Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
В.Л. Гейхман, Е.Н. Сидоренко. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 6. Розмежування повноважень між федеральними органами державної влади та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації у сфері трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин

1. Стаття, що пов'язана з федеративною природою держави - Російської Федерації і вимагає деяких пояснень конституційного регулювання. Російська держава є федеративною, для нього, як і будь-якого іншого федеративної держави характерно розмежування предметів ведення і повноважень між органами Російської Федерації і суб'єктів РФ (ст. 71-73 Конституції). Все, що відноситься до виключного відання Російської Федерації, визначено у ст. 71, сфера спільного ведення встановлена в ст. 72. Трудове законодавство, згідно подп. "К" ст. 72 Конституції є предметом спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів. У ст. 73 Конституції зазначено, що поза межами ведення РФ і її повноважень з предметів спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів, дані суб'єкти мають всю повноту державної влади. Це означає, що суб'єкти з предметів спільного ведення володіють тими повноваженнями, що не належать Російської Федерації у сфері спільного ведення.
Слід звернути увагу і на ст. 76 Конституції, яка встановлює, що з предметів спільного ведення видаються федеральні закони і прийняті відповідно до них закони та інші нормативні правові акти суб'єктів РФ, які не можуть суперечити федеральному закону. У разі протиріччя між федеральним законом і іншим актом, виданим у Російській Федерації, діє федеральний закон.
Стаття, що відповідає Конституції, основам побудови спільного ведення в області трудового законодавства і, конкретизуючи, доповнюючи конституційні положення, чітко розмежовує повноваження між федеральними органами і органами суб'єктів РФ у сфері трудових і пов'язаних з ними відносин. Частина 1 коментованої статті містить з вичерпною повнотою ті питання, які віднесені до відання федеральних органів державної влади у зазначеній сфері. Це означає, що з питань, не віднесених до повноважень федеральних органів, органи державної влади суб'єктів РФ вправі приймати закони і інші нормативні правові акти, що містять норми трудового права. Дане правило прямо закріплено з урахуванням й інших положень у ч. 2 коментованої статті.
Частина 3 коментованої статті визначає можливість випереджального нормотворчості суб'єктів РФ, а ч. 4 встановлює пріоритет ТК та інших федеральних законів.
2. ТК містить закритий перелік повноважень федеральних органів державної влади у сфері трудових і пов'язаних з ними відносин, що отримало своє закріплення в ч. 1 коментарів статті.
До відання федеральних органів державної влади у сфері трудових та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин віднесені ті повноваження, які вимагають єдиного правового регулювання на всій території РФ. У числі таких повноважень - основні напрями державної політики у сфері трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин. Ці напрямки знаходять своє вираження в прийнятих на федеральному рівні цільових програмах, що формулюють державні завдання в галузі сприяння зайнятості населення Російської Федерації або "Молодь Росії" або поліпшення умов і охорони праці та ін
До повноважень федеральних органів державної влади віднесено і встановлення основ правового регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин. До відання федеральних органів державної влади віднесено також визначення правил, процедур, критеріїв і нормативів, спрямованих на збереження життя і здоров'я працівників у процесі трудової діяльності. Дані доповнення мають важливе значення для забезпечення безпеки і охорони праці працівників. Цим питанням присвячені розд. X ТК, федеральні закони, інші нормативні правові акти, що містять норми трудового права. Говорячи про основи правового регулювання праці, слід мати на увазі базові концептуальні положення трудового законодавства, такі як його цілі і завдання, сфера дії, основні принципи і т.д. Так, наприклад, одним з концептуальних положень трудового законодавства є закріплення конституційних принципів свободи праці та заборони примусової праці. Свобода праці, право кожної людини самостійно розпоряджатися своїми здібностями до праці і вибирати рід діяльності і професію закріплені в ч. 1 ст. 37 Конституції і на рівні основного принципу отримали своє вираження в ст. 2 ТК.
У процесі правотворчої діяльності суб'єкти РФ можуть приймати нормативні правові акти, що не суперечать як загальним принципам права, проголошеним у Конституції, так і принципам трудового права, закріпленим у ст. 2 ТК. При дотриманні суб'єктами РФ вищевказаних принципів мінімізується небезпека значних розбіжностей у законодавстві РФ і її суб'єктів у галузі правового регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин.
