« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
§ 2. Нормативні акти: поняття і види
|
Нормативний правовий акт - це правовий акт, прийнятий повноважним на те органом і містить правові норми, тобто приписи загального характеру і постійної дії, розраховані на багаторазове застосування. Нормативні акти видаються органами, що володіють нормотворчої компетенцією, в строго встановленою формою. Нормативний акт є офіційним документом, носієм юридично значимої інформації. Нормативний акт займає особливе місце в системі правових актів. Його слід відрізняти від актів застосування і тлумачення права (докладніше в інших розділах підручника). За юридичною силою всі нормативні акти поділяються на дві великі групи: закони і підзаконні акти. Види законів: 1) Конституція (закон законів) - основоположний установчий політико-правовий акт, що закріплює конституційний лад, права і свободи людини і громадянина, що визначає форму правління і державного устрою, що засновує федеральні органи державної влади; 2) федеральні конституційні закони - приймаються з питань, передбачених і органічно пов'язаним з Конституцією РФ (наприклад, федеральні конституційні закони про арбітражних судах, про військові суди, про Конституційний Суд РФ, про судову систему, про референдум, про Уряді Росії тощо); 3) федеральні закони - це акти поточного законодавства, присвячені різним сторонам соціально-економічної, політичної та духовного життя суспільства (наприклад, Цивільний кодекс РФ, Кримінальний кодекс РФ, Сімейний кодекс РФ і пр.); 4) закони суб'єктів Федерації - видаються їх представницькими органами і дія їх поширюється тільки на відповідну територію (наприклад, закон Саратовської області про муніципальну службу в Саратовській області, про соціальні гарантії тощо). Види підзаконних актів: 1) укази Президента РФ - вищі за юридичною силою підзаконні нормативні акти; 2) постанови Уряду РФ - акти виконавчого органу держави, наділеного широкою компетенцією з управління суспільними процесами; 3) накази, інструкції, положення міністерств, відомств, державних комітетів регулюють, як правило, суспільні відносини, що знаходяться в межах компетенції даної виконавчої структури; 4) рішення та постанови місцевих органів державної влади; 5) рішення, розпорядження, постанови місцевих органів державного управління; 6) нормативні акти муніципальних органів; 7) локальні нормативні акти - це нормативні приписи, прийняті на рівні конкретного підприємства, установи та організації (наприклад, правила внутрішнього трудового розпорядку). Залежно від особливостей правового становища суб'єкта правотворчості всі нормативні акти поділяються на: нормативні акти державних органів; нормативні акти інших соціальних структур (муніципальних органів, профспілок, акціонерних товариств, товариств тощо); нормативні акти спільного характеру (державних органів та інших соціальних структур); нормативні акти, прийняті на референдумі. Залежно від сфери дії нормативні акти поділяють на: загальнофедеральні; нормативні акти суб'єктів Російської Федерації; нормативні акти органів місцевого самоврядування; локальні нормативні акти. Залежно від терміну дії нормативні акти класифікують на: нормативні акти невизначено тривалої дії; тимчасові нормативні акти. Таким чином, залежно від юридичної сили всі нормативні акти групуються в певну систему, в якій кожен з актів займає своє місце і відіграє свою роль (див. схему 33). Схема 33 --- --- | ВИДИ НОРМАТИВНИХ АКТІВ | | (за юридичною силою) | L --- T ---
¦
¦ --- | --- --- | Закони + --- + --- + Підзаконні акти | L --- --- T --- L --- T --- | | | | --- + --- --- + --- | Конституція | | Укази Президента | L --- T --- L --- T --- --- + --- + --- | Федеральний | | Постанови | | конституційний закон | | Уряду | L --- -T --- L --- T --- --- --- + --- + --- | Федеральний закон | | Інструкції, накази | | | | міністерств і відомств | L --- T --- --- L --- T --- --- - + --- + --- | Закон суб'єкта | | Акти місцевих органів | | Федерації | | державної влади | L --- - L --- T --- --- + --- --- | Акти місцевих органів | | державного | | управління | L --- T --- --- + --- | Акти муніципальних | | органів | L --- --- T --- --- + --- | Локальні | | нормативні акти | L --- ---
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна "§ 2. Нормативні акти: поняття і види" |
- § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
Нормативні правові акти органів місцевого самоврядування, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, мають бути офіційно опубліковані для загального відома. У разі порушення даного правила нормативні правові акти, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися (ч. 3 ст. 15 Конституції Російської Федерації). Інформування
- § 6. Набуття чинності муніципальних правових актів. Скасування і зупинення їхньої дії.
