Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальну право → 
« Попередня Наступна »
С.І. Барсуков, А.Н. Борисов. Коментар до Федерального закону "Про поліцію" (постатейний), 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції


Коментар до статті 40
1. У коментованій статті регламентовано звільнення зі служби в поліції. У цьому відношенні насамперед необхідно зазначити наступне. КС Росії в Визначенні від 20 листопада 2003 р. N 432-О (1) з урахуванням викладеної в Постанові КС Росії від 6 червня 1995 р. N 7-П правової позиції (див. коментар до ст. 35 Закону), що носить загальний характер , зазначив, що законодавець має право встановлювати і особливий порядок звільнення співробітників внутрішніх справ.
---
(1) СПС.
Частина 1 коментованої статті визначає перелік підстав звільнення співробітника поліції зі служби в поліції. Подібним чином у ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції було визначено перелік підстав звільнення співробітника міліції зі служби, причому в ч. 7 цієї статті прямо вказувалося, що перелік підстав звільнення співробітників міліції є вичерпним. Як справедливо зазначалося Громадською палатою РФ, перелік підстав звільнення співробітника поліції в законопроекті значно розширений і, почасти, посилений порівняно з чинним Законом; крім того, немає вказівки на те, що він є вичерпним (див. лист від 30 листопада 2010 р. N 3ОП-1/1980).
У Положенні 1992 про службу в органах внутрішніх справ розглянутий питання вирішується дещо інакше. У статті 57 названого Положення визначено перелік підстав для припинення служби в органах внутрішніх справ, першим з яких названо звільнення з органів внутрішніх справ (п. "а"), а в ст. 58 - перелік підстав для звільнення з органів внутрішніх справ. Як інші підстави для припинення служби в органах внутрішніх справ (крім звільнення з органів внутрішніх справ) в ст. 57 Положення названі: припинення громадянства РФ (п. "б"); визнання співробітника органів внутрішніх справ у встановленому порядку безвісно відсутнім (п. "в"); смерть (загибель) співробітника органів внутрішніх справ (п. "г"). Як зазначалося в п. 17.2 Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (в ред. Наказу МВС Росії від 16 листопада 2001 р. N 1010 (1)), підстави для звільнення співробітників, що мають спеціальні звання міліції та юстиції , передбачені ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції, а співробітників, що мають спеціальні звання внутрішньої служби, - ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
---
(1) РГ. 2002. 20 березня. N 49.
Відносно зазначених у ч. 1 коментованої статті підстав звільнення співробітника поліції зі служби в поліції необхідно зазначити наступне.
Власне бажання (п. 1).
Таке ж підстава передбачалося в п. "а" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "а" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
Як зазначено в Визначенні ЗС Росії від 18 червня 2010 р. N 39-В10-5 (1), можливість звільнення зі служби за вказаною підставі встановлена незалежно від того, чи було укладено відповідний контракт на визначений або невизначений термін, а в разі укладення контракту на певний строк можливість звільнення зі служби до закінчення її терміну, передбаченого контрактом, не зв'язується з наявністю для цього у співробітника яких поважних причин.
---
(1) СПС.
Досягнення граничного віку перебування на службі в поліції (п. 2).
Таке ж підстава передбачалося в п. "б" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "б" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
Згідно правової позиції, висловленої в Визначенні КС Росії від 17 грудня 2009 р. N 1575-О-О (1), пункт, що передбачає можливість звільнення зі служби співробітників міліції після досягнення граничного віку, не може розглядатися як такий, що порушує конституційні права громадян. При цьому КС Росії послався на раніше сформульовану правову позицію, відповідно до якої встановлення граничного віку для перебування на державній посаді державної служби, як обумовленого специфікою професійної діяльності щодо забезпечення виконання повноважень державних органів, не може оцінюватися як дискримінаційне обмеження конституційних прав (Постанова КС Росії від 6 червня 1995 р. N 7-П, Визначення від 3 жовтня 2002 р. N 233-О, від 27 травня 2004 р. N 192-О).
---
(1) СПС.
Вікові обмеження для співробітників органів внутрішніх справ встановлені в ст. 59 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, згідно ч. 1 якої співробітники органів внутрішніх справ, які мають спеціальні звання рядового і молодшого начальницького складу, можуть перебувати на службі в органах внутрішніх справ до досягнення ними 45-річного віку.
Відповідно до ч. 2 зазначеної статті (в ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) співробітники органів внутрішніх справ, які мають спеціальні звання середнього, старшого і вищого начальницького складу, залежно від присвоєних їм спеціальних звань можуть перебувати на службі в органах внутрішніх справ до досягнення такого віку:
а) від молодших лейтенантів поліції, молодших лейтенантів внутрішньої служби, молодших лейтенантів юстиції до підполковників поліції, підполковників внутрішньої служби, підполковників юстиції включно - 45 років;
б) полковники поліції, полковники внутрішньої служби, полковники юстиції - 50 років;
в) генерал-майори поліції, генерал -майори внутрішньої служби, генерал-майори юстиції, генерал-лейтенанти поліції, генерал-лейтенанти внутрішньої служби, генерал-лейтенанти юстиції - 55 років;
г) генерал-полковники поліції, генерал-полковники внутрішньої служби , генерал-полковники юстиції - 60 років.
