Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоПодаткове право → 
« Попередня Наступна »
С. Г. Пепеляєв. Податкове право: Навчальний посібник, 2000 - перейти до змісту підручника

7.2.1. Податкові агенти


Податковими агентами називають осіб, на яких законодавством покладено обов'язок обчислювати податок з сум, виплачуваних ними платнику податків, утримувати цей податок та перераховувати його до бюджету або позабюджетні фонди. Іноді замість поняття «податковий агент» використовується синонимичное поняття «фіскальний агент».
На приватних осіб обов'язки податкових агентів російське законодавство покладає в декількох випадках.
По-перше, організації та підприємці, що виплачують доходи громадянам, зобов'язані розрахувати, утримати та перерахувати до бюджету суму прибуткового податку з фізичних осіб, а до Пенсійного фонду Російської Федерації - суму внесків.
По-друге, при виплаті господарським товариством відсотків або дивідендів засновнику (акціонеру) - юридичній особі утримання податку на дохід проводиться також у джерела виплати.
По-третє, організація, що сплачує іноземній юридичній особі суму доходів від джерел у РФ, зобов'язана утримати та перерахувати до бюджету податок на доходи іноземних юридичних осіб.
По-четверте, податок на додану вартість з іноземних юридичних осіб, які реалізують на території РФ товари (роботи, послуги), також утримується російськими організаціями, які проводять розрахунки з цими особами.
Неважко помітити, що введення інституту податкового агента обумовлено простими причинами. Відносно іноземних осіб не існує іншого надійного способу забезпечити гарантоване надходження до бюджету належних з них сум податків. Що стосується справляння податків з громадян у джерела виплати доходів, то необхідно врахувати, що далеко не всі здатні розібратися у податковому законодавстві та правильно розрахувати суму платежу. Бухгалтерія організації - джерела виплати впорається з цим краще. Справляння податку у джерела виплати доходу забезпечує рівномірні надходження до бюджету. Порівняно обмежене число податкових агентів легше проконтролювати, ніж армію платників податків. Справляння податку у джерела виплати доходу зменшує можливості ухилитися від оподаткування.
Істотним є умова, відповідно до якого обов'язки податкових агентів поширюються лише на суми, що виплачуються ними платникам податків безпосередньо. Джерелом утримання податку можуть бути тільки належні платнику податків доходи. Правило про те, що платник податків сплачує податок особисто, тобто за свій рахунок, необхідно дотримуватися і при утриманні податку податковим агентом.
При неможливості утримання податку (наприклад, у тому випадку, коли податковий агент розраховується з платником податків не в грошовій, а в натуральній формі) обов'язки податкового агента обмежуються необхідністю протягом одного місяця письмово повідомити в податковий орган про неможливість утримати податок і про суму заборгованості платника податків. Повідомлення подається до податкової інспекції, де податковий агент перебуває на обліку. Цей податковий орган інформує податкової інспекції за місцем реєстрації платника податків.
Таким чином, у подібних випадках на податкового агента не покладено обов'язки ні перераховувати до бюджету податок за свій рахунок, ні вимагати з платника податків сплатити податок агенту або безпосередньо до бюджету до моменту виплати належної йому суми.
Необхідно враховувати, що покладання на підприємців і організації функцій податкових агентів-додаткове обтяження. Таке покладання фіскальних обов'язків на приватних осіб не повинно спричинити витрачання ними значних ресурсів. В іншому випадку до платежів, які ці особи сплачують як платники податків, додаються витрати на утримання штату, залученого для виконання обов'язків податкового агента. До того ж слід врахувати витрати на забезпечення цих співробітників робочими місцями, обладнанням, транспортом та ін Все це збільшує тягар оподаткування. Крім того, цей тягар ставиться в залежність від зовнішніх факторів (таких, як вартість оренди офісу тощо). Це загрожує порушенням принципу рівного податкового тягаря. Тому тільки в тих випадках, коли утримання податку може відбуватися автоматично, супроводжувати звичайним діям джерела доходу, допустимо обтяжувати приватних осіб обов'язками податкових агентів.
Податкові органи контролюють виконання організаціями та підприємцями обов'язків податкових агентів. Перевіряється, наскільки правильно і своєчасно обчислюються, утримуються і перераховуються податки, чи ведуть агенти облік виплачених платникам податків доходів і утриманих податків, чи становлять податковим органам інформацію про виплачені суми, утримані та не стягнутого податках.
Якщо податковий орган виявить факти невиконання або неналежного виконання обов'язків податкового агента, організація або підприємець можуть бути піддані санкціям. Стаття 123 частини першої НК РФ передбачає стягнення штрафу в розмірі 20% суми стягнутого або неперерахування податку.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 7.2.1. Податкові агенти "
  1. § 6. Набуття чинності муніципальних правових актів. Скасування і зупинення їхньої дії.
    Податкового періоду з відповідного податку. Акти законодавства про збори набирають чинності не раніше ніж після закінчення одного місяця з дня їх офіційного опублікування. Федеральні закони, що вносять зміни до Податкового кодексу Російської Федерації в частині встановлення нових податків і (або) зборів, а також акти законодавства про податки і збори суб'єктів Федерації і акти представницьких
  2. § 4. Висування кандидатів і їх реєстрація
    податкової декларації за рік, що передує року призначення виборів (з відміткою податкових органів). Якщо відповідно до законодавства кандидат не зобов'язаний подавати податкову декларацію, подається довідка про величину його доходів (включаючи пенсії, допомоги, інші виплати) за рік, що передує року призначення виборів, від юридичних, фізичних осіб, які є податковими агентами,
  3. § 6. Договір банківського рахунку
    податкові органи. Прийнявши позитивне рішення на підставі розгляду заяви конкретного заявника, банк може укласти з ним договір двома основними способами: 1) шляхом складання єдиного документа, 2) без складання єдиного договору. Перший спосіб характеризується тим, що одночасно укладається договір у вигляді єдиного документа, а також на заяві клієнта одноосібним
  4. 1. Суб'єктний склад договору банківського рахунку
    податків та інших обов'язкових платежів та впорядкування готівкового та безготівкового грошового обігу ", яким було встановлено, що всі організації (а також їх представництва та філії), які мають заборгованість по платежах до бюджетів і позабюджетні фонди, повинні здійснювати всі розрахунки з погашення зазначеної заборгованості з одного з рублевих розрахункових (поточних) рахунків (так званий рахунок
  5. Черговість списання грошових коштів з рахунку
    податкових та інших обов'язкових платежів до бюджету і позабюджетні фонди (коли банк виконує функції податкового агента) або про видачу коштів, необхідних для виплати заробітної плати працівникам, не можуть повною мірою вирішуватися тільки шляхом їх договірного регулювання і звичайно ж вимагають законодавчої регламентації. За названим причин важко погодитися з висновком С.В. Сарбаш про
  6. Арешт грошових коштів та призупинення операцій за рахунком
    податкових та інших обов'язкових платежів. В приватноправових відносинах зазначені заходи є передбаченими законодавством обмеженнями права власника рахунку за договором банківського рахунку на розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на рахунку (п. 3 ст. 845 ЦК). Як вірно зауважує С.В. Сарбаш, намір законодавця при встановленні правила, що міститься в ст. 858 ЦК, " полягало в
  7. Стаття 199.1. Невиконання обов'язків податкового агента Коментар до статті 199.1
    податковими агентами податків і (або) зборів. --- --- Незважаючи на те що кримінальний закон передбачає відповідальність за невиконання обов'язків податкового агента щодо зборів, ст. 24 НК РФ такий обов'язок на податкових агентів не покладено . Відповідно до ст. 24 НК РФ податковими агентами визнаються особи, на яких покладено обов'язки з
  8. Стаття 441. Подача заяви про оскарження постанов посадових осіб служби судових приставів, їх дій (бездіяльності)
    податкового агента) - організації або індивідуального підприємця в банках. Стягнення податку проводиться за рішенням податкового органу шляхом направлення в банк, в якому відкриті рахунки платника податків (податкового агента) - організації або індивідуального підприємця, доручення податкового органу на списання і перерахування до бюджетної системи Російської Федерації необхідних грошових
  9. Стаття 3. Основні поняття, що використовуються в цьому Законі
    податків і (або) зборів з фізичної особи ", 199" Ухилення від сплати податків і (або) зборів з організації ", 199.1" Невиконання обов'язків податкового агента " і 199.2 "Приховування грошових коштів або майна організації або індивідуального підприємця, за рахунок яких має здійснюватися стягнення податків і (або) зборів" УК РФ (вказівка на ст. 199.1 і 199.2 цього Кодексу включено
  10. Стаття 13 . Права поліції
    податкового контролю за запитом податкового органу. Статтею 5 Закону РФ від 21 березня 1991 р. N 943-1 "Про податкові органи Російської Федерації" передбачено, що органи внутрішніх справ Російської Федерації зобов'язані надавати практичну допомогу працівникам податкових органів при виконанні ними службових обов'язків, забезпечуючи прийняття передбачених законом заходів щодо притягнення до відповідальності осіб,
© 2014-2022  yport.inf.ua