Головна
ГоловнаМитне, податкове, медичне правоПодаткове право → 
« Попередня Наступна »
М.В. Андрєєва. Дія податкового законодавства у часі Навчальний посібник, 2006 - перейти до змісту підручника

ВИСНОВОК


У навчальному посібнику запропоновано рекомендації, які можуть бути використані для вдосконалення чинного законодавства, а також як правові орієнтири для судової практики.
Потребують уточнення формулювання законодавця, який нерідко змішує поняття "вступ в силу" і "введення в дію" акта законодавства про податки і збори. Особливо актуально це у випадках надання зворотної сили актів законодавства про податки і збори. Згідно п. 4 ст. 5 НК РФ громадяни та юридичні особи - учасники податкових правовідносин - можуть застосовувати акти, що поліпшили їхнє становище, якщо самим законодавцем передбачено зворотну дію таких актів.
На нашу думку, ст. 5 НК РФ може бути сформульована таким чином, що акти законодавства про податки і збори, що покращують становище платників податків, платників зборів, податкових агентів, їх представників, мають зворотну дію, якщо прямо передбачають це, а також якщо зазначенням законодавця такі акти можуть набути чинності раніше терміну, зазначеного в п. 1 ст. 5 НК РФ.
При розгляді судами суперечок про те, чи має акт законодавства про податки і збори, що поліпшує правове регулювання, зворотну силу, потрібно враховувати, що воля законодавця на надання зворотної сили таким актам може бути виражена за допомогою вказівки на більш ранню дату набрання актом чинності.
Поширення на акти законодавства про податки і збори, що поліпшують становище громадян і юридичних осіб, загального порядку набуття чинності законів (тобто після закінчення 10 днів з моменту їх офіційного опублікування) позитивно позначилося б на захист прав платників податків, платників зборів, податкових агентів, їх представників. Це пояснюється тим, що не повинно бути перешкод для застосування акта законодавства про податки і збори, що поліпшує становище осіб, офіційно опублікованого і доведеного до відома його адресатів.
Тому автор вважає за доцільне внесення в ст. 5 НК РФ змін, які передбачали б, що акти законодавства про податки і збори, що покращують становище громадян і юридичних осіб, набирають чинності за загальними правилами, тобто після закінчення десятиденного строку з моменту їх офіційного опублікування.
На нашу думку, ст. 5 НК РФ повинна бути доповнена положенням про те, що її дія поширюється на нормативні правові акти федеральних органів виконавчої влади, органів виконавчої влади суб'єктів Федерації, виконавчих органів місцевого самоврядування, прийняті в розвиток актів законодавства про податки і збори.
Межі дії різних норм одного акта законодавства про податки і збори можуть відрізнятися. Тому представляються не зовсім точними формулювання, використані законодавцем у ст. 5 НК РФ. Стаття названа "Дія актів законодавства про податки і збори в часі", але в ній йдеться про те, що акти законодавства про податки і збори набирають чинності, мають зворотну силу чи можуть мати зворотну силу. Тому, на наш погляд, ст. 5 НК РФ повинна бути доповнена правилами дії в часі норм актів законодавства про податки і збори.
Стаття 5 НК РФ повинна бути також доповнена вказівкою, що актам законодавства про податки і збори, що усувають або пом'якшують відповідальність за порушення законодавства про податки і збори або встановлюють додаткові гарантії захисту прав платників податків, платників зборів, податкових агентів, їх представників, може бути додана зворотна сила актами тієї ж юридичної сили роз'яснювального характеру.
При цьому правозастосовчій практиці надолужити виробити обгрунтовані критерії того, які акти можуть вважатися роз'яснювальними положення актів законодавства про податки і збори, що вступили в силу раніше.
До теперішнього часу не склалося єдиного підходу до розуміння і визначення податків і зборів в науці фінансового права. Залишається невирішеним і питання про класифікацію інших платежів, що мають фіскальну природу, але не відносяться до податків і зборів.
Теоретичні суперечки навколо цих понять не повинні впливати на рівень регулювання будь-яких фіскальних платежів і відповідно на принципи дії в часі актів законодавства, що регулюють фіскальні платежі.
При розгляді спорів, пов'язаних з дією в часі акта законодавства про податки і збори, судам належить визначати, чи відносяться регульовані цим актом платежі по сутнісним характеристикам до податків і зборів, а не обмежуватися формальним підходом - відповідають Чи платежі визначенню податків і зборів, даному в ст. 8 НК РФ.
Та обставина, що якісь фіскальні платежі не охоплюються поняттям податків і зборів, передбачених в НК РФ, може бути виправдано тільки недоліками законодавчої техніки при побудові визначень податку та збору. Ні в якому разі неприпустимо твердження, що на платежі, які мають податкову природу, але не підпадають під дане законодавцем визначення податків і зборів, принципи дії актів законодавства про податки і збори в часі не поширюються.