Статтею 59 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ також передбачено наступне:
співробітники органів внутрішніх справ, які досягли граничного віку, встановленого цією статтею для служби в органах внутрішніх справ, підлягають звільненню, за винятком випадків, передбачених законом і названим Положенням (ч. 3);
в інтересах служби при позитивній атестації та відсутність медичних протипоказань співробітники органів внутрішніх справ у персональному порядку і з їх згодою можуть бути залишені на службі понад встановленого граничного віку на строк до п'яти років начальниками, яким надано право призначення на посади цих співробітників (ч. 4);
у виняткових випадках термін залишення на службі співробітників органів внутрішніх справ з числа осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу може бути продовжений у такому ж порядку повторно на п'ять років (ч. 5);
рішення про продовження терміну залишення на службі не виключає можливості звільнення працівника органів внутрішніх справ з підстав, передбачених названим Положенням (ч. 6).
Вислуга терміну служби, що дає право на отримання пенсії (п. 3).
Таке ж підстава передбачалося в п. "в" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції (при цьому вказувалося, що звільнення здійснюється з ініціативи співробітника або з його згоди) і передбачено в п. "в" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
Як говорилося вище (див. коментар до ст. 28 Закону), пенсійне забезпечення співробітників органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до Закону РФ "Про пенсійне забезпечення осіб, що проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ , Державної протипожежної службі, органах з контролю за обігом наркотичних засобів і психотропних речовин, установах і органах кримінально-виконавчої системи, та їх сімей "(найменування в ред. Федерального закону від 30 червня 2003 р. N 86-ФЗ). Порядок обчислення вислуги років для призначення співробітникам органів внутрішніх справ пенсії визначено Постановою Ради Міністрів - Уряду РФ від 22 вересня 1993 р. N 941 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій та допомог особам, котрі проходили військову службу як офіцерів, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби або за контрактом в якості солдатів, матросів, сержантів і старшин або службу в органах внутрішніх справ, установах і органах кримінально-виконавчої системи, та їх сім'ям в Російській Федерації "(найменування в ред. Постанови Уряду РФ від 8 серпня 2003 р. N 4750).
Закінчення терміну служби, передбаченого контрактом про проходження служби в поліції (п. 4).
Таке ж підстава передбачалося в п. "г" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "г" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
Як передбачено у ч. ч. 5 - 7 ст. 11 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ:
контракти про службу з громадянами, призначеними на посади рядового і молодшого начальницького складу органів внутрішніх справ, укладаються на певний строк, але не менше ніж на три року (ч. 5);
контракти про службу з громадянами, призначеними на посади середнього, старшого і вищого начальницького складу, укладаються як на певний, так і на невизначений термін. При цьому для громадян, вперше поступають на службу до органів внутрішніх справ РФ, повинен передбачатися термін служби не менше трьох років. Для осіб, що надійшли до навчальних закладів МВС Росії, інші навчальні заклади з оплатою навчання МВС Росії, в контракті повинен передбачатися термін служби в органах внутрішніх справ не менше п'яти років після закінчення навчального закладу (ч. 6, см. також коментар до ст. 38 Закону);
контракт може бути продовжений або переукладений за згодою сторін не пізніше ніж за два місяці до закінчення терміну, встановленого в контракті (ч. 7).
Порушення співробітником поліції умов контракту про проходження служби в поліції (п. 5).
Таке ж підстава передбачалося в п. "д" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції. У згаданому вище Визначенні ЗС Росії від 18 червня 2010 р. N 39-В10-5 зазначено, що укладення контракту про проходження служби в органах внутрішніх справ на певний строк не позбавляє працівника міліції права на звільнення зі служби за власним бажанням на підставі п. " а "ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції; використання зазначеного права і дострокове розірвання такого контракту на підставі відповідного рапорту саме по собі не може розцінюватися як порушення умов контракту з боку співробітника міліції, яке дозволяло б звільнити його зі служби за відповідним підставі, передбаченій пунктом " д "ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції.
У пункті "д" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ відповідну підставу для звільнення з органів внутрішніх справ сформульовано інакше - "у зв'язку з порушенням умов контракту", тобто мова йде про випадки порушення умов контракту будь-який з його сторін. Положеннями п. 17.4 Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ деталізовано звільнення у зв'язку з порушенням умов контракту, здійснюване за ініціативою співробітника. Однак, Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ надалі застосовується тільки в частині, що не суперечить коментованого Закону (див. ст. 54 Закону). Відповідно, про можливість звільнення за п. 5 ч. 1 коментованої статті з ініціативи співробітника поліції говорити не доводиться.
Закінчення строку перебування у розпорядженні федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, територіального органу, організації, що входить в систему зазначеного федерального органу, за відсутності можливості переміщення по службі (п. 6).