Нормативних правових актів представницьких органів місцевого самоврядування про податки і збори, які набирають чинності у відповідності з Податковим кодексом Російської Федерації. Згідно ч. 1 ст. 5 Податкового кодексу Російської Федерації акти законодавства про податки вступають в силу не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування і не раніше 1-го числа чергового
- § 1. Поняття громадського самоврядування жителів
нормативну основу. Звичайно, прийняття нормативних актів, які опосередковують самодіяльність мешканців, важливо виробляти, базуючись хоча б на мінімальному досвіді і практиці конкретних цивільних ініціатив. Воно не може також означати негайного, повсюдного і активного застосування даних актів. Нормативні акти про громадському самоврядування повинні очікувати відповідні громадянські ініціативи і
- § 1. Муніципальні вибори, виборче право і виборча система
нормативного регулювання. 3. Вибори, з урахуванням викладеного вище, є сфера сполуки інститутів прямої і представницької демократії. Проте їх основу все-таки складають інститути прямої демократії і головний з них - безпосереднє колективне голосування виборців. Стосовно до тих же непрямим виборів органів місцевого самоврядування слід звернути увагу на те, що органи
- § 2. Структура і організація роботи представницького органу муніципального утворення
нормативні рішення. Тому й тут потрібна дієздатна структура, чітка організація правотворчої діяльності, необхідні "цеху" - комітети, комісії, групи та посадові особи, які за участю муніципальних службовців апарату представницького органу і залучених фахівців здійснюють цю роботу. Закон від 6 жовтня 2003 р. встановив, що організацію діяльності представницького
- § 1. Правова природа муніципальної служби
нормативних актах, присвячених питанням муніципальної служби, а в актах про статус депутатів, голів муніципальних утворень. До особливостей проходження служби главами муніципальних утворень відноситься, наприклад, те, що вони вступають на посаду на підставі власних актів та актів про їх обрання, які приймаються відповідними виборчими комісіями, нерозповсюдження на них кваліфікаційних
- § 1. Поняття комерційного права
нормативно-правовий режим. Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 4 Комерційні відносини, будучи по суті цивільними (приватними) відносинами, характеризуються особливостями, обумовленими тим, що їх учасники займаються підприємницькою діяльністю. Підприємницької визнається самостійна,
- § 2. Джерела комерційного права
нормативних актів, в яких містяться норми права. У законодавстві правові норми знаходять своє офіційне вираження. Законодавство, як зовнішню форму вираження права, не можна змішувати з самим правом. Право безпосередньо пов'язане зі своїм соціально-економічним змістом, невіддільне від характеру регульованих їм відносин, їх режиму, принципів, методів регламентації.
- § 2. Правовий режим речей
нормативної бази. З початку 1990-х років бере початок формування комплексу норм, що утворюють такий найважливіший розділ комерційного права, як правовий режим нерухомості. Ст. 130 ГК відносить до нерухомості, до нерухомих речей такі об'єкти, які, по-перше, міцно пов'язані із землею, а, по-друге, переміщення яких без невідповідного збитку їх призначенню неможливе. Комерційне право. Ч.
- § 4. Правовий режим цінних паперів
нормативних актах вичерпним чином встановлено обов'язкові реквізити переказного і простого векселів (ст. 1 і 75 Положення про переказний і простий вексель). Відсутність обов'язкових реквізитів цінного паперу або невідповідність цінного паперу встановленій для неї формі тягне її нікчемність (п. 2 ст. 144 ЦК). Нікчемність самого цінного паперу не означає нікчемності тієї угоди, в результаті
|