загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Стаття 5. Трудове законодавство і інші акти, що містять норми трудового права

1. Стаття, що охоплює джерела трудового права, до яких віднесено трудове законодавство і інші акти, що містять норми трудового права. Вони розрізняються за юридичною силою в залежності від прийняв їх органу та його компетенції, встановленої законом, і представлені в ТК на основі принципу юридичної ієрархії ("зверху вниз") як певна система, що включає закони (трудове законодавство) та інші нормативні правові акти, що містять норми трудового права (також іменовані видами джерел трудового права).
У ч. 1 коментованої статті встановлено, що регулювання трудових відносин та інших пов'язаних з ними відносин відповідно до Конституції, федеральним конституційним законам здійснюється різними видами джерел трудового права, починаючи з трудового законодавства (включаючи законодавство про охорону праці ).
Раніше б не визначався "склад трудового законодавства", тобто не зазначалось, що входить у поняття (термін) "трудове законодавство", в нинішній редакції ч. 1 коментарів статті уточнюється, що трудове законодавство (включаючи законодавство про охорону праці) складається із законів РФ і законів суб'єктів РФ. Таким чином, поняття трудового законодавства визначено вужче, в нього входять тільки ТК, інші закони федерального рівня і закони суб'єктів РФ, що містять норми трудового права.
Слід звернути увагу на те, що зміна поняття "трудове законодавство" носить загальний (наскрізний) характер і нині використовується у всьому ТК, інших актах.
У ч. 1 коментованої статті головне місце серед джерел трудового права, як і всього російського права, займає Конституція, федеральні конституційні закони. На основі і відповідно до Конституції видаються всі інші закони та інші нормативні правові акти. У ній закріплюються, зокрема, основні права і свободи людини і громадянина, включаючи основні трудові права і свободи (ст. 37). Крім того, в ряді статей Конституції закріплені права, які відносяться не тільки до трудових прав громадян, а й самим безпосереднім чином пов'язані з їх реалізацією і захистом. Так, ст. 30 Конституції гарантує кожному право на об'єднання, включаючи право на об'єднання у професійні спілки для захисту своїх інтересів. Згідно ст. 45 Конституції кожен має право захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законом та ін З ст. 46 Конституції випливає, що кожному гарантується судовий захист його прав і свобод. Після Конституції, федеральних конституційних законів своє місце займають закони, вони, складаючи "трудове законодавство", згадуються в другому абзаці ч. 1 коментарів статті.
Потім слідують інші нормативні правові акти, що містять норми трудового права, які розташовуються строго по ієрархії (абз. 3-7 ч. 1 ст. 5). Насамперед виділяються укази Президента РФ, потім йдуть постанови Уряду РФ, за ними нормативні правові акти органів федеральної виконавчої влади і, нарешті, нормативні правові акти органів місцевого самоврядування, які завершують ч. 1 даної статті ТК.
2. Частина 2 коментованої статті містить нині колективні договори та угоди в джерела трудового права.
Регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин в договірному порядку, таким чином, легалізовано трудовим законодавством. У зв'язку із зазначеними змінами колективні договори і угоди нині закріплені в ч. 2, посідаючи нижню сходинку в ієрархії джерел трудового права і випереджаючи локальні нормативні акти, що містять норми трудового права. При цьому в ТК встановлено, що колективний договір, угоди не можуть містити умов, що обмежують права або знижують рівень гарантій працівників, порівняно з трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права. При включенні подібних умов вони не підлягають застосуванню (див. ст. 9 ТК).
Локальні нормативні акти, що містять норми трудового права, приймаються роботодавцем у порядку, встановленому ТК (ст. 8) і діють відносно працівників даного роботодавця незалежно від місця виконання ними роботи (див. ч. 4 ст . 13 ТК). Займаючи нижче місце в ієрархії джерел трудового права, локальні нормативні акти приймаються роботодавцями в межах своєї компетенції відповідно до трудового законодавства і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, колективними договорами, угодами (ч. 1 ст. 8 ТК). Положення локальних нормативних актів, що погіршують становище працівників порівняно з встановленим трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, колективним договором, угодами, або прийняті без дотримання встановленого ст. 372 порядку врахування думки представницького органу працівників, не підлягають застосуванню. У цих випадках застосовуються трудове законодавство та інші нормативні правові акти, колективний договір, угоди (див. ст. 8 ТК).