Дане підстава є нововведенням. Відповідно, така підстава не передбачалося в ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і не передбачено в ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
Як говорилося вище (див. коментар до ст. 25 Закону), знаходження працівника органів внутрішніх справ у розпорядженні органів внутрішніх справ регламентовано ст. 16.1 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (стаття введена Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ). Відповідно до ч. 2 зазначеної статті співробітник органів внутрішніх справ може перебувати в розпорядженні органів внутрішніх справ у випадках, передбачених:
а) пунктом "а" ч. 1 цієї статті (при знаходженні за штатом (у разі ліквідації чи реорганізації органу внутрішніх справ (підрозділу), скорочення чисельності або штату працівників органу внутрішніх справ (підрозділи)), - не більше двох місяців;
б) пунктом "б" ч. 1 даної статті (при звільненні від замещаемой посади у зв'язку з переміщенням по службі або звільненням зі служби), - в період, необхідний для передачі справ за посадою, але не більше одного місяця;
в) пунктом "г "ч. 1 цієї статті (при направленні на медичне обстеження або медичний огляд військово-лікарською комісією), - в період проходження медичного обстеження або медичного огляду військово-лікарською комісією, але не більше двох місяців;
г) пунктом "д" ч. 1 цієї статті (при невиконанні більше чотирьох місяців в цілому протягом дванадцяти місяців службових обов'язків у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (за винятком випадків, якщо законодавством РФ передбачені більш тривалі терміни перебування співробітника на лікуванні або на лікуванні у зв'язку з отриманими ним при виконанні службових обов'язків пораненням, контузією чи каліцтвом)), - в період хвороби, але не більше одного року;
  д) пунктами "в", "е", "ж" і "і" ч. 1 цієї статті (по закінченні призупинення служби; при напрямку в службове відрядження на термін більше одного року, в тому числі за кордон, і в період працевлаштування по закінченні службового відрядження; в зв'язку з відновленням на посаді співробітника органів внутрішніх справ, раніше заміщає цю посаду; по закінченні терміну прикомандирування до органів державної влади, а також до організацій), - в період працевлаштування, але не більше трьох місяців;
  е) пунктом "з" ч. 1 цієї статті (у період перебування в невикористаному відпустці за попередні роки служби при звільненні зі служби в органах внутрішніх справ), - в період перебування в невикористаному відпустці, але не більше шести місяців.
  Організаційно-штатні заходи (п. 7).
  Таке ж підстава передбачалося в п. "е" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "е" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, але сформульовано воно трохи інакше - "за скороченням штатів", причому в Положенні також зазначено - "при ліквідації або реорганізації органу внутрішніх справ у разі неможливості використання співробітника органів внутрішніх справ на службі". Відповідно, в п. 17.5 Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ встановлено, що звільнення за скороченням штатів (п. "е" ч. 1 ст. 58 Положення) може проводитися в разі неможливості в результаті проведених організаційно- штатних змін подальшого використання вивільнених співробітників, при їх відмові від переміщення по службі або переміщення на службу в іншу місцевість.
  Хвороба (п. 8).
  При цьому безпосередньо визначено, що звільнення по даній підставі здійснюється на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до служби в поліції. Таке ж підстава для звільнення і таке ж умова для його використання передбачалися в п. "ж" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції та передбачені у п. "ж" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Діяльність військово-лікарської комісії регламентована згаданої вище (див. коментар до ст. 35 Закону) Інструкцією про порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду в органах внутрішніх справ Російської Федерації і внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Наказом МВС Росії від 14 липня 2010 р. N 523.
  Стан здоров'я (п. 9).
  При цьому безпосередньо визначено, що звільнення по даній підставі здійснюється на підставі висновку військово-лікарської комісії про обмежену придатності до служби в поліції і про неможливість виконувати службові обов'язки відповідно до замещаемой посадою за відсутності можливості переміщення по службі. Таке ж підстава для звільнення і такі ж умови для його використання передбачалися в п. "з" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції та передбачені у п. "з" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у Положенні уточнено - при "відсутності можливості переміщення по службі на посаду, відповідно до якої він може виконувати службові обов'язки з урахуванням стану здоров'я"). Діяльність військово-лікарської комісії регламентована названої вище Інструкцією про порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду в органах внутрішніх справ Російської Федерації і внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Наказом МВС Росії від 14 липня 2010 р. N 523.
  Невідповідність замещаемой посаді внаслідок недостатньої кваліфікації (п. 10).
  При цьому безпосередньо визначено, що звільнення по даній підставі здійснюється на підставі результатів атестації. Таке ж підстава для звільнення і таке ж умова для його використання передбачалися в п. "до" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції. У пункті "і" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ відповідну підставу сформульовано трохи інакше - "за службовою невідповідністю в атестаційному порядку".
  У пункті 17.6 Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ передбачено, що у разі звільнення співробітника за службовою невідповідністю в атестаційному порядку (п. "і" ч. 1 ст. 58 Положення) складена на нього атестація повинна містити об'єктивне і всебічне обгрунтування його професійної непридатності; такий висновок повинен випливати з результатів службової діяльності, ставлення до справи даного співробітника, практики дотримання ним дисципліни та норм законодавства РФ, аналізу його особистих якостей, поведінки, ступеня професійної підготовленості.
