Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 25.4. Законні представники юридичної особи


1. Захист прав і законних інтересів юридичної особи, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, або юридичної особи, яка є потерпілим, здійснюють його законні представники.
2. Законними представниками юридичної особи відповідно до цього Кодексу є його керівник, а також інша особа, визнана відповідно до закону або установчими документами органом юридичної особи. Повноваження законного представника юридичної особи підтверджуються документами, що засвідчують його службове становище.
3. Справа про адміністративне правопорушення, скоєному юридичною особою, розглядається за участю його законного представника чи захисника. У відсутність зазначених осіб справа може бути розглянуто лише у випадках, передбачених частиною 3 статті 28.6 цього Кодексу, або якщо є дані про належному повідомленні осіб про місце і час розгляду справи і якщо від них не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи або якщо таке клопотання залишено без задоволення.
(В ред. Федеральних законів від 29.04.2006 N 57-ФЗ, від 23.07.2010 N 175-ФЗ)
4. При розгляді справи про адміністративне правопорушення, скоєному юридичною особою, суддя, орган, посадова особа, у виробництві яких перебуває справа про адміністративне правопорушення, вправі визнати обов'язковою присутність законного представника юридичної особи.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 25.4. Законні представники юридичної особи "
  1. Стаття 25.4. Законні представники юридичної особи
    законних інтересів юридичної особи, щодо якої ведеться провадження у справі про адміністративне правопорушення, або юридичної особи, яка є потерпілим, здійснюють його законні представники. 2. Законними представниками юридичної особи відповідно до цього Кодексу є його керівник, а також інша особа, визнана відповідно до закону або установчими
  2. § 1. Підряд
    законодавстві такими різновидами, як будівельний і побутової поспіль, підряд на виконання проектних та вишукувальних робіт та підрядні роботи для державних потреб. До всіх цих видів договорів підряду застосовуються норми ст. 702-729 ГК, утворюють як би спільну частину законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва робіт і складові § 1 гл. 37 ГК. Підряд займає
  3. § 1. Поняття і принципи місцевого самоврядування. Моделі взаємовідносин державної влади і місцевого самоврядування
    стаття 3, частини 2 і 3; статті 12 і 130, частина 1, Конституції Російської Федерації). Відповідно до статті 130 (частина 2) Конституції Російської Федерації місцеве самоврядування - як публічна (муніципальна) влада - здійснюється громадянами шляхом референдуму, виборів, інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування ".
  4. § 2. Регулювання компетенції органів місцевого самоврядування
    статтях, з відповідними нормами Федерального закону 1995 р., не можна не відзначити, що багато в чому вони перетинаються, і в обох Законах поряд з господарськими питаннями до питань місцевого значення належать і соціальні питання (забезпечення житлом, бібліотечна справа, транспорт), і питання забезпечення безпеки громадян (попередження та ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій, заходи
  5. § 2. Форми опосередкованої участі населення у здійсненні муніципальної влади
    закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації" є термін "муніципальне утворення", С.Г. Соловйов робить висновок про те, що "органи, що входять в систему місцевого самоврядування, які здійснюють діяльність за рішенням місцевих питань, з точки зору муніципального права правильніше іменувати як муніципальні органи, або органи муніципальної влади ".
  6. § 2. Фінансові ресурси муніципальних утворень
    статтях бюджету. У місцевих бюджетах окремо передбачаються доходи, що направляються на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення, та субвенції, надані для забезпечення здійснення органами місцевого самоврядування окремих державних повноважень, переданих їм федеральними законами і законами суб'єктів Російської Федерації, а
  7. СПИСОК
    стаття / / Місцеве самоврядування в Російській Федерації: Зб. нормативних актів. М., 1998. Лаптєва Л.Є. Земські установи в Росії. М., 1993. Ларькина А.П. Органи територіального громадського самоврядування. Саранськ, 1993. Легорнев С. Муніципальна власність як основа реального самоврядування / / Житлове та комунальне господарство. 1993. N 1. Лексин В.М., Швецов О.М. Держава і
  8. § 2. Захист нематеріальних благ
    законів у випадках і в порядку, ними передбачених, а також у тих випадках і тих межах, в яких використання способів захисту цивільних прав (ст. 12 ЦК) випливає із суті порушеного нематеріального права (блага) і характеру наслідків цього порушення (п. 2 ст. 150 ЦК). Інакше кажучи, нематеріальні блага захищаються в загальному порядку (причому не забороняється використання одночасно
  9. § 2. Поняття і основні види угод
    законного представника на вчинення правочину неповнолітньою - п. 1 ст. 26 ГК * (514)), адміністративний акт (наприклад, державна реєстрація угоди - ст. 164 ГК * (515)), правопорушення (наприклад, невиконання боржником забезпеченого порукою зобов'язання є передумова набуття чинності договору поручительства), і т.д. З урахуванням сказаного угода визначається як фактичний
  10. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження щодо цього. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила