Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
А.А. МІШИН. Конституційне (державне) право зарубіжних країн, 2008 - перейти до змісту підручника

ОСНОВНИЙ ЗАКОН ФЕДЕРАТИВНОЇ РЕСПУБЛІКИ НІМЕЧЧИНА


(23 травня 1949 р.)
(Витяг)
II. Федерація і землі
Стаття 20. (1) Федеративна Республіка Німеччина є демократичною і соціальною федеративною державою.
(2) Вся державна влада виходить від народу. Вона здійснюється народом шляхом виборів і голосувань і через посередництво спеціальних органів законодавства, виконавчої влади та правосуддя.
(3) Законодавство пов'язано конституційним ладом, виконавча влада і правосуддя - законом і правом.
(4) (1) Якщо інші засоби не можуть бути використані, всі німці мають право на опір будь-якому, хто робить спробу усунути цей лад.
---
(1) Включена Законом від 24 червня 1968
Стаття 20 (2). Держава, усвідомлюючи свою відповідальність перед майбутніми поколіннями, охороняє довкілля як основу життя на землі в рамках конституційного ладу і відповідно до закону і правом за допомогою виконавчої влади та правосуддя.
---
(2) Включена Законом від 27 жовтня 1994
Стаття 21. (1) (3) Партії сприяють формуванню політичної волі народу. Вони можуть вільно утворюватися. Їх внутрішня організація повинна відповідати демократичним принципам. Вони повинні представляти публічний звіт про джерела і використання своїх коштів, а також про своє майно.
---
(3) У редакції Закону від 21 грудня 1983
(2) Партії, які за своїми цілями або поведінці своїх прихильників прагнуть заподіяти шкоди основам вільного демократичного ладу або усунути його або поставити під загрозу існування Федеративної Республіки Німеччини, неконституційні. Питання про неконституційність вирішує Федеральний конституційний суд.
(3) Подробиці регулюються федеральними законами.
Стаття 22. Прапор Федерації - чорно-червоно-золотий.
Стаття 23 (4). (1) Для здійснення ідеї об'єднаної Європи Федеративна Республіка Німеччина бере участь у розвитку Європейського союзу, в обов'язок якого входить гарантувати дотримання принципів демократії, правової держави, соціального і федеративної держави, а також дотримання принципу субсидіарності, який гарантує захист основних прав, по суті, співпадаючих з основними правами, що містяться в Основному Законі. У цих цілях Федерація може передавати свої суверенні права за допомогою видання закону, схваленого бундесратом. Для установи Європейського Союзу, а також зміни його договірних основ і аналогічного врегулювання, яке змінює або доповнює справжній Основний Закон або робить можливими такі зміни чи доповнення, застосовуються абзаци 2 і 3 статті 79.
---
(4) Початкова редакція статті 23 скасована Договором про об'єднання від 31 серпня 1990 Приводиться редакція включена Законом від 21 грудня 1992
(2) Бундестаг і землі через бундесрат беруть участь у справах Європейського союзу. Федеральний уряд повинен повно та своєчасно інформувати бундесрат і бундестаг.
(3) Федеральний уряд надає можливість бундестагу дати свій висновок до своєї участі в прийнятті нормативних актів Європейського союзу. Федеральний уряд бере до уваги висновок бундестагу. Подробиці регулюються законом.
(4) Бундесрат бере участь у формуванні волі Федерації в тій мірі, в якій він бере участь в аналогічних внутрішньодержавних заходи або коли землі мають компетенцію у вирішенні внутрішньодержавних заходів.
(5) Оскільки інтереси земель зачіпаються небудь областю виключної компетенції Федерації або оскільки Федерація має право законодательствовать, Федеральний уряд бере до уваги висновок бундесрату. Якщо законодавчі повноваження земель зачіпають організацію їх служб або процес їх управління, то при формуванні волі Федерації висновок бундесрату має бути прийняте до уваги; при цьому слід враховувати загальнодержавну відповідальність Федерації. У справах, що можуть спричинити збільшення витрат або зменшення доходів Федерації, потрібна згода Федерального уряду.
