Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації Коментар до статті 253 |
||
Правовий режим континентального шельфу визначається нормами Женевської конвенції про континентальний шельф 1958 (1); Федеральним законом від 30 листопада 1995 р. N 187-ФЗ "Про континентальний шельф Російської Федерації" (2); Законами РФ від 21 лютого 1992 р. N 2395-1 "Про надра" (3), від 22 березня 1995 р. N 52-ФЗ "Про тваринний світ" (4), іншими законодавчими актами РФ, а також численними нормативними правовими актами міністерств і відомств. --- (1) Відомості Верховної Ради СРСР. 1964. N 28. Ст. 329. (2) СЗ РФ. 1995. N 49. Ст. 4694. (3) СЗ РФ. 1992. N 50. Ст. 823. (4) СЗ РФ. 1995. N 31. Ст. 3883. Правовий режим морської виняткової економічної зони визначається Федеральними законами від 17 грудня 1998 р. N 191-ФЗ "Про виключну економічну зону РФ" (1), від 31 липня 1998 р. N 155-ФЗ " Про внутрішніх морських водах, територіальному морі та прилеглій зоні Російської Федерації "(2) і іншими федеральними законами, застосовними до виключної економічної зони РФ і діяльності в ній, зокрема цивільним законодавством, законодавством про надра, про тваринний світ. Корисні роз'яснення про порядок використання живих і неживих ресурсів континентального шельфу Російської Федерації та ліцензування робіт, проведених на ньому, дано у листі Вищого Арбітражного Суду РФ від 15 лютого 1996 р. "Про Федеральному законі від 30 листопада 1995 р. N 187-ФЗ" Про континентальному шельфі Російської Федерації "(3). --- (1) СЗ РФ. 1998. N 51. Ст. 6273. (2) СЗ РФ. 1998. N 31. Ст. 3833. (3) Див: Держава і право. 1997. N 7. С. 58. Розглянута стаття складається з двох частин, які передбачають різні за своїми об'єктивними і суб'єктивними ознаками злочину. Частина 1 ст. 253 КК РФ передбачає відповідальність за порушення законодавства про континентальний шельф Російської Федерації та виключній економічній зоні Російської Федерації, не є екологічними злочинами. Ці порушення посягають на відносини щодо забезпечення безпеки морського судноплавства і суверенних прав Російської Федерації на континентальному шельфі та виключній економічній зоні Російської Федерації. Предмет злочину, передбаченого ч. 1 ст. 253 КК РФ, - незаконно створені на континентальному шельфі споруди, незаконно створені навколо них або у виключній економічній зоні Російської Федерації зони безпеки, а також засоби забезпечення безпеки морського судноплавства. Під спорудами розуміються штучні острови, бурові та інші установки, платформи різного призначення, причали та інші будівлі. Вони не володіють статусом природних островів, не мають територіального моря, виключної економічної зони і континентального шельфу (п. п. 1, 3 ст. 16 Федерального закону від 30 листопада 1995 р.). Навколо штучних островів, установок, платформ та інших споруд встановлюються зони безпеки, які простягаються не більше ніж на 500 метрів від кожної точки зовнішнього краю названих споруд (п. 4 ст. 16 Закону від 30 листопада 1995 р.). Слід погодитися , що за змістом ч. 1 ст. 253 КК РФ під спорудами слід також розуміти підводні кабелі і трубопроводи різного призначення (1). Думається, до них необхідно віднести і пристрої для вирощування морської продукції, зокрема молюсків з штучним перлами, морських їжаків, плантації культивованої морської капусти (ламінарії). --- (1) Лопашенко Н.А. Екологічні злочину. СПб., 2002. С. 141. Засоби забезпечення безпеки морського судноплавства - це різні пристрої, попереджувальні морські та повітряні судна про наявність споруд: маяки, бакени, моли (пристрої для захисту від хвиль), світлові, світлозвукові пристрої та ін З об'єктивної сторони злочин, передбачений ч. 1 ст. 253 КК РФ, виражається у незаконному зведенні споруд на континентальному шельфі Російської Федерації, незаконне створення навколо них або у виключній економічній зоні Російської Федерації зон безпеки, порушення правил будівництва, експлуатації, охорони та ліквідації зведених споруд і засобів забезпечення безпеки морського судноплавства. Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони злочину є місце скоєння злочину: континентальний шельф і виняткова економічна зона Російської Федерації. Поняття їх містилося в коментарі до ст. 252 КК РФ. Створювати штучні острови, установки та інші споруди на шельфі можуть: - федеральні органи виконавчої влади та органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації; - фізичні та юридичні особи Російської Федерації; - іноземні держави, їх фізичні та юридичні особи; - компетентні міжнародні організації. Порядок подання, розгляду, оцінки запитів на створення штучних споруд на шельфі і порядок прийняття інших рішень встановлюються Федеральним законом "Про континентальний шельф Російської Федерації" і міжнародними договорами Російської Федерації (ст. ст. 17 - 20). Порядок прокладки підводних кабелів і трубопроводів на континентальному шельфі викладений у ст. 22 цього Закону. Діяльність на штучному острові, платформі спорудженні може бути припинена на підставі рішення суду (ст. 21 названого Закону). Перелік правил, якими повинні керуватися заявники, досить великий. Так, незаконними визнаються зведення споруд без дозволу або з недотриманням встановлених в ньому умов (не в тому місці, не на тій глибині, без дотримання заходів безпеки); створення з порушенням встановлених правил зон безпеки або охорона або ліквідація з порушенням правил зведених споруд або засобів забезпечення безпеки. Передача заявниками, які отримали дозвіл на створення споруд, прав на зведення та користування ними іншим особам забороняється. Експлуатація споруд такими особами також утворює склад розглядуваного злочину. Закінчено злочин, передбачений ч. 1 ст. 253 КК РФ, з моменту вчинення хоча б одного із зазначених у ній діянь. Склад злочину формальний, наслідки не входять до числа його обов'язкових ознак. При їх наявності (у вигляді забруднення вод, аварії корабля) вчинене утворює сукупність злочинів і кваліфікується за ч. 1 ст. 253 і відповідною статтею КК РФ (ст. ст. 252, 263, наприклад). З суб'єктивної сторони злочин скоюється з прямим умислом: особа усвідомлює суспільну небезпеку своїх дій і бажає їх здійснити (звести споруду, створити зону безпеки і т.п.). Мотиви і цілі для кваліфікації злочину значення не мають. Суб'єкт злочину - осудна шістнадцятирічне особа, відповідальна за здійснення відповідної діяльності. Суб'єкт спеціальний. Частина 2 ст. 253 КК РФ забороняє проведення досліджень, розвідку, розробку природних багатств континентального шельфу Російської Федерації та виключної економічної зони Російської Федерації без відповідного дозволу . Ці дії утворюють склад екологічного злочину. Предметом цього злочину є природні багатства континентального шельфу або виключної економічної зони Російської Федерації (природні ресурси). Природні багатства шельфу становлять: мінеральні та інші неживі ресурси морського дна і його надр (руди, мінерали, нафта, газ тощо), а також живі організми "сидячих" видів, тобто організми, які в належний період промислу знаходяться в нерухомому стані на морському дні або не здатні пересуватися інакше, як перебуваючи в постійному фізичному контакті з морським дном або його надрами (краби, гребінці, устриці, мідії, морські їжаки і зірки, трепанги, кукумарії, губки "сидячих" видів, морські водорості та ін.) До природних багатств виняткової економічної зони Російської Федерації ставляться її біоресурси: риби, морські звірі, інші ссавці, водоплавні птахи. Об'єктивна сторона злочину полягає у вчиненні хоча б однієї з таких дій: дослідження, розвідка, розробка природних багатств континентального шельфу Російської Федерації або виключної економічної зони Російської Федерації, що проводяться без