Головна |
« Попередня | Наступна » | |
Стаття 10. Взаємодія і співробітництво |
||
1. У коментованій статті закріплена правова основа здійснюваного поліцією взаємодії з іншими правоохоронними органами, державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, організаціями та громадянами. 2. Без ефективної взаємодії поліції з зазначеними установами, посадовими особами та громадянами неможливо повне, об'єктивне та всебічне дозвіл поставлених перед нею завдань. 3. Актуальними залишаються завдання координованості дій правоохоронних органів, ефективності їх взаємодії, достатності професійної підготовки, підвищення почуття відповідальності за доручену справу як з боку співробітників поліції, так і з боку інших правоохоронних органів, державних і муніципальних органів, громадських об'єднань, організацій і громадян. 4. Співробітники поліції часто не мають уявлення, яким чином розмежовується їх компетенція з іншими органами і посадовими особами. Все це ще раз свідчить про те, що одним лише підвищенням вимогливості до якості роботи співробітників поліції налагодити взаємодію між різними органами та установами неможливо. Необхідно більше уваги приділяти їх навчанню, особливо якщо мова йде про молодих, малодосвідчених, які не мають юридичної освіти співробітників. 5. Будь-яка форма взаємодії може бути ефективною, але лише при дотриманні певних умов взаємодії. Одним із загальних умов взаємодії називається "суворе дотримання законності". Дана умова виникає з принципу діяльності поліції, і його наявність обумовлена наявністю даного принципу. 6. До умов взаємодії часто відносять "розмежування компетенції суб'єктів взаємодії". Інакше: "здійснення взаємодії в межах наданих суб'єктам повноважень". Дотримання цього положення має велике значення. Воно забезпечує номінальний психологічний клімат, оптимальне використання сил і засобів. 7. Поліцією здійснюється взаємодія з вищевказаними органами, посадовими особами у кримінально-процесуальної та адміністративної діяльності. Стосовно до здійснюваному в рамках кримінального процесу взаємодії виділяється така умова, як організуюча "роль слідчого". У дорученні, вказівці, наприклад, зумовлюються зміст і тактика всіх наступних дій щодо його виконання. Відхилення від вимоги слідчого, невідповідне йому дія (бездіяльність) співробітника поліції - суть порушення закону. 8. Наступна умова здійснюваного у зв'язку з кримінальним процесом взаємодії - нерозголошення даних попереднього слідства без дозволу слідчого. Його дотримання в чому залежить від того, як буде організовано співпрацю. У його складає слідчим документі повинен бути обговорений питання, які дані не підлягають розголошенню. 9. Цьому слід приділяти увагу і при обміні взаємною інформацією. Важливо пам'ятати, що співробітник поліції без дозволу слідчого не має права розголошувати не тільки відомості, отримані від останнього, а й ті, які він встановив сам, виконуючи доручення (вказівки), здійснюючи іншу діяльність. Незалежно від джерела отримання даних поліцією, попереднє слідство веде слідчий, і всі тактичні питання, включаючи інформування осіб про обставини і факти, що мають відношення до справи, повинні замикатися на ньому. Серед умов взаємодії деякі автори називають також швидкість, активність і широке застосування науково-технічних засобів. Це прямо пов'язано зі специфікою діяльності органів внутрішніх справ, а отже, певною мірою і поліції. Органи внутрішніх справ, маючи у своєму підпорядкуванні базу ЕКО, систему відомчих науково-дослідних установ, технічно обладнані набагато краще, ніж слідчий. 10. Крім того, вони володіють великими знаннями, зумовленими застосуванням ними оперативно-розшукових заходів. 11. Крім професійних, правових та неюридичних - технічних знань, слідчі можуть скористатися й іншими можливостями поліції. Вони класифікуються наступним чином: - адміністративно-правові повноваження; - людської сили особового складу. Співробітники поліції можуть бути задіяні при проведенні комплексних заходів розшукового характеру; при одночасному проведенні слідчих дій у декількох місцях; - транспортні можливості. Поліція може надавати слідчим сприяння в забезпеченні транспортом для виробництва слідчих дій; - інші можливості. 