Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 18.13. Незаконна діяльність з працевлаштування громадян Російської Федерації за кордоном


1. Здійснення діяльності з працевлаштування громадян Російської Федерації за кордоном без ліцензії або з порушенням умов, передбачених ліцензією, -
(в ред. Федерального закону від 02.07.2005 N 80-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч рублів; на посадових осіб - від тридцяти п'яти тисяч до сорока тисяч рублів; на юридичних осіб - від чотирьохсот тисяч до п'ятисот тисяч рублів.
(В ред. Федеральних законів від 18.06.2005 N 66-ФЗ, від 05.11.2006 N 189-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Грубе порушення умов, передбачених ліцензією на здійснення діяльності, пов'язаної з працевлаштуванням громадян Російської Федерації за межами Російської Федерації, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від сорока п'яти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на юридичних осіб - від семисот тисяч до восьмисот тисяч рублів або адміністративне призупинення діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федеральних законів від 05.11.2006 N 189-ФЗ, від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
(частина друга введена Федеральним законом від 02.07 .2005 N 80-ФЗ)
Примітка. Поняття грубого порушення встановлюється Урядом Російської Федерації щодо конкретного ліцензованого виду діяльності.
(Примітка введено Федеральним законом від 02.07.2005 N 80-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 18.13. Незаконна діяльність з працевлаштування громадян Російської Федерації за кордоном"
  1. Стаття 18.13. Незаконна діяльність з працевлаштування громадян Російської Федерації за кордоном
    діяльності з працевлаштування громадян Російської Федерації за кордоном без ліцензії або з порушенням умов, передбачених ліцензією, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'яти до десяти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від десяти до двадцяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від ста до двохсот мінімальних розмірів
  2. Стаття 127-1. Торгівля людьми Коментар до статті 127.1
    статтями КК РФ. З суб'єктивної сторони вербування, перевезення, приховування, передача і отримання характеризуються виною у формі умислу. Здійснюючи дії, спрямовані на торгівлю людьми, суб'єкт завжди усвідомлює їх суспільну небезпеку. Обов'язковою суб'єктивною ознакою цих дій є мета - подальша експлуатація людини. Поняття експлуатації розкривається у примітці 2 до ст.
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  4. Тема 5.2. Трудові правовідносини
    статтях КЗпП термін «трудовий договір» сусідить з терміном «контракт». Таке сусідство означає, що законодавець не бачить відмінностей між трудовим договором і контрактом. Тому якщо укладається трудовий договір на невизначений термін, то можна вважати, що працівник має не обмежений строком контракт із підприємством. Укладення контракту на певний строк означає укладення строкового
  5. Стаття 40. Звільнення зі служби в поліції
    стаття введена Федеральним законом від 22 липня 2010 р. N 156-ФЗ). Відповідно до ч. 2 зазначеної статті співробітник органів внутрішніх справ може перебувати в розпорядженні органів внутрішніх справ у випадках, передбачених: а) пунктом "а" ч. 1 цієї статті (при знаходженні за штатом (у разі ліквідації або реорганізації органу внутрішніх справ ( підрозділу), скорочення чисельності або штату
  6. 3. пpеступлений пpотив здоpовья населення, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних, сильнодіючих або отруйних речовин
    статтями про пpеступлений пpотив власності і як пpіготовленіе до незаконного виготовлення цих сpедств або речовин. Суб'єктивна стоpона пpеступлений хаpактеpизуется тільки пpямая умислом. Питання про зміст мети, з якою діє винна особа при вчиненні цього злочину, в літературі є спірним. Розкриваючи в примітці 1 до ст. 158 КК поняття " розкрадання ", законодавець не тільки
  7. 1. Поняття і загальна характеристика злочинів у сфері комп'ютерної інформації
    незаконне копіювання, тиражування і збут комп'ютерних програм. До 95% програмного продукту, реалізованого в Росії, є піратським. В цій статистиці Росію випереджає тільки Китай, де незаконний продукт становить 98%. Подібна діяльність порушує авторські права творців і розробників програм, заподіює матеріальний збиток їм і законним власникам комп'ютерних програм. До того ж
  8. § 2. Принципи і гарантії виборчого права
    незаконну. Серед необгрунтовано вводяться обмежень виборчого права: вказівка ??на необхідність володіння вищою освітою, багаторічним досвідом господарсько-управлінської діяльності для претендентів на посади голів муніципальних утворень і т.п. Гарантії принципу загального виборчого права. Законодавство передбачає ряд гарантій, покликаних забезпечити чітке
  9. § 2. Права, обов'язки і відповідальність платників податків
    незаконних способів зменшення податкових виплат. Законними способами є вибір місця реєстрації юридичної особи, вибір організаційно-правової форми підприємництва, використання передбачених законом пільг, використання прогалин і суперечностей законодавства [1]. На практиці використовуються й інші прийоми податкового планування, хоча законність деяких з них викликає сумніви.
  10. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    незаконність, а й з будь-яких інших підстав, наприклад з причини їх неефективності, недоцільність і т.п. Це означає (враховуючи той факт, що невиконання делегованих повноважень - підстава відповідальності органу місцевого самоврядування), що орган місцевого самоврядування "вбудовується" в досить жорстку "зв'язку" з органами державної влади при реалізації державних