Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 5. Трудове законодавство і інші акти, що містять норми трудового права |
||
Таким чином, Кодекс визначає поняття трудового законодавства. Воно складається тільки із законів, причому як федеральних, так і суб'єктів РФ. Регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин законами, що містять норми трудового права, означає, що такі акти по галузевої приналежності можуть бути актами трудового права, а можуть не ставитися до трудового права, але містити правові норми про працю. Так, до джерел трудового права належить Закон про залізничний транспорт, який хоча не є в цілому законом про працю, містить ст. 25 і ст. 26, що регулюють трудові відносини працівників залізничного транспорту. Поняття трудового законодавства в новій редакції ст. 5 відповідає відсильні статей Трудового кодексу, які містять вказівку не на законодавство, яке складається з усіх нормативних правових актів, а на закон, якщо той чи інший питання вирішується на даному рівні, або на закон та інші нормативні правові акти за регульованим ними питання. Цим забезпечується точний адресат майбутнього нормативного правового акта. 2. Регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин здійснюється відповідно до Конституції РФ, яка містить принципові положення, що визначають основні початку Трудового кодексу і всіх інших нормативних правових актів про працю. Трудові та безпосередньо пов'язані з ними відносини регулюються (у багатьох випадках) законами та іншими нормативними правовими актами про працю, конкретизують положення ст. 37 Конституції РФ. Ця стаття проголошує свободу праці, забороняє примусову працю, передбачає право на працю в умовах, що відповідають вимогам безпеки та гігієни, на винагороду за працю, право на захист від безробіття, а також визнає право на індивідуальні та колективні трудові спори, закріплює право на відпочинок. 3. Зміст норм трудового законодавства визначається і федеральними конституційними законами. Одним з них є Закон про надзвичайний стан. У ньому містяться норми трудового права, що передбачають вилучення із законів та інших нормативних правових актів, які визначають правовий режим державних органів, органів місцевого самоврядування та організацій, а також встановлюють права і свободи громадян. Так, цей Закон передбачає - на період дії надзвичайного стану - можливість заборони страйків і інших способів призупинення або припинення діяльності організацій, відсторонення від роботи керівників державних організацій у зв'язку з неналежним виконанням своїх обов'язків і призначення інших осіб тимчасово виконуючими обов'язки зазначених керівників. 4. Серед федеральних законів про працю основоположним є Трудовий кодекс від 30 грудня 2001 р. з наступними змінами та доповненнями. Останні зміни були внесені Федеральним законом від 30 грудня 2008 р. N 313-ФЗ (СЗ РФ. 2009. N 1. Ст. 21). Трудовий кодекс закріплює вихідні принципові положення правового регулювання праці і в той же час досить докладно вирішує питання, що виникають у сфері праці між працівниками та роботодавцями. Він має пріоритет перед іншими федеральними законами, що містять норми трудового права. Всі ці закони повинні відповідати Трудовому кодексу. Така відповідність забезпечує єдність законів, що регулюють трудові та безпосередньо пов'язані з ними відносини, а також відіграє важливу роль в усуненні законодавчих протиріч, негативно відбиваються на правозастосовчій практиці. Кодекс вперше встановлює механізм, що гарантує пріоритет Трудового кодексу. У коментованій статті зазначено, що у разі протиріч між Трудовим кодексом та іншими федеральними законами, що містять норми трудового права, застосовується Трудовий кодекс. Крім того, передбачені наслідки прийняття нового федерального закону, що суперечить Трудовому кодексу. Такий закон застосовується, якщо відповідні зміни та доповнення внесені до Трудового кодексу. 