« Попередня
|
|
Наступна » |
|
|
Стаття 38. Професійна підготовка співробітників поліції
|
Коментар до статті 38 1. Порядок організації професійної підготовки співробітників поліції врегульовано Напучуванням з організації професійної підготовки співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації, затвердженим Наказом МВС Росії від 29 червня 2009 р. N 490 <275>, та іншими нормативними правовими актами МВС Росії, а його зміст - навчальними, навчально -тематичними програмами <276>. --- <275> Див: Про затвердження Настанови з організації професійної підготовки співробітників органів внутрішніх справ Російської Федерації: Наказ МВС РФ від 29 червня 2009 р. N 490 / / Ріс. газета. 2009. 27 серпня. <276> Див вищевказану Інструкцію про порядок застосування Положення про службу в органах внутрішніх справ Російської Федерації, утв. Наказом МВС Росії від 14 грудня 1999 р. N 1038. 2. Оволодіння необхідними знаннями, вміннями, навичками, підтримання їх на належному рівні і прагнення до досягнення професійної майстерності є службовим обов'язком всіх співробітників поліції. 3. Система професійної підготовки кадрів поліції включає в себе: - ранню професійну орієнтацію молоді на службу в органах внутрішніх справ (суворовські військові училища МВС Росії, ліцеї, коледжі, класи з поглибленою правової та фізичною підготовкою); - спеціальне професійне навчання вперше прийнятих на службу співробітників органів внутрішніх справ (центри професійної підготовки МВС, ГУВС, УВС по суб'єктах Російської Федерації, УВСТ, освітні установи МВС Росії); - підготовку фахівців з вищою і середньою спеціальною професійною освітою (освітні установи вищої професійної освіти МВС Росії); - підвищення кваліфікації, професійну перепідготовку, навчальні збори та стажування; - фундаментальну наукову, професійну освіту (ад'юнктури та докторантури, створювані в освітніх установах вищої професійної освіти та наукових організаціях МВС Росії, що мають відповідні ліцензії); - навчання в процесі оперативно-службової діяльності (службово-бойову та морально-психологічну підготовку). 4. У частині 1 коментованої статті йдеться про спеціальне професійне навчання осіб, прийнятих на службу в поліцію на посади рядового і начальницького складів. 5. Спеціальне професійне навчання - це процес прискореного набуття знань, умінь, навичок і норм поведінки, необхідних для виконання службових обов'язків по конкретній посаді в органах (підрозділах, установах) поліції, до самостійного виконання службових обов'язків. 6. Перед направленням співробітника на спеціальне професійне навчання він проходить навчання за місцем служби (стажування в період випробувального терміну) <277>. --- <277> Для співробітників оперативно-пошукових підрозділів передбачено особливий порядок стажування та спеціального професійного навчання. 7. Навчання за місцем служби (стажування) здійснюється з дня призначення особи, вперше прийнятого на службу в органи внутрішніх справ, стажистом за посадою або на посаду, якщо прийом на службу здійснений без випробувального терміну, і до його направлення на спеціальне професійне навчання. В рамках даного навчання здійснюється наставництво в порядку, встановленому нормативним правовим актом МВС Росії. Навчання проводиться за допомогою керівника стажування (наставника або, як правило, безпосереднього начальника) за планом, що розробляється керівником стажування спільно з керівником структурного підрозділу, в якому проходить службу співробітник (стажер), і під їх контролем. 8. Про поняття "безпека громадян" див. коментар до ст. 24 цього Закону. 9. Про поняття "громадський порядок" див. коментар до ст. 1 цього Закону. 10. Див також коментар до ст. ст. 25, 28 цього Закону.
