Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоСімейне право → 
« Попередня Наступна »
Нечаєва А.М.. Коментар до Сімейного кодексу Російської Федерації, 2011 - перейти до змісту підручника

Стаття 3. Сімейне законодавство і інші акти, що містять норми сімейного права


1. Різноманітність сімейно-правових зв'язків членів сім'ї один з одним, різного роду контактів з суспільством в особі установ, організацій пояснює ту обставину, що сімейне законодавство далеко не завжди діє саме по собі. Багато законодавчих актів, які мають іншу галузеву приналежність або поєднують в собі ознаки різних галузей права, переслідують спільні з сімейним законодавством цілі. Особливо це помітно там, де мова йде про охорону сім'ї, захисту прав дитини. Звідси проблема співвідношення СК з іншими законодавчими актами, в текст яких входять приписи, що містять норми сімейного права. Подібного роду співвідношення залежить від ієрархії законів, де перше місце належить Конституції. Це означає, що сімейне законодавство повинне повною мірою їй відповідати. Тим більше, що деякі конституційні положення безпосередньо стосуються правил, передбачених СК. Так, згідно з ч. 2 ст. 17 Конституції "основні права і свободи людини є невідчужуваними і належать кожному від народження". Їх можна віднести до права дитини жити і виховуватися в сім'ї. Частина 3 ст. 17 Конституції проголошує, що "здійснення прав і свобод людини і громадянина не повинно порушувати права і свободи інших осіб". Саме під таким кутом зору розглядаються сімейно-правові спори, особливо ті, що пов'язані з правами дитини. Основоположне конституційне правило, що закріплює теза - "чоловік і жінка мають рівні права і свободи і рівні можливості для їх реалізації (ч. 3 ст. 19 Конституції), є ключем для вирішення сімейно-правових конфліктів різного ступеня тяжкості, що входять в орбіту уваги сімейного законодавства . Кожному гарантується свобода думки і слова (ч. 1 ст. 29 Конституції), що стосується і неповнолітніх. Їх СК наділяє правом висловлювати свою думку, яка в деяких випадках, позначених сімейним законодавством, має правову силу. Сімейне законодавство наділяє батьків правами та обов'язками з виховання та освіти своїх дітей, батьки зобов'язані забезпечити здобуття дітьми основної загальної освіти - такі сімейно-правові приписи, засновані на ст. 43 Конституції, в якій говориться, що:
- кожен має право на освіту (ч. 1);
- гарантується загальнодоступність і безкоштовність дошкільної, основної загальної та середньої професійної освіти в державних або муніципальних освітніх установах і на підприємствах (ч. 2);
- основна загальна освіта обов'язкова. Батьки або особи, які їх замінюють, забезпечують отримання дітьми основної загальної освіти (ч. 4).
З урахуванням перерахованих позицій розглядаються сімейно-правові ситуації, так чи інакше пов'язані із здійсненням прав дитини, реалізацією батьківських прав і обов'язків.
Судовий захист як особистих (немайнових), так і майнових прав членів сім'ї, що займає помітне місце в тексті СК, також грунтується на ч. 1 ст. 46 Конституції, яка встановлює, що "кожному гарантується судовий захист його прав і свобод". І нарешті, до найбільш близьким до сімейного законодавства конституційним положенням відносяться ч. 1, 2 ст. 38 Конституції, проголошують захист державою сім'ї, материнства і дитинства, турботу про дітей, їх вихованні як рівне право й обов'язок батьків. І якщо ч. 1 названої статті має пряме відношення до захисту сімейним законодавством прав дитини, то ч. 2 служить своєрідним спільним знаменником у випадках спору про дітей.
Такий неповний перелік конституційних положень, що мають пряме відношення до сімейного законодавства. Зрозуміло, всі положення сімейного законодавства повинні повністю відповідати Конституції, не можуть їй суперечити.
Оскільки Росія - федеративна держава, то сімейне законодавство має або федеральний рівень, або рівень суб'єкта РФ. Згідно п. "в" ст. 71 Конституції до відання Російської Федерації належить регулювання і захист прав і свобод людини. А ч. 1 ст. 130 Конституції наказує суб'єктам РФ вирішення питань місцевого значення, до яких відносяться головним чином питання, що стосуються влаштування дітей, що залишились без батьківського піклування. І нарешті, ст. 72 Конституції відносить до спільного ведення Російської Федерації і суб'єктів РФ:
- захист прав і свобод людини і громадянина (п. "б");
- захист сім'ї, материнства, батьківства та дитинства (п. "ж");
- сімейне законодавство (п. "до") .