(6) Якщо з основного питання зачіпаються виняткові законодавчі повноваження земель, то здійснення прав, що належать Федеративній Республіці Німеччині як члену Європейського союзу, має передаватися одному з представників земель, що призначається бундесратом. Здійснення прав проводиться за участю Федерального уряду і в згоді з ним; при цьому повинна враховуватися відповідальність Федерації за державу в цілому.
(7) Подробиці стосовно абзаців 4 - 6 регулюються законом, що приймається зі схвалення бундесрату.
Стаття 24. (1) Федерація може законом передавати свої суверенні права міждержавним установам.
(1-a) (5) У тій же мірі, в якій землі правомочні здійснювати державну компетенцію і у виконанні державних завдань, вони можуть зі схвалення Федерального уряду передавати свої суверенні права прикордонним установам.
---
(5) Включений Законом від 21 грудня 1992
(2) Для забезпечення миру Федерація може включитися в систему взаємної колективної безпеки; тим самим Федерація погодиться на такі обмеження своїх суверенних прав, які повинні привести до встановленню і забезпечення мирного і тривалого порядку в Європі і між народами всього світу.
(3) Для врегулювання міждержавних суперечок Федерація приєднується до угод про загальний, всеосяжну, обов'язковому міжнародному арбітражі.
Стаття 25. Загальновизнані норми міжнародного права є складовою частиною права Федерації. Вони мають перевагу перед законами і безпосередньо породжують права та обов'язки для жителів федеральної території.
Стаття 26. (1) Дії, здатні порушити мирну спільне життя народів і вживаються з цією метою, зокрема для підготовки до ведення агресивної війни, є неконституційними. Вони повинні бути карані.
(2) Зброя, призначена для ведення війни, може виготовлятися, перевозитися і використовуватися з дозволу Федерального уряду. Подробиці регулюються федеральним законом.
Стаття 27. Всі німецькі торгові судна утворюють єдиний торговий флот.
Стаття 28. (1) (6) Конституційний лад земель повинен відповідати основним принципам республіканського, демократичного і соціальної правової держави в дусі справжнього Основного Закону. У землях, округах і громадах народ повинен мати представництво, створене загальними, прямими, вільними, рівними і таємними виборами. На виборах в округах і громадах особи, що володіють громадянством держави - члена Європейського співтовариства, в рівній мірі можуть обирати і бути обраними відповідно з правом Європейського співтовариства. У громадах виборний представницький орган може бути замінений общинним зборами.
---
(6) Третє речення абзацу 1 виключено Законом від 21 грудня 1992
(2) (7) Громадам має бути надано право регулювати в рамках закону під свою відповідальність всі справи місцевого співтовариства. Союзи громад також користуються правом самоврядування в межах своїх повноважень та відповідно до закону. Гарантія самоврядування включає також основи власної фінансової відповідальності.
---
(7) Третє речення абзацу 2 виключено Законом від 27 жовтня 1994
(3) Федерація гарантує відповідність конституційного ладу земель основним правам і положенням абзаців 1 і 2.
Стаття 29. (8) (1) Територія Федерації може бути змінена таким чином, щоб землі згідно з їх величиною і можливостям могли ефективно виконувати покладені на них завдання. При цьому повинні братися до уваги земляцька спільність, історичні та культурні зв'язки, господарська доцільність, а також вимоги розвитку регіональної інфраструктури та територіального планування.
---
(8) Абзаци 1 - 6 дані в редакції Законів від 19 серпня 1969 р. і від 23 серпня 1976; абзац 7 - в редакції Законів від 19 серпня 1969 р. і від 23 серпня 1976 р., а його перша пропозиція - також і в редакції Закону від 27 жовтня 1994
(2) Заходи по новим поділом федеральної території здійснюються за допомогою федерального закону, який потребує затвердження шляхом референдуму. Думка зацікавлених земель має бути врахована.
(3) Референдум проводиться в землях, з території або частин території яких повинна бути утворена нова або з новими кордонами земля (зацікавлені землі). Голосування проводиться з питання, чи повинні зацікавлені землі залишатися в колишніх межах або повинна бути утворена нова або з новими кордонами земля. Рішення про утворення нової або з новими кордонами землі вважається схваленим на референдумі, якщо на цій майбутньої території і в цілому на територіях або частинах території зацікавленої землі, чия приналежність до землі в цьому сенсі повинна відповідно змінитися, більшість висловиться за ці зміни. Рішення вважається негативним, якщо на території однієї із зацікавлених земель більшість відхиляє зміни; проте відхилення не приймається до уваги, якщо на частини території, чия приналежність до зацікавленої землі повинна змінитися, більшість у дві третини висловить згоду на зміну, крім випадку, коли на всій території зацікавленої землі більшість у дві третини відхилить зміна.
(4) Якщо у взаємопов'язаному обмеженому населеному та господарському просторі, частини якого розташовані в кількох землях і яка має не менше одного мільйона жителів, десята частина виборців, що користуються правом обирати в бундестаг, зажадають шляхом народної ініціативи введення на цій території єдиної приналежності до землі, то федеральний закон протягом дворічного періоду повинен визначити, чи буде змінена приналежність цієї території до певної землі згідно з абзацом 2 або в зацікавлених землях буде проведений народне опитування.
(5) Мета народної опитування повинна бути спрямована на те, щоб встановити, схвалюється чи пропоноване в законі зміна приналежності території до землі. Закон може виносити на народне опитування різні пропозиції, проте їх має бути не більше двох. Якщо більшість схвалить запропоновані зміни приналежності до землі, то протягом двох років федеральний закон має встановити, чи змінюється приналежність до землі згідно з абзацом 2. Якщо пропозиція, винесене на народне опитування, отримує схвалення відповідно до пропозицій 3 і 4 абзацу 3, то протягом двох років після проведення такого опитування слід видати федеральний закон про утворення пропонованої землі, який більш не вимагає затвердження на референдумі.
(6) Більшістю на референдумі і на народному опитуванні визнається більшість поданих голосів, якщо воно охоплює не менш четвертої частини виборців, які користуються правом голосу на виборах до бундестагу. Подробиці проведення референдуму, народної ініціативи і народного опитування регулюються федеральним законом; закон може також передбачити, що народна ініціатива не повинна бути повторена раніше ніж після закінчення п'ятирічного періоду.
(7) Інші зміни територіального статусу земель можуть здійснюватися за допомогою державних договорів між зацікавленими землями або за допомогою федерального закону за згодою бундесрату, якщо на території, чия приналежність до землі повинна змінитися, проживають не більше 50 тис. жителів. Подробиці регулюються федеральним законом, який потребує згоди бундесрату і більшості членів бундестагу. Він повинен передбачати заслуховування думки зацікавлених громад і округів.
(8) (9) В відхилення від положень абзаців 2 - 7 за допомогою державного договору землі можуть реорганізовувати відповідне розподіл їх територій або частин території. При цьому має бути вислухано думку зацікавлених громад і округів. Державний договір потребує затвердження референдумом у кожній зацікавленій землі. Якщо державний договір стосується частини території землі, то твердження його референдумом обмежується тільки цією частиною території, положення другої половини пропозиції 5 в цьому випадку не застосовується. На референдумі рішення приймається більшістю поданих голосів, якщо воно становить щонайменше четверту частину голосів виборців, що володіють правом брати участь у виборах бундестагу; подробиці регулюються федеральним законом. Державний договір потребує схвалення бундестагу.
---
(9) Абзац включений Законом від 27 жовтня 1994
Стаття 30. Здійснення державних повноважень і виконання державних завдань належать землям, оскільки справжній Основний Закон не встановлює або не допускає іншого регулювання.
Стаття 31. Федеральне право має перевагу перед правом земель.
  Стаття 32. (1) Турбота про відносини з іноземними державами належить до відання Федерації.
  (2) Перед укладенням договору, що зачіпає особливе положення якої-небудь землі, ця земля повинна бути своєчасно заслухана.
  (3) У тій мірі, в якій землі мають законодавчої компетенцією, вони можуть за згодою Федерального уряду укладати договори з іноземними державами.
  Стаття 33. (1) Кожен німець має у кожній землі однакові громадянські права та обов'язки.
  (2) Кожен німець має однаковий доступ до всякої публічної посади відповідно зі своїми схильностями, здібностями і професійною кваліфікацією.
  (3) Користування громадянськими і політичними правами, доступ до публічних посад, як і права, придбані на публічній службі, незалежні від сповідувані релігії. Нікому не може бути завдано шкоди з причини його належності або неналежності до якого-небудь віросповіданням або світогляду.
