Головна
ГоловнаКонституційне, муніципальне правоКонституційне право → 
« Попередня Наступна »
Е.А. Ісайчева. Коментар до Федерального закону "Про військовий обов'язок і військову службу", 2006 - перейти до змісту підручника

Коментар до п. 2

8. Контракт про проходження військової служби можна розглядати у трьох аспектах:
а) як юридичний факт, тобто підстава виникнення правовідносин;
б) як правовідносини - наділення сторін правами і обов'язками;
в) як документ - форма опосередкування правовідносини.
Підставою виникнення відносин при проходженні військової служби в добровільному порядку є контракт про проходження військової служби, який набирає чинності з дня його підписання відповідною посадовою особою (п. 8 ст. 4 Положення про порядок проходження військової служби ), тобто наявності юридичний факт, який породжує наділення сторін правами і обов'язками.
Укладення контракту про проходження військової служби проходить дві стадії:
1) узгодження волі, яка характеризується добровільністю вступу на військову службу за контрактом (суб'єктивна сторона). Відсутність волі не породжує військово-службових відносин, контракт вважається не укладеним;
2) волевиявлення, тобто підписання контракту і тим самим додання узгодженої волі зовнішнього вираження (об'єктивна сторона). Волевиявленню передує перевірка відповідності громадянина (військовослужбовця) вимогам, встановленим для вступників на військову службу за контрактом (див. коментар до ст.ст. 33 і 34).
Укладення контракту збігається з моментом вступу його в силу, тобто з підписанням його НЕ громадянином або військовослужбовцям, а відповідною посадовою особою. Зазначений порядок укладання контракту і вступу його в силу не може бути змінений угодою сторін.
Для контракту передбачена письмова Типова форма, затверджена Положенням про порядок проходження військової служби (додаток N 1 до даного Положення).
Недотримання форми контракту не має юридичних наслідків - виникнення військово-службових правовідносин. Фактичне допущення до виконання обов'язків військової служби без належного оформлення не рахується укладенням контракту про проходження військової служби на відміну від трудового договору.
9. У контракті закріплюється термін, протягом якого військовослужбовець зобов'язується проходити військову службу. Терміни військової служби встановлено ст. 38 коментованого Федерального закону. Для військовослужбовців, що проходять військову службу за контрактом, він дорівнює терміну, вказаному в контракті про проходження військової служби.
По закінченні терміну військової служби та за відсутності підстав до його продовженню (наприклад, укладення нового контракту про проходження військової служби) військовослужбовець підлягає обов'язковому звільненню з військової служби.
Закінченням військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (п. 11 ст. 38 коментованого Федерального закону).
За загальним правилом термін закінчення військової служби військовослужбовця, що проходить військову службу за контрактом, тобто закінчення строку, на який його укладено, і день виключення зі списків особового складу військової частини повинні збігатися. У цих цілях коментований Федеральний закон передбачає обов'язок командира (начальника) військової частини приймати рішення про укладення нового контракту про проходження військової служби або про відмову в його укладенні не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну діючого контракту (п. 6 ст. 34 коментованого Федерального закону).
Винятки із загального правила встановлені п. 11 ст. 38 коментованого Федерального закону, який передбачає виняткові обставини, коли зазначені моменти можуть не збігатися. У зазначених випадках військовослужбовці, у яких закінчився термін військової служби за контрактом, зберігають правове становище військовослужбовців, що проходять військову службу за контрактом, у повному обсязі, тобто продовжують нести обов'язки військової служби, мають відповідні права та є суб'єктами різних видів юридичної відповідальності (кримінальної, дисциплінарної, матеріальної).
10. На практиці виникає питання про те, яке правове становище мають військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, у яких закінчився термін військової служби (термін контракту) і які за відсутності обставин, зазначених у коментованому Федеральному законі і в Положенні про порядок проходження військової служби (см . коментар до п. 11 ст. 38), в силу різних причин (несвоєчасне задоволення належними видами постачання, недбалість командування і т.д.) не виключені зі списків військової частини.
Зазначені військовослужбовці також зберігають правове становище військовослужбовців, що проходять військову службу за контрактом, однак за деякими винятками. Так, буквальне тлумачення п. 3 коментованої статті та п. 5 ст. 4 Положення про порядок проходження військової служби дозволяє зробити висновок про те, що: 1) терміном контракту визначається обов'язок військовослужбовця проходити військову службу; 2) виконання загальних, посадових і спеціальних обов'язків не пов'язано термінами контракту, зазначені особи користуються правами, поки є військовослужбовцями, в тому числі і не виключеними у встановлений термін зі списків військової частини; 3) зазначені військовослужбовці не є суб'єктами юридичної відповідальності, передбаченої для них законодавством.