відповідного дозволу. Під дослідженнями розуміються морські наукові та морські ресурсні дослідження (ст. 23 Федерального закону "Про континентальний шельф Російської Федерації"). Суб'єкти морських наукових досліджень, порядок отримання дозволу на їх проведення, порядок їх проведення, підстави для відмови у видачі дозволів детально викладені в розділі V "Морські наукові дослідження" названого Закону. Незаконними морські наукові дослідження слід визнавати, якщо вони здійснюються без дозволу (тобто за відсутності такого у особи) або коли ця особа здійснює ці дослідження в місці, не позначеному в дозволі, або якщо їх проводить особа, яка не вказане в дозволі, по переданому йому іншою особою дозволу. Дозвіл на проведення морських наукових досліджень видається спеціально уповноваженим на те органом з науки і технічної політики за погодженням з іншими заінтересованими органами виконавчої влади (з оборони, рибальству , охорону навколишнього середовища та ін.) Дозволи на регіональне геологічне вивчення шельфу; пошук мінеральних ресурсів, їх розвідку і розробку; будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних з експлуатацією ресурсів шельфу; збору палеонтологічних, мінералогічних та інших геологічних колекційних матеріалів видаються спеціально уповноваженим на те федеральним органом по геології і використанню надр (Федеральне агентство з надрокористування) за погодженням з іншими зацікавленими федеральними органами (з оборони, рибальству та ін.) Дозвіл на проведення морських ресурсних досліджень видається Федеральним агентством з рибальства за погодженням із зазначеними федеральними органами. Порядок розгляду запитів та обов'язки заявників викладені у ст. ст. 23 - 30 Федерального закону "Про континентальний шельф" і ст. ст. 19 - 21 Федерального закону "Про виключну економічну зону". Під розвідкою природних багатств слід розуміти пошук живих і неживих ресурсів, визначення їх кількості, обсягів, продуктивності, можливості промисловий видобутку і т . п. Розробка природних багатств являє собою їх промисловий видобуток. Розробка цих багатств здійснюється з урахуванням їх раціонального використання та відновлення ресурсів на основі щорічно встановлюються Урядом РФ квот (1). --- (1) Див, напр., Постанова Уряду РФ від 27 грудня 2000 р. "Про квоти на вилов (видобуток) водних біологічних ресурсів внутрішніх морських вод, територіального моря, континентального шельфу та виключної економічної зони Російської Федерації" / / Відомості Верховної. 2001. N 1. Ст . 136. Порядок проведення розвідки і розробки природних багатств також досить докладно врегульовано в названому вище законодавстві. Так, дозволу (ліцензії) на промисел живих ресурсів континентального шельфу та морської виняткової зони російським і іноземним заявникам видаються спеціально уповноваженим федеральним органом з рибальства - Федеральним агентством з рибальства при Міністерстві сільського господарства РФ. Ліцензії дійсні протягом календарного року в межах зазначених у них районів промислу і на зазначені види живих ресурсів. На кожному судні, що виробляє промисел, повинен бути оригінал ліцензії. Злочин вважається закінченим з моменту виконання хоча б однієї з дій, зазначених у ч. 2 ст. 253 КК РФ. Склад злочину формальний. З суб'єктивної сторони злочин, передбачений ч. 2 ст. 253 КК РФ, здійснюється з прямим умислом. Особа усвідомлює суспільну небезпеку вчинення перелічених у законі дій, розуміє, що робить їх без відповідного дозволу, і бажає ці діяння вчинити. Суб'єкт злочину - громадяни РФ, особи без громадянства або іноземні громадяни, які досягли віку шістнадцяти років. Суб'єкт загальний. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна "Стаття 253. Порушення законодавства Російської Федерації про континентальний шельф про виключній економічній зоні Російської Федерації Коментар до статті 253 " |
||
|