  (4) Здійснення повноважень, що випливають з суверенних прав, має передаватися в якості постійної функції особам на публічній службі, які знаходяться в публічно-правовому відношенні служби і вірності.
  (5) Право публічної служби має брати до уваги традиційні принципи професійного чиновництва.
  Стаття 34. Якщо будь-яка особа при виконанні ввіреній йому публічної посади порушить свої службові обов'язки по відношенню до третьої особи, то в принципі відповідальність несе держава або корпорація, на службі у якої воно складається. При наявності умислу або грубої необережності зберігається право регресного позову. Для вимог про відшкодування збитків і для регресного позову не може бути виключений загальний судовий порядок.
  Стаття 35. (1) Всі влади Федерації і земель надають взаємну правову і службову допомога.
  (2) (10) Для збереження або відновлення суспільної безпеки або порядку земля в особливо важливих випадках може просити про направлення сил та установ федеральної прикордонної охорони для надання допомоги своїй поліції, якщо поліція без цієї допомоги не може виконати свої завдання або їх виконання пов'язане з великими труднощами. Для надання допомоги у випадку стихійного лиха або при особливо важких стихійних лихах земля може просити про направлення до неї поліцейських сил іншої землі, сил та установ інших адміністративних органів, а також федеральної прикордонної охорони і збройних сил.
  ---
  (10) Включений Законом від 24 червня 1968 р. і змінений Законом від 28 червня 1972
  (3) (11) Якщо стихійне лихо або нещасний випадок загрожують території більш ніж однієї землі, то Федеральний уряд може в тій мірі, в якій це необхідно для ефективної боротьби з ними, давати урядам земель вказівки про надання поліцейських сил в розпорядження інших земель, а одно направляти підрозділи федеральної прикордонної охорони і збройних сил для підтримки поліцейських сил. Вжиті Федеральним урядом заходи, передбачені в пропозиції 1, повинні бути в будь-який момент скасовані на вимогу бундесрату, а в інших випадках - негайно по усуненні небезпеки.
  ---
  (11) Включений Законом від 24 червня 1968
  Стаття 36. (12) (1) Вищі влади Федерації використовують в належній пропорції службовців з усіх земель. Особи, зайняті в інших владах Федерації, повинні, як правило, набиратися з мешканців тієї землі, в якій вони діють.
  ---
  (12) У редакції Закону від 19 березня 1956
  (2) Закони про Збройних силах повинні брати до уваги розподіл Федерації на землі і особливі їх відносини земляцтва.
  Стаття 37. (1) Якщо земля не виконує покладених на неї Основним Законом або іншими федеральним законом федеральних обов'язків, Федеральний уряд за згодою бундесрату може вжити необхідних заходів, щоб у порядку федерального примусу спонукати землю до виконання своїх обов'язків.
  (2) Для проведення таких заходів федерального примусу Федеральний уряд або його уповноважений мають право давати вказівки всім землям і їх установам.
  III. Бундестаг
  Стаття 38. (1) Депутати німецького бундестагу обираються загальними, вільними, рівними і таємними виборами. Вони є представниками всього народу, не пов'язані наказами і вказівками і підкоряються лише своїй совісті.
  (2) (13) Виборцем є той, хто досяг 18-річного віку, що обирається - той, хто досяг віку, з якого настає повноліття.
  ---
  (13) У редакції Закону від 31 липня 1970
  (3) Подробиці регулюються федеральним законом.
  Стаття 39 (14). (1) Бундестаг обирається на чотири роки. Його легіслатура закінчується з першим засіданням нового бундестагу. Нові вибори проводяться не раніше сорока п'яти і не пізніше сорока семи місяців після початку легіслатури. У разі розпуску бундестагу нові вибори проводяться протягом шістдесяти днів.
  ---
  (14) Абзаци 1 і 2 в редакції Закону від 23 серпня 1976
  (2) Бундестаг збирається не пізніше ніж на 30-й день після виборів.