11. Строком закінчення військової служби військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, достроково звільнених з військової служби, є день виключення їх зі списків особового складу військової частини.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Коментар до п. 2 "
  1. § 13. Інші форми безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі у його здійсненні.
    Поряд з розглянутими вище формами безпосереднього здійснення населенням місцевого самоврядування та участі населення у здійсненні місцевого самоврядування громадяни вправі брати участь у здійсненні місцевого самоврядування в інших формах, що не суперечать Конституції Російської Федерації, федеральним і регіональним законам. У вітчизняній літературі з місцевому самоврядуванню в числі
  2. § 1. Муніципальне право як наука і навчальна дисципліна
    Муніципальне право як наука. Муніципальної-правова наука являє собою сукупність знань про різні прояви місцевого самоврядування та муніципального права як галузі права. Муніципальне право як галузі наукового знання відноситься до сім'ї правознавчих дисциплін. Як і в будь-який інший галузі знань, в ній слід виділяти предмет, зміст, форму, методологію, ціннісні
  3. § 2. Місцеве самоврядування як основа конституційного ладу
    Основи конституційного ладу являють собою систему вихідних конституційних принципів, закріплених в гол. 1 Конституції РФ, які задають юридичну модель всього суспільства, держави, національного права в сукупності всіх його галузей. Основи конституційного ладу - це і дійсне здійснення даних принципів, і той стан суспільства, держави, національного права, яке
  4. § 5. Інформаційне забезпечення виборів
    коментарів. У них не повинно віддаватися переваги якого б то не було кандидату, виборчому об'єднанню, виборчому блоку, в тому числі за часом висвітлення їх передвиборчої діяльності, обсягу друкованої площі, відведеної таким повідомленням. Журналіст, інший творчий працівник, посадова особа організації, що здійснює випуск засобу масової інформації, що брали участь в
  5. ЛІТЕРАТУРА для поглибленого вивчення курсу
    коментар. М., 2002. До глави 3 Богданова Н.А. Система науки конституційного права. М., 2001. Костюков О.М. Муніципальне право як галузь російського права. М., 2003. Феноменологія муніципального права на сучасному етапі розвитку Росії: Матеріали науково-практичного семінару / Відп. ред. А.Н. Костюков. Омськ, 2002. До глави 4 Абрамов В.Ф. Російське земство:
  6. § 1. Поняття комерційного права
    Підприємницька діяльність і відносини, регульовані комерційним правом. Відродження комерційного права в Росії нерозривно пов'язане з її переходом до ринкової економіки. На рубежі 80-90-х років відбулися глибокі зміни у правовому регулюванні економічної діяльності. Було легалізовано підприємництво. Відносини, що є предметом цивільно-правового регулювання,
  7. § 2. Повні і командитні товариства
    Повні товариства. В основі створення повного товариства лежить інтерес декількох фізичних або юридичних осіб об'єднатися для ведення спільної діяльності, об'єднати при цьому свій капітал, утворюючи самостійний суб'єкт комерційних відносин. Слід звернути особливу увагу на ту обставину, що відповідно до нового цивільного законодавства повне товариство є
  8. § 4. Акціонерні товариства
    коментарів і пояснень. Якщо слідом за законодавцем припустити, що це різні поняття, то різниця може бути в першу чергу пов'язано з їх обсягом. Оскільки змістом як першого, так і другого є певна кількість внесених змін, логічно припустити, що в одному з цих випадків змін вноситься більше, ніж в іншому. Однак просто кількісного критерію тут
  9. § 2. Укладення, зміна і розірвання договорів
    Принципи укладання договорів у сфері підприємництва. Визнання за угодою торгового характеру підкоряє її не тільки загальним нормам цивільного права, але і в першу чергу спеціальним нормам комерційного права. До висновку і виконання торговельних угод застосовуються спеціальні норми комерційного права, не діють стосовно звичайних цивільних угод. Особливості регулювання
  10. § 1. Купівля-продаж. Мена. Рента
    Купівля-продаж. Договір купівлі-продажу - основний вид цивільно-правових договорів, що застосовуються в майновому обороті, зокрема у сфері підприємницької діяльності За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) зобов'язується передати річ (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець зобов'язується прийняти цей товар і сплатити за нього певну грошову суму (ціну).