Головна
ГоловнаЦивільне, підприємницьке, сімейне, міжнародне приватне правоЦивільне право → 
« Попередня Наступна »
М.І. Брагінський, В.В. ВІТРЯНСЬКИЙ. ДОГОВОРНОЕ ПРАВО. ДОГОВОРИ ПРО ВИКОНАННЯ РОБІТ І НАДАННІ ПОСЛУГ. Книга третя, 2006 - перейти до змісту підручника

4. Джерела правового регулювання договору

Глава 47 ЦК відноситься до числа тих же глав, які присвячені видами (типами) договорів, що володіє складною структурою. Розбита на три параграфа, ця глава починається з "Загальних положень про зберігання", які складають її § 1. Слідом за ним слід § 2, цілком присвячений зберіганню на товарному складі, і § 3, що містить правила, що регулюють ще сім "спеціальних видів зберігання": зберігання у ломбарді, зберігання цінностей у банку і - особливо - в індивідуальному банківському сейфі, зберігання в камерах зберігання транспортних організацій, зберігання в гардеробах організацій, зберігання в готелі, а також зберігання речей, які є предметом спору (секвестр).
Для усунення можливих колізій ст. 905 ГК передбачила пріоритет правил гл. 47 ГК про окремі види зберігання по відношенню до загальних положень про зберігання, що містяться в тій же главі. Цей же пріоритет поширюється і на інші закони, але тільки на ті, які видані для регулювання одного з названих у гл. 47 "спеціальних видів зберігання". Якщо ж буде виданий закон, стосовно до якого-небудь виду договорів, які не поименованному в § 2 та 3 гл. 47, то при виникненні колізії між таким законом та статтями тій же гол. 47, а одно загальними положеннями про зберігання необхідно буде керуватися п. 2 ст. 3 ГК. Це означає, що пріоритетом мають статті ЦК, включені до складу загальних положень про зберігання.
Закони, які присвячені договорами, відповідним "спеціальних видів зберігання", пойменованим в гол. 47 ГК (маються на увазі договори, які укладені з банком, з товарним складом, в ломбардах та ін), в силу п. 2 ст. 3 ГК не повинні суперечити статтям Кодексу, що регулює той же, що і закон, вид договорів. Так, наприклад, якщо буде виданий закон, присвячений зберіганню цінностей у банку, він повинен відповідати однойменною статтями ЦК (ст. 921 і 922), оскільки правило про інше (пріоритеті закону по відношенню до Кодексу) на цей раз відсутня.
При прийнятті закону про складські документи пріоритетом по відношенню до нього будуть користуватися відповідні статті § 2 гл. 47 ГК. За цим останнім, а одно § 3 гл. 47 ГК визнається пріоритет по відношенню до всіх без винятку статей зазначеної глави. Цей пріоритет поширюється і на окремі статті транспортних статутів і кодексів, які містять певні норми про зберігання. Все це поширюється, однак, тільки на види зберігання, засновані на договорі. Як передбачено ст. 906 ГК, включені в дану главу правила (не має значення, чи йде мова про загальні положення про зберігання або про містяться в статтях, присвячених відповідному виду зберігання) підлягають застосуванню до зобов'язань зберігання, що виникають в силу закону, якщо цей останній не встановив інші, ніж які у гол. 47 ГК, положення норм ГК по відношенню до зберігання, грунтується не на договорі, а на законі, діючому лише у випадку, коли це передбачено в самому законі.
Слід враховувати і те, що кожного разу, коли в гол. 47 ГК йдеться про пріоритет закону по відношенню до статей, вміщених у цю главу Кодексу, то під законом маються на увазі в рівній мірі як власне закон, так і видані у його розвиток правові акти, прийняті на більш низькому рівні. Необхідно лише, щоб їх прийняття було прямо передбачено законом. Маються на увазі, наприклад, Правила надання послуг з перевезення пасажирів, а також вантажів, багажу і вантажобагажу для особистих (побутових) потреб на федеральному залізничному транспорті "*". Видані відповідно до ст. 5 Транспортного статуту залізниць РФ, вони так само, як і регулюючі цей вид зберігання норми самого Статуту, користуються пріоритетом по відношенню до загальних положень про зберігання.
---
"*" Збори законодавства РФ. 1999. N 11. Ст. 1311; 2001. N 6. Ст. 574.
Джерелами регулювання відносин щодо зберігання можуть бути в повному обсязі і не засновані безпосередньо на законі підзаконні акти. Прикладом можуть служити Правила надання послуг автостоянок, що регулюють відносини з приводу зберігання автомобілів, мотоциклів, моторолерів, причепів і напівпричепів "*". Договори зберігання використовуються в різних економічних сферах, включаючи і ту, яка пов'язана з обслуговуванням потреб громадян. У зазначених випадках слід мати на увазі ст. 9 ФЗ РФ про введення в дію частини другої Цивільного кодексу Російської Федерації . Ця стаття передбачає, що у випадках, коли однією із сторін у зобов'язанні є громадянин, який, зокрема, використовує, замовляє або має намір замовити послуги для особистих побутових потреб, він користується правами сторони в зобов'язанні відповідно до ГК, а також правами, наданими споживачу Законом "Про захист прав споживачів" та виданими відповідно до нього іншими правовими актами. Зазначений Закон діє у випадках, коли такій особі протистоїть як контрагента організація або індивідуальний споживач, здійснюють послуги зі зберігання на основі возмездного договору .