5. До джерел трудового права належать укази Президента РФ. Укази Президента РФ, що регулюють трудові відносини, не повинні суперечити Трудовому кодексу та іншим федеральним законам. Ця вимога підкреслює подзаконность правотворчої діяльності Президента РФ. Укази Президента РФ дозволяють своєчасно вирішувати питання регулювання трудових відносин, визначати особливості правового статусу деяких категорій працівників. Так, указами Президента РФ регулюється порядок підготовки і проведення атестації державних службовців, затверджено перелік посад федеральної державної служби, встановлено розмір грошового утримання федеральних державних службовців (див., наприклад: Положення про проведення атестації державних цивільних службовців Російської Федерації, утв. Указом Президента РФ від 1 лютого 2005 N 110 / / СЗ РФ. 2005. N 6. Ст. 437). 6. У систему нормативних правових актів, що регулюють трудові відносини, входять також постанови Уряду РФ. Ці постанови не повинні суперечити Трудовому кодексу, федеральним законам і указам Президента РФ. Постанови Уряду РФ, які містять норми трудового права, видаються для вирішення питань, віднесених до компетенції виконавчої влади Російської Федерації. У багатьох випадках приймаються постанови Уряду РФ для реалізації положень, передбачених Трудовим кодексом. Так, ст. 139 ТК встановлює, що особливості порядку обчислення середньої заробітної плати визначаються Урядом РФ з урахуванням думки Російської тристоронньої комісії з регулювання соціально-трудових відносин. Відповідно до цієї статті Постановою Уряду РФ від 24 грудня 2007 р. N 922 затверджено Положення про особливості порядку обчислення середньої заробітної плати (СЗ РФ. 2007. N 53. Ст. 6618). 7. Регулювання трудових відносин здійснюється також підзаконними нормативними правовими актами міністерств та інших федеральних органів виконавчої влади. Ці акти не повинні суперечити Трудовому кодексу, федеральним законам, а також указам Президента РФ і постановами Уряду РФ. Особливе значення для регулювання трудових відносин серед актів міністерств і відомств мають постанови та роз'яснення Міністерства охорони здоров'я Росії, якій передані функції колишнього Мінпраці Росії. Постанови, прийняті цим Міністерством, а також роз'яснення щодо застосування нормативних актів в галузі праці та соціальних питань обов'язкові для виконання всіма міністерствами, державними комітетами та іншими федеральними органами виконавчої влади, органами самоврядування та організаціями. За допомогою постанов Мінздоровсоцрозвитку Росії забезпечується однакове вирішення питань, що не мають регіональних особливостей, передбачаються умови застосування постанов Уряду РФ. Мінздоровсоцрозвитку Росії видає також постанови з питань компетенції Уряду РФ, які за його прямим дорученням передані на вирішення Міністерству. До реорганізації системи і структури федеральних органів виконавчої влади такі постанови видавалися Мінпраці Росії. 8. Положення коментованої статті засновані на п. "до" ч. 1 ст. 72 Конституції РФ, відповідно до якого трудове законодавство належить до спільної ведення Російської Федерації і її суб'єктів. Це означає, що трудові і тісно пов'язані з ними відносини регулюються актами як федерального, так і регіонального рівня. Регулювання у сфері праці здійснюється з урахуванням передбаченого Кодексом розмежування повноважень між федеральними органами державної влади та органами державної влади суб'єктів РФ. Коло питань, віднесених до повноважень федеральних органів державної влади, визначено ст. 6 ТК (див. коментар. До цієї статті). У разі прийняття федерального закону чи іншого нормативного правового акта Російської Федерації з питання, врегульованого раніше законом або іншим нормативним правовим актом суб'єкта Федерації, регіональне законодавство приводиться у відповідність з актами федерального рівня. Трудовий кодекс містить і інше важливе положення, що відноситься до ієрархії законів та інших нормативних правових актів суб'єктів РФ. Ці закони не повинні суперечити Трудовому кодексу та іншим федеральним законам. Нормативні правові акти органів виконавчої влади суб'єктів РФ не повинні суперечити Трудовому кодексу, іншим федеральним законам, указам Президента РФ, постановами Уряду РФ і нормативним правовим актам федеральних органів виконавчої влади. 