Суди при вирішенні питання про момент набрання чинності актами законодавства про податки і збори повинні враховувати одночасно дві умови: закінчення місяця з дня офіційного опублікування акта як гарантія доведення акта до загального відома і права платників податків на ознайомлення з змістом акта; наступ чергового податкового періоду після дня закінчення місячного терміну з моменту офіційного опублікування акта. Якщо день закінчення місячного терміну з моменту офіційного опублікування настає не до початку податкового періоду, то цей день не є днем набрання актом чинності. Інше порушить стабільність оподаткування, означатиме негайний вступ акта законодавства про податки і збори в силу, а значить, надання акту зворотної сили стосовно до триваючим правовідносин - податковому періоду або році.
Правозастосовчої практики належить враховувати, що "офіційне опублікування для загального відома" включає два обов'язкових моменти: безпосереднє опублікування акта як приміщення його повного тексту в офіційному виданні; оприлюднення акта як реальне доведення його до загального відома. Лише одночасне поєднання обох фактів створює необхідні умови для набуття чинності актів законодавства про податки і збори.
Суди при розгляді питання про те, погіршує або поліпшує акт законодавства про податки і збори становище громадян і юридичних осіб - учасників податкових правовідносин, повинні керуватися тим, що це рішення завжди залежить від суб'єктивної оцінки учасника податкових правовідносин .
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " ВИСНОВОК "
  1. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Укладенні угод; про заходи, що вживаються для ліквідації надзвичайних подій, що загрожують життю і здоров'ю людей. Також з метою подання інформації про результати роботи органів місцевого самоврядування їх керівникам доцільно забезпечувати підготовку та публікацію в засобах масової інформації щорічної доповіді за результатами діяльності очолюваних ними органів.
  2. § 2. Система муніципальних правових актів
    укладення трудового договору з керівниками муніципальних підприємств та установ; положення про порядок надання муніципальними підприємствами і установами звітів про використання майна, закріпленого за муніципальним підприємством чи установою; положення про порядок матеріально-технічного та організаційного забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування;
  3. § 5. Правотворческий процес.
    Укладення даної особи. Тут слід зазначити, що на розгляд представницького органу муніципального утворення вносяться, звичайно ж, проекти нормативних правових актів. Відповідно, закінчення глави місцевої адміністрації дається на проект відповідного нормативного правового акта. Дача такого висновку є однією з найважливіших форм взаємодії керівника виконавчої
  4. § 1. Муніципальне майно.
    Укладення трудового договору з керівниками муніципальних підприємств і установ виробляються різними способами. Нерідко призначення на посаду керівників муніципальних підприємств і установ провадиться за конкурсом головою муніципального освіти у порядку, встановленому рішенням представницького органу муніципального утворення. При цьому організація та проведення конкурсу на
  5. § 2. Муніципальна посаду. Муніципальний службовець.
    Укладення трудового договору. Дискримінація громадян Російської Федерації в доступі до муніципальної службі заборонена. Громадяни Російської Федерації мають рівний доступ до муніципальної службі незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, майнового і посадового становища, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських об'єднань. На
  6. § 2. Взаємовідносини органів місцевого самоврядування з органами державної влади суб'єктів Російської Федерації
    укладення угод про взаємодію та координації діяльності; взаємного представництва сторін; прийняття спільних нормативно-правових актів; передачі частини своїх повноважень відповідно до Конституції РФ, федеральним і регіональним законодавством. Реалізація законодавчої ініціативи представницькими органами місцевого самоврядування в законодавчому (представницькому)
  7. § 4. Адміністративна відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування
    укладання державних або муніципальних контрактів на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних або муніципальних потреб (ст. 7.29 Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення); надання, опублікування або розміщення недостовірної інформації про розміщення замовлення на поставки товарів, виконання робіт, надання послуг для державних або
  8. § 2. Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері економіки.
    Укладанні договорів без урахування встановлених законодавчими або іншими нормативними актами Російської Федерації пріоритетів; необгрунтовано перешкоджати створенню нових господарюючих суб'єктів у якій-небудь сфері діяльності; необгрунтовано надавати окремим господарюючому суб'єкту або декільком господарюючим суб'єктам пільги, що ставлять їх у переважне становище стосовно
  9. § 5. Повноваження органів місцевого самоврядування в галузі містобудування, житла, транспорту та зв'язку.
    Укладення на проект такої схеми; розглядати проект схеми територіального планування Російської Федерації в частині врахування у пропозиціях, що містяться в зазначеному проекті, положень про територіальне планування, що містяться в документах територіального планування муніципальних утворень, обліку правил землекористування і забудови, пропозицій про зміну меж земельних ділянок,
  10. § 6. Повноваження органів місцевого самоврядування в інших сферах і галузях управління.
    Висновків комісій з відновлення прав реабілітованих жертв політичних репресій, що також є окремим фрагментом в системі норм про повноваження органів влади і управління. Спеціальною компетенцією можуть наділятися і окремі органи місцевого самоврядування, наприклад органи опіки та піклування муніципального освіти. Так, на прохання неповнолітніх осіб органи
© 2014-2022  yport.inf.ua