Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 12.7. Керування транспортним засобом водієм, що не має права керування транспортним засобом


1. Керування транспортним засобом водієм, що не мають права керування транспортним засобом (за винятком навчальної їзди), -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі двох тисяч п'ятисот рублів.
(в ред. Федеральних законів від 21.03.2005 N 21-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 24.07.2007 N 210-ФЗ)
2. Керування транспортним засобом водієм, позбавленим права керування транспортним засобом, -
тягне адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб або накладення адміністративного штрафу на осіб, щодо яких відповідно до цим Кодексом не може застосовуватися адміністративний арешт, у розмірі п'яти тисяч рублів.
(в ред. Федеральних законів від 21.03.2005 N 21-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 24.07. 2007 N 210-ФЗ)
3. Передача керування транспортним засобом особі, що свідомо не має права керування транспортним засобом (за винятком навчальної їзди) або позбавленому такого права, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі двох тисяч п'ятисот рублів.
(в ред. Федеральних законів від 22.06.2007 N 116-ФЗ, від 24.07.2007 N 210-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 12.7. Керування транспортним засобом водієм, що не мають права керування транспортним засобом "
  1. Стаття 12.7. Керування транспортним засобом водієм, що не мають права керування транспортним засобом
    керування транспортним засобом (за винятком навчальної їзди), - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від трьох до п'яти мінімальних розмірів оплати праці. 2. Керування транспортним засобом водієм, позбавленим права керування транспортним засобом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу в розмірі від п'яти до восьми мінімальних розмірів оплати праці. 3. Передача
  2. 9. Зобов'язання, що випливають з договору перевезення конкретного вантажу
    стаття, згідно з якою залізниця несе відповідальність за збереження вантажу з моменту прийняття його до перевезення і до видачі вантажоодержувачу або до передачі згідно з правилами іншому підприємству, організації, установі, якщо не доведе, що втрата, недостача, псування або пошкодження вантажу сталися внаслідок обставин, які залізниця не могла запобігти та усунення яких
  3. Стаття 264. Порушення правил дорожнього руху і експлуатації транспортних засобів Коментар до статті 264
    статтями Кримінального кодексу Російської Федерації, що передбачають відповідальність за злочини проти особи або за порушення правил при виробництві робіт. У тих випадках, коли в результаті дорожньо-транспортного пригоди постраждало два і більше людини, дії особи, яка порушила правила дорожнього руху при керуванні транспортним засобом, підлягають кваліфікації по тій частині ст.
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про тому, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  5. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. 5.21. Зобов'язання, що виникають внаслідок заподіяння шкоди
    управління, а також посадовими особами Шкода заподіяна в результаті видання державним органом чи органом місцевого самоврядування акта, який не відповідає закону чи іншому правовому акту, підлягає відшкодуванню в повному обсязі на підставі рішення суду незалежно від вини органу, що видав акт, і його посадових осіб. Шкода відшкодовується за рахунок відповідно скарбниці Російської Федерації,
  7. Що таке адміністративне правопорушення.
    стаття КпАП передбачає можливість судді, органу, посадової особи, уповноваженої вирішувати справу про адміністративне правопорушення, звільнити особу від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення. Це означає, що рішення буде прийнято на розсуд цієї особи або органу з урахуванням всіх обставин справи, особи правопорушника, обставин, що пом'якшують і
  8. Відсторонення від керування транспортним засобом і медичний огляд на стан сп'яніння
    керування транспортним засобом; - медичний огляд на стан сп'яніння. Оскільки більшість водіїв звикли сприймати ці заходи як засіб психологічного тиску та вимагання хабара, необхідно знати, в яких випадках проводиться відсторонення і як правильно себе вести при перевірці на стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння. Закон дає
  9. Стаття 12.32. Допуск до керування транспортним засобом водія, що перебуває в стані сп'яніння або не має права керування транспортним засобом
    керуванню транспортним засобом водія, що перебуває в стані сп'яніння або не має права керування транспортним засобом, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб, відповідальних за технічний стан і експлуатацію транспортних засобів, у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати
  10. Коментар до статті 12.37
    стаття введена Федеральним законом від 25 квітня 2002 р. N 41-ФЗ "Про внесення змін і доповнень до законодавчих актів Російської Федерації у зв'язку з прийняттям Федерального закону" Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів ". 2. Вимоги з обов'язкового страхування цивільної відповідальності обумовлені зобов'язаннями договору обов'язкового
© 2014-2022  yport.inf.ua