Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 20.27. Порушення правового режиму контртерористичної операції


(в ред. Федерального закону від 27.07.2006 N 153-ФЗ)
1. Непокору законній вимозі посадової особи органу федеральної служби безпеки про дотримання заходів і тимчасових обмежень, встановлених на території (об'єкті), в межах якої (на якому) введено правовий режим контртерористичної операції, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі до п'ятисот рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі до трьох тисяч рублів; на юридичних осіб - від п'яти тисяч до десяти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Несанкціоноване проникнення або спроба проникнення на територію (об'єкт), в межах якої (на якому) введено правовий режим контртерористичної операції, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
3. Перешкоджання проведенню контртерористичної операції -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від однієї тисячі до двох тисяч рублів або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб; на посадових осіб - від трьох тисяч до п'яти тисяч рублів або адміністративний арешт на строк до тридцяти діб; на юридичних осіб - від десяти тисяч до тридцяти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
4. Порушення головним редактором, редакцією засобу масової інформації, організацією, що здійснює теле-та (або) радіомовлення, або іншою організацією, що здійснює випуск або розповсюдження засоби масової інформації, встановлених законодавством про засоби масової інформації умов освітлення контртерористичної операції -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до двох тисяч рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі до п'яти тисяч рублів; на юридичних осіб - від тридцяти тисяч до ста тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 20.27. Порушення правового режиму контртерористичної операції"
  1. Стаття 343. Порушення правил несення служби з охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки Коментар до статті 343
    порушення і дії, що перешкоджають виконанню військовослужбовцями внутрішніх військ службових обов'язків, вимагати від громадян дотримання громадського порядку; - перевіряти у громадян документи, посвідчують їх особу, якщо є достатні підстави підозрювати їх у скоєнні злочину або адміністративного правопорушення; - складати протоколи про адміністративні правопорушення та
  2. Стаття 12. Обов'язки поліції
    стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
  3. Стаття 13. Права поліції
    стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  4. Коментар до статті 3.9
    статтями. 2. За змістом ч. 2 коментованої статті адміністративний арешт застосовується лише за наявності обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, вичерпний перелік яких зазначений у ч. 1 ст. 4.3 КоАП; якщо такі відсутні, повинні бути застосовані інші, менш суворі адміністративні покарання. При вчиненні адміністративного правопорушення, що передбачає
  5. Коментар до статті 18.8
    стаття введена Федеральним законом від 10 січня 2003 р. N 7-ФЗ) залежно від мети в'їзду іноземного громадянина в Російську Федерацію і цілі його перебування в Російській Федерації іноземному громадянину видається віза, яка може бути дипломатичної, службової, звичайної, транзитної і візою тимчасово проживає особи. Віза - видане уповноваженим державним органом дозвіл
  6. Стаття 13. Права поліції
    стаття передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав, належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права громадян і організацій, а також які стосуються не
  7. Стаття 12. Обов'язки поліції
    порушеннях, про пригодах; видавати заявникам на підставі особистих звернень про надходження та реєстрації їх письмових заяв про злочини, про адміністративні правопорушення, про пригодах; здійснювати відповідно до підвідомчості перевірку заяв і повідомлень про злочинах, про адміністративні правопорушення, про події і приймати за такими заявами і
  8. Стаття 3.9. Адміністративний арешт
    порушення вимог режиму надзвичайного стану або правового режиму контртерористичної операції до тридцяти діб. Адміністративний арешт призначається суддею. (В ред. Федерального закону від 27.07.2006 N 153-ФЗ) 2. Адміністративний арешт встановлюється і призначається лише у виняткових випадках за окремі види адміністративних правопорушень і не може застосовуватися до вагітних
  9. § 3. Розгляд економічних спорів арбітражними судами
    стаття / / Збірник постанов Президії Вищого Арбітражного Суду Російської Федерації. Вип. 1. Питання підвідомчості і підсудності. М., 1996. С. 2. [10] Постанови Президії Вищого Арбітражного Суду РФ по конкретних справах публікуються в щомісячному журналі «Вісник Вищого Арбітражного Суду РФ» під рубриками, відбивають певні категорії економічних суперечок.
  10. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    порушень законодавства РФ, у разі порушення норм і правил анулювати ліцензії на здійснення Комерційне право. Ч. II. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1998. С. 346 окремих видів діяльності або зупиняти їх дію, притягати до адміністративної відповідальності осіб, які допустили такі порушення законодавства.