Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 27.13. Затримання транспортного засобу, заборона його експлуатації


1. При порушеннях правил експлуатації транспортного засобу та управління транспортним засобом відповідного виду, передбачених частиною 1 статті 11.8.1, статтею 11.9, частиною 1 статті 12.3, частиною 2 статті 12.5, частинами 1 і 2 статті 12.7, частинами 1 і 3 статті 12.8, частиною 4 статті 12.19, частинами 1 і 2 статті 12.21.1, частиною 1 статті 12.21.2, статтею 12.26 цього Кодексу, застосовується затримання транспортного засобу, що включає його переміщення за допомогою іншого транспортного засобу і приміщення в спеціально відведене охороняється місце (на спеціалізовану стоянку), а також зберігання на спеціалізованій стоянці до усунення причини затримання. При неможливості за технічними характеристиками транспортного засобу його переміщення і приміщення на спеціалізовану стоянку у випадках вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 11.8.1, частинами 1 і 2 статті 12.21.1, частиною 1 статті 12.21.2 цього Кодексу, затримання здійснюється шляхом припинення руху за допомогою блокувальних пристроїв. У разі, якщо створюються перешкоди для руху інших транспортних засобів або пішоходів, а підмет затриманню транспортний засіб за його технічними характеристиками не може бути поміщене на спеціалізовану стоянку, воно може бути переміщено, в тому числі шляхом управління затриманим транспортним засобом його водієм або особою, зазначеною в частині 3 цієї статті, в довколишнє місце, де не буде створювати перешкоди для руху інших транспортних засобів або пішоходів, з подальшою блокуванням. Плата за переміщення транспортного засобу, за першу добу його зберігання на спеціалізованій стоянці і за блокування не стягується.
(В ред. Федеральних законів від 24.07.2007 N 210-ФЗ, від 29.06.2009 N 134-ФЗ)
2. При порушеннях правил експлуатації транспортного засобу та управління транспортним засобом, передбачених статтями 8.23, 9.3, частиною 2 статті 12.1, статтею 12.4, частинами 2, 3, 4 - 6 статті 12.5, частиною 2 статті 12.37 справжнього Кодексу, забороняється експлуатація транспортного засобу, при цьому державні реєстраційні знаки підлягають зняттю до усунення причини заборони експлуатації транспортного засобу.
(В ред. Федеральних законів від 22.07.2005 N 120-ФЗ, від 24.07.2007 N 210-ФЗ, від 23.07.2010 N 175-ФЗ)
2.1. Дозволяється рух транспортного засобу, за винятком випадків, передбачених статтею 9.3 та частиною 2 статті 12.5 цього Кодексу, до місця усунення причини заборони експлуатації транспортного засобу, але не більше ніж протягом доби з моменту заборони експлуатації транспортного засобу.
(Частина вторая.1 введена Федеральним законом від 24.07.2007 N 210-ФЗ)
3. Затримання транспортного засобу відповідного виду, заборона його експлуатації здійснюються посадовими особами, уповноваженими складати протоколи про відповідні адміністративні правопорушення, а щодо транспортного засобу Збройних Сил Російської Федерації, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації, інженерно-технічних, дорожньо-будівельних військових формувань при федеральних органах виконавчої влади або рятувальних військових формувань федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на вирішення завдань у галузі цивільної оборони,-також посадовими особами військової автомобільної інспекції.
(Частина 3 в ред. Федерального закону від 27.07.2010 N 223-ФЗ)
4. Про затримання транспортного засобу відповідного виду, заборону його експлуатації робиться запис у протоколі про адміністративне правопорушення або складається окремий протокол. Копія протоколу про затримання транспортного засобу відповідного виду, заборону його експлуатації вручається особі, щодо якої застосовано даний захід забезпечення провадження у справі про адміністративне правопорушення. Протокол про затримання транспортного засобу, який створив перешкоди для руху інших транспортних засобів, за відсутності водія складається в присутності двох понятих.
КонсультантПлюс: примітка.
Постановою Уряду РФ від 18.12.2003 N 759 затверджено Правила затримання транспортного засобу, поміщення його на стоянку, зберігання, а також заборони експлуатації.
5. Затримання транспортного засобу відповідного виду, повернення транспортного засобу, оплата витрат за зберігання, а також заборона експлуатації транспортного засобу здійснюється у порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.
