Головна
ГоловнаКримінальне, кримінально-процесуальне правоКримінальне право → 
« Попередня Наступна »
А.В. Діамантів. Коментар до Кримінального кодексу РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації Коментар до статті 253

Об'єктом злочину, передбаченого ст. 253 КК РФ, є суверенне право РФ на континентальний шельф та виключну економічну зону, відносини щодо забезпечення безпеки морського судноплавства в зонах споруд та установок на шельфі, а також відносини з охорони природних (живих і неживих) ресурсів континентального шельфу РФ та виключної економічної зони РФ .
Правовий режим континентального шельфу визначається нормами Женевської конвенції про континентальний шельф 1958 (1); Федеральним законом від 30 листопада 1995 р. N 187-ФЗ "Про континентальний шельф Російської Федерації" (2); Законами РФ від 21 лютого 1992 р. N 2395-1 "Про надра" (3), від 22 березня 1995 р. N 52-ФЗ "Про тваринний світ" (4), іншими законодавчими актами РФ, а також численними нормативними правовими актами міністерств і відомств.
---
(1) Відомості Верховної Ради СРСР. 1964. N 28. Ст. 329.
(2) СЗ РФ. 1995. N 49. Ст. 4694.
(3) СЗ РФ. 1992. N 50. Ст. 823.
(4) СЗ РФ. 1995. N 31. Ст. 3883.
Правовий режим морської виняткової економічної зони визначається Федеральними законами від 17 грудня 1998 р. N 191-ФЗ "Про виключну економічну зону РФ" (1), від 31 липня 1998 р. N 155-ФЗ " Про внутрішніх морських водах, територіальному морі та прилеглій зоні Російської Федерації "(2) і іншими федеральними законами, застосовними до виключної економічної зони РФ і діяльності в ній, зокрема цивільним законодавством, законодавством про надра, про тваринний світ. Корисні роз'яснення про порядок використання живих і неживих ресурсів континентального шельфу Російської Федерації та ліцензування робіт, проведених на ньому, дано у листі Вищого Арбітражного Суду РФ від 15 лютого 1996 р. "Про Федеральному законі від 30 листопада 1995 р. N 187-ФЗ" Про континентальному шельфі Російської Федерації "(3).
---
(1) СЗ РФ. 1998. N 51. Ст. 6273.
(2) СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3833.
(3) Див: Держава і право. 1997. N 7. С. 58.
Розглянута стаття складається з двох частин, які передбачають різні за своїми об'єктивними і суб'єктивними ознаками злочину.
Частина 1 ст. 253 КК РФ передбачає відповідальність за порушення законодавства про континентальний шельф Російської Федерації та виключній економічній зоні Російської Федерації, не є екологічними злочинами. Ці порушення посягають на відносини щодо забезпечення безпеки морського судноплавства і суверенних прав Російської Федерації на континентальному шельфі та виключній економічній зоні Російської Федерації.
Предмет злочину, передбаченого ч. 1 ст. 253 КК РФ, - незаконно створені на континентальному шельфі споруди, незаконно створені навколо них або у виключній економічній зоні Російської Федерації зони безпеки, а також засоби забезпечення безпеки морського судноплавства.
Під спорудами розуміються штучні острови, бурові та інші установки, платформи різного призначення, причали та інші будівлі. Вони не володіють статусом природних островів, не мають територіального моря, виключної економічної зони і континентального шельфу (п. п. 1, 3 ст. 16 Федерального закону від 30 листопада 1995 р.).
Навколо штучних островів, установок, платформ та інших споруд встановлюються зони безпеки, які простягаються не більше ніж на 500 метрів від кожної точки зовнішнього краю названих споруд (п. 4 ст. 16 Закону від 30 листопада 1995 р.).
Слід погодитися , що за змістом ч. 1 ст. 253 КК РФ під спорудами слід також розуміти підводні кабелі і трубопроводи різного призначення (1). Думається, до них необхідно віднести і пристрої для вирощування морської продукції, зокрема молюсків з штучним перлами, морських їжаків, плантації культивованої морської капусти (ламінарії).
