« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
Стаття 8. Локальні нормативні акти, що містять норми трудового права
|
Коментар до статті 1. Управлінські функції роботодавця, незалежно організація це або індивідуальний підприємець, його керівництво трудовим процесом працівників, з якими було укладено трудовий договір, вимагають прийняття локальних нормативних актів. Роботодавець реалізує нормотворчі повноваження самостійно, якщо він є фізичною особою, або через свої органи управління. Роботодавець приймає локальні нормативні акти в межах своєї компетенції, передбаченої законом, іншим нормативним правовим актом, а також угодою, колективним договором. Так, Закон про акціонерні товариства встановлює, що до компетенції виконавчого органу товариства (директора, генерального директора) відносяться всі питання керівництва поточною діяльністю товариства, за винятком питань, віднесених до виключної компетенції загальних зборів акціонерів або ради директорів (наглядової ради) товариства. Директор, генеральний директор поряд з іншими діями стверджує штати, видає накази і дає вказівки, обов'язкові для виконання всіма працівниками товариства. Керівник державного та муніципального унітарного підприємства здійснює свої нормотворчі повноваження відповідно до Закону про державні та муніципальних унітарних підприємствах. Цим Законом передбачено, що керівник унітарного підприємства (директор, генеральний директор) є одноосібним виконавчим органом унітарного підприємства. Він діє від імені унітарного підприємства без довіреності, затверджує структуру і штати унітарного підприємства, здійснює прийом на роботу працівників, укладає з ними, змінює і припиняє трудові договори, а також видає накази. Серед локальних нормативних актів роботодавця є й такі, які приймаються на виконання укладеного з представницьким органом працівників угоди, колективного договору: положення про преміювання, різні системи стимулюючих доплат і надбавок. 2. Кодекс передбачає випадки, коли локальні нормативні правові акти про працю приймаються з урахуванням думки представницького органу працівників. Так, ст. 103 ТК встановлює, що при складанні графіків змінності роботодавець враховує думку представницького органу працівників, а в ст. 190 ТК зазначено, що правила внутрішнього трудового розпорядку організації затверджуються роботодавцем з урахуванням думки представницького органу працівників організації. Порядок врахування думки виборного профспілкового органу, який представляє працівників організації, при прийнятті локальних нормативних актів передбачений ст. 372 ТК (див. коментар. До неї). Всі локальні нормативні акти діють лише в межах конкретної організації чи повноважень індивідуального підприємця. Колективний договір, угоди можуть передбачити іншу форму взаємин роботодавця і представницького органу працівників при прийнятті локального нормативного акта: замість врахування думки - узгодження з представницьким органом працівників. 3. Коментована стаття містить обов'язкову вимогу, що пред'являється до локальних нормативних актів: вони не повинні погіршувати становище працівників порівняно з трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, колективним договором, угодами. При цьому враховується і нормотворчість суб'єктів РФ. Стаття 8 передбачає, що в тих випадках, коли локальні нормативні правові акти не підлягають застосуванню, оскільки вони погіршують становище працівників, застосовуються трудове законодавство, нормативні правові акти, що містять норми трудового права, колективний договір, угоди. Такі самі наслідки настають при недотриманні передбаченого Кодексом порядку врахування думки представницького органу працівників. Правило про те, що локальні нормативні акти про працю не повинні погіршувати становище працівників порівняно з законами та іншими нормативними правовими актами, відповідає ієрархії правових актів. Кожен нижчий в ієрархії правовий акт може поліпшити становище працівника порівняно з вищим актом, але не може погіршити його. Отже, з перелічених у ст. 8 видів нормативних правових актів максимальний рівень гарантій встановлюється в локальних нормативних актах.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " Стаття 8. Локальні нормативні акти, що містять норми трудового права " |
- Ознайомлення працівника з локальними нормативними актами
При підписанні трудового договору важливо ознайомити працівника під підпис з усіма локальними нормативними актами , діючими у роботодавця і пов'язаними з трудовою діяльністю працівника. Такі правила встановлені ст. 68 Трудового кодексу РФ. Згідно з вимогами трудового законодавства обов'язковими для ознайомлення є: - правила внутрішнього трудового розпорядку (ст. 68 Трудового
- § 5. Локальні акти в системі нормативних правових джерел аграрного права
В наукової та навчальної юридичній літературі завжди приділялася велика увага локальному регулюванню суспільних відносин, що складаються в діяльності господарюючих суб'єктів (підприємств, організацій). При цьому терміни «локальне регулювання», «локальні норми», «локальні нормативні правові акти» часто довільно підміняються терміном «корпоративні »(акти, норми), що певною
- 8. Нормативні правові акти. Закон
Нормативно-правовий акт - це виданий в особливому порядку правовий акт, прийнятий повноважним на те органом і містить правові норми. Ознаки нормативно-правового акта: 1) владно-вольовий характер, 2) неодноразовість застосування; 3) адресованность невизначеному колу осіб. Нормативні акти можна класифікувати за юридичною силою на закони та підзаконні акти. Закон - це
- Коментар до статті 5.27
1. За змістом ст. 5 Трудового кодексу РФ законодавство про охорону праці є складовою частиною трудового законодавства. Стосовно до ч. 1 коментованої статті слід враховувати, що ст. 5 Трудового кодексу РФ розрізняє поняття "трудове законодавство" і "інші нормативні правові акти, що містять норми трудового права". Відповідно до ст. 5 Трудового кодексу РФ до трудового
- § 2. Нормативні акти: поняття і види
Нормативний правовий акт - це правовий акт, прийнятий повноважним на те органом і містить правові норми, тобто приписи загального характеру і постійної дії, розраховані на багаторазове застосування. Нормативні акти видаються органами, що володіють нормотворчої компетенцією, в строго встановленою формою. Нормативний акт є офіційним документом, носієм юридично значимої
- 2.5. Джерела (форми) адміністративного права
Джерела (форми) адміністративного права це зовнішнє вираження і закріплення змісту норм адміністративного права. Види юридичних джерел адміністративного права: - нормативний правовий акт - вид юридичного акту, прийнятий компетентними суб'єктами правотворчості і містить норми адміністративного права; - адміністративно-правовий договір нормативного змісту -
- 2.3. Невідповідність займаній посаді
У п. 3 ч. 1 ст. 81 Трудового кодексу РФ сказано, що працівника можна звільнити з ініціативи роботодавця у зв'язку з невідповідністю працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, підтвердженої результатами атестації. Зверніть увагу! Звільнити працівника з причини недостатньої кваліфікації можна тільки після проведення атестації. Припинення
- 2. Права та обов'язки членів об'єднання роботодавців
У порядку, передбаченому статутом, усі члени об'єднання роботодавців мають право брати участь у формуванні та діяльності органів управління об'єднання; отримувати інформацію про його діяльність, брати участь у визначенні змісту та структури укладаються об'єднанням угод, що регулюють соціально-трудові відносини і пов'язані з ними економічні відносини; отримувати від об'єднання
- Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) КонсультантПлюс: примітка. Відповідно до Федерального закону від 24.07.2009 N 213-ФЗ стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює
- 61. Загальні положення законодавства про працю
Законодавство про працю визначає необхідні умови, що дозволяють узгоджувати інтереси роботодавця і працівника, інтереси держави, а також встановлює принципи правового регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин. Трудове право виконує функції соціального захисту населення. Основні принципи російського трудового законодавства: 1) праця вільний,
- Коментар до статті 5.29
1. Див п. 2 коментарю до ст. 5.28. Про статус колективних переговорів див. п. 1 коментаря до ст. 5.28. Згідно ст. 7 Закону РФ від 11 березня 1992 р. N 2490-1 "Про колективні договори і угоди" (в ред. Федерального закону від 1 травня 1999 р. N 93-ФЗ) органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та представники роботодавців повинні надавати представникам працівників
- Стаття 2. Земельне законодавство
1. Земельне законодавство відповідно до Конституції Російської Федерації знаходиться у спільному віданні Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації. Земельне законодавство складається з цього Кодексу, федеральних законів і прийнятих відповідно до них законів суб'єктів Російської Федерації. Норми земельного права, містяться в інших федеральних законах, законах
- Стаття 3. Цивільне законодавство і інші акти, які містять норми цивільного права
1. Відповідно до Конституції Російської Федерації цивільне законодавство знаходиться у веденні Російської Федерації. 2. Цивільне законодавство складається з цього Кодексу та прийнятих відповідно до нього інших федеральних законів (далі - закони), що регулюють відносини, зазначені в пунктах 1 і 2 статті 2 цього Кодексу. Норми цивільного права, містяться в інших
- 9. Нормативні правові акти суб'єктів РФ і муніципальних утворень в системі джерел фінансового права
Значне місце в системі джерел фінансового права займають нормативні правові акти суб'єктів РФ і о'рга-нів місцевого самоврядування. Нормативні фінансово-правові акти суб'єктів РФ за формою вираження аналогічні федеральним, оскільки правова система суб'єкта РФ производна і є складовою частиною правової системи Росії в цілому. Конституційно-правовий статус суб'єктів РФ наділяє
- Стаття 3. Сімейне законодавство і інші акти, що містять норми сімейного права
1. Відповідно до Конституції Російської Федерації сімейне законодавство перебуває у спільному віданні Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації. 2. Сімейне законодавство складається з цього Кодексу та прийнятих відповідно до них інших федеральних законів (далі - закони), а також законів суб'єктів Російської Федерації. Закони суб'єктів Російської Федерації
- 4.5. Акти офіційного тлумачення адміністративно-правових норм
Тлумачення адміністративно-правових норм діяльність органів державної влади, посадових осіб, громадських об'єднань та окремих громадян щодо встановлення змісту адміністративно-правової норми, розкриттю вираженої в ній державної волі. Елементи тлумачення адміністративно-правових норм: 1) з'ясування сутності толкуемой адміністративно-правової норми; 2) роз'яснення
- Коментар до статті 5.33
Про співвідношення Трудового кодексу РФ до чинного на території РФ трудовим законодавством і іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, см. п. 2 коментарю до ст. 5.27. Про статус роботодавця, особи, його представляє, см. п. 1 коментаря до ст. 5.28, п. 1 коментаря до ст. 5.29. Про статус примирних процедур див. п. 1 - 3 коментарю до ст. 5.32. Виконання
- 1. Що таке невиконання обов'язків і які причини вважати поважними
br> Невиконання трудових обов'язків - це порушення вимог трудового законодавства, невиконання своїх трудових обов'язків за трудовим договором або згідно посадової інструкції, порушення вимог локальних нормативних актів, наприклад правил трудового розпорядку, наказів керівництва, технічних правил та ін Наприклад, порушеннями, за які може бути накладено
- 12.5. Поняття, основні риси та види правових актів управління
Правовий акт управління - вид юридичного акту, засноване на законі одностороннє юридично-владне волевиявлення органів державного управління та їх посадових осіб, прийняте в установленому процесуальному порядку і спрямоване на встановлення або виникнення, зміну і припинення адміністративно-правових відносин. Основні риси правового акта управління: 1) є
|