  Відповідно до частини 3 ст. 54 коментованого Закону у зв'язку з набранням даного Закону в силу співробітники органів внутрішніх справ підлягають позачерговій атестації в порядку і строки, які визначаються Президентом РФ. Відповідно до ч. 5 зазначеної статті співробітники органів внутрішніх справ, які не пройшли позачергової атестації, підлягають звільненню у встановленому порядку з підстав, передбачених Положенням 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
  Грубе порушення службової дисципліни (п. 11).
  Таке ж підстава передбачалося в п. "л" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "до" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Обидві зазначені норми викладені в редакції змін, внесених Законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ. У колишніх редакціях норм вказувалося на грубе або систематичне порушення дисципліни.
  Цим же Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ у ст. 34 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ включена частина 3, в якій визначено, що грубими порушеннями службової дисципліни є:
  а) недотримання співробітником органів внутрішніх справ заборон і обмежень, встановлених законодавством РФ;
  б) відсутність працівника органів внутрішніх справ за місцем служби без поважних причин більше чотирьох годин підряд протягом встановленого робочого часу;
  в) знаходження працівника органів внутрішніх справ на службі в стані алкогольного, наркотичного та (або) іншого токсичного сп'яніння, а також відмова працівника органів внутрішніх справ від медичного огляду на стан сп'яніння;
  г) вчинення винного дії (бездіяльність), що спричинило за собою порушення прав і свобод людини і громадянина, виникнення загрози життю та (або) здоров'ю людей, створення перешкод у роботі або зупинення діяльності органу (підрозділу) внутрішніх справ або організації та їх структурних підрозділів, заподіяння іншого істотної шкоди громадянам і організаціям, якщо це не тягне за собою кримінальну відповідальність;
  д) розголошення відомостей, що становлять державну або іншу охоронювану законом таємницю, відомостей конфіденційного характеру або службової інформації обмеженого поширення, що стали відомими співробітнику органів внутрішніх справ у зв'язку з виконанням ним службових обов'язків;
  е) недбале зберігання ввіреного для службового користування зброї і патронів до нього, що спричинило його (їх) втрату, якщо це не тягне за собою кримінальну відповідальність;
  ж) відмова або ухилення від проходження медичного обстеження або медичного огляду військово-лікарською комісією у випадках, якщо обов'язковість їх проходження встановлена законодавством РФ або нормативними правовими актами;
  з) неявка без поважних причин на засідання атестаційної комісії для проходження атестації;
  і) умисне знищення або пошкодження майна органу внутрішніх справ, що призвели до заподіяння істотної шкоди, якщо це не тягне за собою кримінальну відповідальність;
  к) неподання співробітником органів внутрішніх справ відомостей про свої доходи, про майно, що належить йому на праві власності, про свої зобов'язання майнового характеру, доходи дружини (чоловіка) і неповнолітніх дітей, про майно, що належить їм на праві власності, і їх зобов'язання майнового характеру , а також представлення співробітником органів внутрішніх справ завідомо неправдивих відомостей про свої доходи, про майно, що належить йому на праві власності, про свої зобов'язання майнового характеру, доходи дружини (чоловіка) і неповнолітніх дітей, про майно, що належить їм на праві власності, і їх зобов'язання майнового характеру;
  л) приховування фактів звернення до співробітника органів внутрішніх справ будь-яких осіб з метою схилення його до вчинення корупційних правопорушень;
  м) публічні вислови, думки і оцінки, у тому числі в засобах масової інформації, щодо діяльності державних органів, їх керівників, в тому числі щодо рішень вищого державного органу або державного органу, в якому співробітник органів внутрішніх справ заміщає посаду, якщо це не входить в його службові обов'язки;
  н) порушення співробітником органів внутрішніх справ вимог охорони професійної службової діяльності (охорони праці) за умови, що це порушення спричинило тяжкі наслідки (нещасний випадок на службі, пожежа, аварію, катастрофу) або свідомо створило реальну загрозу настання таких наслідків, якщо це не тягне за собою кримінальну відповідальність;
  о) вчинення співробітником органів внутрішніх справ, безпосередньо обслуговуючим грошові або товарні цінності, винних дій, якщо ці дії дають підставу для втрати довіри до нього керівника органу внутрішніх справ;
  п) прийняття співробітником органів внутрішніх справ необгрунтованого рішення, що спричинило за собою порушення збереження майна, неправомірне його використання або інше заподіяння шкоди майну органу внутрішніх справ.
  Як вказувалося в п. 17.7 Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ, при звільненні співробітника за грубе порушення або систематичні порушення дисципліни (п. "до" ст. 58 Положення) необхідно виходити з вимог ст. 34 "Службова дисципліна в органах внутрішніх справ" названого Положення; при цьому в атестації детально відображаються сутність і характер вчинених працівником порушень, а також недотримання ним вимог законодавчих та інших нормативних правових актів РФ, що регулюють порядок і умови виконання покладених на нього обов'язків. Згідно п. 17.8 названої Інструкції звільнення співробітника за п. "до" ст. 58 названого Положення здійснюється, як правило, в порядку реалізації наказу про дисциплінарне стягнення та з урахуванням вимог ст. 17 "Атестація" і 39 "Порядок застосування заохочень і дисциплінарних стягнень" названого Положення.