3. У ч. 3 коментованої статті закріплено особливе місце в системі джерел трудового права, яке належить ТК. Ця частина встановлює, що норми трудового права, що містяться в інших федеральних законах повинні відповідати ТК. Дане положення розвивається у ч. 4 коментованої статті, яка містить правило про те, що у разі протиріч між ТК і іншим федеральним законом, що містить норми трудового права, застосовується ТК. Практичне значення зазначених положень полягає в тому, що хоча ТК і є федеральним законом, при колізії норм трудового права, що містяться в будь-якому іншому федеральному законі, тим більше, будь-якому нормативному правовому акті нижчого ієрархічного рівня з нормами ТК, слід керуватися нормами ТК. Зазначене правило діє по відношенню до всіх нормативним правовим актам, прийнятим як до вступу в силу ТК (див. ст. 423 ТК), так і після вступу його в силу, якщо тільки інше прямо не передбачено в самому ТК. Йдеться про наявну у багатьох статтях ТК застереженні: "у випадках, передбачених федеральними законами".
Крім того, ч. 5 коментованої статті виділяє положення ТК серед інших федеральних законів, що містять норми трудового права. Встановлене в ч. 5 правило про те, що федеральний закон, що суперечить ТК, застосовується за умови внесення відповідних змін і доповнень до ТК, спрямоване на створення несуперечливого трудового законодавства, однакового регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин. Дане положення пов'язане з тим, що ТК є кодифікаційних федеральним законом і регулює суспільні відносини, які визначені у ст. 1 ТК. Він закріплює склад трудового законодавства, уточнюючи нормативні правові акти, які необхідно прийняти у його розвиток, а також встановлює співвідношення між нормативними правовими актами у сфері трудових відносин та ін
4. Частини 6-10 коментованої статті передбачають правила про співвідношення ТК, інших федеральних законів, та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права. Зазначені акти, будучи джерелами трудового права знаходяться як між собою, так і відносно ТК, інших федеральних законів у суворій відповідності (розташовані, як і в переліку джерел ч. 1 коментованої статті, по ієрархії "зверху вниз"). Відповідно, вони не повинні суперечити ТК, іншим федеральним законам і нормативним актам, що стоять вище, ніж вони в ієрархії джерел. Дане співвідношення встановлено з урахуванням розглянутих положень ч. 3, 4 і 5 коментованої статті, що визначають пріоритет ТК, його особливе місце в ієрархії джерел трудового права (див. ч. 3 коментованої статті та коммент. До неї). Насамперед, у ч. 6 коментованої статті встановлюється співвідношення ТК, інших федеральних законів і указів Президента РФ, що містять норми трудового права. Межами цього співвідношення є ТК, інші федеральні закони. Укази Президента РФ, які містять норми трудового права, не повинні суперечити ТК, іншим федеральним законам.
Постанови Уряду РФ стоять після ТК, інших федеральних законів і указів Президента РФ і не можуть їм суперечити. Постанови Уряду РФ приймаються на виконання федеральних законів і указів Президента РФ у сфері регулювання праці в цілях їх конкретизації, уточнення та реалізації. У ТК ряд статей вказує на необхідність прийняття відповідних постанов Уряду РФ.
До джерел трудового права належать нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, що містять норми трудового права. Зазначені акти, що містять норми трудового права, не повинні суперечити ТК, іншим федеральним законам, указам Президента РФ, постановами Уряду РФ. Серед нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади у сфері регулювання трудових відносин виділяються постанови Міністерства охорони здоров'я Росії, що володіють певною специфікою, оскільки виходять від компетентного органу, що здійснює функції з нормативно-правового регулювання та узагальнюючого практику застосування законодавства у сфері праці. Зокрема, Мінздоровсоцрозвитку Росії видає підзаконні акти з питань: нормування праці в різних галузях економіки та виробництва; затвердження кваліфікаційних характеристик робітників і керівників, спеціалістів та інших службовців, а також режиму роботи і відпочинку в окремих організаціях та ін (подп. 5.2.52 -5.2.55; 5.2.65-5.2.88; 5.2.92; 5.4 Положення про Міністерство охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації, затвердженого постановою Уряду РФ від 30.06.2004 N 321 (в ред. від 08.04.2011) * (23 )). Свою дію зберігають також постанови та роз'яснення колишнього Мінпраці Росії.