Таким чином, немає ясності, в чиєму саме веденні знаходяться такі важливі для сім'ї питання захисту прав її членів. Разом з тим у ряді випадків федеральний закон - СК - робить спеціальну обмовку, визначальну, на якому рівні вирішується те чи інше питання. Так, якщо шлюбний вік за загальним правилом в Російській Федерації становить 18 років, то п. 2 ст. 13 СК дозволяє органам місцевого самоврядування за наявності поважних причин дозволити вступ в шлюб особам, які досягли 16 років. Крім того , абз. 2 п. 2 ст. 13 СК містить вказівку: "Порядок та умови, за наявності яких вступ у шлюб у вигляді виключення з урахуванням особливих обставин може бути дозволено до досягнення віку шістнадцяти років, можуть бути встановлені законами суб'єктів Російської Федерації". Як відомо, у що одружуються є право вибору своєї майбутньої шлюбної прізвища. Однак згідно з п. 1 ст. 32 СК можливе виключення із загального правила, якщо воно диктується сформованими національними звичаями суб'єкта РФ. Відповідно до п. 2, 3 ст. 58 СК ім'я дитині дається за згодою батьків, по батькові присвоюється за іменем батька, якщо інше не передбачено законами суб'єктів РФ або не грунтується на національному звичаї. Прізвище дитини визначається прізвищем батьків. При різних прізвищах батьків дитині присвоюється прізвище батька чи прізвище матері за згодою батьків, якщо інше не передбачено законами суб'єктів РФ.
Отже, перелік статей СК, що роблять відсилання до законів суб'єктів РФ, невеликий. Але при визначенні меж, що встановлюють межі дії сімейного законодавства федерального рівня та рівня суб'єктів РФ, в якості орієнтира виступає п. 2 ст. 121 СК, в якому говориться, що:
- органами опіки та піклування є органи виконавчої влади суб'єкта РФ;
- питання організації та діяльності органів виконавчої влади суб'єкта РФ по здійсненню опіки та піклування над дітьми, що залишилися без піклування батьків, визначаються відповідно до нормативних правових актів, що визначають статус цих органів.
Роль органів опіки та піклування в самих різних варіантах застосування в сімейно-правовій сфері переоцінити неможливо. Вони є обов'язковим учасником багатьох правовідносин, пов'язаних із захистом прав неповнолітніх, що передбачено федеральним законодавством (СК). У наявності своєрідна взаємозв'язок законів федерального рівня та рівня суб'єктів РФ.
2. До сімейному законодавству п. 2 коментованої статті відносить:
- СК;
- інші федеральні закони;
- закони суб'єктів РФ.
Діючий СК - четвертий за рахунком, вступив в дію з 1 березня 1996 р., за винятком положень, для яких були встановлені інші строки введення. Правила СК застосовні до сімейних відносин, які виникли після введення його в дію (абз. 1 п. 1 ст. 169 СК). До сімейних відносин, які виникли раніше, його норми застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли після введення його в дію. Так, моментом припинення шлюбу при його розірванні в суді після 1 травня 1996 є день набрання рішенням суду законної сили. Шлюб, розірваний в судовому порядку до 1 травня 1996 р., вважається припиненим з дня державної реєстрації розірвання шлюбу в книзі реєстрації актів цивільного стану. Умови та порядок укладання шлюбних договорів та угод про сплату аліментів, встановлені СК, застосовуються до шлюбних договорами та угодами про сплату аліментів, які укладені після 1 березня 1996 Такі договори та угоди, укладені раніше, діють у частині, що не суперечить СК. Положення про спільну власність подружжя та положення про власності кожного з подружжя, встановлені СК, застосовуються до майна, нажитого подружжям (одним з них) до 1 березня 1996
Поява нового СК диктувалося серйозними змінами в житті нашого суспільства, що знайшли своє відображення в Конституції . Найбільш серйозні нововведення в її тексті не могли не позначитися і на СК. Йдеться насамперед про пріоритет прав, а не обов'язків людини і громадянина, посилення диспозитивних почав у правовому регулюванні, визнання приватної власності, а також визнання Росією пріоритету міжнародних норм.