---
(1) Лопашенко Н.А. Екологічні злочину. СПб., 2002. С. 141.
Засоби забезпечення безпеки морського судноплавства - це різні пристрої, попереджувальні морські та повітряні судна про наявність споруд: маяки, бакени, моли (пристрої для захисту від хвиль), світлові, світлозвукові пристрої та ін
З об'єктивної сторони злочин, передбачений ч. 1 ст. 253 КК РФ, виражається у незаконному зведенні споруд на континентальному шельфі Російської Федерації, незаконне створення навколо них або у виключній економічній зоні Російської Федерації зон безпеки, порушення правил будівництва, експлуатації, охорони та ліквідації зведених споруд і засобів забезпечення безпеки морського судноплавства.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони злочину є місце скоєння злочину: континентальний шельф і виняткова економічна зона Російської Федерації. Поняття їх містилося в коментарі до ст. 252 КК РФ.
Створювати штучні острови, установки та інші споруди на шельфі можуть:
- федеральні органи виконавчої влади та органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації;
- фізичні та юридичні особи Російської Федерації;
- іноземні держави, їх фізичні та юридичні особи;
- компетентні міжнародні організації.
Порядок подання, розгляду, оцінки запитів на створення штучних споруд на шельфі і порядок прийняття інших рішень встановлюються Федеральним законом "Про континентальний шельф Російської Федерації" і міжнародними договорами Російської Федерації (ст. ст. 17 - 20). Порядок прокладки підводних кабелів і трубопроводів на континентальному шельфі викладений у ст. 22 цього Закону. Діяльність на штучному острові, платформі спорудженні може бути припинена на підставі рішення суду (ст. 21 названого Закону).
Перелік правил, якими повинні керуватися заявники, досить великий. Так, незаконними визнаються зведення споруд без дозволу або з недотриманням встановлених в ньому умов (не в тому місці, не на тій глибині, без дотримання заходів безпеки); створення з порушенням встановлених правил зон безпеки або охорона або ліквідація з порушенням правил зведених споруд або засобів забезпечення безпеки.
Передача заявниками, які отримали дозвіл на створення споруд, прав на зведення та користування ними іншим особам забороняється. Експлуатація споруд такими особами також утворює склад розглядуваного злочину.
Закінчено злочин, передбачений ч. 1 ст. 253 КК РФ, з моменту вчинення хоча б одного із зазначених у ній діянь.
Склад злочину формальний, наслідки не входять до числа його обов'язкових ознак. При їх наявності (у вигляді забруднення вод, аварії корабля) вчинене утворює сукупність злочинів і кваліфікується за ч. 1 ст. 253 і відповідною статтею КК РФ (ст. ст. 252, 263, наприклад).
З суб'єктивної сторони злочин скоюється з прямим умислом: особа усвідомлює суспільну небезпеку своїх дій і бажає їх здійснити (звести споруду, створити зону безпеки і т.п.).
Мотиви і цілі для кваліфікації злочину значення не мають.
Суб'єкт злочину - осудна шістнадцятирічне особа, відповідальна за здійснення відповідної діяльності. Суб'єкт спеціальний.
Частина 2 ст. 253 КК РФ забороняє проведення досліджень, розвідку, розробку природних багатств континентального шельфу Російської Федерації та виключної економічної зони Російської Федерації без відповідного дозволу . Ці дії утворюють склад екологічного злочину.
Предметом цього злочину є природні багатства континентального шельфу або виключної економічної зони Російської Федерації (природні ресурси). Природні багатства шельфу становлять: мінеральні та інші неживі ресурси морського дна і його надр (руди, мінерали, нафта, газ тощо), а також живі організми "сидячих" видів, тобто організми, які в належний період промислу знаходяться в нерухомому стані на морському дні або не здатні пересуватися інакше, як перебуваючи в постійному фізичному контакті з морським дном або його надрами (краби, гребінці, устриці, мідії, морські їжаки і зірки, трепанги, кукумарії, губки "сидячих" видів, морські водорості та ін.)
