загрузка...

трусы женские х/б
« Попередня Наступна »

Стаття 35. Принцип загального (сукупного) покриття витрат бюджетів

(в ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ)
Принцип загального (сукупного) покриття витрат бюджетів означає , що витрати бюджету не можуть бути пов'язані з певними доходами бюджету та джерелами фінансування дефіциту бюджету, якщо інше не передбачено законом (рішенням) про бюджет в частині, що стосується:
субвенцій і субсидій, отриманих з інших бюджетів бюджетної системи Російської Федерації;
коштів цільових іноземних кредитів (запозичень);
добровільних внесків, пожертвувань, коштів самооподаткування громадян;
видатків бюджету, що здійснюються відповідно до міжнародних договорів (угод) за участю Російської Феде-рації;
видатків бюджету, що здійснюються за межами території Російської Федерації;
окремих видів неподаткових доходів, пропонованих до введення (відображенню в бюджеті) починаючи з чергового фінансового го-так;
видатків бюджету, здійснюваних у випадках і в межах надходження окремих видів неподаткових доходів.
(Абзац запроваджено Федеральним законом від 25.12.2012 N 268-ФЗ)
загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна "Стаття 35. Принцип загального (сукупного) покриття витрат бюджетів"
  1. Тема 5. Правове регулювання видатків бюджетів
    принцип єдності бюджетної системи Російської Федерації; принцип збалансованості бюджету; принцип результативності та ефективності використання бюджетних коштів; принцип загального покриття витрат бюджетів; принцип прозорості; принцип достовірності бюджету; принцип адресності та цільового характеру бюджетних коштів; принцип підвідомчості видатків бюджетів; принцип єдності каси.
  2. Тема 2. Бюджетна система Російської Федерації
    принцип єдності бюджетної системи; принцип розмежування доходів, витрат і джерел фінансування дефіцитів бюджетів між бюджетами бюджетної системи; принцип самостійності бюджетів; принцип рівності бюджетних прав суб'єктів РФ і муніципальних утворень; принцип повноти відображення доходів, витрат і джерел фінансування дефіцитів бюджетів; принцип збалансованості бюджету;
  3. 29. Бюджетне пристрій Російської Федерації: поняття і склад. Загальна характеристика елементів бюджетного пристрої
    принципи бюджетної системи: 1) єдності бюджетної системи РФ; 2) розмежування доходів, витрат і джерел фінансування дефіцитів бюджетів між бюджетами бюджетної системи РФ 3) самостійності бюджетів; 4) рівності бюджетних прав суб'єктів РФ, муніципальних утворень; 5) повноти відображення доходів, витрат і джерел фінансування дефіцитів бюджетів; 6) збалансовані-ванности бюджету;
  4. Стаття 1046. Спільні витрати та збитки товаришів
    покриття витрат і збитків, пов'язаних із спільною діяльністю товаришів, визначається їх угодою. При відсутності такої угоди кожний товариш несе витрати та збитки пропорційно вартості його вкладу у спільну справу. Угода, повністю звільняє будь-кого з товаришів від участі в покритті загальних витрат або збитків,
  5. Стаття 33. Принцип збалансованості бюджету
    видатків повинен відповідати сум-Марн обсягом доходів бюджету і надходжень джерел фінансування його дефіциту, зменшених на суми виплат з бюджету, пов'язаних з джерелами фінансування дефіциту бюджету і зміною залишків на рахунках з обліку коштів бюджетів . (В ред. Федерального закону від 26.04.2007 N 63-ФЗ) При складанні, затвердженні та виконанні бюджету уповноважені
  6. Стаття 37. Принцип достовірності бюджету
    витрат
  7. 5. Бюджетна система та її принципи
    принципи бюджетної системи: 1) принцип єдності бюджетної системи - єдність бюджетного законодавства РФ, принципів організації та функціонування бюджетної системи, форм бюджетної документації та звітності, бюджетної класифікації, єдиний порядок встановлення та виконання витратних зобов'язань (ст. 29 БК РФ), 2) принцип розмежування доходів і видатків між бюджетами різних рівнів -
  8. 30. Бюджетна система РФ: поняття і структура.
    Принципи її побудови, тобто бюджетне пристрій. Правові норми, що закріплюють бюджетне пристрій, встановлюють види бюджетів, що діють на території країни, місце і роль кожного з них, засади їх функціонування і взаємозв'язку. Тобто бюджетне пристрій - це засновані на правових нормах принципи побудови бюджетної системи, її структура та організація взаємодії входять до неї
  9. 31. Принципи бюджетної системи.
    Принцип єдності бюджетної системи - єдність бюджетного законодавства РФ, принципів організації та функціонування бюджетної системи, форм бюджетної документації та звітності, бюджетної класифікації, єдиний порядок встановлення і виконання видаткових зобов'язань (ст. 29 БК РФ); 2) принцип розмежування доходів і видатків між бюджетами різних рівнів - закріплення доходів і витрат за
