим житловим приміщенням.
Дана норма наповнена новим змістом. Раніше в ч. 3 ст. 30 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 29 грудня 2000 р. N 163-ФЗ) передбачалося, що дільничні уповноважені міліції, що працюють у сільській місцевості та в селищах міського типу, і члени їх сімей, які проживають з ними, безкоштовно забезпечуються органами місцевого самоврядування житлом з опаленням і освітленням відповідно до встановлених норм. Відповідно, в умовах дії ч. 3 коментованої статті: не має значення вид муніципального освіти, на території якого здійснює діяльність дільничний уповноважений поліції; не говориться про безкоштовне забезпечення житлом; уточнено, що йдеться про службовий житловому приміщенні (встановлення граничного терміну для забезпечення житлом не є новим, це було зроблено у ч. 1 ст. 30 Закону 1991 про міліції; див. вище).
  Слід зазначити, що з урахуванням правової позиції, викладеної в Визначенні КС Росії від 8 липня 2004 р. N 303-О (1), КС Росії в Визначенні від 15 лютого 2005 р. N 58-О (2) дійшов висновку, що законоположення, яке зобов'язує органи місцевого самоврядування забезпечувати співробітників міліції, у тому числі дільничних уповноважених міліції, житловою площею, не може розглядатися як порушує самостійність і права місцевого самоврядування та суперечить Конституції РФ.
  ---
  (1) ВКС РФ. 2005. N 1.
  (2) СПС.
  Надання службових житлових приміщень регламентовано положеннями ст. 104 ЖК РФ, згідно з ч. 1 якої (в ред. Федерального закону від 4 травня 2010 р. N 70-ФЗ (1)) службові житлові приміщення надаються громадянам у вигляді житлового будинку, окремої квартири. Виходячи з ч. 3 зазначеної статті договір найму службового жилого приміщення укладається з співробітником поліції, що заміщає посаду дільничного уповноваженого поліції, тільки на період заміщення зазначеної посади.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2010. N 19. Ст. 2278.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 44. Право співробітника поліції на житлове забезпечення"
  1. Стаття 44. Право співробітника поліції на житлове забезпечення
      правовому акту службове жиле приміщення, що надається співробітнику поліції в межах соціальної норми площі житла, має бути благоустроєним і відповідати санітарним і технічним нормам. Надання такого приміщення здійснюється з метою створення необхідних житлово-побутових умов при виконанні співробітником поліції службових (трудових) обов'язків за місцем служби. Причому отримання
  2. 4. Учасники страхових відносин
      стаття Кодексу складається з норм, що відтворюють положення Закону, після чого включає пряму відсилання з певних питань до законів про страхування. Стаття 938 ЦК, так само як і Закон про організацію страхової справи, передбачає, що страховиками можуть виступати тільки юридичні особи. Притому Закон визнав за необхідне підкреслити - юридичні особи будь-якої організаційно-правової форми,
  3. Стаття 13. Права поліції
      стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  4. Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків
      стаття тощо), входить в гарантований державою обсяг відшкодування шкоди, покликаного компенсувати наслідки зміни їхнього матеріального і (або) соціального статусу внаслідок настання страхових випадків, включаючи заподіяну матеріальну та моральну шкоду. 2. Таким чином, за допомогою обов'язкового державного страхування життя і здоров'я, що припускає виплату при
  5. Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
      правовий статус. Правовий статус суб'єктів адміністративного права утворюють норми загальні для всіх суб'єктів, наприклад, норми про дотримання правил пожежної безпеки. Правовий статус багатьох суб'єктів адміністративного права об'єднує норми, які реалізуються тільки даним суб'єктом, наприклад, є правила, звернені тільки до релігійних об'єднань або тільки до мисливців. Таким чином, в
  6. Стаття 15. Входження (проникнення) в жилі та інші приміщення, на земельні ділянки і території
      стаття регламентує здійснення поліцією такої міри державного примусу, як входження (проникнення) у житлові приміщення, в інші приміщення та на земельні ділянки, що належать громадянам, в приміщення, на земельні ділянки і території, які займає організаціями. Закон 1991 про міліції не містив такої регламентації, в п. 18 ч. 1 його ст. 11 лише передбачалося саме право міліції
  7. Стаття 56. Набуття чинності цього Закону
      стаття 51 Федерального закону "Про прокуратуру Російської Федерації", присвячена статистичної звітності, набирає чинності з 1 січня 2012 р. Слід зазначити, що обов'язковість повторного опублікування в офіційних виданнях повного тексту федерального закону, до якого внесено зміни, Федеральний закон "Про порядок опублікування і набрання чинності федеральних конституційних законів,
  8. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
      право знайомитися з актами податкових перевірок, робити пояснення щодо обчислення та сплати податків і за актами проведених перевірок), так і матеріального характеру (право на судову і адміністративну захист платника податків, право на податкові пільги, право на відстрочення та розстрочення податкових платежів). Серед прав платників податків відсутня найважливіше, на наш погляд, право на мінімізацію
  9. СПИСОК
      стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
© 2014-2022  yport.inf.ua