3. До числа повноважень федеральних органів державної влади також віднесено забезпечення певного рівня трудових прав, свобод і гарантій працівникам (включаючи додаткові гарантії окремим категоріям працівників). Це означає, що держава на федеральному рівні закріплює права і гарантії на певному рівні, який у жодному разі не може знижуватися суб'єктами РФ. Останні лише мають право підвищувати цей рівень, виходячи з власних фінансових можливостей.
4. На федеральному рівні регламентується також порядок укладання, зміни та розірвання трудових договорів. Це необхідно з метою забезпечення належної реалізації громадянами свого права на працю в умовах свободи та добровільності праці, заборони примусової праці та недопущення дискримінації. ТК містить самостійний розд. III "Трудовий договір", в якому закріплені положення, пов'язані з укладенням, зміною і розірванням трудових договорів. Особливості трудових договорів, укладених з окремими категоріями працівників, регламентовані розд. XII ТК.
5. Предметом повноважень федеральних органів державної влади є основи соціального партнерства в галузі праці, порядок ведення колективних переговорів, укладання і зміни колективних договорів і угод. Дані питання в даний час регулюються розд. II ТК, та іншими Федеральними законами: "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", "Про об'єднання роботодавців", "Про Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин". Зазначені Закони застосовуються згідно ч. 1 ст. 423 ТК остільки, оскільки вони не суперечать ТК.
6. Главами 60 і 61 ТК регламентовано порядок вирішення індивідуальних і колективних трудових спорів. Вирішення даних питань віднесено до компетенції федерального законодавця відповідно до ч. 4 ст. 37 Конституції. У даній статті визнається право на індивідуальні та колективні трудові суперечки з допомогою встановлених федеральним законом способів їх дозволу, включаючи право на страйк.
7. До повноважень федеральних органів державної влади віднесено визначення принципів та порядку здійснення державного нагляду і контролю за дотриманням законів та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, а також встановлення системи та повноважень органів державної влади, що здійснюють зазначений нагляд і контроль. Перелік цих органів, їх повноваження передбачені ТК (див. гл. 57). Єдиною централізованою системою є федеральна інспекція праці, яка, як і всі інші федеральні органи виконавчої влади, які здійснюють функції по контролю і нагляду у встановленій сфері діяльності, повинна діяти за єдиними правилами в галузі праці.
8. На всій території РФ забезпечується єдиний порядок розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Цей порядок в даний час регулюється ст. 227-231 ТК.
9. До відання федеральних органів державної влади віднесені система і порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, державної експертизи умов праці, підтвердження відповідності організації робіт з охорони праці державним нормативним вимогам охорони праці. Державна експертиза умов праці, проводиться з метою забезпечення відповідності умов праці встановленим вимогам (ст. 216.1 ТК). Ці вимоги визначаються державними стандартами системи стандартів безпеки праці, галузевими стандартами системи стандартів безпеки праці, санітарними правилами, правилами безпеки, правилами та інструкціями з охорони праці. Стаття, що доповнена вказівкою на систему та порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (розд. X ТК).
10. Федеральні органи державної влади визначають порядок та умови матеріальної відповідальності сторін трудового договору, в тому числі порядок відшкодування шкоди життю і здоров'ю працівника, заподіяної йому у зв'язку з виконанням ним трудових обов'язків. До їх відання віднесені види дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування. Іншими словами, всі питання щодо застосування матеріальної та дисциплінарної відповідальності вирішуються на федеральному рівні. Оскільки застосування заходів юридичної відповідальності в будь-якому випадку тягне негативні наслідки для працівника, то в цілях уникнення помилок при притягнення його до відповідальності важливо, щоб були встановлені єдині правила її застосування. Таким чином, питання матеріальної відповідальності регламентовані в розд. XI ТК, а питання дисциплінарної відповідальності - в гол. 30 ТК.
11. До виключної компетенції федеральних органів державної влади віднесено також встановлення системи державної статистичної звітності з питань праці та охорони праці, що вимагає однакового здійснення статистичної діяльності на всій території РФ за єдиними правилами.
12. В силу свого значення, особливості правового регулювання праці окремих категорій працівників віднесені до виключної компетенції федеральних органів державної влади. Повноваження федеральних органів у цій галузі повинні бути адекватні потребам практики, вимагають розвитку трудового законодавства, що поширюється на всіх працівників, і законодавства, спрямованого на диференціацію правового регулювання праці окремих категорій працівників, що отримало своє закріплення в розд. XII ТК (див. ст. 251-351).
