Відповідальність за порушення бюджетного законодавства, як правило, також виділяється в якості окремого інституту бюджетного права, незважаючи на те, що скрутно виділити якісь особливі бюджетно-правові санкції і взагалі самостійну бюджетно-правову відповідальність. Правова охорона бюджетних відносин здійснюється за допомогою встановлення кримінально-правових, адміністративно-правових та цивільно-правових санкцій за відповідні правопорушення, тобто порушення бюджетного законодавства тягнуть за собою застосування загальноприйнятих видів юридичної відповідальності. Проте наявність четвертої частини БК РФ, іменованої "Відповідальність за порушення бюджетного законодавства Російської Федерації", і певна специфіка диктують необхідність виділити таку відповідальність в окремий факультативний інститут бюджетного права. В якості факультативного інституту слід вивчати також бюджетний контроль, який є частиною фінансового контролю. Фінансовий контроль розпадається на кілька видів контролю: бюджетний контроль, податковий контроль, валютний контроль, кожен з яких має відокремлене правове регулювання (1) і володіє яскравою специфікою, що дозволяє виділити бюджетний контроль в окремий інститут бюджетного права. --- (1) Для бюджетного контролю основним джерелом є Бюджетний кодекс Російської Федерації, для податкового контролю - Податковий кодекс Російської Федерації, для валютного контролю - Федеральний закон від 10.12.2003 р. N 173-ФЗ "Про валютне регулювання та валютний контроль". Систему бюджетного права можна представити і більш детально, в основному спираючись на бюджетне законодавство. Зокрема, Т.В. Конюхова виділені наступні інститути і субінстітути бюджетного права (1): --- --- (1) Див: Конюхова Т.В. Інститути бюджетного права Російської Федерації: Науково-практичний посібник. М., 2009. - Інститут бюджетного устрою; - інститут доходів, який триєдиний і складається з субинститутов: доходи федерального бюджету, доходи бюджетів суб'єктів Російської Федерації і місцеві доходи; - інститут видатків бюджету, в якому виділяються субінстітути видаткових зобов'язань Російської Федерації, витратних зобов'язань суб'єктів Російської Федерації, місцевих видаткових зобов'язань, а також бюджетних асигнувань; - інститут збалансованості бюджету, в якому є субінстітути дефіциту бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, бюджетного кредиту та використання нафтогазових доходів бюджету; - інститут державного та муніципального боргу, в якому виділені субінстітути державного боргу суб'єкта Російської Федерації, муніципального боргу, зовнішніх боргових вимог Російської Федерації; - інститут міжбюджетних трансфертів, в який включені субінстітути дотацій, субсидій, субвенцій; - інститут державних позабюджетних фондів; - інститут бюджетного процесу, що включає субінстітути: повноваження учасників бюджетного процесу, бюджетні повноваження при тимчасовому фінансовому управлінні, основи складання проектів бюджетів, основи розгляду і затвердження бюджетів, виконання бюджетів, виконання судових актів про стягнення з бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, зовнішня перевірка виконання бюджетів; - інститут бюджетного обліку та звітності; - інститут державного та муніципального фінансового контролю; - інститут відповідальності за порушення бюджетного законодавства.
|
- Н. А. Саттарова. Бюджетне право. Підручник, 2009
- 56. Види порушень бюджетного законодавства
Види порушень бюджетного законодавства, а також відповідальність за них встановлені ст. 289-306 БК РФ. При цьому існуюча редакція БК РФ не узгоджена з чинним адміністративним законодавством: наявні посилання на норми КпАП РРФСР не відповідають нормам Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення від 30 грудня 2001 р. № 195-ФЗ (КоАП РФ). Бюджетний кодекс РФ
- 55. Відповідальність за порушення бюджетного законодавства
Порушення бюджетного законодавства - невиконання або неналежне виконання встановленого порядку складання і розгляду проектів бюджетів, затвердження бюджетів, виконання та контролю за виконанням бюджетів усіх рівнів бюджетної системи РФ, яке тягне застосування до порушника примусових заходів. Перелік примусових заходів, що застосовуються до порушників бюджетного законодавства,
- Глава 10. Відповідальність за порушення бюджетного законодавства
Глава 10. Відповідальність за порушення бюджетного
- 10.1. Загальна характеристика відповідальності за порушення бюджетного законодавства
У механізмі правового регулювання фінансових відносин фінансово-правова відповідальність виконує юридичну та соціальну функції. Соціальна функція фінансової відповідальності виражається в загальному попередженні фінансових правопорушень за допомогою спонукання суб'єктів фінансового права до дотримання норм фінансового законодавства * (181). Виділення фінансової відповідальності як
- 10.2. Бюджетне правопорушення
Фактичним підставою для фінансової відповідальності є бюджетне правопорушення - винне порушення бюджетного законодавства, бюджетного процесу, за яке Бюджетним кодексом РФ встановлено відповідальність. Поняття "бюджетне правопорушення" та "порушення бюджетного законодавства" співвідносяться як загальне і приватне. Будь-яке бюджетне правопорушення порушує бюджетне законодавство,
