ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.20. Органи, що здійснюють державний нагляд та контроль у сфері меліорації земель


1. Органи, що здійснюють державний нагляд та контроль у сфері меліорації земель, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 10.9, 10.10 (за винятком судноплавних гідротехнічних споруд) цього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) керівник федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі меліорації земель, його заступники;
2) керівник спеціалізованого структурного підрозділу федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі меліорації земель, його заступники;
3) керівники територіальних органів федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі меліорації земель, їх заступники ;
4) керівники уповноважених у сфері меліорації земель органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.20. Органи, що здійснюють державний нагляд та контроль у сфері меліорації земель "
  1. Стаття 28.3. Посадові особи, уповноважені складати протоколи про адміністративні правопорушення
    1. Протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені цим Кодексом, складаються посадовими особами органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення відповідно до глави 23 цього Кодексу, в межах компетенції відповідного органу. Федеральним законом від 21.07.2011 N 252-ФЗ з 1 вересня 2012 роки частина 2 статті 28.3 буде доповнена
  2. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    Правове становище селянського (фермерського) господарства визначається нормами Цивільного кодексу РФ і спеціальним законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. ( в ред. від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  5. § 3. Екологічні вимоги до хліборобам
    (специфічні вимоги; меліорація; хімізація) Згідно зі ст. 46 Закону про охорону навколишнього природного середовища юридичні та фізичні особи, які ведуть сільське господарство, зобов'язані виконувати комплекс заходів з охорони грунтів, водойм, лісів та іншої рослинності, тваринного світу від шкідливого впливу стихійних сил природи, побічних наслідків застосування сільськогосподарської техніки, хімічних
  6. § 1. Поняття та органи публічного управління земельними ресурсами
    Під публічним управлінням земельними ресурсами розуміється діяльність органів публічної влади, спрямована на забезпечення раціонального використання і охорони земельних ресурсів. Оскільки цим же цілям служить і правове регулювання земельних відносин, виникає питання про співвідношення цих понять. Безсумнівно, що вони тісно взаємопов'язані. І все ж ототожнювати їх, очевидно, не слід, якщо
  7. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    Принципи екологічного права виникають з сучасного розуміння значення доброякісної природного середовища для здорового життя людей, забезпечення їх ресурсами та іншими засобами життя, а також розуміння впливу людської життєдіяльності на якісний стан природного середовища і здатності людей змінювати свою поведінку по відношенню до навколишньої природи відповідно до пізнаних
  8. 31.2. Органи державного управління екологією
    Реалізують державну політику України в галузі екології органи загальної компетенції: Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, а також центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Кабінет Міністрів України, як вищий орган центральної виконавчої влади, згідно зі ст. 116 Конституції
  9. 31.3. Державний контроль і нагляд у сфері природокористування та охорони природних ресурсів
    Завдання контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями , незалежно від форм власності та підпорядкування. Державний екологічний контроль і нагляд складаються у спостереженні за станом навколишнього природного
  10. Коментар до статті 9.2
    1. Згідно з Федеральним законом від 21 липня 1997 р. N 117-ФЗ "Про безпеку гідротехнічних споруд" до гідротехнічних споруд відносяться греблі, будівлі гідроелектростанцій, водоскидні, водоспускні і водовипускні споруди, тунелі, канали, насосні станції, судноплавні шлюзи, суднопідіймачі; споруди, призначені для захисту від повеней і руйнувань берегів водосховищ,