Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 183. Незаконні отримання та розголошення відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю Коментар до статті 183 |
||
Об'єкт злочину - встановлений порядок поводження з відомостями, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю. Федеральний закон від 29 липня 2004 р. N 98-ФЗ "Про комерційну таємницю" (1) у ст. 3 визначає, що комерційна таємниця - це режим конфіденційності інформації, що дозволяє її власникові при існуючих або можливих обставин збільшити доходи, уникнути невиправданих витрат, зберегти положення на ринку товарів, робіт, послуг або отримати іншу комерційну вигоду. --- (1) РГ. 2004. 5 серпня. Зміст комерційної таємниці становлять відомості будь-якого характеру (виробничі, технічні, економічні, організаційні та ін.), в тому числі про результати інтелектуальної діяльності в науково-технічній сфері, а також відомості про способи здійснення професійної діяльності , які мають дійсну або потенційну комерційну цінність в силу: 1) невідомості їх третім особам; 2) до яких у третіх осіб немає вільного доступу на законній підставі; 3) щодо яких власником таких відомостей введений режим комерційної таємниці. Володар комерційної таємниці - особа, що володіє на законній підставі інформацією, що становить таку таємницю, яким обмежено доступ до цієї інформації і встановити щодо її режим комерційної таємниці. Цей режим полягає у прийнятті необхідних заходів щодо охорони конфіденційності інформації: 1) визначення її переліку; 2) обмеження до неї доступу; 3) облік осіб, які мають доступ, і (або) осіб, яким була надана або передана така інформація; 4) регулювання відносин з використання відомостей, що становлять комерційну таємницю, працівниками та контрагентами на підставі договорів (трудових, цивільно-правових); 5) нанесення на матеріальні носії (документи) грифа "Комерційна таємниця" із зазначенням її володаря (для юридичних осіб - повне найменування і місце знаходження, для індивідуальних підприємців - прізвище, ім'я, по батькові громадянина, що є індивідуальним підприємцем, і місце проживання). Інформація, щодо якої не встановлено режим комерційної таємниці, не вважається конфіденційною. Відомості, які не можуть становити комерційну таємницю, передбачені в ст. 5 названого Закону (інформація про установчі документи; про чисельність працівників, про умови праці; заборгованість роботодавців із виплати заробітної плати; про порушення законодавства РФ і факти притягнення до відповідальності за вчинення цих порушень і т.д.). Згідно ст. 102 НК РФ податкову таємницю становлять будь-які отримані державними органами (податкові, внутрішніх справ, державного позабюджетного фонду, митні) відомості про платника податків, за винятком інформації: розголошеної платником податку самостійно або за його згодою; про ідентифікаційний номер платника податків; про порушення законодавства про податки і збори і заходи відповідальності за ці порушення; надається відповідно до міжнародних договорів (угод); наданої виборчим комісіям відповідно до законодавства про вибори за наслідками перевірок податковим органом відомостей про розмір і про джерела доходів кандидата і його дружина, а також про майно, що належить кандидату і його дружину на праві власності. Надійшли в державні органи відомості, що становлять податкову таємницю, мають спеціальний режим зберігання. Доступ до них дозволений посадовим особам, визначеним відповідно федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим з контролю та нагляду у сфері податків і зборів, федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим у галузі внутрішніх справ, федеральним органом виконавчої влади, уповноваженим з контролю та нагляду в галузі митної справи (1). --- (1) Див, напр.: Наказ МВС Росії від 26 грудня 2003 р. N 1033 "Про затвердження Переліку посадових осіб системи МВС Росії, які користуються правом доступу до відомостей, що становлять податкову таємницю" / / РГ. 2004. 27 січня. Банківська таємниця - це не підлягає розголошенню інформація про банківський рахунок і вкладі, операції по рахунку і відомостях про клієнта (ст. 857 ГК РФ і ст. 26 Федерального закону від 2 грудня 1990 р. N 395 -1 "Про банки і банківську діяльність" (1)). --- (1) Відомості Верховної РРФСР. 1990. N 27. Ст. 357. Відомості по операціях і рахунках юридичних осіб і громадян видаються кредитною організацією без їх згоди тільки у випадках, передбачених законом. Наприклад, така інформація надається до органів внутрішніх справ при здійсненні ними функцій з виявлення, попередження та припинення податкових злочинів (абз. 3 ст. 26 Федерального закону "Про банки і банківську діяльність"). Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 183 КК РФ, виражається в дії - збиранні відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю. Збирання відомостей - це отримання інформації через подолання прийнятих її володарем правових, організаційних, технічних та інших заходів щодо охорони конфіденційності цієї інформації. Ці відомості можуть перебувати у формі речі або на дискеті, у вигляді креслення, моделі, технологій, формули, символів, технічних рішень і т.