Необхідно відзначити, що нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади підлягають застосуванню після їх державної реєстрації в Мін'юсті Росії та офіційного опублікування. Нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не пройшли державну реєстрацію, а також зареєстровані, але не опубліковані в установленому порядку, не тягнуть правових наслідків як не вступили в силу, і не можуть служити підставою для регулювання відповідних правовідносин, застосування санкцій до громадян, посадовим особам і організаціям за невиконання містяться в них приписів (п. 10 Указу Президента РФ від 23.05.1996 N 763 "Про порядок опублікування і набрання чинності актами Президента Російської Федерації, Уряду Російської Федерації і нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади "(в ред. від 28.06.2005) * (24)). На зазначені акти не можна посилатися при вирішенні трудових спорів.
5. Згідно з Конституцією (подп. "до" ст. 72) трудове законодавство перебуває у спільному віданні Російської Федерації і її суб'єктів (про розмежування їх нормотворчої компетенції див. коментар. До ст. 6). У співвідношенні федеральних законів, указів Президента РФ, постанов Уряду РФ, нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади і законів, а також підзаконних актів суб'єктів РФ діє принцип пріоритету федерального законодавства. Це положення отримало своє закріплення в ч. 9 коментованої статті, яка встановлює, що закони суб'єктів РФ, які містять норми трудового права, не повинні суперечити ТК та іншим федеральним законам.
Нормативні правові акти органів виконавчої влади суб'єктів РФ не повинні суперечити ТК, іншим федеральним законам, указам Президента РФ, постановами Уряду РФ і нормативним правовим актам федеральних органів виконавчої влади РФ.
6. На рівні муніципальних утворень органи місцевого самоврядування мають право приймати нормативні правові акти, що містять норми трудового права в межах своєї компетенції. З ч. 10 коментованої статті випливає, що ці акти приймаються відповідно до ТК, іншими федеральними законами та іншими нормативними правовими актами РФ, законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ.
7. Постанови Пленуму ВС РФ не є джерелом трудового права, але грають велику роль у правозастосовчій практиці. У регулюванні трудових відносин має значення Постановами Пленуму ВС РФ від 17.03.2004 N 2 із змінами, внесеними постановами Пленуму ВС РФ від 28.12.2006 N 63 та від 28.09.2010 N 22 * ??(25). Слід звернути увагу на роз'яснення даної Постанови, насамперед про те, що при розгляді трудових справ суду слід враховувати, що в силу ч. 1 і 4 ст. 15, ст. 120 Конституції, ст. 5 ТК, ч. 1 ст. 11 ЦПК суд зобов'язаний вирішувати справи на підставі Конституції, ТК, інших федеральних законів, інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, а також на підставі загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів РФ, які є складовою частиною її правової системи (див. також ст. 10 ТК і коммент. до неї).
Якщо суд при вирішенні трудового спору встановить, що нормативний правовий акт, який підлягає застосуванню, не відповідає нормативному правовому акту, що має більшу юридичну силу, він приймає рішення відповідно до нормативним правовим актом, що має найбільшу юридичну силу (ч. 2 ст. 120 Конституції, ч. 2 ст. 11 ЦПК, ст. 5 ТК). При цьому необхідно мати на увазі, що якщо міжнародним договором РФ, що регулює трудові відносини, встановлені інші правила, ніж передбачені законами або іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, то суд застосовує правила міжнародного договору (ч. 4 ст. 15 Конституції, ч. 2 ст. 10 ТК, ч. 4 ст. 11 ЦПК) (п. 9 постанови Пленуму ВС РФ від 17.03.2004 N 2).
