Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
В.Л. Гейхман, Е.Н. Сидоренко. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації, 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 8. Локальні нормативні акти, що містять норми трудового права

1. Коментована стаття присвячена локальним нормативним актам, прийнятим роботодавцями. Розвиток ринкової економіки, різноманіття форм власності, поява нових роботодавців призвели до певної децентралізації правового регулювання. Це спричинило за собою закріплення локальних нормативних актів як джерела, що займають нижчу ступінь в ієрархії джерел трудового права і не суперечать всім іншим джерелам, розташованим вище локальних нормативних актів (див. ст. 5 ТК).
У ч. 1 коментованої статті уточнюється, що локальні нормативні акти, що містять норми трудового права, мають єдине значення, іменуються як "локальні нормативні акти". Це означає, що вони містять положення або правила, що поширюються на всіх працівників даного роботодавця або на окремі професійні групи або певні категорії працівників і застосовуються неодноразово, у міру необхідності, тобто володіють нормативністю. Локальні нормативні акти відрізняються від правозастосовних актів роботодавця, мають індивідуальне значення, застосовуваних одноразово відносно конкретного адресата (наказ про прийом на роботу, переведення, звільнення працівника, про надання щорічної оплачуваної відпустки, про притягнення винного працівника, який вчинив дисциплінарний проступок, до дисциплінарної відповідальності та ін.)
У ч. 1 коментованої статті уточнюється, що локальні нормативні акти приймаються як роботодавцями (організаціями, від їх імені відповідними органами управління, наприклад, генеральним директором і т.д.), так і роботодавцями, зареєстрованими як індивідуальних підприємців. Локальні нормативні акти не в праві приймати лише роботодавці - фізичні особи, які не є індивідуальними підприємцями. Це пов'язано з новаціями в ТК, що визначають правовий статус індивідуального підприємця як роботодавця, значно наближається до правового статусу організації (юридичної особи) - роботодавцю, і одночасно відмежовує його від фізичної особи - роботодавця, не є індивідуальним підприємцем (див. ч. 5, 6 ст. 20 ТК і коммент. до них).
Згідно ч. 1 коментованої статті роботодавець приймає локальні нормативні акти, що містять норми трудового права, в межах своєї компетенції відповідно до трудового законодавства і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, а також колективними договорами , угодами. З даного положення випливає, що локальні нормативні акти приймаються в розвиток загальних норм трудового права для конкретизації правил, встановлених трудовим законодавством, іншими нормативними правовими актами вищих рівнів в ієрархії джерел трудового права, стосовно до умов відповідного роботодавця (організації, індивідуального підприємця), а також відповідно до колективними договорами та угодами. Умовами визнання за локальними актами нормативного значення є прийняття їх в установленому порядку та наявність загальної норми трудового права, яка надає можливість на прийняття відповідних положень (правил).
2. Частина 2 коментованої статті, на додаток до ч. 1, встановлює порядок прийняття роботодавцями локальних нормативних актів, що містять норми трудового права. Зазначені акти приймаються з урахуванням думки представницького органу працівників у випадках, передбачених ТК, законами, іншими нормативними правовими актами РФ, колективним договором, угодами. Ці випадки, коли повинен забезпечуватися врахування думки представницького органу працівників, встановлені в ТК, але порядок врахування думки передбачений для виборного органу первинної профспілкової організації, наприклад в ст. 74, 82, 105, 116, 123, 299, 301 ТК (див. зазначені статті і коммент. До них). Водночас ТК вимагає врахування думки представницького органу працівників, наприклад, у ст. 103, 135, 147, 154, 162, 190, 196 (див. зазначені статті і коммент. До них).