12. Деякими авторами вичленяються та інші умови взаємодії, але вони в основному стосуються використання специфічних, оперативно-розшукових заходів і тому не можуть бути піддані детальному аналізу у зв'язку з відкритим грифом справжньої роботи. 13. Питання взаємодії різних органів і посадових осіб з поліцією врегульовані постановами Уряду РФ і відомчими нормативними актами. Такими як Наказ Міністерства юстиції РФ N 362, МВС РФ N 810, ФСБ РФ N 584 від 25 листопада 2010 року "Про взаємодію Міністерства юстиції Російської Федерації, Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації та Федеральної служби безпеки Російської Федерації з метою підвищення ефективності діяльності установ (підрозділів), здійснюють проведення досліджень та експертиз по справах, пов'язаних з проявом екстремізму "<50>, Наказ МВС РФ N 737, Міністерства охорони здоров'я і соціального розвитку РФ N 900 від 18 жовтня 2010 року" Про внесення змін до Регламенту взаємодії органів внутрішніх справ та територіальних органів Росспоживнагляду при виявленні та припиненні адміністративних правопорушень на споживчому ринку Російської Федерації "<51>, Угоду про взаємодію між Міністерством внутрішніх справ Російської Федерації та Федеральною податковою службою, затверджене МВС РФ N 1/8656, ФНС РФ N ММВ-27-4/11 13 листопада 2010 <52>, Регламент взаємодії Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації з федеральними органами виконавчої влади, затверджений Наказом МВС РФ від 2 вересня 2009 року N 684 "Про затвердження Регламенту взаємодії Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації з федеральними органами виконавчої влади" <53 >, Інструкція про порядок взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів при організації та проведенні виїзних податкових перевірок, затверджена Наказом МВС РФ N 495, ФНС РФ N ММ-7-2-347 від 30 червня 2009 року "Про затвердження порядку взаємодії органів внутрішніх справ і податкових органів щодо запобігання, виявлення і припинення податкових правопорушень і злочинів "<54>, Інструкція про організацію взаємодії військових комісаріатів, органів внутрішніх справ та територіальних органів Федеральної міграційної служби в роботі із забезпечення виконання громадянами Російської Федерації військової обов'язки, затверджена Наказом Міністра оборони РФ N 366, МВС Росії N 789, ФМС Росії N 197 від 10 вересня 2007; Регламент взаємодії органів внутрішніх справ та територіальних органів Росспоживнагляду при виявленні та припиненні адміністративних правопорушень на споживчому ринку Російської Федерації, затверджений Наказом МВС Росії N 879, Мінздоровсоцрозвитку Росії N 746 від 3 листопада 2006 <55>, Інструкція про порядок виконання судовими приставами розпоряджень голови суду, судді або головуючого у судовому засіданні та взаємодії судових приставів з посадовими особами та громадянами при виконанні обов'язків щодо забезпечення встановленого порядку діяльності, судів і участі у виконавчій діяльності, затверджена Наказом Міністерства юстиції РФ від 3 серпня 1999 року N 226, та ін --- --- <50> Див: Рос. газета. 2010. 10 грудня. <51> Див: БНА. 2011. N 3. Довідкова система "КонсультантПлюс". <52> Див: Угоду про взаємодію між Міністерством внутрішніх справ Російської Федерації та Федеральною податковою службою / / Довідкова система "КонсультантПлюс". <53> Див: БНА. 2009. N 49. Довідкова система "КонсультантПлюс". <54> Див: Рос. газета. 2009. 16 вересня. <55> Див: БНА. 2006. N 51. 14. Див також коментар до ст. ст. 1, 3, 12, 13 цього Закону. 15. Про поняття "правопорядок" див. коментар до п. 36 ч. 1 ст. 12 цього Закону. 16. Див також коментар до ст. ст. 1, 12, 13 цього Закону. |
||
« Попередня | Наступна » | |
|
||
Інформація, релевантна " Стаття 10. Взаємодія і співробітництво " |
||
|