  Вчинення проступку, що порочить честь співробітника поліції (п. 12).
  Таке ж підстава передбачалося в п. "м" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції. Як зазначалося в Визначенні КС Росії від 22 жовтня 2008 р. N 538-О-О (1), положення зазначеного пункту, що передбачає звільнення співробітника міліції за скоєння проступку, що порочить честь співробітника міліції, тобто недотримання ним добровільно прийнятих на себе зобов'язань, передбачених законодавством, обумовлено особливим правовим становищем осіб, які належать до зазначеної категорії, і не може розглядатися як порушує конституційні права громадян.
  ---
  (1) СПС.
  У пункті "л" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ відповідну підставу сформульовано трохи інакше - "вчинення проступків, несумісних з вимогами, що пред'являються до особистих, моральним якостям співробітника органів внутрішніх справ". Згідно п. 17.8 Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ звільнення співробітника за п. "л" ст. 58 названого Положення здійснюється, як правило, в порядку реалізації наказу про дисциплінарне стягнення та з урахуванням вимог ст. 17 "Атестація" і 39 "Порядок застосування заохочень і дисциплінарних стягнень" названого Положення.
  Засудження за злочин, а також припинення кримінального переслідування за закінченням терміну давності, у зв'язку з примиренням сторін (за винятком кримінальних справ приватного обвинувачення), внаслідок акта про амністію, у зв'язку з дійовим каяттям (п. 13).
  При цьому безпосередньо визначено, що звільнення у зв'язку із засудженням за злочин здійснюється після набрання законної сили вироком суду. Такі ж підстави для звільнення передбачалися в п. "н" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції та передбачені у п. "м" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Обидві зазначені норми викладені в редакції змін, внесених Законом від 22 липня 2010 р. N 157-ФЗ. У колишніх редакціях норм вказувалося тільки на набуття чинності обвинувального вироку суду. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту зазначеного Закону, з одного боку, особи, звільнені від покарання, вважаються несудимими (ч. 2 ст. 86 КК РФ), з іншого боку, невинність даних осіб, їх непричетність до скоєння злочину (в яких вони підозрювалися або звинувачувалися) були встановлено судом; припинення кримінальних справ у подібних випадках означає лише відмова від подальшого доведення винності таких осіб, незважаючи на те, що підстави для здійснення щодо них кримінальної переслідування зберігаються (Визначення КС Росії від 21 грудня 2006 р. N 531-О).
  Вступ вироку в законну силу і звернення його до виконання регламентовані в ст. 390 КПК України (див. коментар до ст. 29 Закону).
  Призов на військову службу або направлення на її заміняє альтернативну цивільну службу (п. 14).
  Таке ж підстава передбачалося в п. "о" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "н" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Обидва зазначених пункту введено Федеральним законом від 1 квітня 2005 р. N 27-ФЗ, прийнятим з метою забезпечення узгодженості даних актів з Федеральним законом "Про військовий обов'язок і військову службу". Цим же Федеральним законом від 1 квітня 2005 р. N 27-ФЗ з ст. 19 Закону 1991 про міліції виключено положення, яке передбачало, що військовозобов'язані, прийняті на службу до міліції, в тому числі слухачі й курсанти освітніх установ системи МВС Росії, що готують кадри для міліції, знімаються з військового обліку і перебувають на обліку в МВС Росії. Аналогічна зміна внесено й до Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ - з нього виключена ст. 21, яка регламентує зняття з військового обліку співробітників органів внутрішніх справ.
  Неодноразові порушення службової дисципліни при наявності у співробітника поліції дисциплінарного стягнення, застосованого в письмовій формі (п. 15).
  Таке ж підстава передбачалося в п. "п" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "о" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Обидва зазначених пункту введено Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ, прийнятим з метою подальшого вдосконалення проходження служби співробітниками органів внутрішніх справ. Як наголошувалося в пояснювальній записці до законопроекту, його прийняття сприятиме формуванню професійного кадрового складу органів внутрішніх справ, підвищенню дисципліни та ефективності професійної службової діяльності співробітників органів внутрішніх справ, що зрештою відіб'ється на забезпеченні законних прав та інтересів громадян.
  Подання підроблених документів або свідомо неправдивих відомостей під час вступу на службу в поліцію, а також подання підроблених документів або свідомо неправдивих відомостей, що підтверджують відповідність співробітника поліції вимогам законодавства РФ в частині, що стосується умов заміщення відповідних посад, у період проходження служби в поліції, якщо це не тягне за собою кримінальну відповідальність (п. 16).