  (3) Бундестаг ухвалює про закриття і відновлення своїх сесій. Голова бундестагу може скликати його і раніше. Він зобов'язаний це зробити на вимогу третьої частини членів, Федерального президента або Федерального канцлера.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "ОСНОВНИЙ ЗАКОН Федеративної Республіки Німеччина"
  1. Коментар до п. 1
      основні властивості державної служби: діяльність у складі державних організацій та органів; військовослужбовці, виконуючи специфічні завдання відповідно до законодавчо закріпленими за державними органами функціями, діють від імені та в інтересах держави і суспільства в цілому; взаємини військовослужбовців будуються на основі характерних для державної служби відносин
  2. § 2. Характерні риси та особливості правової системи Євросоюзу. Особливості її легітимації і констітуціоналізаціі
      основних рис якої є збереження державами-членами свого суверенітету * (207). З іншого боку, ми неминуче стикаємося з колом питань, що стосуються визначення підстави легітимності та конституційності правової системи Європейського союзу. Суть проблеми полягає в тому, чи можна використовувати при вирішенні питання про її легітимність та конституційності той же критерій, або
  3. Виноски
      основних індустріальних країн (Shaw J. OP. cit. P. 17; Mathijsen P. A Guide to European Union Law. L., 1995. P. 13). * (68) Время новостей. 2007. 6 червня. С. 6. * (69) Kitzinger U. The Politics and Economics of European Integration. N.Y., 1976. P. 8. * (70) Детальніше про це див: Право Європейського союзу / під ред. С.Ю. Кашкина. С. 65-68. * (71) Право Європейського союзу / під ред. С.Ю.
  4. ЛІТЕРАТУРА
      основних економічних прав та свобод підприємців за кордоном і в Російській Федерації. М.: Манускрипт, 1995. Гаджієв Г.А. Об'єктивна природа правових принципів і їх облік в господарському законодавстві / / Законодавство і економіка. 2004. N 5. Гелбрейт Дж.К. Економічні теорії та цілі суспільства. М.: Прогресс, 1976. Голландська правова культура / Відп. ред. В.В. Бойцова, Л.В.
  5. § 1. Цивільне законодавство в системі нормативного (публічного) регулювання цивільних відносин
      основних (специфічних), неосновних (неспецифічних), а також неприпустимих формах (джерелах) права. У Російській Федерації основною формою права є нормативний правовий акт; навпаки, юридична доктрина є неприпустимою формою права. Нормативні правові акти - юридичні документи, що фіксують норми права. Ці документи мають ряд специфічних ознак, що дозволяють
  6. § 1. Основні правові системи сучасності
      основні правові системи існують сьогодні. У сучасній юридичній літературі представлені різні визначення правової системи. Це пояснюється тим, що правова система - складне соціальне багатогранне явище, постійно змінне в ході історичного процесу. Причому не всі її елементи розвиваються однаковими темпами. Більшість вітчизняних юристів вважають, що правова система -
  7. 3. Європейські соціалістичні правові системи
      основної характеристики, з точки зору їх юридичної історії, європейські країни можуть бути розділені на дві групи. Якщо одна група цих країн, пов'язаних з Римом, постійно перебувала під впливом Західної Європи, з якою вони завжди були в тісних стосунках, то друга група, навпаки, була відрізана па протягом багатьох століть від інших західних країн, потрапивши на тривалий час під
  8. § 2. Імунітет держави. Види імунітету
      основним позовом »(ст.21). Водночас відмова від імунітету від юрисдикції щодо цивільної або адміністративної справи не означає відмови від імунітету від виконавчих дій, є результатом судового рішення. Відносно таких дій необхідна окрема відмова. Правило про непред'явлення позову в суді до іноземної держави поширюється на всі категорії позовів, будь то
  9. ОСОБЛИВОСТІ геополітичне положення та ТЕРИТОРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ РОСІЇ
      основних видів мінеральної сировини. Через порушення міжгалузевого балансу і недоліків державного регулювання ціни на окремі види ресурсів стали перевищувати світові, що зробило їх видобуток нерентабельною. Характерною особливістю Росії є нерівномірність освоєння її території. Процес організації територіального управління завжди відрізняла неповна залученість і інших
  10. ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
      основоположну свободу органів місцевого самоврядування в межах їхньої власної компетенції. Для фінансування витрат капіталу органи місцевого самоврядування повинні, дотримуючись законодавства, мати доступ до національного ринку капіталу. У хартії також передбачається, що місцеві органи самоврядування мають право при здійсненні своїх повноважень
© 2014-2022  yport.inf.ua