Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.21. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель


Відповідно до Федерального закону від 24.07.2007 N 212-ФЗ з 1 січня 2013 року в частині 1 статті 23.21 слова "статтею 8.5" будуть замінені словами "статтями 7.34 і 8.5".
1. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 7.1, частиною 1 статті 7.2, статтею 7.10 (в частині самовільної поступки права користування землею і самовільної міни земельної ділянки), статтею 8.8 цього Кодексу.
(Частина перша в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) головний державний інспектор Російської Федерації з використання та охорони земель, його заступники;
2) головні державні інспектори суб'єктів Російської Федерації з використання та охорони земель, їх заступники;
3) головні державні інспектори міст і районів з використання та охорони земель, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.21. Органи, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель "
  1. § 1. Підряд
    Договори підряду представлені в загальногромадянський законодавстві такими різновидами, як будівельний і побутової поспіль, підряд на виконання проектних та вишукувальних робіт та підрядні роботи для державних потреб. До всіх цих видів договорів підряду застосовуються норми ст. 702-729 ГК, утворюють як би спільну частину законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва робіт і
  2. § 3. Правове становище селянського (фермерського) господарства
    Правове становище селянського (фермерського) господарства визначається нормами Цивільного кодексу РФ і спеціальним законодавчим актом - Законом РФ «Про селянське (фермерське) господарство» від 20 листопада 1990 р. ( в ред. від 1993 р.). В економічній структурі аграрного сектора селянські (фермерські) господарства займають скромне місце: на їхню частку припадає не більше 1% виробництва товарної
  3. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  4. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. Ad hoc [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. Ad referendum [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A fortiori [а фортіорі] - тим більше 4. A posteriori [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A priori [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. Bona fide [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. Causa [кауза] -
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  6. § 2. Особливості реалізації галузевих принципів земельного права
    У сучасному земельному праві в умовах триваючих процесів реорганізації земельних відносин у суспільстві правові принципи сформульовані гранично конкретно і чітко. Проте їх перелік не є вичерпним. Стаття перша Земельного кодексу (далі - ЗК РФ) формулює такі основні принципи. 1) Облік значення землі як основи життя і діяльності людини. Згідно із зазначеним
  7. § 10. Правовий режим земель, наданих для потреб оборони, безпеки та іншого спеціального призначення
    1. Відповідно до ст. 93 ЗК РФ до земель даної категорії належать земельні ділянки, надані відповідним суб'єктам для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил, прикордонних, внутрішніх та залізничних військ. Зазначені землі надаються в безстрокове (постійне) користування
  8. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    Принципи екологічного права виникають з сучасного розуміння значення доброякісної природного середовища для здорового життя людей, забезпечення їх ресурсами та іншими засобами життя, а також розуміння впливу людської життєдіяльності на якісний стан природного середовища і здатності людей змінювати свою поведінку по відношенню до навколишньої природи відповідно до пізнаних
  9. 11.1. Загальні положення
    У процесі здійснення господарської, військової, управлінської та іншої діяльності людина може надавати і чинить негативний вплив на навколишнє природне середовище, в результаті чого зменшуються не заповнює природні ресурси, погіршуються умови життя людей. Відносини, що виникають в результаті взаємодії суспільства і навколишнього природного середовища (екологічні відносини),
  10. 11.2. Екологічні вимоги при здійсненні окремих видів діяльності
    Природоохранительное законодавство поряд з встановленням загальних положень про охорону навколишнього природного середовища визначає і конкретні екологічні вимоги при здійсненні окремих видів діяльності. Так, встановлюються загальні екологічні вимоги до розміщення, проектування, будівництва, реконструкції, введення в експлуатацію та експлуатації підприємств, споруд та інших об'єктів;