До природних багатств виняткової економічної зони Російської Федерації ставляться її біоресурси: риби, морські звірі, інші ссавці, водоплавні птахи.
Об'єктивна сторона злочину полягає у вчиненні хоча б однієї з таких дій: дослідження, розвідка, розробка природних багатств континентального шельфу Російської Федерації або виключної економічної зони Російської Федерації, що проводяться без відповідного дозволу.
Під дослідженнями розуміються морські наукові та морські ресурсні дослідження (ст. 23 Федерального закону "Про континентальний шельф Російської Федерації").
Суб'єкти морських наукових досліджень, порядок отримання дозволу на їх проведення, порядок їх проведення, підстави для відмови у видачі дозволів детально викладені в розділі V "Морські наукові дослідження" названого Закону.
Незаконними морські наукові дослідження слід визнавати, якщо вони здійснюються без дозволу (тобто за відсутності такого у особи) або коли ця особа здійснює ці дослідження в місці, не позначеному в дозволі, або якщо їх проводить особа, яка не вказане в дозволі, по переданому йому іншою особою дозволу.
Дозвіл на проведення морських наукових досліджень видається спеціально уповноваженим на те органом з науки і технічної політики за погодженням з іншими заінтересованими органами виконавчої влади (з оборони, рибальству , охорону навколишнього середовища та ін.)
Дозволи на регіональне геологічне вивчення шельфу; пошук мінеральних ресурсів, їх розвідку і розробку; будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з експлуатацією ресурсів шельфу; збору палеонтологічних, мінералогічних та інших геологічних колекційних матеріалів видаються спеціально уповноваженим на те федеральним органом по геології і використанню надр (Федеральне агентство з надрокористування) за погодженням з іншими зацікавленими федеральними органами (з оборони, рибальству та ін.)
Дозвіл на проведення морських ресурсних досліджень видається Федеральним агентством з рибальства за погодженням із зазначеними федеральними органами.
Порядок розгляду запитів та обов'язки заявників викладені у ст. ст. 23 - 30 Федерального закону "Про континентальний шельф" і ст. ст. 19 - 21 Федерального закону "Про виключну економічну зону".
Під розвідкою природних багатств слід розуміти пошук живих і неживих ресурсів, визначення їх кількості, обсягів, продуктивності, можливості промисловий видобутку і т . п.
Розробка природних багатств являє собою їх промисловий видобуток. Розробка цих багатств здійснюється з урахуванням їх раціонального використання та відновлення ресурсів на основі щорічно встановлюються Урядом РФ квот (1).
---
(1) Див, напр., Постанова Уряду РФ від 27 грудня 2000 р. "Про квоти на вилов (видобуток) водних біологічних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, континентального шельфу та виключної економічної зони Російської Федерації" / / Відомості Верховної. 2001. N 1. Ст . 136.
Порядок проведення розвідки і розробки природних багатств також досить докладно врегульовано в названому вище законодавстві. Так, дозволу (ліцензії) на промисел живих ресурсів континентального шельфу та морської виняткової зони російським і іноземним заявникам видаються спеціально уповноваженим федеральним органом з рибальства - Федеральним агентством з рибальства при Міністерстві сільського господарства РФ.
Ліцензії дійсні протягом календарного року в межах зазначених у них районів промислу і на зазначені види живих ресурсів. На кожному судні, що виробляє промисел, повинен бути оригінал ліцензії.
Злочин вважається закінченим з моменту виконання хоча б однієї з дій, зазначених у ч. 2 ст. 253 КК РФ. Склад злочину формальний.
З суб'єктивної сторони злочин, передбачений ч. 2 ст. 253 КК РФ, здійснюється з прямим умислом. Особа усвідомлює суспільну небезпеку вчинення перелічених у законі дій, розуміє, що робить їх без відповідного дозволу, і бажає ці діяння вчинити.
Суб'єкт злочину - громадяни РФ, особи без громадянства або іноземні громадяни, які досягли віку шістнадцяти років. Суб'єкт загальний.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації Коментар до статті 253 "
  1. 3. Застава
    порушень з боку третіх осіб і в цьому відношенні схоже з правом власності ". У своїх міркуваннях автори спираються на ст. 316 ЦК Республіки Казахстан (у російському ГК - ст. 347), що наділяє заставодержателя правом витребувати вибув з володіння його самого або заставодавця (боржника) предмет застави у особи, володіння якого цим предметом незаконно. ---
  2. Стаття 252. Забруднення морського середовища Коментар до статті 252
      статтях про відповідальність за екологічні злочини не робиться жодної різниці між "шкодою здоров'ю" (ст. ст. 246, 248, 250, 254 та ін КК РФ) і "істотною шкодою здоров'ю" (ч. 1 ст. 247, ч.2 ст. 252 КК РФ). Не проводиться такої відмінності і в Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 5 листопада 1998 р. "Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за екологічні
  3. Стаття 255. Порушення правил охорони і використання надр Коментар до статті 255
      порушення правил охорони і використання надр при вчиненні хоча б одного з нижчеперелічених дій (бездіяльності): проектуванні; розміщенні; будівництві; введенні в експлуатацію та експлуатації гірничодобувних підприємств або підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; самовільної забудови площ залягання корисних копалин; наявності наслідків у вигляді заподіяння
  4. Стаття 257. Порушення правил охорони водних біологічних ресурсів Коментар до статті 257
      порушення правил лісосплаву складають діяння, які заподіюють шкоду рибним запасам: а) при здійсненні робіт, пов'язаних з підготовкою лісу для сплаву; б) під час фактичного сплаву; в) шляхом невиконання робіт з приведення водойм в порядок в процесі їх експлуатації, які належало виконати. У рибогосподарських водоймах забороняється проводити без дозволу органів рибохорони
  5. Стаття 13. Права поліції
      стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
  6. § 2. Види джерел МПП
      стаття і окремі положення деяких інших розділів Закону являють собою нормативний масив, що був у відповідних розділах Основ цивільного законодавства 1961 і 1991 рр.., а також цивільних кодексах союзних республік, зокрема ЦК УРСР 1964 р., що стосується МПП, проте істотно доповнений новими колізійними принципами і правовими рішеннями сучасного характеру.
  7. 11.1. Загальні положення
      253); псування землі (ст. 254), порушення правил охорони і використання надр (ст. 255); незаконний видобуток водних тварин і рослин (ст. 256), порушення правил охорони рибних запасів (ст. 257); незаконне полювання (ст . 258); знищення критичних місць проживання для організмів, занесених до Червоної книги Російської Федерації (ст. 259); незаконну порубку дерев і чагарників (ст. 260); знищення
  8. Стаття 3.5. Адміністративний штраф
      порушення (далі - мінімальний розмір оплати праці); 2) вартості предмета адміністративного правопорушення на момент закінчення або припинення адміністративного правопорушення; 3) сумі несплачених податків, зборів, що підлягають сплаті на момент закінчення або припинення адміністративного правопорушення, або сумі незаконної валютної операції, або сумі несплаченого адміністративного штрафу.
  9. Стаття 4.5. Давність притягнення до адміністративної відповідальності
      порушення не може бути винесено після закінчення двох місяців з дня вчинення адміністративного правопорушення, а за порушення законодавства Російської Федерації про внутрішніх морських водах, територіальному морі, континентальному шельфі, про виняткову економічну зону Російської Федерації, митного, антимонопольного, валютного законодавства Російської Федерації, законодавства
  10. Стаття 27.2. Доставлення
      статтями 19.3, 20.1 - 20.3, 20.5, 20.8, 20.13, 20.17 - 20.22 цього Кодексу, - в службове приміщення органу внутрішніх справ (міліції) або в приміщення органу місцевого самоврядування сільського поселення; 4) посадовими особами органів, на які покладено нагляд або контроль за дотриманням правил користування транспортом, при виявленні адміністративних правопорушення на транспорті - в службове
© 2014-2022  yport.inf.ua