Оскільки СК не може не реагувати на виникаючі в сімейно-правовій сфері проблеми, в його тексті з'явилися деякі корективи. Зокрема, були дещо пом'якшені вимоги до осіб, які мають право бути усиновлювачами, більш ретельно прописані правила, що говорять про неприпустимість посередницької діяльності з усиновлення. Одночасно були прийняті спеціальні федеральні закони, розвиваючі окремі положення СК. Зокрема, Федеральний закон від 27.07.2010 N 193-ФЗ "Про альтернативну процедуру врегулювання спорів за участю посередника (процедурі медіації)" * (2 ), покликаний удосконалювати практику застосування сімейного законодавства.
Більшість суб'єктів РФ вже прийняли свої закони, що регулюють головним чином діяльність органів опіки та піклування. Багато з них містять загальні положення, що визначають цілі і завдання цих органів, їх повноваження, права та обов'язки опікунів (піклувальників), права неповнолітніх, які перебувають під опікою (піклуванням). Суб'єкти РФ пильну увагу приділяють способам захисту прав дітей, деякі передбачають таку форму захисту прав дитини, позбавленої батьківського піклування, як патронат. Досить докладно в законах суб'єктів РФ визначаються правила матеріального забезпечення дітей, які потребують державної підтримки. Ряд законів рівня суб'єкта РФ присвячений створенню служби Уповноважених з прав дитини, діяльності комісій у справах неповнолітніх.
Разом з тим окремі суб'єкти РФ прийняли закони більш широкого профілю, в яких йдеться про основні гарантії прав дитини взагалі, що включають його соціальну адаптацію, соціальну реабілітацію. Різноманіття законів суб'єктів РФ породжує проблему їх аналізу з точки зору відповідності Конституції, СК.
3. Підставою захисту прав , інтересів учасників сімейних правовідносин служать не тільки закони, але й підзаконні акти - постанови Уряду РФ у випадках, безпосередньо передбачених СК, іншими законами. Прикладом може служити постанова Уряду РФ від 18.07.1996 N 841 "Про перелік видів заробленої плати іншого доходу, з яких виробляється утримання аліментів на неповнолітніх дітей "(в ред. від 15.08.2008) * (3). Таку постанову винесено на підставі ст. 82 СК, в якій говориться, що види заробітку і іншого доходу, з яких утримуються аліменти, визначаються Урядом РФ.
Особливе значення для розуміння змісту, змісту сімейно-правових норм будь-якого рівня мають керівні постанови Пленуму Верховного Суду РФ. Після прийняття останнього СК їх було прийнято декілька:
- від 25.10.1996 N 9 "Про застосування судами Сімейного кодексу Російської Федерації при розгляді справ про встановлення батьківства та про стягнення аліментів" (в ред. від 06.02.2007) * (4);
- від 27.05.1998 N 10 "Про застосування судами законодавства при вирішенні спорів, пов'язаних з вихованням дітей" (в ред. від 06.02.2007) * (5);
- від 05.11.1998 N 15 "Про застосування судами законодавства при розгляді справ про розірвання шлюбу" (в ред. від 06.02.2007);
- від 20.04.2006 N 8 "Про застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення ( удочеріння) дітей "* (6);
- від 24.06.2008 N 11" Про підготовку цивільних справ до судового розгляду "* (7).
