Головна
ГоловнаТрудове правоТрудове право → 
« Попередня Наступна »
Ю. П. Орловський. Коментар до Трудового кодексу Російської Федерації (постатейний), 2009 - перейти до змісту підручника

Стаття 365. Взаємодія федеральної інспекції праці з державними органами, органами місцевого самоврядування та організаціями

Коментар до статті 1. Федеральна інспекція праці при організації та проведенні перевірок здійснює взаємодію з наступних питань:
1) інформування про нормативних правових актах і методичних документах з питань організації та здійснення державного контролю (нагляду);
2) визначення цілей, обсягу, термінів проведення планових перевірок;
3) інформування про результати проведених перевірок, стан дотримання законодавства РФ у сфері праці та про ефективність державного контролю (нагляду);
4) підготовка в установленому порядку пропозицій про вдосконалення законодавства РФ в частині організації та здійснення державного контролю (нагляду);
5) прийняття адміністративних регламентів взаємодії органів державного контролю (нагляду) , органів муніципального контролю при здійсненні державного контролю (нагляду);
6) підвищення кваліфікації спеціалістів, які здійснюють державний контроль (нагляд) (ч. 1 ст. 7 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців).
2. Спільна робота проводиться на основі: додержання законності; рівності всіх наглядово-контрольних органів; самостійності кожного наглядово-контрольного органу в межах наданої йому компетенції; гласності в тому обсязі, в якому це не суперечить правам та інтересам працівників, а також державної, службової та комерційної таємниці; відповідальності керівників кожного наглядово-контрольного органу за виконання узгоджених рішень.
Основними методами взаємодії наглядово-контрольних органів є:
обмін інформацією про стан законності у сфері праці;
розробка заходів щодо проведення спільних перевірок;
розслідування нещасних випадків на виробництві та розробка пропозицій щодо їх профілактики;
підготовка висновків щодо проектів будівельних норм і правил, інших нормативних документів про відповідність їх вимогам законів та інших нормативних правових актів про працю, узгодження проектів галузевих і міжгалузевих правил з охорони праці та ін
3. Щорічно Федеральна інспекція праці в порядку, встановленому Урядом РФ, здійснює підготовку доповіді про здійснення державного контролю (нагляду) у сфері праці, про ефективність такого контролю і являє вказаний доповідь до уповноваженого Урядом РФ федеральний орган виконавчої влади, який здійснює підготовку щорічного зведеного доповіді про стан державного контролю (нагляду) та його подання в Уряд РФ (ч. 5 ст. 7 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 365. Взаємодія федеральної інспекції праці з державними органами, органами місцевого самоврядування та організаціями "
  1. Стаття 23.12. Федеральна інспекція праці та підвідомчі їй державні інспекції праці
    статтями 5.28 - 5.34, 5.44 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний інспектор праці Російської Федерації, його заступники; головний державний правовий інспектор праці Російської Федерації; головний державний інспектор Російської Федерації з охорони
  2. Стаття 354. Федеральна інспекція праці
    федерального значення, автономних областей, автономних округів, районів, міст і міжрегіональні державні інспекції праці на чолі з Федеральною службою з праці та зайнятості складають єдину централізовану систему державних органів - федеральну інспекцію праці, уповноважену на здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням трудового законодавства та інших
  3. Коментар до статті 23.12
    федеральної інспекції праці визначено Положенням про зазначену інспекції, затвердженим Постановою Уряду РФ від 28 січня 2000 р. N 78. Згідно з Положенням федеральна інспекція праці - єдина федеральна централізована система державних органів, які здійснюють державний нагляд і контроль за дотриманням законодавства Російської Федерації про працю та охорону праці всіма
  4. Стаття 23.40. Органи державної інспекції по маломірних суднах
    статтями 8.22, 8.23 (в частині випуску в експлуатацію та експлуатації маломірних суден з перевищенням нормативів вмісту забруднюючих речовин у викидах або нормативів рівня шуму), частиною 2 статті 11.7, статтями 11.8 , 11.8.1, 11.9 - 11.12, частиною 2 статті 11.13 справжнього Кодексу. (В ред. Федерального закону від 29.06.2009 N 134-ФЗ) 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від
  5. Стаття 23.40. Органи державної інспекції по маломірних суднах
    статтями 8.22, 8.23 (в частині випуску в експлуатацію та експлуатації маломірних суден з перевищенням нормативів вмісту забруднюючих речовин у викидах або нормативів рівня шуму), частиною 2 статті 11.7, статтями 11.8 - 11.12, частиною 2 статті 11.13 справжнього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1)
  6. 11. Скасування рішення суду або скасування (визнання незаконним) рішення державної інспекції праці про відновлення працівника на роботі
    інспекції праці працівника, раніше звільненого з організації, знову прийняли на роботу (відновили), то його можна звільнити з даного основи в тому випадку, якщо в результаті оскарження рішення суду скасовано або рішення державної інспекції праці про відновлення на роботі було скасовано або визнано незаконним. Наказ про припинення трудового договору по даній підставі складається за
  7. Стаття 23.55. Органи державної житлової інспекції
    статтями 7.21 - 7.23 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) головний державний житловий інспектор Російської Федерації, його заступники; 2) державні житлові інспектора Російської Федерації; 3) керівники державних житлових інспекцій суб'єктів Російської Федерації,
  8. Стаття 363. Відповідальність за перешкоджання діяльності державних інспекторів праці
    федеральної інспекції праці, невиконання у встановлений термін приписів державних інспекторів праці згідно ст. 25 Закону про захист прав юридичних осіб і підприємців служить підставою для притягнення до відповідальності керівників та інших посадових осіб організацій. За невиконання або неналежне виконання зазначених вище обов'язків керівники (їх представники) можуть бути
  9. Стаття 361. Оскарження рішень державних інспекторів праці
    стаття передбачає адміністративний і (або) судовий порядок оскарження рішень державних інспекторів праці. Адміністративний порядок передбачає подачу скарги вищестоящому по підпорядкованості особі чи органу. У ст. 361 уточнюється, що рішення державних інспекторів праці можуть бути оскаржені відповідному керівнику за підпорядкованістю, головному державному інспектору
  10. Стаття 356. Основні повноваження федеральної інспекції праці
    федеральної інспекції праці, що забезпечує реалізацію поставлених перед нею завдань. У своїй діяльності федеральна інспекція праці не повинна виходити за межі наданих їй повноважень, інакше вона буде або перешкоджати здійсненню наглядово-контрольної діяльності іншими уповноваженими на те державними органами, або втручатися в роботу перевіряються організацій. Для
  11. Стаття 23.56. Органи державного архітектурно-будівельного нагляду
    статтями 9.4, 9.5 цього Кодексу. 2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право: 1) начальник головної інспекції державного архітектурно-будівельного нагляду федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі будівництва та архітектури, його заступники; 2) начальники інспекцій
© 2014-2022  yport.inf.ua