9. В системі нормативних правових актів про працю є також акти органів місцевого самоврядування та локальні нормативні акти про працю. Перші визначають режим роботи організацій, що знаходяться на території відповідного муніципального освіти, регулюють інші питання у сфері праці: працевлаштування громадян, зайнятість населення, додатковий соціальний захист багатодітних сімей та ін Трудовий кодекс встановлює ієрархію актів органів місцевого самоврядування. Вони не повинні суперечити ТК, іншим федеральним законам і іншим нормативним правовим актам Російської Федерації, законам і іншим нормативним правовим актам суб'єктів РФ. Локальні нормативні акти про працю видаються керівником організації в межах своїх повноважень і діють тільки в рамках цієї організації. Вони можуть бути прийняті також роботодавцями - фізичними особами, які є індивідуальними підприємцями. 10. Трудовий кодекс виділяє в якості джерел трудового права нормативні угоди: колективні договори та угоди. Їх відмінність від інших джерел права полягає в тому, що нормативні положення колективних договорів і угод встановлюються в договірному порядку, тобто за угодою працівників і роботодавців. Дія колективного договору локалізовано конкретною організацією, а також правомочием роботодавця - фізичної особи, яка є індивідуальним підприємцем. Угоди можуть бути генеральними, регіональними, територіальними, галузевими (міжгалузевими). При цьому галузеві (міжгалузеві) угоди укладаються на федеральному, регіональному та територіальному рівнях. 11. Конституційні положення, що стосуються трудових прав і свобод громадян, непорушні. Будь-яке применшення або скасування трудових прав і свобод, закріплених Конституцією РФ, є недійсним і не підлягає застосуванню. Конституційній Суд РФ і Верховний Суд РФ неодноразово визнавали нечинними закони та інші нормативні правові акти з причини їх невідповідності Конституції РФ, встановлює трудові права і свободи громадян. Так, Конституційний Суд РФ в Постанові від 15 березня 2005 р. N 3-П визнав ст. 279 ТК (в ред. До прийняття Федерального закону від 30 червня 2006 р. N 90-ФЗ), згідно з якою у разі розірвання трудового договору з керівником організації за рішенням уповноваженого органу юридичної особи або власника майна організації, або уповноваженого власником особи (органу) йому виплачується компенсація в розмірі, що визначається трудовим договором, не відповідною Конституції РФ в тій мірі, в якій вона, не встановлюючи гарантований мінімальний розмір компенсації, належної керівнику організації у зазначеному випадку, допускає розірвання з ним трудового договору без виплати справедливої компенсації. Виплата компенсації, як зазначив Конституційний Суд РФ, - необхідна умова припинення трудового договору з керівником організації з п. 2 ст. 278 ТК. Верховний Суд РФ, грунтуючись на конституційних положеннях, також визнає недійсними деякі нормативні правові акти. Так, Верховний Суд РФ, враховуючи, що заборона на заняття двох керівних посад на будь-яких підприємствах, в установах, організаціях обмежує конституційні права громадян на вільний працю, на вільне розпорядження своїми здібностями до праці, на вибір роду діяльності і професії, своїм рішенням від 14 Грудень 2000 визнав недійсним (незаконним) абз. 3 п. 1 Постанови Радміну СРСР від 22 вересня 1988 N 1111 "Про роботу за сумісництвом", який передбачав, що заняття двох керівних посад при роботі за сумісництвом не допускається. 12. Постанова Пленуму ВС РФ від 17 березня 2004 р. N 2 підкреслює, що суд зобов'язаний дозволяти трудові спори на підставі Конституції РФ, Трудового кодексу, інших федеральних законів, інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, а також на підставі загальновизнаних принципів і норм міжнародного права та міжнародних договорів Російської Федерації, які є складовою частиною її правової системи. Якщо суд при вирішенні трудового спору встановить, що нормативний правовий акт, який підлягає застосуванню, не відповідає нормативному правовому акту, що має більшу юридичну силу, суд приймає рішення відповідно до нормативним правовим актом, що має більшу юридичну силу. При цьому необхідно мати на увазі, що якщо міжнародним договором Російської Федерації, що регулює трудові відносини, встановлені інші правила, ніж передбачені законами або іншими нормативними правовими актами, що містять норми трудового права, то суд застосовує правила міжнародного договору. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 5. Трудове законодавство і інші акти, що містять норми трудового права" |
||
|