Не будучи джерелом права, постанови Пленуму Верховного Суду РФ займають важливе місце в російській правовій системі. Їх висновки у вигляді роз'яснення, тлумачення, вказівки дозволяють усунути вади у правозастосуванні, а пропоновані в їх тексті формулювання, визначення, зокрема батьківських прав і обов'язків, інтересів дитини сприяють винесенню вірних судових рішень по сімейно-правових спорів. Але, виконуючи свою головну місію - давати роз'яснення, постанови, Пленум Верховного Суду РФ не вправі підміняти закон шляхом тлумачення, що суперечить його суті.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна" Стаття 3. Сімейне законодавство і інші акти, що містять норми сімейного права "
  1. § 3. Умови дійсності і види недійсних угод
    стаття на відміну від ст. 171 ЦК не містить спеціального застереження на цей рахунок. Однак якщо неповнолітній у встановленому законом порядку був обмежений чи позбавлений права самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами (п. 4 ст. 26 ЦК), відповідні угоди неповнолітнього можуть бути оскаржені його батьками, усиновителями і піклувальниками. Аналогічні правила
  2. Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
    стаття трактує про передачу проданої речі із застереженням про збереження права власності за продавцем до оплати речі покупцем або настання іншої обставини, тобто про невідкладно обумовленому договорі про передачу. Абзац 1 ст. 491 ГК відокремлює умовну традицію (речову угоду) від лежить в її основі не умовна купівлі-продажу (обязательственной угоди), а також показує, що угода
  3.  § 2. Договір роздрібної купівлі-продажу
      статтях (див. ст. 5, 6, 7, 14, 19) передбачає поряд з гарантійним терміном і терміном придатності (див. ст. 470-473, 477 ЦК) невідомий гл. 30 ГК термін служби товару, особливість якого в наступному. Термін служби встановлюється тільки виробником (на відміну від гарантійного терміну, який може бути встановлений також і продавцем). Термін служби (на відміну від гарантійного терміну) встановлюється
  4.  Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      стаття з проекту Кодексу була виключена. Цим частково пояснюється те, що в § 4 гл. 37 ГК вирішуються лише самі загальні питання про договори підряду на виконання проектних та вишукувальних робіт. * (449) У строгому сенсі мірою цивільно-правової відповідальності є лише остання з названих санкцій, а саме стягнення збитків. * (450) СЗ РФ. 1999. N 9. Ст. 1096. * (451) СЗ РФ. 1994. N 34.
  5.  Короткий перелік латинських висловів, які використовуються в міжнародній практиці
      статтями відповідної глави. * (137) Дане питання врегульовано тільки стосовно до права на використання авторських творів, та й то лише у випадку їх входження до складу виморочність майна (п. 2 ст. 1283 ЦК). В інших випадках доля прав, що переходять до держави, залишається неясною. * (138) В принципі, вона мала бути реалізована ще до 1 січня 2008 р., так як часу для
  6.  5. Звичай, звичай ділового обороту, звичаю в правовому регулюванні договорів
      стаття Кодексу), а що склалася практика, подібно тому як це мало місце стосовно до звичаєм, грає тільки роль джерела відомостей про самого правилі. Та обставина, що можливість використання звичаю створюється законами, не перетворює його в закон. Місце звичаю в ієрархії правових регуляторів залишається останнім. Він завжди слід за договором. Це означає, що дія будь-якого звичаю як
  7.  2. Зміна і розірвання договору
      стаття спочатку закріплює загальне положення, яке раніше містилося в ст. 169 ГК 64: одностороння відмова від виконання зобов'язань і одностороння зміна його умов не допускаються, крім випадків, передбачених в законі. Про зазначені випадки йдеться в нормах, які входять до складу різних інститутів цивільного права. Так, в самому ГК виділено насамперед розірвання договору,
  8.  4. Сторони в договорах найму житлових приміщень
      стаття може діяти тільки за умови, якщо на цей рахунок буде міститися пряма вказівка ??в договорі. З двох виділених в ній ситуацій одна (п. 1 ст. 686 ЦК) має місце тоді, коли наймач і "громадяни, які постійно проживають разом з наймачем", відповідно до досягнутого між ними угодою вимагають заміни наймача будь-ким з них. Така заміна передбачає неодмінно
  9.  1. Поняття договору доручення
      стаття була присвячена наслідкам виходу повіреного за межі своїх повноважень. Аналогічні питання виникли і при підготовці чинного Кодексу. У своїй основі гл. 10 в обох її частинах (йдеться і про представництво, і про довіреності) регулює відносини акредитуючої з третіми особами. Разом з тим в тій же главі виявилося деяка кількість норм, які присвячені відносинам
  10.  1. Поняття договору
      статтями гл. 24 ГК. А тепер про "представництві". ГК послідовно дотримується однозначного розуміння представництва. Закріплене в ст. 182 (п. 1) ГК його визначення, що припускає створення прав і обов'язків безпосередньо у "заміщеного особи", не відповідає природі комісіонера. Таким чином, з двох договорів - доручення та комісії - "договором про представництво" в