13. Згідно ч. 2 коментованої статті з питань, не віднесених до повноважень федеральних органів державної влади, що не наведені в ч. 1 даної статті, суб'єкти РФ здійснюють власне правове регулювання. Однак при цьому більш високий рівень трудових прав і гарантій працівникам в порівнянні з встановленим на федеральному рівні, що приводить до збільшення бюджетних витрат або зменшення бюджетних доходів, забезпечується за рахунок бюджету самого суб'єкта РФ, тобто здійснюється при економічних можливостях суб'єктів РФ.
14. Частина 3 коментованої статті допускає можливість випереджального нормотворчості суб'єктів РФ з питань, вирішення яких є прерогативою федерального законодавця. Йдеться про ситуації, коли те чи інше питання не отримав дозволу на федеральному рівні і утворився прогалину у правовому регулюванні. У цьому випадку суб'єкт РФ має право, не чекаючи федерального нормативного правового акта, самостійно врегулювати ту чи іншу ситуацію. Однак у випадку подальшого прийняття федерального закону чи іншого нормативного правового акта з цього питання нормативний правовий акт суб'єкта РФ має бути приведений у відповідність з федеральним законом або іншим нормативним правовим актом РФ.
15. У ч. 4 коментованої статті встановлено пріоритет ТК і федеральних законів у двох випадках: по-перше, якщо закон або інший нормативний правовий акт суб'єкта РФ суперечить ТК або іншим федеральним законам, по-друге, при зниженні рівня трудових прав і гарантій працівникам, встановленого ТК або іншими федеральними законами. У цих випадках закон або інший нормативний правовий акт суб'єкта РФ не підлягає застосуванню, і в першому і в другому випадку застосовується ТК або відповідний федеральний закон.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 6. Розмежування повноважень між федеральними органами державної влади та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації у сфері трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин "
  1. 28. Федеративний устрій Росії
    розмежування предметів ведення і повноважень між органами державної влади Російської Федерації і органами державної влади суб'єктів Російської Федерації, рівноправність і самовизначення народів в Російській Федерації. Усі суб'єкти Російської Федерації рівноправні у відносинах з федеральними органами державної влади. Організація державної влади суб'єктів
  2. § 1. Форми передачі органам місцевого самоврядування державних та інших повноважень.
    Розмежування, а отже, і юридичні наслідки, які наступають до, при і після виконання переданих державних повноважень, різні. У випадках, коли передача окремих державних повноважень органам місцевого самоврядування здійснюється законом (федеральним конституційним, федеральним або суб'єкта Російської Федерації), передані повноваження виконуються органами
  3. 1.5. Виконавча влада: поняття і ознаки
      розмежування предметів ведення і повноважень між Російською Федерацією і суб'єктами Федерації; - її діяльність носить виконавчо-розпорядчий характер; - носить універсальний характер, тобто здійснюється постійно і безперервно; - має у своєму розпорядженні певні кошти (ресурси) для здійснення примусових
  4. § 1. Муніципальні правові акти.
      розмежування предметів ведення і повноважень між федеральними та регіональними органами державної влади, то питання про такій відповідності вирішується судом. До вступу в силу рішення суду про визнання закону або іншого нормативного правового акта Російської Федерації або її суб'єкта або окремих їх положень не відповідають Конституції Російської Федерації, федеральним
  5. 11.1. Державна служба: поняття, категорії посад і принципи
      повноважень. Державна служба РФ - професійна службова діяльність громадян Російської Федерації із забезпечення виконання повноважень РФ; федеральних органів державної влади, інших федеральних державних органів; суб'єктів РФ; органів державної влади суб'єктів РФ, інших державних органів суб'єктів РФ; осіб, що заміщають посади, встановлюються Конституцією,
  6. 2.2. Предмет адміністративного права
      повноважень органів виконавчої влади зовні; - внутрішні відносини, тобто внутрішньоорганізаційні, внутрішньосистемні відносини. Предмет адміністративного права відрізняється динамічністю. Окремі відносини, наприклад митні, частково в сфері місцевого самоврядування, в даний час є предметом правового регулювання митного, муніципального права, що обумовлено
  7. § 2. Наділення органів місцевого самоврядування окремими державними повноваженнями.
