Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
В.І. Радченко, А.С. Михлин, В.А. Казакова. Коментар до кримінального кодексу російської федерації (постатейний), 2008 - перейти до змісту підручника

Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141


1. Зміни в політичному житті країни призвели до принципової зміни значення виборів в країні. По суті, було введено виборче право. І якщо в радянський час вибори нічого не вирішували, то нині від результатів голосування залежить, хто з кандидатів буде обраний. Поряд з цими позитивними моментами зміна фактичного значення виборів призвело до нового виду злочинності - пов'язаній з виборами і референдумами. Тому зросла реальне значення норм КК РФ, що передбачають відповідальність за злочини, пов'язані з проведенням виборів.
2. Однією з таких норм є ст. 141 КК РФ. Об'єктом даного злочину є виборчі права громадян, а також нормальна діяльність виборчих комісій та комісій з проведення референдуму.
3. Громадяни Російської Федерації мають активне і пасивне виборче право. Активне виборче право передбачає право обирати Президента РФ, депутатів Державної Думи Федеральних Зборів РФ, депутатів органів влади суб'єктів Федерації, представників до органів місцевого самоврядування, а також право висунення в установленому порядку кандидатів на ці пости. Активним виборчим правом користуються громадяни Російської Федерації, які досягли 18 років, крім визнаних судом недієздатними і відбувають за вироком суду покарання у вигляді позбавлення волі.
4. Пасивне виборче право передбачає право бути обраним на відповідні посади чи до відповідних органів. Належні закони про вибори регламентують вимоги, яким повинні відповідати кандидати (наприклад, вік, в ряді випадків - місце проживання).
5. Об'єктивна сторона полягає в перешкоджання здійсненню громадянином своїх виборчих прав або права брати участь у референдумі, а також перешкоджання роботі виборчих комісій або комісій з проведення референдуму.
Перешкоджання громадянину може виражатися в створенні труднощів у висуванні кандидатів, проведенні виборчої кампанії, проведенні виборів, участі в голосуванні.
Перешкоджання у роботі виборчої комісії або комісії з проведення референдуму може полягати у створенні перешкод у нормальної діяльності комісії, складання списків виборців, перевірці автентичності різних пред'явлених документів (наприклад, підписів, необхідних при висуненні кандидатів), підрахунку виборчих бюлетенів, встановлення підсумків голосування і т.д.
6. Злочин вважається закінченим при вчиненні будь-якої дії, що перешкоджає здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій, незалежно від досягнення цілей, заради яких здійснювалися ці дії.
7. Суб'єктивна сторона - прямий умисел.
8. Суб'єкт - будь-яка особа, яка досягла віку 16 років (у п. "б" ч. 2 - спеціальний суб'єкт).
9. Кваліфікований склад злочину констатується, якщо перешкоджання з'єднується з підкупом, обманом, застосуванням насильства або з погрозою його застосування; вчиняється особою з використанням свого службового становища або групою осіб за попередньою змовою або організованою групою.
Підкуп означає передачу або обіцянку передати гроші, які-небудь речі, продукти харчування (наприклад, горілку), надати будь-яку послугу і т.п.
Обман може стосуватися даних біографії кандидата, порядку, місця і часу голосування і т.п.
Насильство може бути застосоване до виборців або членам виборчих комісій і пов'язане з заподіянням шкоди їх здоров'ю, побоями, фізичним перешкоджанням приходу на виборчу дільницю, незаконним позбавленням волі. Якщо насильство виразилося в умисному спричиненні тяжкої або середньої тяжкості шкоди здоров'ю, вчинене кваліфікується за сукупністю за ст. ст. 111 або 112 і за п. "б" ч. 2 ст. 141 КК РФ.
Загроза стосується насильства над особистістю даної особи або його близьких.