  Таке ж підстава передбачалося в п. "р" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і передбачено в п. "п" ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Обидва зазначених пункту введено Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ, про який говорилося вище. Кримінальна відповідальність, про яку йде мова, передбачена ст. 292 "Службове підроблення" і 327 "Підробка, виготовлення або збут підроблених документів, державних нагород, штампів, печаток, бланків" УК РФ. Як визначено у ч. 1 ст. 292 даного Кодексу, службова фальсифікація - це внесення службовою особою, а також державним службовцям або службовцем органу місцевого самоврядування, який не є службовою особою, в офіційні документи завідомо неправдивих відомостей, а також внесення в зазначені документи виправлень, які деформують їх справжній зміст, якщо ці діяння вчинені з корисливої або іншої особистої зацікавленості.
  Відновлення на посаді співробітника поліції, раніше заміщає цю посаду (п. 17).
  Таке ж підстава передбачалося в п. "і" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції, але на відміну від зазначеного пункту в п. 17 ч. 1 коментованої статті безпосередньо передбачено, що звільнення по даній підставі слід тільки в разі відмови співробітника поліції, що заміщує цю посаду, від переміщення по службі. У Положенні 1992 про службу в органах внутрішніх справ відповідну підставу для звільнення не передбачено.
  Відновлення на посаді, спеціальному званні і на службі в органах внутрішніх справ регламентовано нормами гл. VIII Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Як передбачено у ч. 1 ст. 65 даної глави, співробітники органів внутрішніх справ, визнані у встановленому порядку незаконно або необгрунтовано переміщеними по службі, відстороненими від займаної посади або зниженими на посаді, позбавленими спеціального звання або зниженими в спеціальному званні, а також незаконно звільненими з органів внутрішніх справ, підлягають відновленню відповідно на посаді, спеціальному званні, на службі в органах внутрішніх справ. Відповідно до частини 2 зазначеної статті підставою для поновлення на посаді, спеціальному званні, на службі в органах внутрішніх справ є висновок за результатами службової перевірки, що вступило в силу рішення суду або заява реабілітованого у встановленому чинним законодавством порядку співробітника органів внутрішніх справ про його відновлення на службі. Норми гл. VIII Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ деталізовані в розд. XVIII "Відновлення на посаді, спеціальному званні і на службі в органах внутрішніх справ" Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
  Відрахування з освітньої установи вищої професійної освіти федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ (п. 18).
  Дане підставу є нововведенням. Відповідно, така підстава не передбачалося в ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і не передбачено в ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Відповідно до частини 3 ст. 38 коментованого Закону курсанти, слухачі, ад'юнкти та докторанти освітніх установ вищої професійної освіти, а також ад'юнкти та докторанти науково-дослідних установ федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії вважаються проходять службу в поліції. У частині 5 зазначеної статті встановлено, що громадянин РФ або співробітник поліції, що надходять в таке освітній заклад укладає контракт про проходження служби в поліції після закінчення цього освітнього закладу на строк не менше п'яти років.
  Переклад на державну службу іншого виду (п. 19).
  Дане підставу є нововведенням. Відповідно, така підстава не передбачалося в ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і не передбачено в ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. Виходячи з норми п. 1 ст. 2 Федерального закону "Про систему державної служби Російської Федерації", визначальною види державної служби, в розглянутому пункті йдеться про державну цивільну службу і військову службу.
  Як визначено в п. 1 ст. 5 названого Закону, державна цивільна служба - це вид державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на посадах державної цивільної служби із забезпечення виконання повноважень федеральних державних органів, державних органів суб'єктів РФ, осіб, що заміщають державні посади РФ, та осіб, що заміщають державні посади суб'єктів РФ. Військова служба згідно ст. 6 названого Закону (в ред. Федерального закону від 6 липня 2006 р. N 105-ФЗ (1)) - це вид федеральної державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на військових посадах або на військових посадах у випадках і на умовах, передбачених федеральними законами і (або) нормативними правовими актами Президента РФ, у Збройних Силах РФ, інших військах, військових (спеціальних) формуваннях та органах, які здійснюють функції щодо забезпечення оборони і безпеки держави; таким громадянам присвоюються військові звання.
  ---
  (1) СЗ РФ. 2006. N 29. Ст. 3123.
  Припинення підстав для призупинення служби в поліції (п. 20).
  Дане підставу є нововведенням. Відповідно, така підстава не передбачалося в ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і не передбачено в ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. У розглянутому пункті йдеться про випадок, передбаченому в ч. 3 ст. 41 коментованого Закону, - відповідно до зазначеної норми за таким основи підлягає звільненню співробітник поліції, якщо він протягом одного місяця (не рахуючи періодів тимчасової непрацездатності) після закінчення строку здійснення відповідних повноважень (повноважень, здійснюваних у зв'язку з обранням (призначенням) в законодавчий (представницький) або виконавчий орган державної влади або в орган місцевого самоврядування) не повідомить про це федеральний орган виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, тобто МВС Росії (див. коментар до зазначеної статті).
  Відмова від виконання службових обов'язків у випадках, передбачених ч. 5 ст. 37 коментованого Закону (п. 21).
  Дане підставу є нововведенням. Відповідно, така підстава не передбачалося в ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції і не передбачено в ч. 1 ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ. У розглянутому пункті йдеться про випадок, коли співробітник поліції відмовляється від виконання службових обов'язків при покладанні на нього додаткових обов'язків, відряджання його в іншу місцевість, тимчасовому переведенні в інший підрозділ без зміни характеру служби, а також при встановленні інших особливих умов і додаткових обмежень в період дії воєнного стану або надзвичайного стану, в період проведення контртерористичної операції, в умовах збройного конфлікту, при ліквідації наслідків аварій, катастроф природного і техногенного характеру та інших надзвичайних ситуацій (див. коментар до зазначеної статті).
  Припинення громадянства РФ або придбання громадянства (підданства) іноземної держави (п. 22).
  Така підстава не передбачалося в ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції, але, як говорилося вище, в п. "б" ст. 57 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ передбачена така підстава для припинення служби в органах внутрішніх справ, як громадянства РФ. Відповідно, така підстава, як придбання громадянства (підданства) іноземної держави є нововведенням, взаємопов'язаним з положенням п. 8 ч. 1 ст. 29 коментованого Закону, згідно з яким у випадках придбання або наявності громадянства (підданства) іноземної держави співробітник поліції не може перебувати на службі в поліції. У пункті 7 ч. 1 вказаної статті передбачено, що у випадках виходу з громадянства РФ співробітник поліції також не може перебувати на службі в поліції (див. коментар до зазначеної статті).
  2. У частині 2 коментованої статті передбачено, що співробітник поліції може бути звільнений зі служби в поліції за недотримання обмежень і заборон, встановлених для співробітників поліції коментованим Законом та іншими федеральними законами (у початковому варіанті проекту коментованого Закону в переліку, визначальному підстави звільнення, окремим пунктом передбачалося "у зв'язку з недотриманням обмежень і порушенням заборон, встановлених ст. ст. 29 і 30 цього Закону"). Подібна норма в ст. 19 Закону 1991 про міліції не містилася і в ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ не міститься. Втім, як видається, це не могло заважати звільненню співробітника міліції за недотримання відповідних обмежень і заборон. Такий підхід випливає з роз'яснень, даних в Огляді законодавства та судової практики Верховного Суду Російської Федерації за четвертий квартал 2008 року (1), затв. Постановами Президії ВР Росії від 4 і 25 березня 2009 Виходячи з названого документа звільнення зі служби співробітника міліції за вказаних обставин могло бути здійснено на підставі п. "д" ч. 6 ст. 19 Закону 1991 про міліції - у зв'язку з порушенням ним умов контракту.
  ---
  (1) БВС РФ. 2009. N 5.
  Обмеження, обов'язки та заборони, пов'язані зі службою в поліції встановлені в ст. 29 коментованого Закону. Частина 1 зазначеної статті визначає перелік випадків, в яких співробітник поліції не може перебувати на службі в поліції, а частина 2 статті поширює на співробітника поліції обмеження, заборони і обов'язки, встановлені Федеральним законом "Про протидію корупції" та ст. ст. 17, 18 і 20 Федерального закону "Про державну цивільну службу Російської Федерації". Слід зазначити, що недотримання ряду заборон, встановлених в ч. 1 ст. 29 коментованого Закону, безпосередньо передбачено у ч. 1 коментованої статті в якості підстав звільнення співробітника поліції зі служби в поліції (див. зазначену статтю і коментар до неї).
  3. Частина 3 коментованої статті передбачає право співробітника поліції вибрати підставу звільнення зі служби в поліції. Виняток становлять випадки, коли звільнення проводиться з підстав, передбачених п. п. 5, 8, 10 - 22 ч. 1 цієї статті. Відповідно, співробітник поліції має право вибору наступних підстав звільнення (зрозуміло, за їх наявності):
  власне бажання (п. 1);
  досягнення граничного віку перебування на службі в поліції (п. 2);
  вислуга терміну служби, що дає право на отримання пенсії (п. 3);
  закінчення терміну служби, передбаченого контрактом про проходження служби в поліції (п. 4);
  витікання терміну перебування у розпорядженні федерального органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ, територіального органу, організації, що входить в систему зазначеного федерального органу, за відсутності можливості переміщення по службі (п. 6);
  організаційно-штатні заходи (п. 7);
  стан здоров'я (п. 9).
  Подібна норма в ст. 19 Закону 1991 про міліції не містилася і в ст. 58 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ не міститься.
  4. Відповідно до ч. 4 коментованої статті звільнення співробітника поліції зі служби в поліції оформлюється в порядку, встановленому законодавством РФ, що регламентує питання проходження служби в органах внутрішніх справ. До прийняття федерального закону, що визначає порядок та умови проходження служби працівниками органів внутрішніх справ, на співробітників органів внутрішніх справ згідно з ч. 2 ст. 54 коментованого Закону поширюється дія Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ у частині, що не суперечить коментованого Закону.