(Частина п'ята в ред. Федерального закону від 24.07.2007 N 210-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 27.13. Затримання транспортного засобу, заборона його експлуатації"
  1. Стаття 27.13. Затримання транспортного засобу, заборона його експлуатації
    1. При порушеннях правил експлуатації транспортного засобу та управління транспортним засобом відповідного виду, передбачених статтею 11.9, частиною 1 статті 12.3, частиною 2 статті 12.5, частинами 1 і 2 статті 12.7, частиною 1 статті 12.8, частиною 4 статті 12.19, статтею 12.26 цього Кодексу, транспортне засіб затримується до усунення причини затримання. 2. При порушеннях правил
  2. 9. Зобов'язання, що випливають з договору перевезення конкретного вантажу
    За договором перевезення конкретного вантажу, який носив реальний характер, тобто вважався укладеним з моменту прийняття перевізником вантажу до перевезення, перевізник був зобов'язаний доставити ввірений йому відправником вантаж до пункту призначення і видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (одержувачу), а відправник повинен був сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ст. 72 Основ
  3. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 Перераховані в цій статті та інші обов'язки поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади виконують співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Порядок реалізації даного обов'язку врегульовано Інструкцією про порядок прийому, реєстрації та дозволу в органах внутрішніх справ Російської Федерації
  4. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 переліченими в цій статті, так само як іншими правами поліції в межах своєї компетенції відповідно до займаної посади користуються співробітники поліції. Коментар до пункту 1 цієї статті 1.1. Вимога, про який йдеться в п. 1 ст. 13 коментованого Федерального закону, може бути як письмовим, так і усним. 1.2. Для
  5. Стаття 27.1. Заходи забезпечення провадження в справі про адміністративне правопорушення
    1. З метою припинення адміністративного правопорушення, встановлення особи порушника , складання протоколу про адміністративне правопорушення при неможливості його складання на місці виявлення адміністративного правопорушення, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справи про адміністративне правопорушення та виконання прийнятого у справі постанови уповноважена особа вправі
  6. Стаття 13. Права поліції
    Коментар до статті 13 січня. Стаття, що передбачає права поліції. У пояснювальній записці до проекту коментованого Закону зазначалося, що права поліції максимально конкретизовані; виключені деякі норми, що не мають чіткого юридичного змісту і дозволяють довільно (без необхідних підстав , належної процедури і дотримання певних термінів) обмежувати права
  7. Використана література
    * (1) Див: Волженкін Б.В. Економічні злочини. Спб., 1999. С. 54. * (2) Див: Волженкін Б.В. Указ. соч. С. 52. * (3) Кримінальне право Росії. Особлива частина / За ред. А.І.Рарога. М., 1998. С . 142-143. * (4) Лопашенко Н.А. Питання кваліфікації злочинів у сфері економічної діяльності. Саратов, 1997. С. 15. * (5) Гаухман Л.Д., Максимов С.В. Злочини у сфері економічної
  8. Стаття 27.1. Заходи забезпечення провадження в справі про адміністративне правопорушення
    Постановою Конституційного Суду РФ від 16.06.2009 N 9-П частина 1 статті 27.1 визнана не суперечить Конституції РФ, оскільки містяться в ній положення за своїм конституційно-правовим змістом в системі чинного правового регулювання та у взаємозв'язку з пунктами 1 і 2 частини 1 статті 24.5 цього Кодексу припускають, що адміністративне затримання на строк не більше 48 годин може
  9. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    1. AD HOC [ад хок] - для даного випадку, для цієї мети 2. AD REFERENDUM [ад референдум] - до доповіді (відкласти для подальшого розгляду) 3. A FORTIORI [а фортіорі] - тим більше 4. A POSTERIORI [а постеріорі] - на підставі досвіду, з виниклою пізніше точки зору 5. A PRIORI [а пріорі] - заздалегідь, попередньо 6. BONA FIDE [бона ФІДЕ ] - чесно, сумлінно 7. CAUSA [кауза] -
  10. § 3. Зміст договору оренди
    Обов'язки орендодавця. Зміст договору оренди - це сукупність прав і обов'язків сторін, виражаються в умовах договору. Як і в будь-якому іншому договорі, в договорі оренди, з певною мірою умовності, можна виділити групи умов, що визначають обов'язки відповідно орендодавця і орендаря. Обов'язки орендодавця досить традиційні. По-перше орендодавець