Це питання отримав свій дозвіл, виходячи з участі працівників в управлінні організацією як однієї з форм здійснення соціального партнерства та визначення представників працівників (ст. 27 ТК). Таким представником працівників на локальному рівні є первинні профспілкові організації та їх органи. Інші представники можливі за відсутності первинної профспілкової організації або коли членством в профспілці об'єднані менше 72 працівників і вони не уповноважили така профспілка представляти їх інтереси. Інші представники в цих випадках можуть бути обрані на загальних зборах працівників (див. ст. 29-31 ТК і коммент. До них).
Процедура урахування думки органу первинної профспілкової організації при прийнятті роботодавцем локального нормативного акта регламентується ст. 372 ТК, врахування думки іншого представницького органу також повинен здійснюватися в порядку, встановленому ст. 372 ТК згідно ч. 4 коментованої статті.
3. Частина 3 коментованої статті допускає можливість прийняття локальних нормативних актів роботодавцем за погодженням з представницьким органом працівників, а не з урахуванням його думки. Такий порядок прийняття зазначених актів за погодженням з представницьким органом працівників встановлюється, якщо це передбачено в колективному договорі, угодах.
4. З ч. 1 коментованої статті випливає співвідношення в ієрархії таких джерел, як локальні нормативні акти і трудове законодавство, інші нормативні правові акти, колективні договори, угоди. Їм локальні нормативні акти повинні відповідати і, в порівнянні з встановленими ними рівнем, не можуть обмежувати права або знижувати гарантії працівників.
При цьому в ч. 4 коментованої статті встановлено, що якщо норми локальних нормативних актів погіршують, як це зазначено, становище працівників, то ці норми не підлягають застосуванню, а застосовуються трудове законодавство та інші нормативні правові акти , колективний договір, угоди. На відміну від раніше чинної редакції, в якій було вказано, що в подібних випадках локальні нормативні акти є недійсними, нинішня редакція цієї частини статті сформульована інакше, тобто не застосовуються тільки ті норми локального акта, в яких допущено погіршення становища працівників, а не весь локальний нормативний акт. Якщо ж допущено порушення роботодавцем і прийнятий локальний нормативний акт без урахування думки представницького органу працівників, то не підлягає застосуванню зазначений акт в цілому.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 8. Локальні нормативні акти, що містять норми трудового права "
  1. Стаття 8. Локальні нормативні акти, що містять норми трудового права
    стаття містить обов'язкову вимогу, що пред'являється до локальних нормативних актів: вони не повинні погіршувати становище працівників порівняно з трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, колективним договором, угодами. При цьому враховується і нормотворчість суб'єктів РФ. Стаття 8 передбачає, що в тих випадках, коли локальні
  2. Ознайомлення працівника з локальними нормативними актами
    локальними нормативними актами, що діють у роботодавця і пов'язаними з трудовою діяльністю працівника. Такі правила встановлені ст. 68 Трудового кодексу РФ. Згідно з вимогами трудового законодавства обов'язковими для ознайомлення є: - правила внутрішнього трудового розпорядку (ст. 68 Трудового кодексу РФ); - правила зберігання і використання персональних даних працівників
  3. Стаття 135. Встановлення заробітної плати
    локальними нормативними актами відповідно до трудового законодавства і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, незалежно від джерела фінансування роботодавця. 3. Частина 3 коментованої статті встановлює повноваження Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин в галузі правового регулювання заробітної плати
  4. Стаття 13. Дія трудового законодавства та інших актів, що містять норми трудового права, в просторі
    стаття безпосередньо пов'язана зі ст. 12 ТК, що передбачає межі дії у часі законів та інших нормативних правових актів. Вона визначає дію законів та інших нормативних правових актів у просторі. Зв'язок цих статей пояснюється тим, що будь-який нормативний правовий акт завжди діє і в часі, і в просторі. Федеральний закон від 14 червня 1994 р. N 5-ФЗ "Про порядок
  5. § 5. Локальні акти в системі нормативних правових джерел аграрного права
