Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Трудовий кодекс Російської Федерації з виправленнями та доповненнями на 07.06.2013 року, 2013 - перейти до змісту підручника

Стаття 353. Державний контроль (нагляд) за со-Блюденов трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права

(в ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 242-ФЗ)
Федеральний державний нагляд за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, содер-службовців норми трудового права, здійснюється федеральної інспекцією праці в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.
Державний контроль (нагляд) за дотриманням вимог з безпечного ведення робіт в окремих сферах діяльності здійснюється відповідно до законодавства Російської Федерації уповноваженими федеральними органами виконавчої влади.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 353. Державний контроль (нагляд) за со-Блюденов трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права "
  1. Глава 57. Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
    Глава 57. Державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового
  2. Стаття 23.12. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
    (в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) КонсультантПлюс: примітка. Відповідно до Федерального закону від 24.07.2009 N 213-ФЗ стаття 5.44 визнана такою, що втратила силу з 1 січня 2010 року. Питання адміністративної відповідальності за приховування страхового випадку регламентуються статтею 15.34 даного документа. 1. Федеральний орган виконавчої влади, який здійснює
  3. Стаття 1. Цілі і завдання трудового законодавства
    Цілями трудового законодавства є встановлення державних гарантій трудових прав і свобод громадян, створення сприятливих умов праці, захист прав та інтересів працівників і роботодавців. Основними завданнями трудового законодавства є створення необхідних правових умов для досягнення оптимально-го узгодження інтересів сторін трудових відносин, інтересів держави,
  4. Стаття 352. Способи захисту трудових прав і свобод
    Коментар до статті 1. Відповідно до ст. 45 Конституції РФ громадянам Російської Федерації гарантується державна захист прав і свобод людини. Кожен має право захищати свої права і свободи всіма способами, не забороненими законом. 2. Розвиваючи і конкретизуючи ст. 45 Конституції РФ, ТК передбачив такі способи захисту трудових прав і законних інтересів працівників: самозахист
  5. Стаття 268. Фінансовий контроль, здійснюваний Федеральною службою фінансово-бюджетного нагляду
    (в ред. Федерального закону від 28.12.2004 N 182-ФЗ) 1. Федеральна служба фінансово-бюджетного нагляду здійснює фінансовий контроль за використанням коштів федераль-ного бюджету та коштів державних позабюджетних фондів Російської Федерації, включаючи використання наданих із зазначених бюджетів субвенцій, міжбюджетних субсидій, інших субсидій і бюджетних кредитів. (В ред.
  6. Стаття 362. Відповідальність за порушення трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права
    1. Частина 2 ст. 15 Конституції наказує всім посадовим особам і громадянам обов'язок дотримуватися Конституції і законів (у тому числі і закони про працю). Відповідно порушення трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, є протиправним діянням, тобто правопорушенням (проступком або злочином). Згідно ст. 22 ТК обов'язок
  7. Стаття 23.23. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
    (в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 1. Органи, що здійснюють федеральний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження спостережних режимних створів на водних об'єктах, що підлягають федеральному державному
  8. Стаття 359. Незалежність державних інспекторів праці
    1. Відповідно до ст. 6 Конвенції МОП N 81 "Про інспекцію праці" персонал інспекції повинен складатися з державних службовців саме тому , що статус і умови роботи державних службовців роблять їх незалежними від будь-якого неналежного зовнішнього впливу. Незалежність державних інспекторів праці полягає в тому, що, реалізуючи свої контрольно-наглядові повноваження, вони
  9. Стаття 23.23.1. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють регіональний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів
    (введена Федеральним законом від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 1. Органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють регіональний державний контроль і нагляд за використанням та охороною водних об'єктів, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 7.2 (в частині знищення або пошкодження свердловин державної опорної
  10. Стаття 380. Обов'язок роботодавця не перешкоджати працівникам у здійсненні самозахисту
    Коментар до статті Самозахист трудових прав здійснюється працівниками вільно. Керівник, інші посадові особи організації або роботодавець - фізична особа не можуть примушувати працівника до виконання роботи, погрожувати йому, здійснювати інший психологічний тиск. Не допускається також залучення працівників, що реалізують право на самозахист, до дисциплінарної відповідальності. Незаконні
  11. Стаття 19.6.1. Недотримання посадовими особами органів державного контролю (нагляду) вимог законодавства про державний контроль (нагляд)
    (введена Федеральним законом від 27.07.2010 N 239-ФЗ) 1. Недотримання посадовими особами федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, уповноважених на здійснення державного контролю (нагляду), вимог законодавства про державний контроль (нагляд ), що виразилося у проведенні перевірки за відсутності підстав для її
  12. Стаття 354. Федеральна інспекція праці
    Федеральна інспекція праці - єдина централізована система, що складається з федерального органу виконавчої влади, уповноваженого на проведення федерального державного нагляду за дотриманням трудового законодавства та інших норматив-них правових актів, що містять норми трудового права, та його територіальних органів (державних інспекцій праці). (в ред. Федеральних законів від
  13. Стаття 365. Взаємодія федеральної інспекції праці з державними органами, органами місцевого самоврядування та організаціями
    Коментар до статті 1. Федеральна інспекція праці при організації та проведенні перевірок здійснює взаємодію з наступних питань: 1) інформування про нормативних правових актах і методичних документах з питань організації та здійснення державного контролю (нагляду); 2) визначення цілей, обсягу, термінів проведення планових перевірок; 3) інформування про результати
  14. Стаття 354. Федеральна інспекція праці
    1. Федеральна інспекція праці - це єдина централізована система державних органів, що здійснює нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства та інших нормативних правових актів, що містять норми трудового права, всіма роботодавцями на території РФ, утворена відповідно до ратифікованої Росією Конвенції МОП N 81 та Протоколом до неї 1995 р., згідно з якими
  15. Стаття 23.52. Органи, що здійснюють державний контроль і нагляд за дотриманням обов'язкових вимог до продукції та державний метрологічний нагляд
    (в ред. Федерального закону від 28.12.2009 N 380-ФЗ) 1. Органи, що здійснюють державний контроль і нагляд за дотриманням обов'язкових вимог до продукції та державний метрологічний нагляд, розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 19.19 цього Кодексу. (в ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 237-ФЗ) 2. Розглядати справи про
  16. Стаття 83. Технічні засоби нагляду і контролю
    1. Адміністрація виправних установ вправі використовувати аудіовізуальні, електронні й інші технічні засоби нагляду і контролю для попередження втеч та інших злочинів, порушень встановленого порядку відбування покарання і в цілях отримання необхідної інформації про поведінку засуджених. 2. Адміністрація виправних установ зобов'язана під розписку повідомляти засуджених про