Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 12.17. Ненадання переваги в русі маршрутному транспортному засобу або транспортному засобу з включеними спеціальними світловими і звуковими сигналами


1. Ненадання переваги в русі маршрутному транспортному засобу, а одно транспортному засобу з одночасно включеними проблисковим маячком синього кольору і спеціальним звуковим сигналом -
тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від ста до трьохсот рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Ненадання переваги в русі транспортному засобу, що має нанесені на зовнішні поверхні спеціальні цветографические схеми, написи і позначення, з одночасно включеними проблисковим маячком синього кольору і спеціальним звуковим сигналом -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від трьохсот до п'ятисот рублів або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до трьох місяців.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 12.17. Ненадання переваги в русі маршрутному транспортному засобу або транспортному засобу з включеними спеціальними світловими і звуковими сигналами"
  1. Стаття 12.17. Ненадання переваги в русі маршрутному транспортному засобу або транспортному засобу з включеними спеціальними світловими і звуковими сигналами
    1. Ненадання переваги в русі маршрутному транспортному засобу, а одно транспортному засобу з одночасно включеними проблисковим маячком синього кольору і спеціальним звуковим сигналом - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі від одного до трьох мінімальних розмірів оплати праці. 2. Ненадання переваги в русі транспортному
  2. Що таке адміністративне правопорушення.
    Для розуміння того, якими мають бути правила поведінки в ситуації, коли вас притягнули до адміністративної відповідальності, піддали доставлению у відділення міліції або затримали, необхідно знати, що таке адміністративне правопорушення і які види відповідальності за нього існують . Кожному громадянину відомий такий російський закон, як Кримінальний кодекс Російської Федерації (КК),
  3. Коментар до статті 12.14
    1. Згідно п. 8 Правил дорожнього руху перед початком руху, перестроюванням, поворотом (розворотом) і зупинкою водій зобов'язаний подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку, а якщо вони відсутні або несправні - рукою. При цьому маневр повинен бути безпечний і не створювати перешкод іншим учасникам руху. Подача сигналу покажчиками повороту або рукою
  4. Стаття 12.18. Ненадання переваги в русі пішоходам або іншим учасникам дорожнього руху
    Невиконання вимоги Правил дорожнього руху дати дорогу пішоходам, велосипедистам або іншим учасникам дорожнього руху (за винятком водіїв транспортних засобів), які користуються перевагою в русі, - тягне попередження або накладення адміністративного штрафу в розмірі одного мінімального розміру оплати
  5. 4. Відповідальність за конкретні види злочинів проти державної влади та інтересів державної служби та служби в органах самоврядування
    Відмова в наданні інформації Федеральним Зборам Російської Федерації чи Рахунковій палаті Російської Федерації (ст. 287 КК). Розглядається злочин не має аналогів в законодавстві, що діяв до прийняття Кримінального кодексу 1996 р. Включення до Кодексу статті про відповідальність за отримання Федеральними Зборами * (172) або Рахунковою палатою * (173) неправдивої інформації або неотримання
  6. Стаття 12.18. Ненадання переваги в русі пішоходам або іншим учасникам дорожнього руху
    Невиконання вимоги Правил дорожнього руху дати дорогу пішоходам, велосипедистам або іншим учасникам дорожнього руху (за винятком водіїв транспортних засобів), які користуються перевагою в русі, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від восьмисот до однієї тисячі рублів. (В ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 07.05.2009 N 86-ФЗ)
  7. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    У російській правовій науці загальнотеоретичні аспекти проблеми компетенції досить детально розглянуті. І хоча в наукових роботах, присвячених цим питанням, мова йде, як правило, про компетенції державного органу, видається, що містяться в них положення і висновки про поняття, структуру компетенції цілком застосовні і до органів місцевого самоврядування, оскільки, незважаючи на те що
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  9. § 7. Розрахункові зобов'язання
    Поняття розрахунків і розрахункових зобов'язань. У господарському обороті часто виникає необхідність передачі грошових коштів. Вона може викликатися виконанням публічно-правового обов'язку або грошового зобов'язання, пов'язаного з відшкодуванням шкоди, оплатою наданого товару, виконаних робіт або наданих послуг і т.п. Дії, що здійснюються господарюючими суб'єктами з приводу здійснення
  10. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -