Головна
ГоловнаАдміністративне, фінансове, інформаційне правоАдміністративне право → 
« Попередня Наступна »
Президент Російської Федерації. Кодекс РФ про адміністративні правопорушення (ред. від 02.04.2012), 2012 - перейти до змісту підручника

Стаття 9.5. Порушення встановленого порядку будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єкта капітального будівництва, введення його в експлуатацію


(в ред. Федерального закону від 18.12.2006 N 232-ФЗ)
1. Будівництво, реконструкція об'єктів капітального будівництва без дозволу на будівництво у разі, якщо для здійснення будівництва, реконструкції об'єктів капітального будівництва передбачено отримання дозволів на будівництво, -
(в ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 243 -ФЗ)
тягнуть за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до п'яти тисяч рублів; на посадових осіб - від двадцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи , - від двадцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів або адміністративне призупинення їх діяльності на строк до дев'яноста доби; на юридичних осіб - від п'ятисот тисяч до одного мільйона рублів або адміністративне призупинення їх діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
2. Порушення строків направлення до уповноважених на здійснення державного будівельного нагляду федеральний орган виконавчої влади, орган виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації сповіщення про початок будівництва, реконструкції об'єктів капітального будівництва або неповідомлення уповноважених на здійснення державного будівельного нагляду федерального органу виконавчої влади, органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації про терміни завершення робіт, які підлягають перевірці, -
(в ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 243-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від десяти тисяч до тридцяти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від десяти тисяч до сорока тисяч рублів; на юридичних осіб - від ста тисяч до трьохсот тисяч рублів .
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
3. Продовження робіт до складання актів про усунення виявлених уповноваженими на здійснення державного будівельного нагляду федеральним органом виконавчої влади, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації недоліків при будівництві, реконструкції, капітальному ремонті об'єктів капітального будівництва -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від двох тисяч до п'яти тисяч рублів; на посадових осіб - від десяти тисяч до тридцяти тисяч рублів; на осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, - від десяти тисяч до сорока тисяч рублів або адміністративне призупинення їх діяльності на строк до дев'яноста доби; на юридичних осіб - від п'ятдесяти тисяч до ста тисяч рублів або адміністративне призупинення їх діяльності на строк до дев'яноста доби.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
4. Видача дозволу на введення об'єкту в експлуатацію за відсутності висновків уповноважених на здійснення державного будівельного нагляду федерального органу виконавчої влади, органу виконавчої влади суб'єкта Російської Федерації у випадку, якщо при будівництві, реконструкції об'єкта капітального будівництва законодавством Російської Федерації про містобудівної діяльності передбачено здійснення державного будівельного нагляду, -
(в ред. Федерального закону від 18.07.2011 N 243-ФЗ)
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на посадових осіб у розмірі від двадцяти тисяч до п'ятдесяти тисяч рублів .
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
5. Експлуатація об'єкта капітального будівництва без дозволу на введення його в експлуатацію, за винятком випадків, якщо для здійснення будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів капітального будівництва не потрібна видача дозволу на будівництво, -
тягне за собою накладення адміністративного штрафу на громадян у розмірі від п'ятисот до однієї тисячі рублів; на посадових осіб - від однієї тисячі до двох тисяч рублів; на юридичних осіб - від десяти тисяч до двадцяти тисяч рублів.
(В ред. Федерального закону від 22.06.2007 N 116-ФЗ)
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 9.5. Порушення встановленого порядку будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єкта капітального будівництва, введення його в експлуатацію"
  1. § 1. Підряд
    Договори підряду представлені в загальногромадянський законодавстві такими різновидами, як будівельний і побутової поспіль, підряд на виконання проектних та вишукувальних робіт та підрядні роботи для державних потреб. До всіх цих видів договорів підряду застосовуються норми ст. 702-729 ГК, утворюють як би спільну частину законодавства, що регулює відносини у сфері виробництва робіт і
  2. 5. Права та обов'язки сторін
    Складові зміст договору будівельного підряду права та обов'язки підрядника і замовника охоплюють найширше коло питань, в тому числі виходять за рамки, визначені для власне підряду взагалі і будівельного підряду зокрема. Один з таких питань пов'язаний з матеріально-технічним забезпеченням будівництва. У період існування системи планового господарства він
  3. 4. Порядок укладення державного контракту і його зміст
    Відповідно до ст. 765 ЦК підстави укладення державного контракту на виконання підрядних робіт визначаються ст. 527, а порядок його укладення - ст. 528 ГК. Так, зокрема, це відноситься до питання про умови, за яких висновок державного контракту є обов'язковим для сторін. Крім випадків, спеціально зазначених у законі, особливо виділена обов'язок укладення
  4. Стаття 12. Обов'язки поліції
    Коментар до статті 12 січня. У даній статті встановлено обов'язки поліції, а в наступній статті передбачені її права. Як наголошувалося в пояснювальній записці до проекту коментованого Закону, до переліку обов'язків поліції включені функції, які не були враховані в Законі 1991 про міліції, але які міліція здійснювала у відповідності з іншими законодавчими та іншими нормативними
  5. Стаття 9.16. Порушення законодавства про енергозбереження і про підвищення енергетичної ефективності
    (введена Федеральним законом від 23.11.2009 N 261-ФЗ) 1. Випуск виробником або ввезення на територію Російської Федерації імпортером товару без включення інформації про клас його енергетичної ефективності, інший обов'язкової інформації про енергетичну ефективність в технічну документацію, прикладену до товару, в його маркування, на його етикетку, а так само порушення встановлених правил
  6. § 5. Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі містобудування, житла, транспорту та зв'язку.
    У сфері містобудування повноваження органів місцевого самоврядування мають і управлінський, і дозвільний характер. Особливістю в цих повноваженнях є обов'язки органів місцевого самоврядування збирати, аналізувати, поширювати і зберігати певного роду інформацію в розглянутих областях управління. При цьому повноваження поселень і міських округів в розглянутій
  7. § 1. Економічна основа місцевого самоврядування
    Поняття "економічна основа місцевого самоврядування" було введено Федеральним законом 1995 Воно не втратило актуальності і в даний час. Ресурсну базу місцевого самоврядування становлять муніципальна власність, місцеві фінанси, майно, що перебуває у державній власності і передане в управління органам місцевого самоврядування, а також інша власність, яка служить
  8. СПИСОК
    Нормативні акти Конституція Російської Федерації від 12 грудня 1993 р. / / Російська газета. 1993. 25 грудня. N 237. Арбітражний процесуальний кодекс Російської Федерації. Федеральний закон від 24 липня 2002 р. N 95-ФЗ (в редакції Федеральних законів від 28 липня 2004 р. N 80-ФЗ, від 2 листопада 2004 р. N 127-ФЗ, від 31 березня 2005 р. N 25-ФЗ, від 27 грудня 2005 р. N 197-ФЗ) / / Збори законодавства
  9. § 5. Початкові підстави набуття права власності
    Створення речі. Набуття права власності на знову виготовлену річ є початковим підставою, оскільки раніше об'єкта права власності взагалі не існувало. Створення речі для придбання на неї права власності вимагає дотримання ряду умов. По-перше, мова йде саме про нову речі, що стала результатом первинного виготовлення конкретною особою. З точки зору права
  10. § 3. Зміст договору оренди
    Обов'язки орендодавця. Зміст договору оренди - це сукупність прав і обов'язків сторін, що виражаються в умовах договору. Як і в будь-якому іншому договорі, в договорі оренди, з певною мірою умовності, можна виділити групи умов, що визначають обов'язки відповідно орендодавця і орендаря. Обов'язки орендодавця досить традиційні. По-перше орендодавець