    локальному регулюванню суспільних відносин, складаються в діяльності господарюючих суб'єктів (підприємств, організацій). При цьому терміни «локальне регулювання», «локальні норми», «локальні нормативні правові акти» часто довільно підміняються терміном «корпоративні» (акти, норми), що певною мірою пов'язано з випуском підручників з корпоративного права. У російській
  6. 8. Нормативні правові акти. Закон
    локальні нормативні акти - нормативні приписи, прийняті на рівні конкретного підприємства, установи та організації. За правовому положенню суб'єкта правотворчості нормативні акти поділяються на: 1) нормативні акти державних органів; 2) нормативні акти інших соціальних структур; 3) нормативні акти спільного характеру; 4) нормативні акти, прийняті на референдумі. За
  7. Стаття 348.1. Загальні положення
    стаття не тільки передбачає суб'єктів трудового відносини, на яких поширюються спеціальні норми, а й визначає форми вираження цих норм. По суті, ця стаття відтворює джерела трудового права, що містяться в ст. 5 цього Кодексу. Особливості стосуються лише локальних нормативних актів, які повинні враховувати норми, затверджені відповідними спортивними
  8. Коментар до статті 5.27
    локальні нормативні акти, прийняті роботодавцем у відповідності зі ст. 8 Трудового кодексу РФ. Таким чином, за змістом Трудового кодексу РФ приналежність інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, до трудового законодавства, у всякому разі, оспоріма: відповідно до ст. 5 Трудового кодексу РФ відомчі акти, а також інші нормативні правові акти,
  9. § 2. Нормативні акти: поняття і види
    локальні нормативні акти - це нормативні приписи, прийняті на рівні конкретного підприємства, установи та організації (наприклад, правила внутрішнього трудового розпорядку). Залежно від особливостей правового становища суб'єкта правотворчості всі нормативні акти поділяються на: нормативні акти державних органів; нормативні акти інших соціальних структур
  10. Глава 57. Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
    нормативних правових актів, що містять норми трудового
  11. Стаття 153. Оплата праці у вихідні та неробочі святкові дні
    стаття передбачає, що конкретні розміри оплати праці за роботу у вихідні, святкові та неробочі дні встановлюються в колективному договорі, локальному нормативному акті, трудовому договорі. Це положення підкреслює, що розміри, встановлені ст. 153 ТК, є мінімальними . Вони можуть бути підвищені за угодою сторін соціального партнерства або сторін трудового договору. Це можна
  12. 2.5. Джерела (форми) адміністративного права
    локальні нормативні правові акти (окремих підприємств , установ, організацій). Джерела адміністративного права відрізняються низьким ступенем систематизації нормативних правових актів. Нині систематизовано законодавство, що встановлює адміністративну відповідальність та провадження у справах про адміністративні
  13. 2.3. Невідповідність займаній посаді
    локальними нормативними актами, прийнятими з урахуванням думки представницького органу працівників. Розглянемо особливості, пов'язані зі звільненням по даній підставі. Зверніть увагу! Не можуть бути звільнені з цієї підстави: - вагітні жінки; - жінки, які мають дітей віком до трьох років; - самотні матері, які виховують дитину до 14 років (дитини-інваліда до 18 років); -
  14. Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
    стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, розглядає
  15. Стаття 97. Робота за межами встановленої тривалості робочого часу
    локальними нормативними актами , трудовим договором для виконання понаднормової роботи та роботи, виконуваної на умовах ненормованого робочого дня, ст. 97 розширила рамки поняття нормальної (встановленої) тривалості робочого часу. У зміст цього поняття включено число годин, встановлене не тільки законодавством, але й колективним договором, угодами , локальними
  16. 2. Права та обов'язки членів об'єднання роботодавців
    локальних нормативних актів, що містять норми трудового права, укладення колективних договорів, угод, вирішення індивідуальних і колективних трудових спорів. Члени об'єднання можуть вільно виходити з його складу. Члени об'єднання роботодавців зобов'язані дотримуватися його статут, виконувати умови угод, укладених об'єднанням, і зобов'язання, передбачені цими
© 2014-2022  yport.inf.ua