- Стаття 18.5. Порушення правил, що відносяться до мирного проходу через територіальне море Російської Федерації або до транзитного прольоту через повітряний простір Російської Федерації
Порушення правил, що відносяться до мирного проходу через територіальне море Російської Федерації або до транзитного прольоту через повітряний простір Російської Федерації, - тягне за собою накладення адміністративного штрафу на юридичних осіб у розмірі від трьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів оплати
- Коментар до статті 18.5
1. Згідно п. 2 ст. 5 Закону РФ "Про Державну кордоні Російської Федерації" проходження Державного кордону, якщо інше не передбачено міжнародними договорами РФ, встановлюється по зовнішній межі територіального моря РФ. Не є порушенням правил перетину Державного кордону заходження іноземних суден, іноземних військових кораблів та інших державних суден,
- 4. Злочини, що порушують загальні правила безпеки. Характеристика окремих видів злочинів проти громадської безпеки
Теppоpізм (ст. 205 КК). Як наголошується в Концепції національної безпеки Російської Федерації, затвердженої Указом Президента РФ від 17 грудня 1997 р. N 1300 (в ред. Указу від 10 січня 2000 р. N 24): "У багатьох країнах, у тому числі в Російській Федерації, різко загострилася проблема тероризму, що має транснаціональний характер і загрожує стабільності у світі, що обумовлює
- Стаття 322. Незаконне перетинання Державного кордону Російської Федерації Коментар до статті 322
Основним об'єктом злочину є недоторканність Державного кордону Російської Федерації, нормальний режим її функціонування. Додатковий об'єкт - здоров'я людини. Поняття Державного кордону Російської Федерації наведено в ст. 1 Закону РФ від 1 квітня 1993 р. N 4730-1 "Про Державну кордоні Російської Федерації". Під Державною кордоном Російської Федерації
- Стаття 12. Обов'язки поліції
Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
- § 2. Міжнародно-правова охорона промислової власності
Паризька конвенція про охорону промислової власності 1883 р. і інші угоди з питань промислової власності. Для забезпечення закордонного визнання та охорони прав винахідників і творців інших об'єктів охорони промислової власності полягають міжнародні (міжнародно-правові) угоди, покликані подолати територіальний характер дії прав промислової
- § 2. Види джерел МПП
1. Національний закон. Підзаконні акти. Питання кодифікації міжнародного приватного права в практиці різних держав Значне число сучасних підручників і курсів з міжнародного приватному праву при перерахуванні видів його джерел оперують категорією «внутрішнє законодавство» на противагу поняттю «національний закон» 91. Деякі дослідники використовують більш загальний термін
- 4. Спеціальні екологічні злочини
Зазіхання на водну і повітряну середу. До числа таких посягань відносяться злочини, передбачені ст. 250 (забруднення вод), ст. 252 (забруднення морського середовища) і ст. 251 (забруднення атмосфери). Перераховані злочини поміщені в одну класифікаційну групу по тому ознакою, що повітря і, певною мірою, вода є середовищем існування живих організмів. Повітря і вода -
- Використана література
* (1) Див: Волженкін Б . В. Економічні злочини. Спб., 1999. С. 54. * (2) Див: Волженкін Б.В. Указ. соч. С. 52. * (3) Кримінальне право Росії. Особлива частина / За ред. А . І.Рарога. М., 1998. С. 142-143. * (4) Лопашенко Н.А. Питання кваліфікації злочинів у сфері економічної діяльності. Саратов, 1997. С. 15. * (5) Гаухман Л.Д. , Максимов С.В. Злочини у сфері економічної
- § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
Відмінності органів місцевого самоврядування від органів влади державної чітко простежуються в Конституції Російської Федерації. таких виступають: по-перше, суб'єкт, який дані органи представляють і від імені якого здійснюють будь-які юридичні дії, по-друге, територіальні межі юрисдикції владних органів, по-третє, виняткові, їм одним притаманні особливості.
|