- Контрольні питання і завдання
складу бюджетної класифікації. 9. Які елементи доходів є єдиними для бюджету? 10. Які розділи і підрозділи класифікації видатків є єдиними для бюджетної системи Російської Федерації? 11. Хто є головним адміністратором доходів бюджету і глав вим розпорядником бюджетних
- Тема 2. Бюджетна система Російської Федерації
складі бюджетної системи. Консолідований бюджет. Принципи бюджетної системи Російської Федерації: принцип єдності бюджетної системи; принцип розмежування доходів, витрат і джерел фінансування дефіцитів бюджетів між бюджетами бюджетної системи; принцип самостійності бюджетів; принцип рівності бюджетних прав суб'єктів РФ і муніципальних утворень; принцип повноти відображення
- 20. Бюджетна класифікація
складання і виконання бюджетів та забезпечує порівнянність показників бюджетів усіх рівнів з бюджетною системою РФ. Бюджетна класифікація передбачає присвоєння об'єктам класифікації відповідних кодів, яка забезпечує єдність форми бюджетної документації, подання необхідної інформації для складання консолідованого бюджету РФ і консолідованих бюджетів суб'єктів
- Стаття 291. Неперерахування або несвоєчасне перерахування відсотків (плати) за користування бюджетними коштами, наданими на оплатній основі
бюджетними коштами, наданий-ними на оплатній основі, тягне за собою накладення штрафів на керівників одержувачів бюджетних коштів відповідно до Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення, а також вилучення в безспірному порядку сум відсотків (плати) за поль-тання бюджетними коштами, отриманими на поворотній основі, стягнення пені за прострочення сплати відсотків
- Стаття 264.1. Основи бюджетного обліку та бюджетної звітності
бюджетного обліку та бюджетної звітності встановлюються Міністерством фінансів Рос-сийской Федерації відповідно до положень цього Кодексу. 2. Бюджетний облік представляє собою упорядковану систему збору, реєстрації та узагальнення інформації в грошовому висловлю-ванні про стан фінансових та нефінансових активів і зобов'язань Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації і
- Тема 5. Правове регулювання видатків бюджетів
бюджетних витрат. Класифікація бюджетних витрат. Принципи розподілу витрат: принцип єдності бюджетної системи Російської Федерації; принцип збалансованості бюджету; принцип результативності та ефективності використання бюджетних коштів; принцип загального покриття витрат бюджетів; принцип прозорості; принцип достовірності бюджету; принцип адресності та цільового характеру бюджетних
- Тема 9. Бюджетний контроль
бюджетного контролю. Цілі і завдання бюджетного контролю. Об'єкти і суб'єкти бюджетного контролю. Класифікація бюджетного контролю. Органи бюджетного контролю. Рахункова палата як орган бюджетного контролю. Форми і методи бюджетного контролю (перевірка, обстеження, аналіз, нормативна перевірка, техніко-економічні розрахунки). Ревізія - основна форма бюджетного контролю. Акт ревізії. Аудит
- § 17. Джерела бюджетного права
бюджетного права належать норми Конститу ції Російської Федерації, бюджетне законодавство і під законні нормативні акти. У Конституції Російської Федера ції встановлюються загальні положення та принципи бюджетного устрою держави. Так, ст. 71, 72 визначають компетенцію Російської Федерації і сферу спільної діяльності Рос сийской Федерації і її суб'єктів в
- Тема 3. Бюджетні правовідносини
бюджетних правовідносин. Види бюджетних правовідносин: вертикальні бюджетні правовідносини і горизонтальні бюджетні правовідносини; майнові і немайнові правовідносини; віддільні і невіддільні правовідносини; регулятивні та охоронні правовідносини. Структура бюджетних правовідносин. Об'єкти бюджетних правовідносин. Суб'єкти бюджетних правовідносин. Бюджетна
- Президент Російської Федерації. Бюджетний кодекс Російської Федерації (чинна редакція від 14.07.2013), 2013
- Система бюджетного
бюджетного права включає в себе, як і багато інші галузі (підгалузі) права і правові науки, загальну і особливу частину. У загальній частині вивчаються загальні поняття, принципи, повноваження. Особлива частина включає в себе основні найбільш великі інститути бюджетного права та інститути допоміжні, які можуть трансформуватися із зміною законодавства чи економічних умов. До основних,
- Стаття 7. Бюджетні повноваження Російської Федерації
складання і розгляду проектів бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, затвердження і виконання бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, складання, зовнішньої перевірки, розгляду і затвердження звітів про їх виконання та здійснення контролю за їх виконанням ; встановлення порядку складання і розгляду проектів федерального бюджету і бюджетів державних
- Стаття 98. Структура державного боргу Рос-сийской Федерації, види і терміновість боргових зобов'язань Російської Федерації
бюджетними кредитами, залученими у федеральний бюджет з інших бюджетів бюджетної системи Російської Федеративної-ції; 4) державним гарантіям Російської Федерації; 5) іншим борговим зобов'язанням, раніше віднесених відповідно до законодавства Російської Федерації на державно-ний борг Російської Федерації. 3. Боргові зобов'язання Російської Федерації можуть бути короткостроковими
- Стаття 23. Класифікація джерел фінансування дефіцитів бюджетів
складу і (або) функцій головних адміністраторів джерел фінансування дефіцитів бюджетів, а так-же зміни принципів призначення і присвоєння структури кодів класифікації джерел фінансування дефіцитів бюджетів зміни до переліку головних адміністраторів джерел фінансування дефіцитів бюджетів, а також до складу закріплених за ні-ми кодів класифікації джерел фінансування
- Стаття 236. Розміщення бюджетних коштів на банків-ських депозитах, передача бюджетних коштів в довіритель-ве управління
бюджетних коштів на банківських депозитах, отримання додаткових доходів у процесі виконання бюджету за рахунок розміщення бюджетних коштів на банківських депозитах і передача отриманих доходів у довірче управління не допуска-каються, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. (В ред. Федерального закону від 29.12.2004 N 195-ФЗ) 2. Дія цієї статті не
|