---
"*" Затверджено Урядом РФ 17 листопада 2001 (Збори законодавства РФ. 2001. N 48. Ст. 4517).
Збори законодавства РФ. 1996. N 5. Ст. 411; 2001. N 17. Ст. 1644.
СР п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду РФ від 29 вересня 1994 р. N 7 (Постанови пленумів Верховних Судів у цивільних справах: Збірник. М.: Спарк, 2000. С. 299).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 4. Джерела правового регулювання договору "
  1. § 2. Побутовий підряд
    джерелом правового регулювання договору побутового підряду є § 2 гл. 37 ГК. Для забезпечення гарантій прав замовника в договорі будівельного підряду ЦК передбачає можливість застосування норми § 2 гл. 37 ГК про права замовника до відносин за договором будівельного підряду, якщо роботи виконуються для задоволення особистих потреб замовника (п. 3 ст. 740 ЦК). У даному випадку
  2. 4. Джерела правового регулювання договору
    джерелом правового регулювання підряду служить Цивільний кодекс. Разом з тим традиційним є паралельне існування виданих на різному рівні нормативних актів. Незважаючи на те що ДК 1922 р. включав главу, присвячену подряду, прийняте за кілька років до його видання Положення про державні підряду і постачання продовжило свою дію. Необхідність у спеціальному правовому
  3. 2. Джерела правового регулювання договору
    джерел регулювання роздрібної торгівлі ті ж закони та інші правові акти про захист прав споживачів. Мова йде про те, що в наведеній ст. 1 Закону виявилася опущеною посилання на абсолютний (тобто по відношенню до всіх без винятку федеральним законам, що охороняє споживачів) пріоритет ГК. Саме у зв'язку з цим розбіжністю в редакції ст. 730 ЦК та Закону в літературі зазначалося, що "не
  4. 1. Поняття договору будівельного підряду
    джерел правового регулювання договору будівельного підряду в розглянутих випадках слід мати на увазі зазначену вже вище мета спеціального режиму договорів побутового підряду: те, що він встановлений саме для захисту прав споживачів. З цієї причини до договору на задоволення відповідних потреб замовника-громадянина повинні застосовуватися норми про захист прав споживачів,
  5. 4. Джерела правового регулювання договору
    правових норм, в силу якого спеціальні витісняють норми загальні, діє лише для випадків, коли норми гл. 49 вступають в колізію з поміщеними в загальній частині ГК (за винятком тих, які включені в гол. 10), а також в загальній частині зобов'язального права. Інша особливість відповідних норм пов'язана з тим, що правове регулювання договору комерційного представництва,
  6. 4. Джерела правового регулювання договору
    правове регулювання вичерпується значною мірою відповідною главою ЦК. Це не виключає дії великого числа норм, присвячених окремим видам комісійних договорів. При цьому п. 3 ст. 990 ГК, з якої починається гл. 51 ЦК ("Комісія"), містить вказівку на можливість видання законів та інших правових актів, що передбачають особливості окремих видів договору комісії.
  7. § 3. Джерела муніципального права.
    джерелом права. Проте в даний час постанови та ухвали Конституційного Суду Російської Федерації відіграють важливу роль у правовому регулюванні місцевого самоврядування в Росії. З їх допомогою вирішуються правові колізії в сфері місцевого самоврядування, викликані прийняттям нормативних правових актів, що суперечать Конституції Російської Федерації. 3. Конституції (статути), закони
  8. § 3. Окремі джерела муніципального права
    джерела. Положення Конституції РФ, Європейської хартії місцевого самоврядування отримали розвиток у Федеральному законі про загальні принципи організації місцевого самоврядування 2003 р., вступає в силу, за винятком його окремих положень, з 1 січня 2006 р. Він покликаний замінити однойменний Закон від 28 серпня 1995 р., носить комплексний характер і відіграє роль своєрідних основ законодавства
  9. § 1. Поняття комерційного права
    джерело підприємницької діяльності. Громадяни та юридичні особи самостійно, тобто своєю владою і в своєму інтересі здійснюють підприємницьку діяльність. Якщо діяльність особи не є самостійною, то вона не належить до підприємницької. Зокрема, діяльність установи не може бути віднесена до підприємницької. Установи, крім своєї основної
  10. § 2. Джерела комерційного права
    джерел комерційного права. Джерелом права в спеціально юридичному сенсі є зовнішня форма вираження права, тобто сукупність нормативних актів, в яких містяться норми права. У законодавстві правові норми знаходять своє офіційне вираження. Законодавство, як зовнішню форму вираження права, не можна змішувати з самим правом. Право безпосередньо пов'язане зі своїм