  10. 50. Резервні фонди
    сукупність всіх бюджетних коштів, призначених для покриття потреб держави та місцевого самоврядування, які носять випадковий, але ймовірний характер, і при складанні, розгляді і затвердженні відповідного бюджету не можна передбачати, виникнуть вони чи ні, однак при затвердженні відповідного бюджету допускається можливість їх настання. Розмір резервних фондів у
  11. 25. Розгляд та затвердження проектів бюджету
    покриття, загальний обсяг витрат федерального бюджету на черговий фінансовий рік; 2) у другому читанні затверджуються витрати федерального бюджету за розділами функціональної класифікації видатків бюджетів РФ і розмір Федерального фонду фінансової підтримки суб'єктів РФ , 3) в третьому читанні затверджуються витрати федерального бюджету по підрозділах функціональної класифікації видатків бюджетів РФ
  12. 2.5. Загальні і цільові податки
    принципів встановлення податків і зборів є принцип обмеження їх спеціалізації. За загальним правилом податок не призначений для певного витрати. Це - одна з обов'язкових умов стабільності державного бюджету та гарантії виконання державою своїх соціальних та інших функцій. Підставою даного принципу є також закріплене в Конституції РФ вимога загальності та
  13. 30. Витрати федерального бюджету Російської Федерації
    принципи організації законодавчих і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації »до повноважень органів державної влади суб'єктів РФ, 2) укладення РФ або від імені РФ договорів (угод) при здійсненні федеральними органами державної влади повноважень з предметів ведення РФ і повноважень з предметів спільного ведення, не віднесеними ФЗ
  14. 22. Класифікація видатків бюджету
    статтями. Економічна класифікація видатків-угруповання всіх рівнів бюджетної системи за їх економічним змістом. Дана класифікація передбачає диференціацію витрат за господарськими ознаками або виробничим елементами: капіталовкладення, заробітна плата, дотації, субсидії тощо (ст. 22 БК РФ). Економічна класифікація складається з 5 рівнів: група, підгрупа,
  15. Тема 8. Бюджетний процес
    принцип єдності системи бюджетного процесу; принцип самостійності публічних утворень у здійсненні бюджетного процесу; принцип середньострокового бюджетного планування; принцип періодичності бюджету; принцип наступності бюджетів. Повноваження учасників бюджетного процесу. Бюджетні повноваження Президента Російської Федерації; вищої посадової особи суб'єкта Російської Федерації;
  16. 33. Витрати регіональних бюджетів
    принципи організації законодавчих (представницьких) і виконавчих органів державної влади суб'єктів Російської Федерації »; 3) прийняття законів та інших нормативних правових актів суб'єкта РФ, що передбачають надання з бюджету цього суб'єкта міжбюджетних трансфертів у формах і порядку, передбачених БК РФ, в т. ч. субвенцій місцевим бюджетам на виконання витратних
  17. 20. Бюджетна класифікація
    принципів побудови та єдності бюджетної класифікації
  18. Стаття 96.10. Фонд національного добробуту
    покриття дефіциту) бюджету Пенсійного фонду Російської Федерації. 2. Федеральним законом про федеральний бюджет на черговий фінансовий рік і плановий період встановлюється обсяг коштів федерального бюджету, що спрямовуються на цілі, зазначені в пункті 1 цієї статті. 3. Фонд національного добробуту формується за рахунок: додаткових нафтогазових доходів федерального бюджету у випадку,
  19. Державні позабюджетні фонди
    стаття 144 БК РФ). Бюджети державних позабюджетних фондів не включаються до консолідовані бюджети, але їх проекти проходять обов'язкове узгодження у федеральному (регіональному) міністерстві, що відповідає за питання соціальної політики і соціального страхування. Прийнято рішення про те, що касове виконання всіх державних позабюджетних фондів здійснюється Федеральним казначейством, в
  20. 2.2. Принципи бюджетної системи Російської Федерації
    принципів, на яких заснована функціонування бюджетної системи Російської Федерації, тобто в основі побудови бюджетів всіх рівнів в єдину систему лежать певні вихідні початку, ідеї, що відображають специфіку бюджетної діяльності як особливого виду державного управління. Це принципи: а) єдності бюджетної системи Російської Федерації; б) розмежування доходів, витрат і
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  бешбармак  яловичина  кабачки  начинка