Решта кваліфікуючі ознаки розглядалися раніше.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141 "
  1. Стаття 141. Перешкоджання здійсненню виборчих прав чи роботі виборчих комісій Коментар до статті 141
    Відповідно до ч. 2 ст. 32 Конституції РФ громадяни Російської Федерації мають право обирати і бути обраними до органів державної влади та органи місцевого самоврядування, а також брати участь у референдумі. Виняток становлять громадяни, визнані судом недієздатними, а також утримуються в місцях позбавлення волі за вироком суду. В ході проведення виборів або референдуму громадянам
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  3. 1. Правові основи інтеграції країн - учасниць Європейського союзу
    Процес економічної і політичної інтеграції країн Західної Європи є справді унікальним явищем. Європейським державам вдалося, долаючи численні розбіжності, розробити гнучкі політичні та правові механізми для поступового об'єднання в союз, в рамках якого проводиться єдина економічна, правова, соціальна, культурна, аграрна,
  4. 6.2. Види юридичної відповідальності
    за правопорушення в інформаційній сфері У тих випадках, коли правопорушення в інформаційній сфері носять систематичний, злісний характер, винні притягуються до кримінальної відповідальності згідно з Кримінальним кодексом РФ. З сучасного російського законодавства злочином визнається винна суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), яке заборонено Кримінальним
  5. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 січня. У даній статті встановлено обов'язки поліції, а в наступній статті передбачені її права. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, до переліку обов'язків поліції включені функції, які не були враховані в Законі 1991 про міліції, але які міліція здійснювала у відповідності з іншими законодавчими та іншими нормативними
  6. 3. Кваліфікація складних складів злочинів
    По своїй конструкції, тобто за структурою елементів, склади підрозділяються на прості і складні. У простому складі всі елементи одномірні: один об'єкт, одна форма вини, одна дія (бездіяльність), один наслідок. У складних складах відбувається або: 1) множення елементів складу; 2) елементи складів альтернативні; 3) має місце подовження процесу здійснення злочину. За підрахунками
  7. 4. Кваліфікація злочинів при конкуренції та колізії норм
    У будь-якому кримінальному кодексі чимало норм, конкуруючих за змістом між собою. Вони відображають прийом законодавчої техніки абстрагування та диференціації норм, узагальнення та конкретизації опису складів злочинів. Існування конкуруючих норм об'єктивно і в цілому корисно * (51). А.А.Герцензон визначав конкуренцію норм як "наявність двох або декількох кримінальних законів, рівною мірою
  8. 2. Історія розвитку законодавства про відповідальність за злочини проти конституційних прав і свобод людини і громадянина
    У дореволюційному кримінальному законодавстві, зокрема в Кримінальному уложенні 1903 р., єдина глава про злочини, що посягають на права і свободи громадян, була відсутня і не було чіткої класифікації таких норм. Однак не можна сказати, що в Кримінальному уложенні не було окремих глав і норм, які передбачають відповідальність за посягання на конкретні права громадян. Так, в розділі "Про
  9. 3. Злочини, що посягають на політичні права і свободи
    Злочинами проти політичних прав і свобод громадян визнаються посягання на рівноправність громадян (ст. 136 КК), виборчі права (ст. 141 і 142 КК), а також на право проведення зборів, мітингів, демонстрацій тощо (Ст. 149 КК). Політичні права і свободи - це надані Конституцією РФ можливості громадянина в державній, громадській, політичній життя,
  10. Скорочення
    * (1) Детальніше див гол. I т. 1 цього курсу. * (2) Див: Кримінальне право. Особлива частина. М., 1998. С. 12. * (3) Див: Лесніевскі-Костарева Т.А. Диференціація кримінальної відповідальності. М., 1999. * (4) Див: Кузнєцова Н.Ф. Цілі і механізм реформи Кримінального кодексу / / Радянська держава і право. 1992. N 6. С. 83; Вона ж. Кодифікація норм про господарські злочини / / Вісник Моск. ун-та.
© 2014-2022  yport.inf.ua