  Порядок звільнення з органів внутрішніх справ визначено у ст. 60 Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ (у ред. Федерального закону від 7 лютого 2011 р. N 4-ФЗ) наступним чином:
  звільнення зі служби співробітників органів внутрішніх справ, які перебувають на посадах рядового і молодшого начальницького складу, проводиться прямими начальниками в межах їх компетенції (ч. 1);
  звільнення співробітників органів внутрішніх справ, які перебувають на посадах середнього, старшого і вищого начальницького складу, проводиться: а) до підполковника поліції, підполковника внутрішньої служби, підполковника юстиції включно - заступниками міністра внутрішніх справ РФ, керівниками органів внутрішніх справ, яким таке право надано міністром внутрішніх справ РФ, б) до полковника поліції, полковника внутрішньої служби, полковника юстиції включно і співробітників органів внутрішніх справ з числа вищого начальницького складу - Міністром внутрішніх справ РФ, якщо інше не передбачено законодавством (ч. 2);
  співробітники органів внутрішніх справ ставляться до відома про майбутнє звільнення безпосередніми начальниками не пізніше ніж за два місяці до звільнення, за винятком співробітників органів внутрішніх справ, які звільняються за порушення умов контракту, а також відповідно до п. п. "ж", "к" , "л", "м", "н", "о", "п" ст. 58 названого Положення (ч. 3);
  співробітники органів внутрішніх справ, померлі, загиблі, безвісно відсутні та позбавлені спеціального звання, виключаються зі списків співробітників органів внутрішніх справ у порядку, що визначається Міністром внутрішніх справ РФ (ч. 4).
  Норми Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ деталізовані в розд. XVII "Підстави для припинення служби та звільнення з органів внутрішніх справ" Інструкції щодо застосування Положення 1992 про службу в органах внутрішніх справ.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції"
  1. Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції
      звільнення співробітників поліції зі служби. Крім містяться тут положень процедура звільнення співробітника поліції зі служби врегульовано главою 13 ТК РФ, главою 7 Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, затвердженого Постановою Верховної Ради РФ від 23 грудня 1992 р., і гол. 17 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3. 12. Обов'язкове страхування
      стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
  4. Стаття 47. Присвоєння військових звань
      звільненню з військової служби та присвоєння їм військових звань "від 11 грудня 2004 р. N 410 військові звання офіцерам і прапорщикам (мічманам) присвоюють: - до підполковника, капітана 2 рангу включно - заступники міністра оборони Російської Федерації, начальники служб Міністерства оборони Російської Федерації, начальник Апарату Міністра оборони Російської Федерації, головнокомандувачі
  5. Стаття 28. Основні права співробітника поліції
      звільнення співробітників органів внутрішніх справ, що не використовували відпустку. 13. Тривалість чергової щорічної відпустки у році вступу на службу в органи внутрішніх справ обчислюється пропорційно відпрацьованому часу з розрахунку одна дванадцята частина відпустки за кожний повний місяць служби за період з дня надходження. 14. Продовження чергової відпустки співробітникам у зв'язку з
  6. Стаття 33. Відповідальність співробітника поліції
      звільнення з органів внутрішніх справ (п. 13.5 Інструкції про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації). 8. Відповідно до п. 13.9 зазначеної Інструкції до співробітників поліції, які мають дисциплінарні стягнення, як міра заохочення може застосовуватися дострокове зняття раніше накладеного дисциплінарного стягнення. 9. Інструкцією про порядок
  7. Стаття 36. Випробування при вступі на службу в поліцію
      звільнення як не витримав випробувального терміну (п. 6.8 Інструкції). 9. Див також коментар до ст. ст. 35, 40 цього Федерального
  8. Стаття 43. Страхові гарантії співробітнику поліції і виплати з метою відшкодування шкоди, заподіяної у зв'язку з виконанням службових обов'язків
      стаття тощо), входить в гарантований державою обсяг відшкодування шкоди, покликаного компенсувати наслідки зміни їхнього матеріального і (або) соціального статусу внаслідок настання страхових випадків, включаючи заподіяну матеріальну та моральну шкоду. 2. Таким чином, за допомогою обов'язкового державного страхування життя і здоров'я, що припускає виплату при
  9. Стаття 44. Право співробітника поліції на житлове забезпечення
      звільненні зі служби, після закінчення терміну дії договору найму жилого приміщення та в інших випадках, визначених законодавством Російської Федерації. 8. Співробітник поліції, який проживає в спеціалізованому житловому приміщенні і що припинив службу в органах внутрішніх справ, підлягає виселенню зі службового житлового приміщення з усіма проживаючими з ним особами без надання іншого жилого
  10. Стаття 37. Особливості режиму службового часу співробітників поліції
      стаття визначає особливості режиму службового часу співробітників поліції. Відповідно до ч. 1 цієї статті для співробітників поліції встановлюється нормальна тривалість службового часу не більше 40 годин на тиждень. Тим самим відтворено положення ч. 3 ст. 20 Закону 1991 про міліції (в ред. Федерального закону від 31 березня 1999 р. N 68-ФЗ). Викладене правило узгоджується з
© 2014-2022  yport.inf.ua