- Стаття 18.6. Порушення порядку проходження встановлених контрольних пунктів (точок)
порядку проходження встановлених контрольних пунктів (точок) при перетині зовнішнього кордону виняткової економічної зони Російської Федерації - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двадцяти до двадцяти п'яти мінімальних розмірів оплати праці; на посадових осіб - від сорока до п'ятдесяти мінімальних розмірів оплати праці; на юридичних осіб - від чотирьохсот до
- 1. Правові основи інтеграції країн - учасниць Європейського союзу
порушений неофіційний принцип одноголосного прийняття найважливіших рішень (підписаний протокол про ціни, незважаючи на вето Великобританії), що зміцнило тенденцію до наднациональности ЄС [375]. Зазначені характерні риси правової системи ЄС дозволяють досягти високого ступеня правової уніфікації. Уніфіковані матеріально-правові норми містять вже самі тексти
- Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
- Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
- Стаття 331. Поняття злочинів проти військової служби Коментар до статті 331
статтями КК РФ. Видовим об'єктом злочинів проти військової служби є порядок проходження військової служби. Цей порядок регламентується Конституцією РФ, Федеральним законом від 31 травня 1996 р. N 61-ФЗ "Про оборону", Федеральним законом від 23 березня 1998 р. N 53-ФЗ "Про військовий обов'язок і військову службу", Федеральним законом від 27 травня 1998 р. N 76-ФЗ "Про статус військовослужбовців" і
- Стаття 12. Обов'язки поліції
стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
- 1. Загальні питання застосування методу прямого внутрінаціонального регулювання
порушений, має всі законні підстави для опору такому втручанню ... Сутність самого поняття суверенітету виражається в тому, що право створюється декретами суверенної держави »[193]. Проте вже через два роки ці принципові положення були піддані Верховним судом США ревізії у вирішенні 1911 р. за справі «United States v. American Tobacco
- Коментар до статті 18.6
порушення ліцензіатом кваліфікується як порушення ліцензійних вимог і умов і тягне санкції у вигляді зупинення дії ліцензії або її анулювання, застосовувані незалежно від заходів адміністративної відповідальності, передбачених статтею (див. також п. 6 коментарю до ст. 14.1). 4. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені коментованій
- Стаття 13. Права поліції
стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
- Стаття 12. Обов'язки поліції
порушеннях, про пригодах; видавати заявникам на підставі особистих звернень про надходження та реєстрації їх письмових заяв про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах; здійснювати відповідно до підвідомчості перевірку заяв і повідомлень про злочинах, про адміністративні правопорушення, про події і приймати за такими заявами і
|