загрузка...
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 5. Трудове законодавство і інші акти, що містять норми трудового права"
  1.  Розділ XIII. Захист трудових прав і свобод. розгляд і вирішення трудових суперечок. відповідальність за порушення трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права
      Розділ XIII. Захист трудових прав і свобод. розгляд і вирішення трудових суперечок. відповідальність за порушення трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового
  2.  Глава 62. Відповідальність за порушення трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права
      Глава 62. Відповідальність за порушення трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового
  3.  Стаття 13. Дія трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права, в просторі
      1. Дія законів та інших нормативних правових актів у просторі зв'язується з їх розповсюдженням на території (у її межах). Ці межі в Російській Федерації обумовлені федеральним устроєм держави. У ч. 1 коментованої статті встановлено дію федеральних законів та інших нормативних правових актів РФ, що містять норми трудового права, на всій території РФ, що означає
  4.  Глава 57. Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
      Глава 57. Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового
  5.  Стаття 206. Недійсність умов учнівського договору
      У учнівський договір не можуть включатися умови, які знижують рівень прав і гарантій, встановлений трудовим законодавством. Раніше також зазначалося, що неприпустиме включення до учнівський договір умов, що суперечать чинному законодавству або знижують рівень гарантій для працівника, що проходить навчання (див. коментар. До ст. 199). У разі порушення встановленого правила
  6.  Коментар до статті 5.27
      1. За змістом ст. 5 Трудового кодексу РФ законодавство про охорону праці є складовою частиною трудового законодавства. Стосовно до ч. 1 коментованої статті слід враховувати, що ст. 5 Трудового кодексу РФ розрізняє поняття "трудове законодавство" і "інші нормативні правові акти, що містять норми трудового права". Відповідно до ст. 5 Трудового кодексу РФ до трудового
  7.  Стаття 9. Регулювання трудових відносин та інших безпосередньо пов'язаних з ними відносин в договірному порядку
      Коментар до статті 1. Стаття, що формулює одне з основних положень трудового права: крім законодавства трудові та безпосередньо пов'язані з ними відносини регулюються в договірному порядку; договірне регулювання здійснюється трудовим колективом в особі його представника та роботодавцем у формі угоди між працівниками і роботодавцями, укладеного на рівні
  8.  Стаття 205. Поширення на учнів трудового законодавства
      Коментар до статті 1. З укладенням учнівського договору на учня поширюються правові норми, що регулюють трудовий процес, тобто норми трудового законодавства. Учні, що проходять професійне навчання (підготовку та перепідготовку) в організації, користуються всіма правами і несуть обов'язки працівників даної організації. На них поширюються які у організації правила
  9.  Стаття 19. Трудові відносини, що виникають на підставі трудового договору в результаті призначення на посаду або затвердження на посаді
      1. Коментована стаття визначає, що трудові відносини виникають на підставі складного юридичного складу, в який включено два юридичних акта: акт призначення на посаду або затвердження на посаді і трудовий договір. 2. Дане підставу виникнення трудових відносин застосовно до певних категорій працівників. Порядок виникнення трудового відносини в результаті призначення
  10.  Стаття 419. Види відповідальності за порушення трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права
      Коментар до статті 1. Дотримання трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, є обов'язком і роботодавця, і працівника. Невиконання, неналежне виконання цього обов'язку тягне дисциплінарну відповідальність за правилами, передбаченими у ст. ст. 192 - 195 ТК (див. коментар. До цих статей). 2. Якщо в результаті порушення трудового
  11.  Стаття 149. Оплата праці в інших випадках виконання робіт в умовах, що відхиляються від нормальних
      Стаття, що відображає підвищення рівня гарантій для працівників при виконанні роботи в умовах, що відхиляються від нормальних. У зазначених у коментованій статті випадках оплата праці повинна провадитися в підвищеному розмірі шляхом встановлення доплат, надбавок. Виплати за роботу в умовах, що відхиляються від нормальних, можуть бути встановлені трудовим законодавством і іншими
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка