Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змістом підручника

Стаття 23.36. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері транспорту


(в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ)
1. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері транспорту, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 7.7 (щодо судноплавних гідротехнічних споруд), статтею 8.2 (в частині порушення екологічних вимог на морському, внутрішньому водному, автомобільному транспорті, залізничному транспорті загального і незагального користування), статтею 8.3 (в частині порушення правил поводження з пестицидами та агрохімікатами на морському, внутрішньому водному, автомобільному транспорті та у дорожньому господарстві, на залізничному транспорті загального і незагального користування), статтями 8.22 , 8.23, статтею 9.2 (щодо судноплавних гідротехнічних споруд), статтею 10.10 (щодо судноплавних гідротехнічних споруд), статтями 11.1, 11.6, частинами 1, 3 та 4 статті 11.7, статтями 11.8, 11.9 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частинами 2 і 3 статті 11.14, статтями 11.14.1, 11.14.2, 11.15, частиною 1 статті 11.15.1, статтею 11.16, частиною 5 статті 11.17, статтями 11.23, 11.26, 11.27, 11.29, частиною 2 статті 12.3 (про управління транспортним засобом водієм, що не мають при собі ліцензійної картки), статтями 12.21.1 і 12.21.2 (в частині здійснення контролю за дотриманням порядку здійснення міжнародних автомобільних перевезень), частиною 10 статті 19.5, статтею 19.7.5, частиною 2 статті 19.22 справжнього Кодексу.
(в ред. Федеральних законів від 27.07.2010 N 195-ФЗ, від 21.04.2011 N 69-ФЗ, від 18.07.2011 N 237-ФЗ, від 31.01.2012 N 2-ФЗ)
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) на автомобільному транспорті та у дорожньому господарстві - керівник федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, його заступники, керівники структурних підрозділів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, керівники територіальних органів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, інші посадові особи федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, уповноважені здійснювати контроль і нагляд у сфері транспорту (державні транспортні інспектора), - про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 8.2 ( в частині порушення екологічних вимог на автомобільному транспорті), статтею 8.3 (в частині порушення правил поводження з пестицидами та агрохімікатами на автомобільному транспорті та у дорожньому господарстві), статтями 8.22, 8.23, 11.14.1, 11.14.2, 11.15, 11.23, 11.26, 11.27, 11.29, частиною 2 статті 12.3 (про управління транспортним засобом водієм, що не мають при собі ліцензійної картки), статтями 12.21.1 і 12.21.2 (в частині здійснення контролю за дотриманням порядку здійснення міжнародних автомобільних перевезень) цього Кодексу;
(в ред. Федерального закону від 21.04.2011 N 69-ФЗ)
2) на морському транспорті - керівник федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, його заступники, керівники структурних підрозділів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, керівники територіальних органів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, інші посадові особи федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, уповноважені здійснювати контроль і нагляд у сфері транспорту (державні транспортні інспектора), - про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 8.2 (в частині порушення екологічних вимог на морському транспорті), статтею 8.3 (у частині порушення правил поводження з пестицидами та агрохімікатами на морському транспорті), статтями 8.22, 8.23, 11.6, частинами 1, 3 та 4 статті 11.7, статтями 11.8, 11.9 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частиною 2 статті 11.14, статтями 11.15 , 11.16, частиною 5 статті 11.17, частиною 2 статті 19.22 справжнього Кодексу, капітани морських портів - про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 11.6, частинами 1, 3 та 4 статті 11.7, статтями 11.8, 11.9 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частиною 2 статті 11.14, статтями 11.15, 11.16, частиною 5 статті 11.17, частиною 2 статті 19.22 справжнього Кодексу;
(в ред. Федерального закону від 31.01.2012 N 2-ФЗ)
3) на внутрішньому водному транспорті - керівник федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, його заступники, керівники структурних підрозділів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, керівники територіальних органів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, інші посадові особи федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, уповноважені здійснювати контроль і нагляд у сфері транспорту (державні транспортні інспектора), - про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 7.7 (щодо судноплавних гідротехнічних споруд), статтею 8.2 (в частині порушення екологічних вимог на внутрішньому водному транспорті), статтею 8.3 (в частині порушення правил поводження з пестицидами та агрохімікатами на внутрішньому водному транспорті) , статтями 8.22, 8.23, статтею 9.2 (щодо судноплавних гідротехнічних споруд), статтею 10.10 (щодо судноплавних гідротехнічних споруд), статтею 11.6, частиною 1 статті 11.7, статтями 11.8, 11.9 - 11.11, частиною 1 статті 11.13, частиною 2 статті 11.14 , статтями 11.15, 11.16, частиною 5 статті 11.17 справжнього Кодексу;
4) на залізничному транспорті загального і незагального користування - керівник федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, його заступники , керівники структурних підрозділів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, керівники територіальних органів федерального органу виконавчої влади, що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, їх заступники, інші посадові особи федерального органу виконавчої влади , що здійснює функції з контролю і нагляду у сфері транспорту, уповноважені здійснювати контроль і нагляд у сфері транспорту (державні транспортні інспектора), - про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 8.2 (в частині порушення екологічних вимог на залізничному транспорті загального і незагального користування), статтею 8.3 (у частині порушення правил поводження з пестицидами та агрохімікатами на залізничному транспорті загального і незагального користування), статтею 11.1, частиною 3 статті 11.14, статтями 11.15, 11.16 цього Кодексу.