п. Перелік способів збирання інформації диспозицією статті необмежений (наприклад, викрадення документів, підкуп, погрози), головне, щоб вони були незаконні. Викрадення документів може бути здійснено будь-яким способом (наприклад, крадіжка, грабіж). Викрадення офіційних документів, що містять відомості, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, повністю охоплюється даною статтею і не вимагає кваліфікації за сукупністю з ч. 1 ст. 325 КК РФ. Під підкупом розуміється передача особі майна або надання йому послуг майнового характеру за заволодіння відповідними відомостями в зв'язку з займаним цією особою службовим становищем. Підкуп, здійснюваний стосовно посадової особи або особи, що виконує управлінські функції в комерційній або іншій організації, кваліфікується за сукупністю зі ст. 291 КК РФ і відповідно ст. 204 КК РФ. Про поняття і видах загроз див. коментар до ст. 179 КК РФ. Дії, пов'язані з застосуванням до особи насильства і заподіяння шкоди здоров'ю, необхідно додатково кваліфікувати за відповідними статтями КК РФ. До іншому незаконному збиранню відомостей можна віднести, наприклад, використання в цих цілях підслуховуючих пристроїв та інших технічних засобів. Збирання відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, шляхом неправомірного доступу до комп'ютерних мереж слід кваліфікувати за сукупністю зі ст. 272 КК РФ. Законний збір інформації буде мати місце у випадках, якщо інформація: 1) розголошена її власником; 2) до неї є вільний доступ; 3) вона отримана особою при здійсненні досліджень або систематичних спостережень; 4) вона отримана від її власника на підставі договору або іншій законній підставі. Діяння є закінченим у момент здійснення збирання відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, будь-яким незаконним способом. Склад злочину формальний. Суб'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 183 КК РФ, характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що незаконним способом збирає комерційну, податкову або банківську таємницю, і бажає цього. Мотиви і цілі не мають значення для кваліфікації. Разом з тим зазначені відомості можуть збиратися з метою їх використання в конкурентній боротьбі або іншої особистої зацікавленістю. Суб'єкт злочину за ч. 1 ст. 183 КК РФ - осудна фізична особа, яка досягла віку шістнадцяти років. Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 2 ст. 183 КК РФ, виражається в діях (бездіяльності) - незаконне розголошення або використання відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, без згоди їх власника. Незаконне розголошення відомостей - це створення винним таких умов, у результаті яких інформація, що становить комерційну, банківську або податкову таємницю, в будь-якій можливій формі (усній, письмовій, в тому числі з використанням технічних засобів) стає відомої третім особам, які не мають до них доступу. Наприклад, операціоністка кредитної організації розповіла знайомому підприємцю, скільки грошових коштів знаходиться на рахунках банку у його конкурента. Під незаконним використанням відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, розуміється їх застосування в будь-якій формі і сфері (підприємницька, побутова). Наприклад, податковий інспектор, що володіє даними про клієнтів торгової компанії, реєструє організацію для здійснення аналогічної діяльності. Незаконне розголошення або використання відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, має бути здійснено без згоди їх власника. Чи не є незаконним надання зазначених відомостей у випадках, передбачених чинним законодавством (наприклад, передача інформації по відповідних запитах в судові, податкові, митні органи). Злочин є закінченим у момент здійснення будь-якого діяння, зазначеного в диспозиції статті. Склад злочину формальний. Суб'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 2 ст. 183 КК РФ, характеризується виною у вигляді прямого умислу. Особа усвідомлює, що незаконно розголошує або використовує відомості, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, без згоди їх власника, і бажає цього. Суб'єкт злочину спеціальний - особа, якій таємниця була довірена або стала відома по службі або роботі, яка досягла віку шістнадцяти років. Цими особами можуть бути службовці державних органів (податкових, внутрішніх справ, прокуратури, суду, митниці), працівники кредитних та інших комерційних організацій, нотаріуси, адвокати. Розголошення відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, особою, якій вона стала відома випадково або помилково, не утворює складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 183 КК РФ. Кваліфікуючі ознаки злочину, передбаченого ч. 2 ст. 183 КК РФ, - заподіяння великого збитку і вчинення діяння з корисливої зацікавленості (див. коментар до ст. 170 КК РФ). Згідно з приміткою до ст. 169 КК РФ під великим збитком розуміється грошова сума, що перевищує двісті п'ятдесят тисяч рублів. З якісної сторони збиток виражається в майнових втратах власника таємниці (наприклад, витрати, пов'язані з переобладнанням виробництва) та упущеної вигоди (наприклад, недоотриманий прибуток в результаті втрати ринку збуту продукції). Посадові особи, незаконно розголосили за хабар відомості, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю, які стали їм відомі по службі, підлягають також відповідальності за ст. 290 КК РФ. Частина 4 ст. 183 КК РФ встановлює кримінальну відповідальність за вчинення злочину, передбаченого ч. ч. 2 і 3 коментованої статті, що призвело до заподіяння тяжких наслідків. Тяжкі наслідки - це оціночне поняття, яке встановлюється судом у кожному конкретному випадку з урахуванням всіх обставин справи. Наприклад, під ним можуть розумітися заподіяння організації сверхкрупного збитків або її банкрутство, важка хвороба або самогубство потерпілого. Між діянням і великим збитком і (або) тяжкими наслідками має бути встановлений причинний зв'язок. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 183. Незаконні отримання та розголошення відомостей, що становлять комерційну, податкову або банківську таємницю Коментар до статті 183 " |
||
|