ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
А.Б. Агапов. Постатейний коментар до кодексу російської федерації про адміністративні правопорушення. Розширений, з використанням матеріалів судової практики, 2004 - перейти до змісту підручника

Стаття 23.56. Органи державного архітектурно-будівельного нагляду


1. Органи державного архітектурно-будівельного нагляду розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 9.4, 9.5 цього Кодексу.
2. Розглядати справи про адміністративні правопорушення від імені органів, зазначених у частині 1 цієї статті, має право:
1) начальник головної інспекції державного архітектурно-будівельного нагляду федерального органу виконавчої влади, уповноваженого в галузі будівництва та архітектури, його заступники;
2) начальники інспекцій державного архітектурно-будівельного нагляду, їх заступники.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Стаття 23.56. Органи державного архітектурно-будівельного нагляду "
  1. § 1. Підряд
    органи чи інші організації, наділені держорганами правом розпоряджатися інвестиційними ресурсами. Поняття інвестиційних ресурсів передбачає інвестиції як у вигляді грошових коштів, так і у вигляді інших матеріальних ресурсів, наприклад, це можуть бути будівельні матеріали з державних ресурсів. Є суттєва особливість і в оплаті робіт, виконаних за державним контрактом:
  2. § 4. Страхування
    органи в галузі страхування з Росстрахнадзора у Федеральну службу Росії з нагляду за страховою діяльністю. У теперішній же час органом з нагляду за страховою діяльністю є Міністерство фінансів РФ, у складі якого є Комерційне право. Ч. I. Под ред. В.Ф. Попондопуло, В.Ф. Яковлевої. - СПб., С.-Петербурзький університет, 1997. С. 376 департамент з нагляду за
  3. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    органи, що входять в систему публічної влади, і вирішують вони передусім завдання публічно-правового характеру. Цілком логічно припустити, що вони повинні володіти власними матеріальними і фінансовими ресурсами в розмірі, достатньому для реалізації їх функцій. Хоча є й інші точки зору. Так, на думку А.А. Акмалова, "не може розглядатися як загальний принцип організації місцевого
  4. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження на цей рахунок. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  5. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  6. § 4. Підстави виникнення житлових правовідносин
    стаття породжує ілюзію того, що право спільної часткової власності на спільне майно у багатоквартирному будинку виникає автоматично одночасно з набуттям по тому чи іншому підставі права власності на окреме житлове приміщення в будинку. Тим часом насправді цього статися в принципі не може, якщо взяти до уваги закріплення самим же ЦК та іншими законами вимоги,
  7. § 3. Договір будівельного підряду
    органи, уповноважені управляти державним і муніципальним майном, фізичні та юридичні особи, в тому числі іноземні, міжнародні організації тощо Інвестори можуть самі виступати в ролі замовників, якщо вони мають для цього необхідними можливостями, або можуть покласти ці функції на інших осіб. У цьому випадку між інвестором і замовником укладається особливий інвестиційний
  8. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ЦК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  9. 2. Вертикальна ієрархія норм про договори
    органи виконавчої влади можуть видавати акти, які містять норми цивільного права, у випадках і в межах, передбачених Кодексом, іншими законами та іншими правовими актами, тобто як указами Президента РФ, так і постановами Уряду РФ. Отже, видання будь-якого відомчого акта повинне бути засноване на вказівці, що міститься в акті правовому. Так, один з найважливіших для
  10. 2. Договір будівельного підряду в Цивільному кодексі РФ
    статтях параграфа "Будівельний підряд "(останні в зазначених у ст. 730 ГК межах). Пункт 1 ст. 763 ЦК дозволяє зробити висновок про субсидіарний застосуванні норм § 3 гл. 37 до відносин, які мають підставою державний контракт на виконання підрядних робіт для державних потреб. У правовому регулюванні капітального будівництва завжди грали і продовжують відігравати велику роль