(В ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 237-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 23.36. Органи, які здійснюють функції по контролю і нагляду у сфері транспорту"
  1. § 3 . Умови дійсності і види недійсних угод
    Загальні положення. Для того щоб угода призвела до тих правових наслідків, яких бажають досягти її учасники, необхідний ряд умов, яким вона повинна відповідати. По-перше, здійснювати угоди можуть лише особи, що володіють такою складовою частиною дієздатності, як сделкоспособность. По-друге, потрібно, щоб особа дійсно бажало здійснити операцію і правильно висловило зовні волю на її
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  3. Стаття 14. Прокурорський нагляд
    Стаття, що присвячена здійсненню прокурорського нагляду за виконанням коментованого Закону. Відповідно до ч. 1 ст. 129 Конституції РФ прокуратура РФ становить єдину централізовану систему з підпорядкуванням нижчестоящих прокурорів вищестоящим і Генеральному прокурору РФ. Як встановлено в ч. 5 зазначеної статті, повноваження, організація і порядок діяльності прокуратури РФ
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  5. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 Перерахованими у цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2. Для
  6. Тема 4.2. Правові екологічні вимоги, процедури і відносини з використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища
    Принципи екологічного права виникають з сучасного розуміння значення доброякісної природного середовища для здорового життя людей, забезпечення їх ресурсами та іншими засобами життя, а також розуміння впливу людської життєдіяльності на якісний стан природного середовища і здатності людей змінювати свою поведінку по відношенню до навколишньої природи відповідно до пізнаних
  7. 23.2. Види адміністративного нагляду
    В адміністративній науці виділяють такі види адміністративного нагляду: - державний санітарно-епідеміологічний нагляд; - нагляд за дотриманням законодавства про працю; - державний геодезичний нагляд; - державний нагляд за безпекою дорожнього руху; - державний пожежний нагляд; - адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення
  8. 30.4. Управління трубопровідним транспортом
    Стаття 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт» підкреслює, що цей вид транспорту має важливе народногосподарське та оборонне значення. Тому, враховуючи його пріоритетність в економіці України, Закон України «Про трубопровідний транспорт» визначає такі основні принципи державної політики в цій сфері економіки: - забезпечення надійного і безпечного функціонування
  9. 1. Правові основи інтеграції країн - учасниць Європейського союзу
    Процес економічної і політичної інтеграції країн Західної Європи є справді унікальним явищем. Європейським державам вдалося, долаючи численні розбіжності, розробити гнучкі політичні та правові механізми для поступового об'єднання в союз, в рамках якого проводиться єдина економічна, правова, соціальна, культурна, аграрна,
  10. § 2. Кореляція проступків і злочинів по дореволюційному російському праву
    Відповідальність за незначні проступки в Росії кінця XIX в. регламентувалася різними актами. Деякі з них передбачали санкції залежно від станової приналежності правопорушника. Так, згідно з Лісовим статутом (вид. 1876 р. в ред. 1890 р., додаток до ст. 1, прямуючи.), А також Зводом законів Російської імперії (т. VIII, ч. 1) стягнення і покарання за порушення