- Лекція 6. Бюджетний контроль та відповідальність за порушення бюджетного законодавства
Тема, винесена в заголовок, розпадається на дві самостійні підтеми: фінансовий контроль у бюджетному процесі (далі, слідуючи за склалася термінологією, бюджетний контроль) і відповідальність за порушення бюджетного законодавства. Не можна заперечувати повна відсутність взаємозв'язку між бюджетним контролем і відповідальністю за порушення бюджетного законодавства. Однак далеко не завжди
- 3. Бюджетні правовідносини
Бюджетний кодекс РФ відносить до бюджетних правовідносин відносини, які виникають у процесі формування доходів та здійснення видатків бюджету РФ, бюджетів суб'єктів РФ, бюджетів муніципальних утворень і бюджетів державних цільових бюджетних і позабюджетних фондів, здійснення державних і муніципальних запозичень, регулювання державного та муніципального боргу, а
- Коментар до статті 23.7
Згідно ст. 165 БК Росії на Мінфін Росії покладені повноваження по виконанню федерального бюджету, а також щодо здійснення попереднього і поточного контролю за його виконанням. Відповідно до п. 3 ст. 167 БК Росії Федеральне казначейство несе відповідальність за правильність виконання федерального бюджету. Федеральне казначейство здійснює фінансування витрат федерального
- Система бюджетного
Система бюджетного права включає в себе, як і багато інші галузі (підгалузі) права і правові науки, загальну і особливу частину . У загальній частині вивчаються загальні поняття, принципи, повноваження. Особлива частина включає в себе основні найбільш великі інститути бюджетного права та інститути допоміжні, які можуть трансформуватися із зміною законодавства чи економічних умов. К
- 29. Бюджетне пристрій Російської Федерації: поняття і склад. Загальна характеристика елементів бюджетного пристрої
Бюджетне устрій країни визначається її державним устроєм. Так, для Росії як федеративної держави характерні три рівня бюджетної системи - федеральний бюджет, державні бюджети суб'єктів РФ та місцеві бюджети (в т.ч. бюджети наукоградов і ЗАТО). Всі вони є самостійними частинами бюджетної системи країни. Кожен з бюджетів служить фінансовою базою для
- Контрольні питання і завдання
1. Дайте визначення бюджетного процесу. 2. Які принципи бюджетного процесу? 3. Хто є учасником бюджетного процесу? 4. Назвіть стадії бюджетного процесу. 5. Охарактеризуйте стадію складання проекту бюджету. 6. Який порядок розгляду і затвердження проекту бюджету? 7. Які функції Федерального казначейства на стадії исполне ня бюджету? 8. У яких
- Д.А. Пашкевич. Бюджетне право. Шпаргалки, 2008
У книзі розкрито основні поняття бюджетного права та процесу - предмет і система бюджетного права, його джерела та норми, принципи бюджетного права та процесу, бюджетна система Російської Федерації. Студенту без шпаргалки нікуди! Зручне і гарне оформлення, відповіді на всі екзаменаційні питання провідних вузів
- Контрольні питання і завдання
1. Що є основою бюджетної системи Російської Федера ції? 2. Охарактеризуйте структуру бюджетної системи. 3. Які принципи лежать в основі побудови бюджетної системи Російської Федерації? 4. Що включає в себе термін «бюджетні повноваження»? 5. Які бюджетні повноваження закріплені за Російською Федера цією? 6. Які бюджетні права (повноваження) суб'єктів
- 30. Бюджетна система РФ: поняття і структура.
Бюджетна система РФ - це заснована на економічних відносинах і держ. устрої РФ, регульована законодавством РФ сукупність федерального бюджету, бюджетів суб'єктів РФ, місцевих бюджетів та бюджетів держ. позабюджетних фондів. Включення в бюджетну систему бюджетів держ. позабюджетних фондів є досить умовним, оскільки такі фонди істотно відрізняються від держ. та місцевих бюджетів
- Стаття 15.14. Нецільове використання бюджетних коштів
Використання бюджетних коштів одержувачем бюджетних коштів на цілі, що не відповідають умовам їх отримання, визначеним у затвердженому бюджеті, бюджетного розпису, повідомлення про бюджетні асигнування, кошторисом доходів і витрат або в іншому документі, що є підставою для отримання бюджетних коштів, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до
- Стаття 15.15. Порушення терміну повернення бюджетних коштів, отриманих на поворотній основі
Порушення одержувачем бюджетних коштів терміну повернення бюджетних коштів, отриманих на поворотній основі, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від чотирьох тисяч до п'яти тисяч рублів ; на юридичних осіб - від сорока тисяч до ста тисяч рублів. (В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N
- 33. Джерела бюджетного права Росії. Загальна характеристика Бюджетного кодексу РФ.
Джерела БП - Конституція РФ (ст. ст. 71, 72), закон РФ «про основи бюджетного устрою і бюджетного процесу», ФЗ «про загальні принципи організації МСУ в РФ», укази Президента РФ, постанови Уряду РФ, правові акти Міністерства фінансів РФ, а також Бюджетний кодекс РФ, прийнятий 31 липня 1998р. і введений в дію з 1 січня 2000р. Основним джерелом бюджетного права в РФ є
- Стаття 15.15. Порушення терміну повернення бюджетних коштів, отриманих на поворотній основі
Порушення одержувачем бюджетних коштів терміну повернення бюджетних коштів, отриманих на поворотній основі, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до тисячі мінімальних розмірів оплати
|