|
« Попередня |
|
Наступна » |
= Перейти до змісту підручника = |
|
Інформація, релевантна " Стаття 38. Професійна підготовка співробітників поліції " |
- Стаття 47. Присвоєння військових звань
професійну освіту. При вступі на військову службу громадянина, що проходить або проходив службу в органах внутрішніх справ, установах і органах кримінально-виконавчої системи, в митних органах Російської Федерації або у федеральних органах податкової поліції і має спеціальне звання, йому присвоюється військове звання командиром (начальником), що має право на
- Стаття 10. Взаємодія і співробітництво
професійної підготовки, підвищення почуття відповідальності за доручену справу як з боку співробітників поліції, так і з боку інших правоохоронних органів, державних і муніципальних органів, громадських об'єднань, організацій і громадян. 4. Співробітники поліції часто не мають уявлення, яким чином розмежовується їх компетенція з іншими органами та посадовими
- Стаття 12. Обов'язки поліції
стаття 141 КПК РФ називається "Заява про злочин". Порядку прийняття заяви про явку з повинною присвячена наступна стаття, яка так і називається "Явка з повинною". У ній законодавець посилається на ч. 3 ст. 141 КПК РФ. Однак нічого не говорить про те, що на порядок прийняття явки з повинною поширюється і ч. 4 ст. 141 КПК РФ. Тому видається, що ч. 4 ст. 141 КПК РФ не має
- Стаття 13. Права поліції
стаття КПК України. У КПК РФ відсутня правова основа такого виклику. У ньому йдеться про виклик підозрюваного, обвинуваченого, потерпілого і свідка. А такі з'являються лише після порушення кримінальної справи. 3.6. Відсутність в КПК РФ правової основи виклику особи до органу дізнання на стадії порушення кримінальної справи є перешкодою для здійснення його подальшого приводу. Ні з
- Тема 3.3. Суб'єкти адміністративного права
професійною діяльністю, вчитися, служити у Збройних Силах і т.д. Особистості та громадянину для цього необхідні нові, додаткові права та обов'язки, тобто понад правового статусу особи і громадянина. У сфері суспільно-трудової діяльності нараховуються тисячі професій і спеціальностей, і кожна з них має свій правовий статус, встановлений в основному нормами трудового і
- 3. Правовий режим електрошокової зброї
стаття 218 чинного на той час Кримінального кодексу, яка передбачала кримінальну відповідальність за незаконне володіння зброєю, не включала електрошокові пристрої в число предметів даного злочину. Тому власнику забороненого засобу самооборони в гіршому випадку загрожувала його конфіскація. Через три роки законодавство змінилося: 13 листопад 1996 Державна Дума
- § 2. Усиновлення (удочеріння) дітей
стаття 126.1, яка встановила неприпустимість посередницької діяльності з усиновлення дітей, тобто будь-якої діяльності фізичних та юридичних осіб, не уповноважених на те законом (у тому числі органів соціального захисту, дитячих установ та ін.), з метою підбору і передачі дітей на усиновлення від імені і в інтересах осіб, які бажають усиновити дітей. Незаконні дії щодо усиновлення, вчинені з
- § 2. Правова охорона природи в США
професійних юристів, біологів, географів, інших фахівців. Багато з них перебувають у штаті товариств, інші - працюють по одному-два дні на тиждень у товаристві з визволенням та вирахуванням заробітної плати (доходу) за місцем основної роботи. Об'єднання громадян виникають з приводу захисту конкретних природних об'єктів, яким загрожує погіршення або винищення, з приводу яких-небудь напрямків
- 12. Обов'язкове страхування
стаття починається з проголошення загального для всього договірного права, як, втім, і цивільного права в цілому, принципу: "громадяни та юридичні особи вільні в укладенні договору". Саме в даній статті Кодекс у зв'язку з цим же принципом і в якості виключення з нього допускає можливість спонукання до укладення договору. Зазначена стаття чітко розмежовує два види спонукання в
- 14.1. Правові основи боротьби з наркоманією
професійної діяльності хворих наркоманією. Перелік видів такої діяльності визначається Урядом РФ; s наркологічні засоби, психотропні речовини, інструменти або обладнання для їх приготування підлягають конфіскації і обігу в дохід держави або знищенню; V пропаганда будь-яких переваг наркотиків або діяльності, спрямованої на їх Виробництво і
|