      повноваженнями з передачею необхідних для їх здійснення матеріальних і фінансових коштів, тобто даною статтею встановлено необхідні вимоги: наділення державними повноваженнями законом - форма правової регламентації; передача необхідних коштів для виконання державних повноважень як гарантія державного забезпечення виконання цих повноважень, що може бути
  8. Пешине Н.Л.. Державна влада і місцеве самоврядування в Росії: проблеми розвитку конституційно-правової моделі, 2007
      розмежування повноважень з регіональними органами влади, а також невизначеність, за що саме мають відповідати державні органи, а за що - органи місцевого
  9. 16. Правова система Росії
      розмежування предметів ведення і повноважень між федеральними органами державної влади РФ і органами державної влади суб'єктів РФ. Сторонами такого договору є федеральні органи державної влади та уповноважені законом відповідного суб'єкта РФ його органи державної влади. Укладені договори та угоди не можуть передавати, виключати або іншим чином
  10. 16.9. Контроль і нагляд за забезпеченням захисту державної таємниці
      повноважень, визначених Конституцією РФ, федеральними конституційними законами і федеральними законами. Міжвідомчий контроль за забезпеченням захисту державної таємниці в органах державної влади, на підприємствах, в установах і організаціях здійснюють органи федеральної виконавчої влади (Федеральна служба безпеки РФ, Міністерство оборони РФ, Федеральне агентство
  11. Стаття 23.24. Органи, що здійснюють державний лісовий контроль і нагляд
      статтями 8.24 - 8.27 (у межах своїх повноважень відповідно до лісового законодавства), частиною 1 статті 8.28 (в межах своїх повноважень відповідно до лісового законодавства), статтями 8.29 - 8.32 (у межах своїх повноважень відповідно до лісового законодавства) цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1
  12. Коментар до статті 1.3
      статтями). КонсультантПлюс: примітка. Федеральний закон від 24.06.1999 N 119-ФЗ "Про принципи та порядок розмежування предметів ведення і повноважень між органами державної влади Російської Федерації і органами державної влади суб'єктів Російської Федерації" втратив чинність у зв'язку з прийняттям Федерального закону від 04.07.2003 N 95-ФЗ "Про внесення змін і доповнень до
  13. § 5. Державний контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень.
      повноважень, а також за використанням наданих на ці цілі матеріальних ресурсів та фінансових коштів. Органи місцевого самоврядування та посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані надавати уповноваженим державним органам документи, пов'язані із здійсненням окремих державних повноважень. У разі виявлення порушень вимог законів з питань здійснення
  14. § 3. Розмежування державної власності на землю
      стаття встановлює наступні принципи розмежування: 1) закріплено, що акти про затвердження переліків земельних ділянок, на які відповідно у Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і муніципальних утворень виникає право власності, видані Урядом Російської Федерації при розмежуванні державної власності на землю до 1 липня 2006 р ., є
  15. Стаття 23.24.1. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють державний лісовий контроль і нагляд
      статтями 7.9, 7.10 (в межах своїх повноважень відповідно до лісового законодавства), статтями 8.24 - 8.27 (у межах своїх повноважень відповідно до лісового законодавства), частиною 1 статті 8.28 (в межах своїх повноважень відповідно до лісового законодавства), статтями 8.29 - 8.32 (у межах своїх повноважень відповідно до лісового законодавства) цього Кодексу. 2.
  16. Коментар до подп. "К" п. 1
      повноваження на постійній основі, - на строк повноважень у зазначених органах. На строк здійснення повноважень звільняються від призову на військову службу і на військові збори депутати законодавчих (представницьких) органів державної влади всіх рівнів: федеральної, суб'єктів Російської Федерації, місцевого самоврядування. 57. Члену Ради Федерації, депутатові Державної Думи,
  17. 6. Механізм держави. Органи державної влади РФ
      повноважень, ніж нижчестоящі; 2) єдність - при відмінності в повноваженнях державних органів вони всі об'єднані наявністю загальної системи; 3) єдині завдання - виконання функцій держави; 4) наявність органів державної влади, які управляють суспільством, при цьому вони відокремлені від нього, мають владними повноваженнями і підпорядковані в порядку ієрархічності вищестоящим органам. Основний
© 2014-2022  yport.inf.ua